Zřícenina barokního zámečku založeného jezuity ve 40. letech 18. století poblíž kostela. Po zrušení jezuitského řádu v roce 1773 slouží dál jako škola. Na začátku 19. století vyhořel a zůstalo po něm několik zbytků zdí. Původní podoba není známa, podle stabilního katastru snad měl čtvercový půdorys.
Hlavní obrázek místa
Celkový pohled
© Petr Nožička 01/2013
Zámek byl postaven nedaleko místa zaniklé tvrze. V roce 1529 sídlí na tvrzi v Rokytníku Jindřich Berka z Dubé, po jeho smrti jeho pět synů prodává panství Adamovi Zilvárovi z Pilníkova. V roce 1620 pro účast na stavovském povstání a útěk ze země, byl Rokytník jako součást panství Žireč zabaven. V roce 1622 kupuje panství Rokytník (s panstvím Žireč) Marie Magdalena Trčková z Lobkovic. V roce 1634 je panství Trčkům z Lípy zabaveno a Ferdinand II. daroval panství jezuitskému řádu. V roce 1697 zakládá jezuitský řád Nový Rokytník a původní ves se stává Starým Rokytníkem. Ve 40. letech 18. století nechává jezuitský řád ve Starém Rokytníku postavit letní rezidenci (barokní zámek). Po zrušení řádu v roce 1773 je zámek používán jako škola. Počátkem 19. století vyhořel a nebyl obnoven. Postupně zcela zchátral a do dnešních dní se dochovalo pouze několik fragmentů zdiva. Z těchto nepatrných zbytků se bohužel nedá o podobě zámku nic říci, za jeho necelé století dlouhou existenci není známé ani žádné jeho dobové vyobrazení. Zbytky zámku zachycuje pravděpodobně mapa stabilního katastru pořízená roku 1841 (tedy nepříliš dlouho po zániku zámku), která v jeho místě zaznamenala přibližně čtvercový útvar, který by mohl být jakýmsi „otiskem“ čtvercového půdorysu zaniklé stavby.
Petr Nožička: čerpáno z: Kol.: Hrady, zámky a tvrze v Čechách na Moravě a ve Slezsku VI., nakladatelství Svoboda, Praha 1989, Durdík, Sušický, Zříceniny hradů, tvrzí a zámků - Východní Čechy, Pankrác Praha 2013, 5.3. 2013
Královéhradecký kraj,  Trutnov  (TU), Trutnov-Starý Rokytník

Místa v okolí

 evangelický kostel
 Šibeník
 Krakonošova kašna
 stará radnice
 Trutnov
 Dřevěnka
 kaple sv. Michala
 stará radnice
 Velké Svatoňovice
 kovárna
 kostel sv. Mikuláše
 kostel sv. Anny
 Bolkov
 štola Kateřina
 Radvanice
 Žaltman
 Rechenburg
 Vízmburk
 zvonice
 Vlčice
 kostel sv. Vojtěcha
 Břecštejn
 Stachelberg
 fara
 Horní Vlčice
 Červená Hora
 hrob Viktorky
 Keyzlarova vila
 železniční most
 židovský hřbitov
 Žacléř
 Velká Bukovina
 synagoga
 Rýzmburk
 kaple sv. Antonína
 Ochranná kaple
 kostel sv. Jiljí
 Chvalkovice
 Javorník
 kaple s Pietou
 Babiččino údolí
 Adršpach
 židovský hřbitov
 kostel sv. Martina
 Skály
 Skály
 Bergerův dvůr
 městské opevnění
 Bystrý
 děkanství
 kostel sv. Anny
 staré děkanství
 synagoga
 nová radnice
 stará radnice
 Stárkov
 Střmen
 Žireč
 Dolní Adršpach
 Ratibořice
 Les Království
 Kuks
 Koldovka
 Hampelův sloup
 Studnice
 vojenský hřbitov
 pivovar
 kostel Panny Marie
 Horní Maršov
 Dubno
 kaple sv. Anny
 Aichelburg
 Zátluky
 vojenský hřbitov
 Homolka
 Černá hora
 pomník jízdy
Základní informace místa
ID místa: 11074
Typ místa: zámek
Stav místa: zřícenina
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 2.5.2019
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobné

Články

Zapomenutá Halič a skryté klenoty Dušana Jurkoviče

Cestování

Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.

Než se budete radovat z nové kuchyně, je potřeba se některých věcí vyvarovat

Ostatní

Stěhujete se do nového bytu? Plánujete novou kuchyň a těšíte se až v ní poprvé uvaříte? Máme pro Vás několik tipů na co si dát pozor při jejím plánování a realizaci, aby nová kuchyň nebyla zklamáním.

Na skok k Panence do Skoků - díl první: zrození legendy

Historie

Rčení „panenko skákavá“ pravděpodobně zná většina z nás. Nemnozí ovšem vědí, že souvisí se zaniklou vesnicí nad Žlutickou přehradou a s uctívání mariánského obrazu, který je považován za zázračný.

Jak se topilo na hradech?

Reklamní sdělení

Ať už si to uvědomujeme či nikoliv, žijeme v době, která nám díky pokroku a novým technologiím nabízí plnou kontrolou nad chodem domácnosti. V teplých letních měsících spoléháme na klimatizovanou teplotu vzduchu a před zimou se chráníme například regulací ohřevu vody v radiátorech.

Procházka zimním Štramberkem protáhne tělo a pohladí duši

Cestování

Štramberk je v mnoha ohledech jedinečné město. Jeho mohutná kamenná věž, vyhlížející už pěkných pár století daleko do kraje, má dar vábení. Nelze ji jenom tak uniknout. Jakmile jednou její volání vyslyšíte, lapne vás a už nepustí. Propadnete kouzlu tohoto města, jemuž se ne nadarmo říká Moravský Betlém.

Krásné odpoledne s procházkou a bruslením ve Veltrusském parku

Cestování

Pokud hledáte neopakovatelnou volnočasovou aktivitu na půlden, můžete si zaskočit zabruslit do parku ve Veltrusích. Na umělém kanále Mlýnského potoka je možné kromě bruslení trénovat hokej případně se po místních pláních proběhnout na běžkách.

reklama