Zřícenina barokního zámečku založeného jezuity ve 40. letech 18. století poblíž kostela. Po zrušení jezuitského řádu v roce 1773 slouží dál jako škola. Na začátku 19. století vyhořel a zůstalo po něm několik zbytků zdí. Původní podoba není známa, podle stabilního katastru snad měl čtvercový půdorys.
Hlavní obrázek místa
Celkový pohled
© Petr Nožička 01/2013
Zámek byl postaven nedaleko místa zaniklé tvrze. V roce 1529 sídlí na tvrzi v Rokytníku Jindřich Berka z Dubé, po jeho smrti jeho pět synů prodává panství Adamovi Zilvárovi z Pilníkova. V roce 1620 pro účast na stavovském povstání a útěk ze země, byl Rokytník jako součást panství Žireč zabaven. V roce 1622 kupuje panství Rokytník (s panstvím Žireč) Marie Magdalena Trčková z Lobkovic. V roce 1634 je panství Trčkům z Lípy zabaveno a Ferdinand II. daroval panství jezuitskému řádu. V roce 1697 zakládá jezuitský řád Nový Rokytník a původní ves se stává Starým Rokytníkem. Ve 40. letech 18. století nechává jezuitský řád ve Starém Rokytníku postavit letní rezidenci (barokní zámek). Po zrušení řádu v roce 1773 je zámek používán jako škola. Počátkem 19. století vyhořel a nebyl obnoven. Postupně zcela zchátral a do dnešních dní se dochovalo pouze několik fragmentů zdiva. Z těchto nepatrných zbytků se bohužel nedá o podobě zámku nic říci, za jeho necelé století dlouhou existenci není známé ani žádné jeho dobové vyobrazení. Zbytky zámku zachycuje pravděpodobně mapa stabilního katastru pořízená roku 1841 (tedy nepříliš dlouho po zániku zámku), která v jeho místě zaznamenala přibližně čtvercový útvar, který by mohl být jakýmsi „otiskem“ čtvercového půdorysu zaniklé stavby.
Petr Nožička: čerpáno z: Kol.: Hrady, zámky a tvrze v Čechách na Moravě a ve Slezsku VI., nakladatelství Svoboda, Praha 1989, Durdík, Sušický, Zříceniny hradů, tvrzí a zámků - Východní Čechy, Pankrác Praha 2013, 5.3. 2013
Královéhradecký kraj,  Trutnov  (TU), Trutnov-Starý Rokytník

Místa v okolí

 evangelický kostel
 Krakonošova kašna
 stará radnice
 Šibeník
 Trutnov
 Dřevěnka
 kaple sv. Michala
 stará radnice
 Velké Svatoňovice
 kovárna
 kostel sv. Mikuláše
 kostel sv. Anny
 Bolkov
 štola Kateřina
 Radvanice
 Žaltman
 Rechenburg
 Vízmburk
 zvonice
 Vlčice
 kostel sv. Vojtěcha
 Břecštejn
 Stachelberg
 fara
 Horní Vlčice
 Červená Hora
 hrob Viktorky
 Keyzlarova vila
 železniční most
 židovský hřbitov
 Žacléř
 Velká Bukovina
 synagoga
 Rýzmburk
 kaple sv. Antonína
 Ochranná kaple
 kostel sv. Jiljí
 Čáp
 Chvalkovice
 Javorník
 kaple s Pietou
 Žernovská rozhledna
 Adršpach
 Staré bělidlo
 kostel sv. Martina
 Skály
 židovský hřbitov
 Skály
 Bergerův dvůr
 městské opevnění
 Babiččino údolí
 Bystrý
 děkanství
 Stárkov
 Střmen
 kostel sv. Anny
 staré děkanství
 synagoga
 nová radnice
 stará radnice
 Žireč
 Dolní Adršpach
 Ratibořice
 Les Království
 Kuks
 Koldovka
 Hampelův sloup
 Studnice
 vojenský hřbitov
 kostel Panny Marie
 pivovar
 Horní Maršov
 Dubno
 kaple sv. Anny
 Aichelburg
 Zátluky
 vojenský hřbitov
 Homolka
 Černá hora
 pomník jízdy
Základní informace místa
ID místa: 11074
Typ místa: zámek
Stav místa: zřícenina
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 2.5.2019
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Výlet za triobity do starého lomu Požáry v Praze - Řeporyjích

Cestování

Nevíte kam se vrtnout v sobotní nebo nedělní odpoledne? Prozkoumejte národní přírodní památku Požáry, která má ze stratigrafického hlediska světový význam. Vstup do areálu je volný.

Pláže na ostrově CRES, které jsou dostupné autem nebo pěšky

Cestování

Na Chorvatském ostrově CRES je bezpočet nádherných pláží. Některé jsou dostupné autem, některé jen lodí. Navštívili jsme ty které jsou dostupné autem z pevniny a zjistili jejich přednosti a nedostatky. Jako výchozí bod bylo pro nás město Cres.

Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.

Historie

Současná irská literatura nabízí spoustu zajímavých úlomků z historie země v době Vikingů, tedy v 9. až 12. stol. Informace jsou ale často velmi nesourodé. Následující článek se proto pokouší dát dohromady souvislý příběh o událostech v Irsku z této doby.

Pohádkovému Jičínu předcházela jedna z největších katastrof 17. století

Hrady a zámky

Kdo by neznal hlavní město pohádek, Jičín! Město nacházející se v ráji, tedy v tom Českém ráji. Žil zde loupežník Rumcajs se svou rodinou. Tyto pohádkové postavičky milovaly celé generace nejen dětí a v městě Jičíně na ně narazíte téměř na každém kroku.

Pěšky po Hadriánově zdi na severu Anglie

Cestování

Velká čínská zeď je přece jen trochu daleko, zato ta anglická je o hodně blíž. Také je o 8642 km kratší, což je úleva. Takže můžeme vyrazit a klidně ji celou projít, když jsme si to takhle zkrátili.

Enclos paroissial - unikát z konce světa

Cestování

Bretaň, magická „Malá Británie“, opředená keltskými legendami, plná megalitických památek i úchvatných přírodních scenerií, toho má návštěvníkům opravdu hodně co nabídnout. Jeden pozoruhodný architektonický prvek – enclos paroissial (ohrazené farní areály) – však naleznete jen zde, v oblasti Finistère, tedy na konci světa.

reklama