Pozdně barokní kostel sv. Jana Křtitele na hřbitově v Markoušovicích byl vybudován v letech 1771-1787. Věž byla k němu přistavěna až r. 1884. Cenné vnitřní zařízení a varhany. Pro mimořádnou akustiku kostel využíván k varhanním koncertům. Filiální kostel ve farnosti Úpice.
Hlavní obrázek místa
Markoušovice - kostel
© Info Trutnov 08/2015
Ves Markoušovice (německy zvaná Markausch) je prvně doložena r. 1542. Nyní má asi 300 obyvatel a od r. 1978 je místní částí obce Velké Svatoňovice. Protáhlá ves se táhne podél toku Markoušovického potoka v délce více než 3 km vzhůru k hřebenu Jestřebích hor. Původně zemědělská ves, která byla do konce 2. světové války osídlena téměř výhradně německým obyvatelstvem, je nyní ze značné části rekreační. Na jejím území došlo r. 1590 k prvnímu objevu ložiska černého uhlí v Jestřebích horách a až do r. 1899 tu byl v provozu uhelný důl Ignác. Kostel sv. Jana Křtitele se nachází na hřbitově ve střední části vsi.
2.5. 2021
historie

Pozdně barokní kostel byl vystavěn letech 1771-1787 a od r. 1996 je zapsán v seznamu kulturních památek ČR. Kostel obklopený hřbitovem stojí na vyvýšeném místě poblíž středu obce. Jedná se o jednolodní obdélný kostel s půlkruhovým presbytářem na jihovýchodě a věží na protilehlé straně. Věž byla přistavěna až roku 1884. Mezi presbytářem a lodí je mělčí předěl. Presbytář je dlouhý 6 m, loď 17 m a předsíň pod věží 6 m. Zdivo je tvořeno z kvádrů červeného pískovce, jehož zdrojů bylo v okolí dostatek. Z východní strany se k lodi blíže k presbytáři přimyká sakristie. Na západní straně lodě je předsíňka s bočním vchodem. Hlavní průčelí na severozápadě je tříosé a tvoří ho čtyřhranná věž se zvonicí. Jednotlivá patra oddělují profilované římsy. Věž je završena stanovou stříškou s makovicí a zlaceným křížem. Loď má sedlovou střechu, presbytář a sakristie jsou pokryty plechem. Pod věží je hlavní vstup…  číst dále

Jiří Špaček (s využitím různých webových stránek a památkového katalogu), 12.7. 2021

Královéhradecký kraj,  Trutnov  (TU), Markoušovice

Místa v okolí

 Radvanice
 Žaltman
 štola Kateřina
 Velké Svatoňovice
 Starý Rokytník
 Dřevěnka
 stará radnice
 kaple sv. Michala
 Bolkov
 Trutnov
 Krakonošova kašna
 stará radnice
 evangelický kostel
 Šibeník
 kostel sv. Kateřiny
 zvonice
 Rechenburg
 Čáp
 Vízmburk
 Adršpach
 Skály
 Skály
 Dolní Adršpach
 železniční most
 Střmen
 Stachelberg
 Eliška
 Hampelův sloup
 kovárna
 kostel sv. Mikuláše
 Bystrý
 Stárkov
 hrob Viktorky
 kostel sv. Anny
 Stárkov
 kostel Panny Marie
 Keyzlarova vila
 Teplice nad Metují
 Žacléř
 Teplice nad Metují
 kostel sv. Vavřince
 Červená Hora
 kaple sv. Anny
 smírčí kříž
 Břecštejn
 mlýn Dřevíček
 Turyň
 Vlčice
 kostel sv. Vojtěcha
 fara
 Ochranná kaple
 Samaritánka
 Ostaš
 Rýzmburk
 Horní Vlčice
 kaple sv. Antonína
 Žernovská rozhledna
 Homole
 zvonice
 Vlčinec
 Staré bělidlo
 kostel Všech svatých
 mariánské sousoší
 Hronov
 Jiráskovo divadlo
 Na Signálu
 Mieroszów
 pivovar
 Horní Maršov
 kaple sv. Anny
 židovský hřbitov
 Bergerův dvůr
 městské opevnění
 děkanství
 staré děkanství
 synagoga
 nová radnice
 stará radnice
Základní informace místa
ID místa: 15677
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kostel, chrám
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 12.7.2021
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Naposledy navštívené

reklama