Opevnění na vrchu Homolka nad Starým Náchodem. Jádro opevnění mělo rozměry 42 x 26 m, chráněno mohutným valem, vysokým 3 m a širokým téměř 9 m. Stopy v terénu dodnes jasně zřetelné. Středověký původ nebyl prokázán, patrně jde o zbytek opevnění z období sedmileté války (1756 - 1763).
Hlavní obrázek místa
centrální část
© Milan Caha 08/2008
V těsné blízkosti lokality vede žlutá turistická značka, která začíná na železniční zastávce Náchod - zastávka. V blízkosti zastávky je i nový náchodský židovský hřbitov.
18.12. 2008
historie

Homolka je 445 m vysoké návrší nad Starým Náchodem (dnes Staré Město nad Metují), tvořící spolu s protějšími kopci přirozené „opevnění“ Zemské brány. O historii ani podobě opevnění toho není mnoho známo. Je možné, že toto strategické místo bylo využito k ochraně důležité stezky dříve, než ve středověku. Hrad na Homolce je zmiňován v souvislosti s kolonizační činností rytíře Hrona z Náchoda, kterému král Václav I. daroval území „od strážného hradu na vrchu Homolce“ až k soutoku Olšavky s Metují. Soupis památek z počátku 20. století uvádí, že se v jádru opevnění byla dřevěná stavba o rozměrech 42 x 26 m, chráněná mohutným valem (na počátku 20. století vysokým ještě 3 m a širokým téměř 9 m). J. L. Píč však uvádí, že jeho průzkum (publikovaný v roce 1909) fortifikaci z doby hradištní neprokázal. Rovněž tak fortifikaci neprokázaly ani sondy z konce 20. století. Stopy v terénu jsou dodnes jasně zřetelné, jsou…  číst dále

Milan Caha (zdroj Z. Wirth: Soupis památek historických a uměleckých v Království českém 34. Politický okres náchodský, Praha 1910; kol. autorů: Encyklopedie hradišť v Čechách, Libri, Praha 2003); E.H. (K. Kuča: Města a městečka v Čechách, na Moravě a ve, 18.12. 2008

Královéhradecký kraj,  Náchod  (NA), Staré Město nad Metují

Místa v okolí

 vojenský hřbitov
 pomník jízdy
 městské opevnění
 kostel sv. Vavřince
 nová radnice
 kašna
 mariánský sloup
 pranýř
 stará radnice
 děkanství
 Náchod
 podkova
 kostel sv. Václava
 Dobrošov
 Studnice
 Dobrošov
 Bartoňova útulna
 Dubno
 Sendraž
 vojenský hřbitov
 Koldovka
 Ratibořice
 Babiččino údolí
 Rýzmburk
 Keyzlarova vila
 Barunčina škola
 městské opevnění
 Hronov
 Jiráskovo divadlo
 hrob Viktorky
 Malá Skalice
 Výrov
 socha Barunky
 Steidlerova kovárna
 malá fara
 mariánské sousoší
 Červená Hora
 Černčice
 Frymburk
 Homole
 Velký Třebešov
 kostel sv. Štěpána
 Vízmburk
 Nový Dvůr
 Veselice
 zvonice
 Chvalkovice
 Sviništany
 mlýn Dřevíček
 kostel sv. Jiljí
 kostel sv. Prokopa
 zvonice
 židovský hřbitov
 kostel sv. Ducha
 haltýře
 Bystrý
 Bludné skály
 Vlčinec
 pivovar
 Vlastivědné muzeum
 kostel sv. Václava
 mariánský sloup
 radnice
 Stárkov
 Stárkov
 Zvole
 synagoga
 Dobřany
 Velká Bukovina
 židovský hřbitov
 kaple sv. Michala
 stará radnice
 Dřevěnka
 Homole
 Velké Svatoňovice
 smírčí kříž
 kašna
 radnice
 štola Kateřina
 stará škola
 Podklášterní mlýn
 Selendrův sloup
 socha sv. Prokopa
 kostel sv. Kateřiny
 Fort Karola
 Dinopark Karlów
 kostel sv. Zikmunda
 Velká Hejšovina
 Hluky
 Machovský kříž
 Pánův kříž
 Hrad u Božanova
 kaple sv. Anny
 Starý Rokytník
 Kalthaus
Základní informace místa
ID místa: 7146
Typ místa: ostatní
Podkategorie: brána, opevnění
Stav místa: terénní náznaky
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 18.12.2008
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobné

Články

Zapomenutá Halič a skryté klenoty Dušana Jurkoviče

Cestování

Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.

Než se budete radovat z nové kuchyně, je potřeba se některých věcí vyvarovat

Ostatní

Stěhujete se do nového bytu? Plánujete novou kuchyň a těšíte se až v ní poprvé uvaříte? Máme pro Vás několik tipů na co si dát pozor při jejím plánování a realizaci, aby nová kuchyň nebyla zklamáním.

Na skok k Panence do Skoků - díl první: zrození legendy

Historie

Rčení „panenko skákavá“ pravděpodobně zná většina z nás. Nemnozí ovšem vědí, že souvisí se zaniklou vesnicí nad Žlutickou přehradou a s uctívání mariánského obrazu, který je považován za zázračný.

Jak se topilo na hradech?

Reklamní sdělení

Ať už si to uvědomujeme či nikoliv, žijeme v době, která nám díky pokroku a novým technologiím nabízí plnou kontrolou nad chodem domácnosti. V teplých letních měsících spoléháme na klimatizovanou teplotu vzduchu a před zimou se chráníme například regulací ohřevu vody v radiátorech.

Procházka zimním Štramberkem protáhne tělo a pohladí duši

Cestování

Štramberk je v mnoha ohledech jedinečné město. Jeho mohutná kamenná věž, vyhlížející už pěkných pár století daleko do kraje, má dar vábení. Nelze ji jenom tak uniknout. Jakmile jednou její volání vyslyšíte, lapne vás a už nepustí. Propadnete kouzlu tohoto města, jemuž se ne nadarmo říká Moravský Betlém.

Krásné odpoledne s procházkou a bruslením ve Veltrusském parku

Cestování

Pokud hledáte neopakovatelnou volnočasovou aktivitu na půlden, můžete si zaskočit zabruslit do parku ve Veltrusích. Na umělém kanále Mlýnského potoka je možné kromě bruslení trénovat hokej případně se po místních pláních proběhnout na běžkách.

reklama