Barokní radnice byla postavena na místě gotické dřevěné radnice v l. 1657-59 podle projektu C. Luraga (kamenické práce C. Serena). Obnova radnice po požáru l. 1663-65. R. 1856 přestavěna pro potřeby okresního soudu. Celková rekonstrukce r. 1984. V současnosti slouží jako depozitář městského muzea.
Hlavní obrázek místa
© Rodochrozit, 10/2011
Barokní budova staré radnice má obdélný, do hloubky orientovaný půdorys. Původně jednopatrová budova s loubím v přízemí, se střední věží s cibulovitou bání s lucernou, ze stran podpíranou pološtíty. Po přestavbách má radnice dvě nadzemní patra a podkroví, kryta je sedlovou střechou. Na štítu budovy je reliéf městského znaku v kartuši. V průčelí byly tři oblouky podloubí, dva postranní byly zazděny a byl ponechán jen prostřední jako vchodový. V přízemí a po stranách je radnice zdobená bosáží. V průčelí jsou zdvojená okna, průčelí je zakončeno trojúhelníkovým štítem s kulatým otvorem uprostřed, nad kterým je další štít tvaru komolého jehlanu. Nad ním ční čtyřhranná dřevěná hodinová věž, s osmistěnnou stanovou stříškou. Vstup v hloubce původního podloubí je orámován kamenným portálem ze dvou druhů pískovce – světlého a červeného. Portál je vytvořen ve stylu manýrismu a je dílem vlašského kameníka Carla Sereny. Přízemní vstupní část má křížové klenby původního mázhauzu, schodiště do patra je po pravé straně. V patře radnice býval původně radní sál, v zadní části bývala radniční kaple.
Milan Caha (zdroj: Emanuel Poche a kol., Umělecké památky Čech K/O, Academia, Praha 1978). E.H. dle K. Kuča: Města a městečka v Čechách, na Moravě a ve Slezsku 4., Libri 2000; Z. Fišera: Historické radnice Čech, Moravy a Slezska 2., Libri 2010, 31.12. 2008
historie

Nejstarší písemná zmínka o náchodské radnici pochází z roku 1491. Tehdejší gotická radnice byla dřevěná a zanikla při požáru v roce 1570. Na jejím místě byla v letech 1657 - 1659 postavena raně barokní budova radnice v manýristickém stylu podle projektu italského architekta Carla Luraga (kamenické práce Carlo Serena). Radnice byla poškozena při požáru města r. 1663, obnovena v letech 1663 - 1665. Další stavební úpravy a přestavby byly provedeny v letech 1754 (od r. 1764 byla ve dvoře šatlava), 1828 a roku 1856, kdy byla budova radnice přestavěna pro potřeby okresního soudu. Součástí stavebních úprav bylo snesení věže, zvýšení radnice o 2. patro, zazdění podloubí a vybudování nové, dřevěné věže s hodinami. Od roku 1958 patří stará budova radnice mezi chráněné kulturní památky ČR. Celková rekonstrukce radnice proběhla r. 1984. V současnosti slouží budova jako depozitář městského muzea, v přízemí jsou dva obchody.

Milan Caha (zdroj: Emanuel Poche a kol.: Umělecké památky Čech 2., Academia Praha 1978); E.H. (info Náchod; http://monumnet.npu.cz); K. Kuča: Města a městečka v Čechách, na Moravě a ve Slezsku 4., Libri 2000); Z. Fišera: Historické radnice Čech, Moravy a , 31.12. 2008

