Opevnění na vrchu Homolka nad Starým Náchodem. Jádro opevnění mělo rozměry 42 x 26 m, chráněno mohutným valem, vysokým 3 m a širokým téměř 9 m. Stopy v terénu dodnes jasně zřetelné. Středověký původ nebyl prokázán, patrně jde o zbytek opevnění z období sedmileté války (1756 - 1763).
Hlavní obrázek místa
centrální část
© Milan Caha 08/2008
V těsné blízkosti lokality vede žlutá turistická značka, která začíná na železniční zastávce Náchod - zastávka. V blízkosti zastávky je i nový náchodský židovský hřbitov.
18.12. 2008
historie

Homolka je 445 m vysoké návrší nad Starým Náchodem (dnes Staré Město nad Metují), tvořící spolu s protějšími kopci přirozené „opevnění“ Zemské brány. O historii ani podobě opevnění toho není mnoho známo. Je možné, že toto strategické místo bylo využito k ochraně důležité stezky dříve, než ve středověku. Hrad na Homolce je zmiňován v souvislosti s kolonizační činností rytíře Hrona z Náchoda, kterému král Václav I. daroval území „od strážného hradu na vrchu Homolce“ až k soutoku Olšavky s Metují. Soupis památek z počátku 20. století uvádí, že se v jádru opevnění byla dřevěná stavba o rozměrech 42 x 26 m, chráněná mohutným valem (na počátku 20. století vysokým ještě 3 m a širokým téměř 9 m). J. L. Píč však uvádí, že jeho průzkum (publikovaný v roce 1909) fortifikaci z doby hradištní neprokázal. Rovněž tak fortifikaci neprokázaly ani sondy z konce 20. století. Stopy v terénu jsou dodnes jasně zřetelné, jsou…  číst dále

Milan Caha (zdroj Z. Wirth: Soupis památek historických a uměleckých v Království českém 34. Politický okres náchodský, Praha 1910; kol. autorů: Encyklopedie hradišť v Čechách, Libri, Praha 2003); E.H. (K. Kuča: Města a městečka v Čechách, na Moravě a ve, 18.12. 2008

Královéhradecký kraj,  Náchod  (NA), Staré Město nad Metují

Místa v okolí

 vojenský hřbitov
 pomník jízdy
 městské opevnění
 kašna
 mariánský sloup
 pranýř
 stará radnice
 děkanství
 kostel sv. Vavřince
 nová radnice
 podkova
 Náchod
 kostel sv. Václava
 Dobrošov
 Studnice
 Dobrošov
 Bartoňova útulna
 Dubno
 Na Signálu
 Sendraž
 vojenský hřbitov
 Koldovka
 Babiččino údolí
 Ratibořice
 Žernovská rozhledna
 Staré bělidlo
 Rýzmburk
 Keyzlarova vila
 Barunčina škola
 městské opevnění
 Hronov
 Steidlerova kovárna
 malá fara
 mariánské sousoší
 Jiráskovo divadlo
 hrob Viktorky
 Malá Skalice
 Výrov
 socha Barunky
 Červená Hora
 Černčice
 Frymburk
 Homole
 Šibeník
 kostel sv. Štěpána
 Velký Třebešov
 Na Větrné horce
 Vízmburk
 Nový Dvůr
 Veselice
 zvonice
 Chvalkovice
 Sviništany
 mlýn Dřevíček
 kostel sv. Jiljí
 kostel sv. Prokopa
 zvonice
 židovský hřbitov
 kostel sv. Ducha
 haltýře
 Bystrý
 Bludné skály
 Vlčinec
 pivovar
 Vlastivědné muzeum
 kostel sv. Václava
 mariánský sloup
 radnice
 Stárkov
 Zvole
 Stárkov
 synagoga
 Dobřany
 Velká Bukovina
 židovský hřbitov
 kaple sv. Michala
 stará radnice
 Dřevěnka
 Homole
 Velké Svatoňovice
 smírčí kříž
 kašna
 radnice
 štola Kateřina
 stará škola
 Selendrův sloup
 socha sv. Prokopa
 Podklášterní mlýn
 kostel sv. Kateřiny
 Fort Karola
 Dinopark Karlów
 kostel sv. Zikmunda
 Velká Hejšovina
 Hluky
 Machovský kříž
 Pánův kříž
 Hrad u Božanova
 kaple sv. Anny
 Starý Rokytník
 Kalthaus
Základní informace místa
ID místa: 7146
Typ místa: ostatní
Podkategorie: brána, opevnění
Stav místa: terénní náznaky
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 18.12.2008
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Pohádkovému Jičínu předcházela jedna z největších katastrof 17. století

Hrady a zámky

Kdo by neznal hlavní město pohádek, Jičín! Město nacházející se v ráji, tedy v tom Českém ráji. Žil zde loupežník Rumcajs se svou rodinou. Tyto pohádkové postavičky milovaly celé generace nejen dětí a v městě Jičíně na ně narazíte téměř na každém kroku.

Pěšky po Hadriánově zdi na severu Anglie

Cestování

Velká čínská zeď je přece jen trochu daleko, zato ta anglická je o hodně blíž. Také je o 8642 km kratší, což je úleva. Takže můžeme vyrazit a klidně ji celou projít, když jsme si to takhle zkrátili.

Enclos paroissial - unikát z konce světa

Cestování

Bretaň, magická „Malá Británie“, opředená keltskými legendami, plná megalitických památek i úchvatných přírodních scenerií, toho má návštěvníkům opravdu hodně co nabídnout. Jeden pozoruhodný architektonický prvek – enclos paroissial (ohrazené farní areály) – však naleznete jen zde, v oblasti Finistère, tedy na konci světa.

Čertovy hlavy – tváře vytesané do horniny – druhé největší na světě

Zajímavosti

Středočeská obec Želízy je tak malá, že nebýt jedné skutečnosti, určitě byste ji přehlídli. Nachází se ve Středočeském kraji v okrese Mělník. Nad touto vesničkou se klene borový les, z nějž se již téměř 180 let dívají do kraje dvě obří hlavy čertů. A když říkám obří, myslím opravdu obří. Velikost těchto pískovcových reliéfů překonala pouze jediná skulptura světa, a to sousoší čtyř amerických prezidentů v Jižní Dakotě.

Podzemní jezero a ocelové dveře pod Troskami

Zajímavosti

Hrad Trosky s sebou nese i svá dodnes neobjevená tajemství. Jedno z nich je legenda o podzemním jezeru ke kterému vede chodba vyhloubená v pískovcové skále tři sta metrů od úpatí kopce, zakončena železnými vraty.

Máme za sebou noc čarodějnic, zvyk, jemuž předcházelo utrpení mnoha nevinných lidí

Zajímavosti

Noc z 30. dubna na 1. května je podle starých pověr nejmagičtější nocí celého kalendářního roku. Je to noc, kdy tajemné síly vládnou neobvykle silnou mocí, před kterou měli lidé odpradávna potřebu se chránit. Tato noc byla už od pohanských dob spojena s řadou rituálů, z nichž nejznámější je pálení čarodějnic – zvyk, který se udržuje dodnes. Jak vlastně vznikla tato tradice a co všechno jí předcházelo?

reklama