Vojenský hřbitov pro Josefov byl založen současně s pevností v letech 1780-1787, avšak v souladu s hygienickým nařízením Josefa II. mimo její obytné území. Leží proto jihozápadně od pevnosti u obce Rasošky. Vzhledem k množství hodnotných historických náhrobků je památkově chráněn.
Hlavní obrázek místa
Hroby vojáků v jižní části hřbitova
© Pavel Vlach, 04/2014
Pevnostní město Josefov na levém břehu Metuje před jejím vyústěním do Labe je od r. 1949 součástí sousedního historického města Jaroměř na opačném břehu. Josefovem prochází silnice II/299 od Dvora Králové nad Labem do Třebechovic pod Orebem. Z blízkého nádraží v Jaroměři vycházejí rychlíkové tratě směrem na Liberec, Trutnov a Hradec Králové. Pozdně barokní pevnost Josefov byla vybudována v letech 1780-1787 na místě vsi Ples, jejíž název na krátký čas převzala. V r. 1793 byla z rozhodnutí císaře Františka II. pojmenována po předčasně zemřelém císaři Josefu II., který byl osobně přítomen položení základního kamene a dohlížel na průběh stavby. Status pevnosti Josefova byl zrušen r. 1888. Vojenský hřbitov pro pevnost byl založen asi 2 km jihozápadně již na území obce Rasošky.
10.5. 2015
historie

Josefovský vojenský hřbitov byl jedním z prvních, který reagoval na nařízení císaře Josefa II., aby hřbitovy byly z hygienických důvodů umístěny mimo obce. Hřbitov je díky tomu dodnes vzdálen od centra pevnosti asi dva kilometry a nachází se na katastru sousední vsi Rasošky. Josefovský hřbitov vznikl souběžně se stavbou pevnosti v letech 1780-1787. Hřbitov se dnes používá jen výjimečně, a protože na seznam kulturních památek byl zapsán již v roce 1958, dochovala se zde řada hodnotných náhrobků vysokých důstojníků rakouské c.k. armády. Pohřbeni jsou zde i měšťané z Josefova. Připomeňme alespoň velitele josefovské pevnosti c.k. polního podmaršála Maximiliana von Reisinger (1774-1848) nebo c.k. polního podmaršála Heinricha von Aulich (1847-1909). Zajímavá je také společná hrobka důstojníků barona Friedricha von Böck a Rudolfa Werlbectera, kteří tragicky zahynuli při vyjížďce kočárem (1843). Z josefovských měšťanů se sluší připomenout…  číst dále

Pavel Vlach (s použitím propagačních materiálů Turistického informačního centra města Jaroměř), 9.5. 2015

Královéhradecký kraj,  Náchod  (NA), Rasošky

Místa v okolí

 pevnost Josefov
 Wenkeův dům
 kostel sv. Mikuláše
 Jaroměř
 kostel sv. Jakuba
 Holohlavy
 městský hřbitov
 Hořenice
 Smiřice
 Velichovky
 Kalthaus
 Habřina
 Rotemberk
 Zvole
 Vražba
 Rodov
 mlýn Podhrad
 Újezd
 Kuks
 kostel sv. Zikmunda
 Dubenec
 Betlém u Kuksu
 kostel sv. Stanislava
 Nový Dvůr
 Veselice
 Sviništany
 Chotěborky - VPZ
 synagoga
 Žireč
 kostel sv. Anny
 Velká Bukovina
 Velký Třebešov
 kostel sv. Štěpána
 kostel sv. Prokopa
 kostel sv. Jiljí
 Hořiněves
 Hankův rodný dům
 židovský hřbitov
 Velký Vřešťov
 Neděliště
 Chvalkovice
 Libníkovice
 kostel sv. Kateřiny
 Velký Vřešťov
 socha Barunky
 Steidlerova kovárna
 malá fara
 Malá Skalice
 Barunčina škola
 vodní nádrž Rozkoš
 Světí
 kostel sv. Ondřeje
 Vranov
 synagoga
 kostel sv. Jakuba
 Velehrádek
 nová radnice
 staré děkanství
 stará radnice
 městské opevnění
 děkanství
 Bergerův dvůr
 Chlum
 vojenský hřbitov
 Koldovka
 Černčice
 židovský hřbitov
 Ratibořice
 muzeum
 Hradec Králové
 kaple sv. Klimenta
 Bílá věž
 kostel sv. Ducha
 Dubno
 Staré bělidlo
 sbor kněze Ambrože
 Babiččino údolí
 Turyň
 Moravský jez
 jez Hučák
 kostel sv. Mikuláše
 Bílé Poličany
 Rýzmburk
 Žernovská rozhledna
 Očelice
 kostel Božího Těla
 Zátluky
 palmový skleník
 dům č. p. 141
 letohrádek
 Opočno – MPZ
 měšťanská škola
 mariánský sloup
 sousoší sv. Floriana
 Studnice
 úřední dům
 kostel Všech svatých
 Červená Hora
 kostel sv. Marka
 Stěžery
 Les Království
 Přepychy
 Dolní Přím
 Bolehošťská Lhota
Základní informace místa
ID místa: 12181
Typ místa: sakrální památky
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 10.5.2015
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

reklama