Pozdně barokní kostel sv. Jana Křtitele na hřbitově v Markoušovicích byl vybudován v letech 1771-1787. Věž byla k němu přistavěna až r. 1884. Cenné vnitřní zařízení a varhany. Pro mimořádnou akustiku kostel využíván k varhanním koncertům. Filiální kostel ve farnosti Úpice.
Hlavní obrázek místa
Markoušovice - kostel
© Info Trutnov 08/2015
Ves Markoušovice (německy zvaná Markausch) je prvně doložena r. 1542. Nyní má asi 300 obyvatel a od r. 1978 je místní částí obce Velké Svatoňovice. Protáhlá ves se táhne podél toku Markoušovického potoka v délce více než 3 km vzhůru k hřebenu Jestřebích hor. Původně zemědělská ves, která byla do konce 2. světové války osídlena téměř výhradně německým obyvatelstvem, je nyní ze značné části rekreační. Na jejím území došlo r. 1590 k prvnímu objevu ložiska černého uhlí v Jestřebích horách a až do r. 1899 tu byl v provozu uhelný důl Ignác. Kostel sv. Jana Křtitele se nachází na hřbitově ve střední části vsi.
2.5. 2021
historie

Pozdně barokní kostel byl vystavěn letech 1771-1787 a od r. 1996 je zapsán v seznamu kulturních památek ČR. Kostel obklopený hřbitovem stojí na vyvýšeném místě poblíž středu obce. Jedná se o jednolodní obdélný kostel s půlkruhovým presbytářem na jihovýchodě a věží na protilehlé straně. Věž byla přistavěna až roku 1884. Mezi presbytářem a lodí je mělčí předěl. Presbytář je dlouhý 6 m, loď 17 m a předsíň pod věží 6 m. Zdivo je tvořeno z kvádrů červeného pískovce, jehož zdrojů bylo v okolí dostatek. Z východní strany se k lodi blíže k presbytáři přimyká sakristie. Na západní straně lodě je předsíňka s bočním vchodem. Hlavní průčelí na severozápadě je tříosé a tvoří ho čtyřhranná věž se zvonicí. Jednotlivá patra oddělují profilované římsy. Věž je završena stanovou stříškou s makovicí a zlaceným křížem. Loď má sedlovou střechu, presbytář a sakristie jsou pokryty plechem. Pod věží je hlavní vstup…  číst dále

Jiří Špaček (s využitím různých webových stránek a památkového katalogu), 12.7. 2021

Komentáře

Královéhradecký kraj,  Trutnov  (TU), Markoušovice

Místa v okolí

 Radvanice
 Žaltman
 štola Kateřina
 Velké Svatoňovice
 Starý Rokytník
 Dřevěnka
 stará radnice
 kaple sv. Michala
 Bolkov
 Trutnov
 Krakonošova kašna
 stará radnice
 evangelický kostel
 Šibeník
 kostel sv. Kateřiny
 zvonice
 Rechenburg
 Čáp
 Vízmburk
 Adršpach
 Skály
 Skály
 Dolní Adršpach
 železniční most
 Belver
 Stachelberg
 Eliška
 Střmen
 Hampelův sloup
 kovárna
 kostel sv. Mikuláše
 Bystrý
 Stárkov
 hrob Viktorky
 kostel sv. Anny
 Stárkov
 kostel Panny Marie
 Keyzlarova vila
 Teplice nad Metují
 Žacléř
 Teplice nad Metují
 kostel sv. Vavřince
 Červená Hora
 kaple sv. Anny
 smírčí kříž
 Břecštejn
 Turyň
 mlýn Dřevíček
 Vlčice
 kostel sv. Vojtěcha
 fara
 Ochranná kaple
 Samaritánka
 Ostaš
 Rýzmburk
 Horní Vlčice
 kaple sv. Antonína
 Žernovská rozhledna
 Homole
 zvonice
 Vlčinec
 Staré bělidlo
 kostel Všech svatých
 mariánské sousoší
 Hronov
 Jiráskovo divadlo
 Na Signálu
 Mieroszów
 pivovar
 Horní Maršov
 kaple sv. Anny
 židovský hřbitov
 Bergerův dvůr
 městské opevnění
 Dvůr Králové
 děkanství
 staré děkanství
 synagoga
 nová radnice
 stará radnice
Základní informace místa
ID místa: 15677
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kostel, chrám
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 12.7.2021
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Trnava bývá nazývána „slovenským Římem“ a podíváme se na klasicistní zámek Dolná Krupá

Hrady a zámky

Trnava je nejstarším svobodným královským městem na Slovensku. Dnešní krajské město Trnava je významným centrem bohatého regionu mezi Malými Karpatami a Povážským Inovcem. Je to město baroka, jeho největší stavební rozkvět nastal v 17. a 18. století a je do značné míry spojen se založením univerzity a přítomností arcibiskupství. Ve městě stojí barokní paláce, univerzitní a církevní stavby a je zde taky několik kostelů. Zámek Dolná Krupá je krásné klasicistní šlechtické sídlo a je proslulý tím, že zde pobýval světově proslulý hudební skladatel Ludwig van Beethoven. Na zámku má sídlo Muzeum hudby.

Děsím se toho, co přijde po sloučení mé banky s jinou bankou na základě předchozích zkušeností.

Ostatní

Již jednou se stalo, že banku, pro kterou jsem se svobodně a s nadšením rozhodl a kterou jsem mnoho let využíval spolkla jiná banka. A to se pak děly věci, které negativním způsobem ovlivnily můj život na několik roků.

Suflé, plisé, ragů, fiží, boa, filé a karé

Zajímavosti

Slova, která fascinují svým netradičním, trochu rozplizlým zněním. Kromě zvukomalby nemají některé z nich spolu nic moc společného. Tak se nyní podrobněji podíváme na každé z nich.

Jak přežít týden u moře v Bulharské Albeně nedaleko Varny

Cestování

Albena je dnes lázeňsko-turistický komplex, který ožívá především během letních měsíců. Tento chráněný monument socialismu se nalézá asi 20km od města Varna v Bulharském letovisku.

Výprava do divoké krajiny Connemary na západě Irska

Cestování

Na západě Irska v hrabství Galway se rozkládá Connemara, divoká liduprázdná krajina hor a jezer na pobřeží Atlantiku. Dostaneme se sem velmi snadno autem nebo autobusem po silnici N59, která vede z města Galway do Clifdenu. Jízda po této silnici je hlubokým zážitkem. Budeme si zde připadat jako v Irské Kanadě.

Tarif elektřina pro soláry a virtuální baterie. Je to opravdu smysluplné?

Ostatní

Pokud se rozhodujete zda investovat nemalé peníze do fotovoltaiky, a zalíbil se vám produkt elektřina pro soláry – kdy si našetřenou energii do virtuální baterie budete moci vybrat v temnějších měsících, tak si rozhodně sundejte růžové brýle.

Naposledy navštívené

reklama