Fragment tvrziště, tradičně označovaného také Na hradě, asi 1 km severně od České Skalice, na okraji příkrého skalnatého srázu nad levým břehem Úpy. Zachovala se jen zadní hrana tvrziště ve formě valu se zlomkem zdi na severním konci.
Hlavní obrázek místa
Pohled z jádra na zbytek hradby v severovýchodním cípu tvrziště
© Petr Šantrůček, 04/2009
K tvrzi se dostanete nejlépe tak, že při výjezdu z České Skalice na Zlíč v místě, kde je vojenský hřbitov z r. 1866, po asi 200 m vlevo odbočuje polní cesta směřující přímo k tvrzišti. To najdete v cípu lesa nad srázem do údolí řeky Úpy.
Petr Šantrůček, 8.4. 2009
historie

Zbytek zdi bývalé tvrze a zřetené dispozice areálu tvrziště se nacházejí na okraji skalnatého srázu nad levým břehem řeky Úpy. Tvrziště také nazývané "Na Hrádku" bylo téměř zničeno lámáním kamene kolem r. 1835 a zavezením příkopů. Zachována je zadní hrana tvrziště ve formě valu se zlomkem zdi na severním konci, vlastní plocha tvrziště a příkopů je zaplněna skládkou, menší část je rozorána. Ze záznamu kněze a historika Josefa Myslimíra Ludvíka z r. 1848 můžeme získat informace o místní dispozici. V rukopise Staré památky Náchodska (Bouza - Mühlstein 1975, 77) se uvádí, že před r. 1830 bylo čtvercové tvrziště o stranách dlouhých 40 loket (t.j. cca 24 x 24 m), obklopené ze tří stran dvojitým obezděným příkopem, širokým 12 loket (t. j. 7 m), s prostorem předhradí na východní a jižní straně, obklopeným obezděným příkopem, dlouhým 150 loket (88 m) . Česká Skalice se v psaných památkách poprvé objevuje r. 1238, kdy byla v držení…  číst dále

3.5. 2009

Půdorys místa

půdorys tvrziště
© Jan Čížek, Jiří Slavík: Manská soustava náchodského hradu (in Castellologica bohemica 8, AÚ AV ČR, Praha, 2002)
Obrázek Obrázek
Královéhradecký kraj,  Náchod  (NA), Česká Skalice

Místa v okolí

 vojenský hřbitov
 Ratibořice
 Babiččino údolí
 Dubno
 Barunčina škola
 Malá Skalice
 socha Barunky
 Steidlerova kovárna
 malá fara
 Staré bělidlo
 Žernovská rozhledna
 Rýzmburk
 Studnice
 Velký Třebešov
 kostel sv. Štěpána
 Turyň
 Červená Hora
 Chvalkovice
 Sviništany
 kostel sv. Václava
 pomník jízdy
 kostel sv. Jiljí
 Nový Dvůr
 Homolka
 vojenský hřbitov
 Veselice
 synagoga
 Velká Bukovina
 židovský hřbitov
 Keyzlarova vila
 Zvole
 městské opevnění
 kostel sv. Vavřince
 Náchod
 kašna
 mariánský sloup
 pranýř
 stará radnice
 děkanství
 nová radnice
 hrob Viktorky
 podkova
 Vízmburk
 Černčice
 Dobrošov
 městské opevnění
 Na Signálu
 městský hřbitov
 Bartoňova útulna
 zvonice
 Výrov
 kostel sv. Jakuba
 Dobrošov
 Sendraž
 kostel sv. Mikuláše
 Jaroměř
 Hořenice
 Na Vartě
 pevnost Josefov
 kaple sv. Michala
 stará radnice
 Wenkeův dům
 Dřevěnka
 Kuks
 Hronov
 mariánské sousoší
 Jiráskovo divadlo
 kostel Všech svatých
 Velké Svatoňovice
 kostel sv. Zikmunda
 Homole
 kostel sv. Kateřiny
 kovárna
 kostel sv. Mikuláše
 štola Kateřina
 Frymburk
 Žireč
 kostel sv. Anny
 židovský hřbitov
 pivovar
 Vlastivědné muzeum
 kostel sv. Ducha
 kostel sv. Václava
 synagoga
 mariánský sloup
 radnice
 Betlém u Kuksu
 Bystrý
 mlýn Dřevíček
 Šibeník
 Na Větrné horce
 Stárkov
 Stárkov
 Starý Rokytník
 Kalthaus
 zvonice
 Vlčinec
 kostel sv. Prokopa
 haltýře
 Holohlavy
 kostel Zjevení Páně
 Smiřice
 smírčí kříž
 Chábory
 Újezd
 radnice
 kašna
 Podklášterní mlýn
 stará škola
 socha sv. Prokopa
 klášter benediktinů
 Selendrův sloup
 kostel sv. Anny
Základní informace místa
ID místa: 7656
Typ místa: tvrz
Stav místa: nepatrné zbytky zdí
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 3.5.2009
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Trenčín, krásné město na řece Váhu a jeho dominanta

Cestování

Na hradní skále Trenčianského hradu je římský latinský nápis z období Římské říše, který je nejstarším nápisem na Slovensku a býval taky nejstarším nápisem v tehdejším Československu. Majestátní Trenčianský hrad patří k nekrásnějším hradům na Slovensku a jeho mohutná Matúšova věž je výraznou dominantou celého kraje. Z podhradí Trenčianského hradu se na řece Váhu vyvinulo město Trenčín s mnoha historickými a kulturními památkami.

reklama