Na místě původního gotického kostela v letech 1744 – 1754 postaven nový kostel v barokním slohu, podle plánů K. I. Dientzenhofera měly být po stranách kostela vystavěny dvě věže, realizována byla stavba pouze jedné.
Hlavní obrázek místa
© Alena Volná, 6/2008
Město Červený Kostelec leží 10 km severovýchodně od Náchoda. Nachází se v krásném prostředí nedaleko Orlických hor, Krkonoš, Broumovských stěn a východočeských sklaních měst. V okolí nalezneme turisticky atraktivní oblasti Náchod, údolí řeky Úpy s Ratibořicemi a Babiččiným údolím, Hronov, Police nad Metují a nespočet dalších. V blízkosti města u rybníků Brodský, nebo Špinka jsou autokempinky a krásné koupání.
Pavel Vítek, 28.7. 2007
popis

Kostel je jednolodní stavba. Široké kamenné schodiště vedoucí k hlavnímu vchodu je zdobeno sochami sv. Václava a sv. Ludmily. Obě sochy pocházejí z dílny červenokosteleckého sochaře Břetislava Kafky, z let 1929 a 1933. Bohatě zdobené průčelí kostela je doplněno sochou sv. Jakuba Většího ve štítu nad tympanonem. U kostela je umístěno sousoší Kalvárie z poloviny 18. století a Mariánský sloup se sochou Panny Marie s Ježíškem z roku 1724. Autor obou sousoší není znám.

Pavel Vítek - zdroj - www.cervenykostelec.cz, 28.7. 2007

historie

Kostel sv. Jakuba Většího

První zpráva o obci Červený Kostelec pochází z roku 1362, v které se hovoří o ustanovení faráře. V té době zde stál původní gotický kostel, tehdy již tedy farní. V 17. století byla fara zrušena přechodně kostel patřil k Náchodu. Od roku 1709 však již byl opět farní. Při velkém požáru města roku 1591 byl zničen i kostel. Ten byl obnoven až v roce 1668. V letech 1744 – 1754 byl kostel nákladem Octavia Piccolominiho, za spolupráce s Kiliánem Ignácem Dientzenhoferem přestavěn v barokním slohu. Stavbu vedl stavitel František Kermer z Hradce Králové. V té době byly vystavěny základy ke dvěma věžím. Vystavěna však byla pouze jedna, sloužící jako zvonice. Druhá věž vystavěna nebyla, v jejích základech byly uloženy kosti ze zrušeného hřbitova, který do té doby kostel obklopoval. Při dalším požáru města byla věž poškozena a při její opravě byla snížena a zastřešena jen provizorně. Až v letech 1939 – 1940…  číst dále

Pavel Vítek - zdroj - www.cervenykostelec.cz, 28.7. 2007

Další texty historie

Půdorys místa

půdorys kostela
© Zdeněk Wirth, František Machát: Soupis památek historických a uměleckých v Království Českém, sv. 34 Politický okres náchodský, Archaelogická komise při České akademii císaře Františka Josefa pro vědy, slovesnost a umění, Praha 1910
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
Královéhradecký kraj,  Náchod  (NA), Červený Kostelec

Místa v okolí

 hrob Viktorky
 Keyzlarova vila
 Vízmburk
 zvonice
 Červená Hora
 Na Signálu
 Žernovská rozhledna
 Studnice
 Rýzmburk
 Hronov
 mariánské sousoší
 Jiráskovo divadlo
 Turyň
 Staré bělidlo
 Babiččino údolí
 Homole
 kaple sv. Michala
 stará radnice
 Dřevěnka
 Velké Svatoňovice
 Bystrý
 štola Kateřina
 Ratibořice
 vojenský hřbitov
 mlýn Dřevíček
 Stárkov
 Homolka
 Stárkov
 Koldovka
 Náchod
 stará radnice
 děkanství
 Dubno
 kašna
 mariánský sloup
 pranýř
 městské opevnění
 kostel sv. Vavřince
 podkova
 nová radnice
 vojenský hřbitov
 pomník jízdy
 Žaltman
 zvonice
 kostel sv. Václava
 Barunčina škola
 socha Barunky
 Radvanice
 Steidlerova kovárna
 malá fara
 Malá Skalice
 Vlčinec
 Na Větrné horce
 smírčí kříž
 Chvalkovice
 kostel sv. Prokopa
 haltýře
 Velký Třebešov
 kostel sv. Štěpána
 Dobrošov
 Čáp
 vodní nádrž Rozkoš
 Skály
 kostel sv. Jiljí
 Skály
 kaple sv. Anny
 Dobrošov
 židovský hřbitov
 Samaritánka
 Sviništany
 kašna
 synagoga
 Velká Bukovina
 radnice
 Podklášterní mlýn
 stará škola
 Ostaš
 socha sv. Prokopa
 Selendrův sloup
 klášter benediktinů
 Starý Rokytník
 Bartoňova útulna
 Střmen
 kovárna
 kříž nad Pěkovem
 kostel sv. Mikuláše
 Sendraž
 Na Vartě
 Teplice nad Metují
 Bludné skály
 Nový Dvůr
 kostel sv. Vavřince
 Teplice nad Metují
 Zvole
 městské opevnění
 Veselice
 Hampelův sloup
 Výrov
 evangelický kostel
 Krakonošova kašna
 Trutnov
 stará radnice
 Šibeník
 Frymburk
 Šibeník
 městský hřbitov
 Kuks
 pěchotní srub T-S 63
 Bolkov
 kostel sv. Jakuba
 Hořenice
 Jaroměř
 kostel sv. Mikuláše
 Wenkeův dům
 pevnost Josefov
 Rechenburg
Kontaktní informace
Římskokatolická farnost
Boženy Němcové 1
549 41 Červený Kostelec
Tel: 491 463 224; 731 800 196
http://www.farnostck.cz
kubantpetr@seznam.cz
Základní informace místa
ID místa: 5350
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kostel, chrám
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: v návštěvních hodinách
Uveřejněno: 28.7.2007
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Trenčín, krásné město na řece Váhu a jeho dominanta

Cestování

Na hradní skále Trenčianského hradu je římský latinský nápis z období Římské říše, který je nejstarším nápisem na Slovensku a býval taky nejstarším nápisem v tehdejším Československu. Majestátní Trenčianský hrad patří k nekrásnějším hradům na Slovensku a jeho mohutná Matúšova věž je výraznou dominantou celého kraje. Z podhradí Trenčianského hradu se na řece Váhu vyvinulo město Trenčín s mnoha historickými a kulturními památkami.

reklama