Královéhradecký kraj,  Náchod  (NA), Náchod

Místa v okolí

 pranýř
 děkanství
 kašna
 mariánský sloup
 městské opevnění
 kostel sv. Vavřince
 nová radnice
 podkova
 Náchod
 vojenský hřbitov
 Homolka
 pomník jízdy
 Dobrošov
 Dobrošov
 kostel sv. Václava
 Bartoňova útulna
 Na Signálu
 Studnice
 Na Vartě
 Sendraž
 Dubno
 Hronov
 mariánské sousoší
 Jiráskovo divadlo
 vojenský hřbitov
 Babiččino údolí
 Koldovka
 Keyzlarova vila
 Ratibořice
 Žernovská rozhledna
 městské opevnění
 Staré bělidlo
 hrob Viktorky
 Homole
 Výrov
 Frymburk
 Rýzmburk
 Šibeník
 Na Větrné horce
 Barunčina škola
 Červená Hora
 socha Barunky
 Steidlerova kovárna
 malá fara
 Malá Skalice
 Černčice
 Turyň
 mlýn Dřevíček
 Vízmburk
 Bludné skály
 kostel sv. Prokopa
 zvonice
 Velký Třebešov
 haltýře
 kostel sv. Štěpána
 zvonice
 Feistův kopec
 Vlčinec
 Nový Dvůr
 Bystrý
 Veselice
 Stárkov
 Stárkov
 Chvalkovice
 Sviništany
 židovský hřbitov
 kostel sv. Ducha
 Dobřany
 Homole
 pivovar
 kostel sv. Václava
 Vlastivědné muzeum
 kostel sv. Mikuláše
 synagoga
 mariánský sloup
 kostel sv. Jiljí
 kostel Všech svatých
 radnice
 kašna
 smírčí kříž
 radnice
 Podklášterní mlýn
 stará škola
 socha sv. Prokopa
 Selendrův sloup
 Fort Karola
 klášter benediktinů
 Dinopark Karlów
 kaple sv. Michala
 Velká Hejšovina
 Zvole
 stará radnice
 synagoga
 Dřevěnka
 Machovský kříž
 Velké Svatoňovice
 štola Kateřina
 Pánův kříž
 Hrad u Božanova
 Hluky
 kostel sv. Kateřiny
 Žaltman
 kaple sv. Anny
 kostel sv. Zikmunda
 Šerlišský mlýn
 kalvárie
Kontaktní informace
Regionální muzeum v Náchodě
Masarykovo náměstí 18
547 01 Náchod
Tel: 724 156 909, 491 423 248
http://rmn.wz.cz/
muzeumna.expozice@seznam.cz
Základní informace místa
ID místa: 7183
Typ místa: ostatní
Podkategorie: palác, dům
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 31.12.2008
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Jaká je vlastně historie betlémů, které se v této době objevují na veřejných prostranstvích i u nás doma

Zajímavosti

Začalo to ve stísněném prostoru jeskyně, který se stal prvním betlémem a improvizovanou kaplí a kde také proběhla první slavnostní půlnoční mše, kterou odsloužil František z Assisi 24. prosince roku 1223.

Dva základní druhy středověkého záchodu na hradech a dalších stavbách v Česku, Irsku a Británii

Zajímavosti

V tomto článku do toho šlápneme a probereme tematiku středověkých záchodů v Česku, Irsku a Británii. Bude řeč o dvou základních typech středověkých záchodů na hradech a dalších středověkých stavbách, tzv. vnějších a vnitřních záchodech.

Výlet za triobity do starého lomu Požáry v Praze - Řeporyjích

Cestování

Nevíte kam se vrtnout v sobotní nebo nedělní odpoledne? Prozkoumejte národní přírodní památku Požáry, která má ze stratigrafického hlediska světový význam. Vstup do areálu je volný.

Pláže na ostrově CRES, které jsou dostupné autem nebo pěšky

Cestování

Na Chorvatském ostrově CRES je bezpočet nádherných pláží. Některé jsou dostupné autem, některé jen lodí. Navštívili jsme ty které jsou dostupné autem z pevniny a zjistili jejich přednosti a nedostatky. Jako výchozí bod bylo pro nás město Cres.

Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.

Historie

Současná irská literatura nabízí spoustu zajímavých úlomků z historie země v době Vikingů, tedy v 9. až 12. stol. Informace jsou ale často velmi nesourodé. Následující článek se proto pokouší dát dohromady souvislý příběh o událostech v Irsku z této doby.

Pohádkovému Jičínu předcházela jedna z největších katastrof 17. století

Hrady a zámky

Kdo by neznal hlavní město pohádek, Jičín! Město nacházející se v ráji, tedy v tom Českém ráji. Žil zde loupežník Rumcajs se svou rodinou. Tyto pohádkové postavičky milovaly celé generace nejen dětí a v městě Jičíně na ně narazíte téměř na každém kroku.

reklama