V r. 1318 se píše Jan z Talmberka jako Jan z Černčic. V r. 1405 první zmínka o tvrzi. Za husitských válek patří Arnoštu z Kácova, jeho potomci se psali jako Černčičtí z Kácova. Když r. 1527 prodává Jan Černčický z Kácova panství Vojtěchovi z Pernštejna, tvrz se uvádí jako pustá.
Hlavní obrázek místa
Plocha tvrziště
© Petr Nožička 03/2012
Tvrziště na ostrohu nad soutokem Metuje a Černčického potoka nedaleko kostela ještě dnes tvoří 50 metrů dlouhá plošina, až dva metry vystupující nad úroveň okolí. Kraje plošiny jsou až na jihovýchodní část upraveny na terasy zahrad, na severozápadě byla plošina bezohledně odtěžena při budování zástavby.
Petr Nožička, čerpáno z Encyklopedie českých tvrzí, 1. dílo, Argo, Praha 1997, 25.4. 2012
historie

Dle nálezu pečetidla byli už ve 13. století majiteli Černčic páni z Talmberka. V roce 1318 je majitelem Jan z Talmberka, který se též píše jako Jan z Černčic. Dalším majitelem byl příbuzný pánů z Talmberka Oldřich z Kácova, za něj je první zmínka o tvrzi z roku 1405, kdy proběhlo v Černčicích narovnání "ve tvrzi páně Oldřichově ve světnici zimní". Za husitských válek patřila Arnoštovi z Kácova, který používal stejného erbu jako předešlí majitelé Talmberkové a Černčičtí. Arnošt z Kácova bojoval proti husitům a byl poražen v letech 1423 u Hořic a 1424 u Skalice Janem Žižkou, i přesto si udržel své statky a od císaře Zikmunda získává do zástavy hrad Rýzmburk. Arnošt žil ještě v roce 1466. Od 15. století se psali jeho potomci jako Černčičtí z Kácova. Posledním samostatným majitelem Černčic v roce 1483 byl Arnoštův syn Jan Černčický z Kácova, který v roce 1484 kupuje…  číst dále

Petr Nožička, čerpáno z Encyklopedie českých tvrzí, 1. dílo, Argo, Praha 1997, Kol.: Hrady, zámky a tvrze v Čechách na Moravě a ve Slezsku VI, Nakladatelství Svoboda, Praha 1989, 28.3. 2012

Královéhradecký kraj,  Náchod  (NA), Černčice

Místa v okolí

 městské opevnění
 Výrov
 Veselice
 Nový Dvůr
 židovský hřbitov
 pivovar
 kostel sv. Václava
 kostel sv. Kateřiny
 mariánský sloup
 radnice
 Vlastivědné muzeum
 kostel sv. Václava
 kostel sv. Ducha
 dům č. p. 134
 dům č. p. 141
 Dubno
 palmový skleník
 mariánský sloup
 Barunčina škola
 Opočno – MPZ
 kostel Panny Marie
 letohrádek
 pomník jízdy
 Sendraž
 měšťanská škola
 pivovar
 úřední dům
 Steidlerova kovárna
 Malá Skalice
 socha Barunky
 vojenský hřbitov
 malá fara
 Bartoňova útulna
 Opočno
 kostel sv. Zikmunda
 Koldovka
 Homolka
 Velký Třebešov
 Ratibořice
 kostel sv. Štěpána
 Vranov
 Studnice
 Zvole
 Babiččino údolí
 Dobrošov
 vojenský hřbitov
 kašna
 mariánský sloup
 městské opevnění
 pranýř
 stará radnice
 děkanství
 kostel sv. Vavřince
 nová radnice
 Sviništany
 podkova
 Chábory
 Náchod
 Staré bělidlo
 Frymburk
 Přepychy
 Dobrošov
 Žernovská rozhledna
 Očelice
 Rýzmburk
 Skalka
 Šibeník
 kostel sv. Jakuba
 Chvalkovice
 pevnost Josefov
 Libníkovice
 městský hřbitov
 kostel sv. Jiljí
 Osičina
 kostel sv. Jakuba
 Kalthaus
 Jaroměř
 kostel sv. Mikuláše
 Dobřany
 Červená Hora
 synagoga
 Wenkeův dům
 Velká Bukovina
 Hořenice
 židovský hřbitov
 Bolehošťská Lhota
 Na Signálu
 Keyzlarova vila
 Hluky
 Újezd
 Kuks
 kostel Božího Těla
 Solnice
 Kvasiny
 Skuhrov
Základní informace místa
ID místa: 10761
Typ místa: tvrz
Stav místa: terénní náznaky
Přístupnost: nepřístupno
Uveřejněno: 25.6.2012
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Pěšky po Hadriánově zdi na severu Anglie

Cestování

Velká čínská zeď je přece jen trochu daleko, zato ta anglická je o hodně blíž. Také je o 8642 km kratší, což je úleva. Takže můžeme vyrazit a klidně ji celou projít, když jsme si to takhle zkrátili.

Enclos paroissial - unikát z konce světa

Cestování

Bretaň, magická „Malá Británie“, opředená keltskými legendami, plná megalitických památek i úchvatných přírodních scenerií, toho má návštěvníkům opravdu hodně co nabídnout. Jeden pozoruhodný architektonický prvek – enclos paroissial (ohrazené farní areály) – však naleznete jen zde, v oblasti Finistère, tedy na konci světa.

Čertovy hlavy – tváře vytesané do horniny – druhé největší na světě

Zajímavosti

Středočeská obec Želízy je tak malá, že nebýt jedné skutečnosti, určitě byste ji přehlídli. Nachází se ve Středočeském kraji v okrese Mělník. Nad touto vesničkou se klene borový les, z nějž se již téměř 180 let dívají do kraje dvě obří hlavy čertů. A když říkám obří, myslím opravdu obří. Velikost těchto pískovcových reliéfů překonala pouze jediná skulptura světa, a to sousoší čtyř amerických prezidentů v Jižní Dakotě.

Podzemní jezero a ocelové dveře pod Troskami

Zajímavosti

Hrad Trosky s sebou nese i svá dodnes neobjevená tajemství. Jedno z nich je legenda o podzemním jezeru ke kterému vede chodba vyhloubená v pískovcové skále tři sta metrů od úpatí kopce, zakončena železnými vraty.

Máme za sebou noc čarodějnic, zvyk, jemuž předcházelo utrpení mnoha nevinných lidí

Zajímavosti

Noc z 30. dubna na 1. května je podle starých pověr nejmagičtější nocí celého kalendářního roku. Je to noc, kdy tajemné síly vládnou neobvykle silnou mocí, před kterou měli lidé odpradávna potřebu se chránit. Tato noc byla už od pohanských dob spojena s řadou rituálů, z nichž nejznámější je pálení čarodějnic – zvyk, který se udržuje dodnes. Jak vlastně vznikla tato tradice a co všechno jí předcházelo?

Výměna elektroinstalace v panelovém domě, dobře si rozmyslete kdy se do ní pustit a na co si dát pozor.

Ostatní

Stará hliníková elektroinstalace v bytech v panelových domech pomalu dosluhuje a nejeden byt již má polovinu nefunkčních zásuvek a blikající světla. Sepsal jsem pro Vás co Vás čeká a jak se na výměnu co nejlépe připravit.

reklama