Vojenský hřbitov pro Josefov byl založen současně s pevností v letech 1780-1787, avšak v souladu s hygienickým nařízením Josefa II. mimo její obytné území. Leží proto jihozápadně od pevnosti u obce Rasošky. Vzhledem k množství hodnotných historických náhrobků je památkově chráněn.
Hlavní obrázek místa
Hroby vojáků v jižní části hřbitova
© Pavel Vlach, 04/2014
Pevnostní město Josefov na levém břehu Metuje před jejím vyústěním do Labe je od r. 1949 součástí sousedního historického města Jaroměř na opačném břehu. Josefovem prochází silnice II/299 od Dvora Králové nad Labem do Třebechovic pod Orebem. Z blízkého nádraží v Jaroměři vycházejí rychlíkové tratě směrem na Liberec, Trutnov a Hradec Králové. Pozdně barokní pevnost Josefov byla vybudována v letech 1780-1787 na místě vsi Ples, jejíž název na krátký čas převzala. V r. 1793 byla z rozhodnutí císaře Františka II. pojmenována po předčasně zemřelém císaři Josefu II., který byl osobně přítomen položení základního kamene a dohlížel na průběh stavby. Status pevnosti Josefova byl zrušen r. 1888. Vojenský hřbitov pro pevnost byl založen asi 2 km jihozápadně již na území obce Rasošky.
10.5. 2015
historie

Josefovský vojenský hřbitov byl jedním z prvních, který reagoval na nařízení císaře Josefa II., aby hřbitovy byly z hygienických důvodů umístěny mimo obce. Hřbitov je díky tomu dodnes vzdálen od centra pevnosti asi dva kilometry a nachází se na katastru sousední vsi Rasošky. Josefovský hřbitov vznikl souběžně se stavbou pevnosti v letech 1780-1787. Hřbitov se dnes používá jen výjimečně, a protože na seznam kulturních památek byl zapsán již v roce 1958, dochovala se zde řada hodnotných náhrobků vysokých důstojníků rakouské c.k. armády. Pohřbeni jsou zde i měšťané z Josefova. Připomeňme alespoň velitele josefovské pevnosti c.k. polního podmaršála Maximiliana von Reisinger (1774-1848) nebo c.k. polního podmaršála Heinricha von Aulich (1847-1909). Zajímavá je také společná hrobka důstojníků barona Friedricha von Böck a Rudolfa Werlbectera, kteří tragicky zahynuli při vyjížďce kočárem (1843). Z josefovských měšťanů se sluší připomenout…  číst dále

Pavel Vlach (s použitím propagačních materiálů Turistického informačního centra města Jaroměř), 9.5. 2015

