Pozdně barokní kostel sv. Jana Křtitele na hřbitově v Markoušovicích byl vybudován v letech 1771-1787. Věž byla k němu přistavěna až r. 1884. Cenné vnitřní zařízení a varhany. Pro mimořádnou akustiku kostel využíván k varhanním koncertům. Filiální kostel ve farnosti Úpice.
Hlavní obrázek místa
Markoušovice - kostel
© Info Trutnov 08/2015
Ves Markoušovice (německy zvaná Markausch) je prvně doložena r. 1542. Nyní má asi 300 obyvatel a od r. 1978 je místní částí obce Velké Svatoňovice. Protáhlá ves se táhne podél toku Markoušovického potoka v délce více než 3 km vzhůru k hřebenu Jestřebích hor. Původně zemědělská ves, která byla do konce 2. světové války osídlena téměř výhradně německým obyvatelstvem, je nyní ze značné části rekreační. Na jejím území došlo r. 1590 k prvnímu objevu ložiska černého uhlí v Jestřebích horách a až do r. 1899 tu byl v provozu uhelný důl Ignác. Kostel sv. Jana Křtitele se nachází na hřbitově ve střední části vsi.
2.5. 2021
historie

Pozdně barokní kostel byl vystavěn letech 1771-1787 a od r. 1996 je zapsán v seznamu kulturních památek ČR. Kostel obklopený hřbitovem stojí na vyvýšeném místě poblíž středu obce. Jedná se o jednolodní obdélný kostel s půlkruhovým presbytářem na jihovýchodě a věží na protilehlé straně. Věž byla přistavěna až roku 1884. Mezi presbytářem a lodí je mělčí předěl. Presbytář je dlouhý 6 m, loď 17 m a předsíň pod věží 6 m. Zdivo je tvořeno z kvádrů červeného pískovce, jehož zdrojů bylo v okolí dostatek. Z východní strany se k lodi blíže k presbytáři přimyká sakristie. Na západní straně lodě je předsíňka s bočním vchodem. Hlavní průčelí na severozápadě je tříosé a tvoří ho čtyřhranná věž se zvonicí. Jednotlivá patra oddělují profilované římsy. Věž je završena stanovou stříškou s makovicí a zlaceným křížem. Loď má sedlovou střechu, presbytář a sakristie jsou pokryty plechem. Pod věží je hlavní vstup…  číst dále

Jiří Špaček (s využitím různých webových stránek a památkového katalogu), 12.7. 2021

Královéhradecký kraj,  Trutnov  (TU), Markoušovice

Místa v okolí

 Radvanice
 Žaltman
 štola Kateřina
 Velké Svatoňovice
 Starý Rokytník
 Dřevěnka
 stará radnice
 kaple sv. Michala
 Bolkov
 Trutnov
 Krakonošova kašna
 stará radnice
 evangelický kostel
 Šibeník
 kostel sv. Kateřiny
 zvonice
 Rechenburg
 Čáp
 Vízmburk
 Adršpach
 Skály
 Skály
 Dolní Adršpach
 železniční most
 Střmen
 Stachelberg
 Eliška
 Hampelův sloup
 kovárna
 kostel sv. Mikuláše
 Bystrý
 Stárkov
 hrob Viktorky
 kostel sv. Anny
 Stárkov
 kostel Panny Marie
 Keyzlarova vila
 Teplice nad Metují
 Žacléř
 Teplice nad Metují
 kostel sv. Vavřince
 Červená Hora
 kaple sv. Anny
 smírčí kříž
 Břecštejn
 mlýn Dřevíček
 Turyň
 Vlčice
 kostel sv. Vojtěcha
 fara
 Ochranná kaple
 Samaritánka
 Ostaš
 Rýzmburk
 Horní Vlčice
 kaple sv. Antonína
 Žernovská rozhledna
 Homole
 zvonice
 Vlčinec
 Staré bělidlo
 kostel Všech svatých
 mariánské sousoší
 Hronov
 Jiráskovo divadlo
 Na Signálu
 Mieroszów
 pivovar
 Horní Maršov
 kaple sv. Anny
 židovský hřbitov
 Bergerův dvůr
 městské opevnění
 děkanství
 staré děkanství
 synagoga
 nová radnice
 stará radnice
Základní informace místa
ID místa: 15677
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kostel, chrám
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 12.7.2021
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Cestování

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Trenčín, krásné město na řece Váhu a jeho dominanta

Cestování

Na hradní skále Trenčianského hradu je římský latinský nápis z období Římské říše, který je nejstarším nápisem na Slovensku a býval taky nejstarším nápisem v tehdejším Československu. Majestátní Trenčianský hrad patří k nekrásnějším hradům na Slovensku a jeho mohutná Matúšova věž je výraznou dominantou celého kraje. Z podhradí Trenčianského hradu se na řece Váhu vyvinulo město Trenčín s mnoha historickými a kulturními památkami.

Jak na Nový rok, tak po celý rok ..... a začínal rok vždy 1. lednem?

Hrady a zámky

Ještě pár hodin a zase budeme o rok starší. Vánoční svátky utekly jako voda a nás čeká loučení. Už brzy se rozloučíme s rokem starým rokem a přivítáme nový. Tato doba je už tradičně spojena s veselím. Bylo tomu tak ale odjakživa?

Jaká je vlastně historie betlémů, které se v této době objevují na veřejných prostranstvích i u nás doma

Zajímavosti

Začalo to ve stísněném prostoru jeskyně, který se stal prvním betlémem a improvizovanou kaplí a kde také proběhla první slavnostní půlnoční mše, kterou odsloužil František z Assisi 24. prosince roku 1223.

Dva základní druhy středověkého záchodu na hradech a dalších stavbách v Česku, Irsku a Británii

Zajímavosti

V tomto článku do toho šlápneme a probereme tematiku středověkých záchodů v Česku, Irsku a Británii. Bude řeč o dvou základních typech středověkých záchodů na hradech a dalších středověkých stavbách, tzv. vnějších a vnitřních záchodech.

Výlet za triobity do starého lomu Požáry v Praze - Řeporyjích

Cestování

Nevíte kam se vrtnout v sobotní nebo nedělní odpoledne? Prozkoumejte národní přírodní památku Požáry, která má ze stratigrafického hlediska světový význam. Vstup do areálu je volný.

reklama