Barokní radnice byla postavena na místě gotické dřevěné radnice v l. 1657-59 podle projektu C. Luraga (kamenické práce C. Serena). Obnova radnice po požáru l. 1663-65. R. 1856 přestavěna pro potřeby okresního soudu. Celková rekonstrukce r. 1984. V současnosti slouží jako depozitář městského muzea.
Hlavní obrázek místa
© Rodochrozit, 10/2011
Barokní budova staré radnice má obdélný, do hloubky orientovaný půdorys. Původně jednopatrová budova s loubím v přízemí, se střední věží s cibulovitou bání s lucernou, ze stran podpíranou pološtíty. Po přestavbách má radnice dvě nadzemní patra a podkroví, kryta je sedlovou střechou. Na štítu budovy je reliéf městského znaku v kartuši. V průčelí byly tři oblouky podloubí, dva postranní byly zazděny a byl ponechán jen prostřední jako vchodový. V přízemí a po stranách je radnice zdobená bosáží. V průčelí jsou zdvojená okna, průčelí je zakončeno trojúhelníkovým štítem s kulatým otvorem uprostřed, nad kterým je další štít tvaru komolého jehlanu. Nad ním ční čtyřhranná dřevěná hodinová věž, s osmistěnnou stanovou stříškou. Vstup v hloubce původního podloubí je orámován kamenným portálem ze dvou druhů pískovce – světlého a červeného. Portál je vytvořen ve stylu manýrismu a je dílem vlašského kameníka Carla Sereny. Přízemní vstupní část má křížové klenby původního mázhauzu, schodiště do patra je po pravé straně. V patře radnice býval původně radní sál, v zadní části bývala radniční kaple.
Milan Caha (zdroj: Emanuel Poche a kol., Umělecké památky Čech K/O, Academia, Praha 1978). E.H. dle K. Kuča: Města a městečka v Čechách, na Moravě a ve Slezsku 4., Libri 2000; Z. Fišera: Historické radnice Čech, Moravy a Slezska 2., Libri 2010, 31.12. 2008
historie

Nejstarší písemná zmínka o náchodské radnici pochází z roku 1491. Tehdejší gotická radnice byla dřevěná a zanikla při požáru v roce 1570. Na jejím místě byla v letech 1657 - 1659 postavena raně barokní budova radnice v manýristickém stylu podle projektu italského architekta Carla Luraga (kamenické práce Carlo Serena). Radnice byla poškozena při požáru města r. 1663, obnovena v letech 1663 - 1665. Další stavební úpravy a přestavby byly provedeny v letech 1754 (od r. 1764 byla ve dvoře šatlava), 1828 a roku 1856, kdy byla budova radnice přestavěna pro potřeby okresního soudu. Součástí stavebních úprav bylo snesení věže, zvýšení radnice o 2. patro, zazdění podloubí a vybudování nové, dřevěné věže s hodinami. Od roku 1958 patří stará budova radnice mezi chráněné kulturní památky ČR. Celková rekonstrukce radnice proběhla r. 1984. V současnosti slouží budova jako depozitář městského muzea, v přízemí jsou dva obchody.

Milan Caha (zdroj: Emanuel Poche a kol.: Umělecké památky Čech 2., Academia Praha 1978); E.H. (info Náchod; http://monumnet.npu.cz); K. Kuča: Města a městečka v Čechách, na Moravě a ve Slezsku 4., Libri 2000); Z. Fišera: Historické radnice Čech, Moravy a , 31.12. 2008

Královéhradecký kraj,  Náchod  (NA), Náchod

Místa v okolí

Nahrávám místa v okolí
Načítám seznam míst
Kontaktní informace
Regionální muzeum v Náchodě
Masarykovo náměstí 18
547 01 Náchod
Tel: 724 156 909, 491 423 248
http://rmn.wz.cz/
muzeumna.expozice@seznam.cz
Základní informace místa
ID místa: 7183
Typ místa: ostatní
Podkategorie: palác, dům
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 31.12.2008
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobné

Články

Les hortillons d'Amiens - zahradníci na vodě

Cestování

Když jsme se rozhodli při své cestě po severu Francie, Normandii a Bretani zastavit v Amiens, věděli jsme, že nás čeká malebné město s řadou památek, v čele s katedrálou Notre-Dame, největší vrcholně gotickou katedrálou ve Francii. Gotických katedrál jsme cestou viděli mnoho – včetně těch nejslavnějších v Chartres a v Remeši. Amiens nám ale nabídlo něco opravdu překvapivého, co jsme jinde nepotkali – Les hortillonnages d'Amiens.

Zapomenutá Halič a skryté klenoty Dušana Jurkoviče

Cestování

Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.

Než se budete radovat z nové kuchyně, je potřeba se některých věcí vyvarovat

Ostatní

Stěhujete se do nového bytu? Plánujete novou kuchyň a těšíte se až v ní poprvé uvaříte? Máme pro Vás několik tipů na co si dát pozor při jejím plánování a realizaci, aby nová kuchyň nebyla zklamáním.

Na skok k Panence do Skoků - díl první: zrození legendy

Historie

Rčení „panenko skákavá“ pravděpodobně zná většina z nás. Nemnozí ovšem vědí, že souvisí se zaniklou vesnicí nad Žlutickou přehradou a s uctívání mariánského obrazu, který je považován za zázračný.

Jak se topilo na hradech?

Reklamní sdělení

Ať už si to uvědomujeme či nikoliv, žijeme v době, která nám díky pokroku a novým technologiím nabízí plnou kontrolou nad chodem domácnosti. V teplých letních měsících spoléháme na klimatizovanou teplotu vzduchu a před zimou se chráníme například regulací ohřevu vody v radiátorech.

Procházka zimním Štramberkem protáhne tělo a pohladí duši

Cestování

Štramberk je v mnoha ohledech jedinečné město. Jeho mohutná kamenná věž, vyhlížející už pěkných pár století daleko do kraje, má dar vábení. Nelze ji jenom tak uniknout. Jakmile jednou její volání vyslyšíte, lapne vás a už nepustí. Propadnete kouzlu tohoto města, jemuž se ne nadarmo říká Moravský Betlém.

reklama