Jan Josef hrabě ze Šternberka v l.1699-1711 nechal postavit zámecký kostel Zjevení Páně. Za stavitele mylně považován Jan Santini, archivní průzkum prokázal autorství Kryštofa Dientzenhofera. Hodnotná barokní stavba, tvar mírně protáhlého osmiúhelníku. Od r.1996 Národní kulturní památka.
Hlavní obrázek místa
© Alena Volná, 7/2005
Zámecký kostel Zjevení Páně nechal v letech 1699 - 1711 postavit Jan Josef hrabě ze Šternberka. Za stavitele některé prameny považovaly Jana Blažeje Santiniho, archivní průzkum prokázal autorství Kryštofa Dientzenhofera. Kostel je ceněn jako stavebně velmi hodnotná barokní stavba. Jeho složitý konkávně-konvexně zprohýbaný půdorys má tvar mírně protáhlého osmiúhelníku. Kostel je cenný nejen architektonicky, ale i díky ojedinělému, kompaktnímu, slohově jednotnému interiéru, který od dostavby kostela nedoznal větších změn. Fresková výzdoba vyšla z ruky Jana Jakuba Steinfelse ze Steinfelsu. Všechny fresky jsou tematicky vázány k proroctví o Kristově příchodu - v klenbě jsou vyobrazeni Mojžíš a starozákonní proroci, v kápích a lunetách nad okny jsou Sibyly. V kupoli presbytáře je vyobrazeno Stvoření světa, v kupoli nad oratoří je to pak Bůh otec mezi Kristovými předky. Kartuše na stěnách zobrazují Příchod tří králů a Heroda mezi zákonníky. Z obrazů kostelu dominuje vrcholné dílo Petra Brandla „Klanění Tří králů“ (1727) umístěné na hlavním oltáři. Obraz doplňují nadživotní sochy rodičů Panny Marie sv. Jáchyma a sv. Anny od F. J. Pacáka (žáka M.B. Brauna), který je také autorem ostatních soch tvořící hlavní oltář. Z Brandlovy ruky vyšel také menší obraz sv. Blažeje (asi 1713), který je umístěn na patronátním oltáři. Na postranních oltářích jsou mezi štukové sochy českých světců umístěny obraz Glorifikace Jana Nepomuckého (1724) od italského malíře C. Carloneho a obraz Madony podávající růženec sv. Dominikovi (1755) od královéhradeckého malíře O. Maywalda. Na hlavním oltáři je umístěna desková malba Madony s Ježíškem od neznámého autora ze 16. století. Dřevěné lavice, kazatelna s reliéfem Mojžíše na řečništi a symbolem Božího oka, oltář Jezulátka a spodní část hlavního oltáře pocházejí z dílny řezbáře K. Devotyho. Zámecký kostel Zjevení Páně přešel v roce 1975 do…  číst dále
13.5. 2004
otvíračka

letní prohlídky kaple v roce 2006: V době od 2.7. do 3.9.2006 (včetně státního svátku ve čtvrtek 6.7.) a ve dnech 10. a 17.9.2006 v rámci Dnů evropského dědictví bude Zámecká kaple Zjevení Páně ve Smiřicích otevřena KAŽDOU NEDĚLI. Prohlídky se uskuteční vždy ve 14, 15 a 16 hodin. Mimo tyto stanovené termíny si lze prohlídku zajednat na sekretariátě MěÚ Smiřice (tel. 495 809 010, 777 332 691). Vstupné: - dospělí 30,- Kč - mládež, důchodci, ZTP - 20,- Kč V pokladně kaple je možné zakoupit si pohledy a skládačky o kapli a nově též turistickou známku č. 1230

