Ocelodřevěná rozhledna na návrší Signál (501 m n. m.) vznikla v průběhu r. 2014 z iniciativy obce Horní Radechová s pomocí evropské dotace. Je 29 m vysoká a od otevření volně přístupná.
Hlavní obrázek místa
Rozhledna Na Signálu
© P. Urbanec 03/2020
Návrší Signál se nachází nad osadou Slavíkov, která je místní částí obce Horní Radechová. Rozhledna leží na katastrálním území Slavíkova. Ze Slavíkova vede k rozhledně úzká asfaltová silnička, končící malým parkovištěm. Kolem rozhledny prochází červená turistická značka, tzv. Jiráskova stezka, spojující Náchod a Hronov. Nejkratší turistický přístup k rozhledně však představuje nově vyznačená žlutá značka od nádraží Velké Poříčí (1,5 km). Rozhledna je celoročně volně přístupná a poskytuje výhled na Ostaš, Broumovské stěny, Jestřebí hory, Zvičinu, Krkonoše, Orlické hory, Králický Sněžník, Javoří hory i polské Góry Stolowe. V blízkosti rozhledny se nacházejí bunkry československého opevnění z doby před 2. světovou válkou.
19.5. 2021
popis

Rozhledna Na Signálu byla postavena v období květen-listopad 2014 a byla oficiálně zpřístupněna 13. prosince 2014. Je to dřevěná stavba s ocelovými prvky o celkové výšce 29 m. Krytá vyhlídková plošina je ve výši 25 m a vede na ni 125 schodů točitého schodiště.

19.5. 2021

historie

Ocelodřevěná rozhledna vyrostla na návrší Signál (501 m n. m.) z iniciativy obce Horní Radechová na podzim roku 2014. Na její realizaci se podílela kromě obce také společnost Branka, o.p.s., která se zaměřuje na rozvoj cestovního ruchu v Kladském pomezí, společně s Euroregionem Glacensis. Pokusy získat na stavbu rozhledny evropskou dotaci byly úspěšné až napotřetí. Téměř 30 m vysoká rozhledna vznikla podle projektu Ing. Antonína Olšiny z Vysokého Mýta. Zhotovitelem byla firma TESMEN, s.r.o. z Olešnice u Červeného Kostelce. Náklady na stavbu rozhledny dosáhly cca 3,4 mil. Kč, přičemž obec Horní Radechová se podílela jejich desetinou a nákupem potřebného pozemku. Slavnostní otevření rozhledny na Signálu proběhlo v sobotu 13. prosince 2014.

Jiří Špaček (s využitím informací různých webových stránek), 19.5. 2021

Královéhradecký kraj,  Náchod  (NA), Slavíkov

Místa v okolí

 Hronov
 mariánské sousoší
 Jiráskovo divadlo
 Homole
 Náchod
 vojenský hřbitov
 pranýř
 podkova
 stará radnice
 děkanství
 kostel sv. Vavřince
 nová radnice
 kašna
 mariánský sloup
 městské opevnění
 Na Větrné horce
 hrob Viktorky
 Homolka
 Keyzlarova vila
 mlýn Dřevíček
 zvonice
 pomník jízdy
 Dobrošov
 kostel sv. Prokopa
 Studnice
 Dobrošov
 Vlčinec
 haltýře
 Bystrý
 Stárkov
 Stárkov
 kostel sv. Václava
 zvonice
 Červená Hora
 Vízmburk
 Žernovská rozhledna
 Bludné skály
 Bartoňova útulna
 smírčí kříž
 Dubno
 Babiččino údolí
 Rýzmburk
 Staré bělidlo
 radnice
 kašna
 stará škola
 Ratibořice
 Podklášterní mlýn
 Selendrův sloup
 socha sv. Prokopa
 Koldovka
 Na Vartě
 vojenský hřbitov
 Sendraž
 Samaritánka
 Turyň
 kaple sv. Anny
 Ostaš
 Barunčina škola
 štola Kateřina
 Malá Skalice
 socha Barunky
 vodní nádrž Rozkoš
 Steidlerova kovárna
 malá fara
 Velké Svatoňovice
 Pánův kříž
 kaple sv. Michala
 stará radnice
 Skály
 Machovský kříž
 Skály
 kříž nad Pěkovem
 Dřevěnka
 Frymburk
 Šibeník
 Dinopark Karlów
 Čáp
 Velká Hejšovina
 Žaltman
 městské opevnění
 Fort Karola
 Výrov
 kaple sv. Anny
 Raubeschloss
 Velký Třebešov
 kostel sv. Štěpána
 Radvanice
 Chvalkovice
 Feistův kopec
 Teplice nad Metují
 Homole
 Černčice
 Teplice nad Metují
 kostel sv. Vavřince
 kostel sv. Jiljí
 Střmen
 Sviništany
 Nový Dvůr
 kalvárie
 Veselice
 kostel Všech svatých
 Zvole
 fara
 městské opevnění
 stará radnice
 mariánský sloup
 kostel sv. Václava
 Měšťanský pivovar
 Šerlišský mlýn
Základní informace místa
ID místa: 15660
Typ místa: věž
Podkategorie: rozhledna
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 20.5.2021
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Trenčín, krásné město na řece Váhu a jeho dominanta

Cestování

Na hradní skále Trenčianského hradu je římský latinský nápis z období Římské říše, který je nejstarším nápisem na Slovensku a býval taky nejstarším nápisem v tehdejším Československu. Majestátní Trenčianský hrad patří k nekrásnějším hradům na Slovensku a jeho mohutná Matúšova věž je výraznou dominantou celého kraje. Z podhradí Trenčianského hradu se na řece Váhu vyvinulo město Trenčín s mnoha historickými a kulturními památkami.

reklama