Královéhradecký kraj,  Náchod  (NA), Rasošky

Místa v okolí

 pevnost Josefov
 Wenkeův dům
 kostel sv. Mikuláše
 Jaroměř
 kostel sv. Jakuba
 Holohlavy
 městský hřbitov
 Hořenice
 Smiřice
 Velichovky
 Kalthaus
 Habřina
 Rotemberk
 Zvole
 Vražba
 Rodov
 mlýn Podhrad
 Újezd
 Kuks
 kostel sv. Zikmunda
 Dubenec
 Betlém u Kuksu
 kostel sv. Stanislava
 Nový Dvůr
 Veselice
 Sviništany
 Chotěborky - VPZ
 synagoga
 Žireč
 kostel sv. Anny
 Velká Bukovina
 Velký Třebešov
 kostel sv. Štěpána
 kostel sv. Prokopa
 kostel sv. Jiljí
 Hořiněves
 Hankův rodný dům
 židovský hřbitov
 Velký Vřešťov
 Neděliště
 Chvalkovice
 Libníkovice
 kostel sv. Kateřiny
 Velký Vřešťov
 socha Barunky
 Steidlerova kovárna
 malá fara
 Malá Skalice
 Barunčina škola
 vodní nádrž Rozkoš
 Světí
 kostel sv. Ondřeje
 Vranov
 synagoga
 kostel sv. Jakuba
 Velehrádek
 nová radnice
 staré děkanství
 stará radnice
 městské opevnění
 děkanství
 Bergerův dvůr
 Chlum
 vojenský hřbitov
 Koldovka
 Černčice
 židovský hřbitov
 Ratibořice
 muzeum
 Hradec Králové
 kaple sv. Klimenta
 Bílá věž
 kostel sv. Ducha
 Dubno
 Staré bělidlo
 sbor kněze Ambrože
 Babiččino údolí
 Moravský jez
 jez Hučák
 kostel sv. Mikuláše
 Bílé Poličany
 Rýzmburk
 Žernovská rozhledna
 Očelice
 kostel Božího Těla
 Zátluky
 palmový skleník
 dům č. p. 141
 letohrádek
 Opočno – MPZ
 měšťanská škola
 mariánský sloup
 sousoší sv. Floriana
 Studnice
 úřední dům
 kostel Všech svatých
 Červená Hora
 kostel sv. Marka
 Stěžery
 Les Království
 Přepychy
 Dolní Přím
 Bolehošťská Lhota
Základní informace místa
ID místa: 12181
Typ místa: sakrální památky
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 10.5.2015
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Pohádkovému Jičínu předcházela jedna z největších katastrof 17. století

Hrady a zámky

Kdo by neznal hlavní město pohádek, Jičín! Město nacházející se v ráji, tedy v tom Českém ráji. Žil zde loupežník Rumcajs se svou rodinou. Tyto pohádkové postavičky milovaly celé generace nejen dětí a v městě Jičíně na ně narazíte téměř na každém kroku.

Pěšky po Hadriánově zdi na severu Anglie

Cestování

Velká čínská zeď je přece jen trochu daleko, zato ta anglická je o hodně blíž. Také je o 8642 km kratší, což je úleva. Takže můžeme vyrazit a klidně ji celou projít, když jsme si to takhle zkrátili.

Enclos paroissial - unikát z konce světa

Cestování

Bretaň, magická „Malá Británie“, opředená keltskými legendami, plná megalitických památek i úchvatných přírodních scenerií, toho má návštěvníkům opravdu hodně co nabídnout. Jeden pozoruhodný architektonický prvek – enclos paroissial (ohrazené farní areály) – však naleznete jen zde, v oblasti Finistère, tedy na konci světa.

Čertovy hlavy – tváře vytesané do horniny – druhé největší na světě

Zajímavosti

Středočeská obec Želízy je tak malá, že nebýt jedné skutečnosti, určitě byste ji přehlídli. Nachází se ve Středočeském kraji v okrese Mělník. Nad touto vesničkou se klene borový les, z nějž se již téměř 180 let dívají do kraje dvě obří hlavy čertů. A když říkám obří, myslím opravdu obří. Velikost těchto pískovcových reliéfů překonala pouze jediná skulptura světa, a to sousoší čtyř amerických prezidentů v Jižní Dakotě.

Podzemní jezero a ocelové dveře pod Troskami

Zajímavosti

Hrad Trosky s sebou nese i svá dodnes neobjevená tajemství. Jedno z nich je legenda o podzemním jezeru ke kterému vede chodba vyhloubená v pískovcové skále tři sta metrů od úpatí kopce, zakončena železnými vraty.

Máme za sebou noc čarodějnic, zvyk, jemuž předcházelo utrpení mnoha nevinných lidí

Zajímavosti

Noc z 30. dubna na 1. května je podle starých pověr nejmagičtější nocí celého kalendářního roku. Je to noc, kdy tajemné síly vládnou neobvykle silnou mocí, před kterou měli lidé odpradávna potřebu se chránit. Tato noc byla už od pohanských dob spojena s řadou rituálů, z nichž nejznámější je pálení čarodějnic – zvyk, který se udržuje dodnes. Jak vlastně vznikla tato tradice a co všechno jí předcházelo?

reklama