L. Reichová, 13.5. 2004

Královéhradecký kraj,  Hradec Králové  (HK), Smiřice

Místa v okolí

 Smiřice
 Holohlavy
 Újezd
 Rodov
 Habřina
 kostel sv. Stanislava
 Kalthaus
 Vražba
 Rotemberk
 mlýn Podhrad
 pevnost Josefov
 Velichovky
 Neděliště
 Wenkeův dům
 kostel sv. Mikuláše
 Jaroměř
 kostel sv. Jakuba
 Hořiněves
 kostel sv. Prokopa
 Hankův rodný dům
 Hořenice
 městský hřbitov
 Dubenec
 Světí
 kostel sv. Ondřeje
 Chotěborky - VPZ
 Velký Vřešťov
 kostel sv. Zikmunda
 Chlum
 muzeum
 Hradec Králové
 Zvole
 kaple sv. Klimenta
 Bílá věž
 kostel sv. Ducha
 Libníkovice
 sbor kněze Ambrože
 Moravský jez
 Velký Vřešťov
 jez Hučák
 kostel sv. Mikuláše
 Betlém u Kuksu
 Kuks
 Veselice
 Žireč
 kostel sv. Anny
 Nový Dvůr
 kostel Všech svatých
 kostel sv. Jakuba
 kostel sv. Kateřiny
 kostel sv. Marka
 Dohalice
 Stěžery
 Velehrádek
 Vranov
 Sviništany
 zvonice
 Dolní Přím
 kostel Božího Těla
 synagoga
 Velká Bukovina
 Podorlický skanzen
 Jeřice
 Velký Třebešov
 kostel sv. Štěpána
 židovský hřbitov
 kostel sv. Jiljí
 synagoga
 Bílé Poličany
 nová radnice
 Chvalkovice
 staré děkanství
 stará radnice
 městské opevnění
 děkanství
 Bergerův dvůr
 Očelice
 Steidlerova kovárna
 malá fara
 Malá Skalice
 socha Barunky
 Radíkovice
 vodní nádrž Rozkoš
 Barunčina škola
 Zátluky
 kostel sv. Jiří
 Hrádek u Nechanic
 Libčany
 vojenský hřbitov
 Libčany
 Koldovka
 zvonice
 Miletín
 Ratibořice
 Dubno
 Babiččino údolí
 Šluspárk
 Rýzmburk
Kontaktní informace
MěÚ Smiřice
Palackého 106
503 03 Smiřice
Tel: 495 423 036; 777 332 691; 777 332 686
http://www.kaple.smirice.cz
reichova@smirice.cz
Základní informace místa
ID místa: 2404
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kostel, chrám
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: v návštěvních hodinách
Uveřejněno: 13.5.2004
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobné

Články

Les hortillons d'Amiens - zahradníci na vodě

Cestování

Když jsme se rozhodli při své cestě po severu Francie, Normandii a Bretani zastavit v Amiens, věděli jsme, že nás čeká malebné město s řadou památek, v čele s katedrálou Notre-Dame, největší vrcholně gotickou katedrálou ve Francii. Gotických katedrál jsme cestou viděli mnoho – včetně těch nejslavnějších v Chartres a v Remeši. Amiens nám ale nabídlo něco opravdu překvapivého, co jsme jinde nepotkali – Les hortillonnages d'Amiens.

Zapomenutá Halič a skryté klenoty Dušana Jurkoviče

Cestování

Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.

Než se budete radovat z nové kuchyně, je potřeba se některých věcí vyvarovat

Ostatní

Stěhujete se do nového bytu? Plánujete novou kuchyň a těšíte se až v ní poprvé uvaříte? Máme pro Vás několik tipů na co si dát pozor při jejím plánování a realizaci, aby nová kuchyň nebyla zklamáním.

Na skok k Panence do Skoků - díl první: zrození legendy

Historie

Rčení „panenko skákavá“ pravděpodobně zná většina z nás. Nemnozí ovšem vědí, že souvisí se zaniklou vesnicí nad Žlutickou přehradou a s uctívání mariánského obrazu, který je považován za zázračný.

Jak se topilo na hradech?

Reklamní sdělení

Ať už si to uvědomujeme či nikoliv, žijeme v době, která nám díky pokroku a novým technologiím nabízí plnou kontrolou nad chodem domácnosti. V teplých letních měsících spoléháme na klimatizovanou teplotu vzduchu a před zimou se chráníme například regulací ohřevu vody v radiátorech.

Procházka zimním Štramberkem protáhne tělo a pohladí duši

Cestování

Štramberk je v mnoha ohledech jedinečné město. Jeho mohutná kamenná věž, vyhlížející už pěkných pár století daleko do kraje, má dar vábení. Nelze ji jenom tak uniknout. Jakmile jednou její volání vyslyšíte, lapne vás a už nepustí. Propadnete kouzlu tohoto města, jemuž se ne nadarmo říká Moravský Betlém.

reklama