Symbol Babiččina údolí, pomník Babičky s vnoučaty z r. 1922 stojí v blízkosti ratibořického mlýna přímo u cesty podle náhonu ke Starému bělidlu.
Hlavní obrázek místa
Ratibořice - pomník Babičky
© Jiří Špaček 07/2008
Placené parkoviště pro návštěvníky Babiččina údolí je umístěno v Ratibořicích na konci slepé silničky u Panského hostince, tedy asi jen 150 metrů od pomníku. Turisté na místo přicházejí z České Skalice buď po červené značce od kostela nebo od nádraží po cyklotrase do Zlíče a dále po zelené podle řeky, v obou případech 4 km.
13.4. 2021
popis

Pomník představuje scénu, kdy se babička s vnoučaty vrací z pravidelné návštěvy ve mlýně. Čtyři děti, tedy Jan, Vilím, Adélka a Barunka vzhlížejí k nebi a hledají podle babiččina vyprávění svou hvězdičku. Skupinu doprovázejí věrní psi Sultán a Tyrl. Pomník je umístěn přímo u cesty od mlýna podle náhonu ke Starému bělidlu.

13.4. 2021

historie

V r. 1920 si nově založené Československo připomínalo 100. výročí narození spisovatelky Boženy Němcové. V té souvislosti vznikl i záměr oslavit pomníkem její nejslavnější dílo "Babička" přímo v jeho dějišti, tedy Ratibořicích. Tehdejší majitel náchodského panství, k němuž Ratibořice přináležely, německý kníže Friedrich zu Schaumburg-Lippe (1868-1945) se nabídl, že pomník nechá vybudovat na vlastní náklady. K Ratibořicím měl totiž osobní vztah, protože se na zdejším zámku narodil. Jeho nabídka však ztroskotala na požadavku, aby pomník byl opatřen dvojjazyčným, tedy česko-německým nápisem, což česká veřejnost odmítla. Kníže tedy alespoň pro vybudování pomníku věnoval zdarma potřebný pozemek. Základní kámen k pomníku byl položen 25. července 1920. Slavnosti se tenkrát zúčastnila i ikona zdejšího kraje, spisovatel Alois Jirásek (1851-1930). K realizaci byl vybrán projekt arch. Pavla Janáka (1882-1956). Zhotovení pomníku bylo překvapivě svěřeno tehdy…  číst dále

Jiří Špaček (s využitím informací různých webových stránek), 13.4. 2021

Královéhradecký kraj,  Náchod  (NA), Ratibořice

Místa v okolí

 Babiččino údolí
 Staré bělidlo
 Ratibořice
 Žernovská rozhledna
 Rýzmburk
 Koldovka
 vojenský hřbitov
 Dubno
 Studnice
 Barunčina škola
 socha Barunky
 malá fara
 Turyň
 Steidlerova kovárna
 Malá Skalice
 Červená Hora
 Velký Třebešov
 kostel sv. Štěpána
 Chvalkovice
 Sviništany
 kostel sv. Jiljí
 Keyzlarova vila
 pomník jízdy
 kostel sv. Václava
 Homolka
 hrob Viktorky
 vojenský hřbitov
 Vízmburk
 synagoga
 Velká Bukovina
 židovský hřbitov
 Nový Dvůr
 městské opevnění
 kašna
 mariánský sloup
 pranýř
 stará radnice
 děkanství
 kostel sv. Vavřince
 Náchod
 nová radnice
 podkova
 Veselice
 Zvole
 zvonice
 Na Signálu
 Černčice
 Dobrošov
 kaple sv. Michala
 Dřevěnka
 stará radnice
 Bartoňova útulna
 městský hřbitov
 Dobrošov
 městské opevnění
 Hronov
 mariánské sousoší
 Jiráskovo divadlo
 Velké Svatoňovice
 Sendraž
 kostel Všech svatých
 kostel sv. Jakuba
 Výrov
 Na Vartě
 kostel sv. Mikuláše
 Hořenice
 Jaroměř
 Homole
 Kuks
 štola Kateřina
 Wenkeův dům
 pevnost Josefov
 kovárna
 kostel sv. Mikuláše
 Bystrý
 mlýn Dřevíček
 Stárkov
 kostel sv. Zikmunda
 Žaltman
 Stárkov
 Na Větrné horce
 kostel sv. Anny
 Žireč
 Starý Rokytník
 kostel sv. Kateřiny
 Frymburk
 zvonice
 Betlém u Kuksu
 židovský hřbitov
 Vlčinec
 Šibeník
 pivovar
 kostel sv. Ducha
 kostel sv. Prokopa
 kostel sv. Václava
 Vlastivědné muzeum
 mariánský sloup
 radnice
 synagoga
 haltýře
 smírčí kříž
 kašna
 radnice
 evangelický kostel
 stará škola
 Šibeník
 Podklášterní mlýn
 Selendrův sloup
 socha sv. Prokopa
 klášter benediktinů
 Samaritánka
 Holohlavy
 Ostaš
 kostel sv. Anny
 kostel Zjevení Páně
 Smiřice
Základní informace místa
ID místa: 15628
Typ místa: pomník, památník
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 15.4.2021
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

reklama