
Kostel sestává ze tří lodí. Výzdoba kostela je barokní. Nad vchodem do severní lodi stojí soška sv. Mikuláše od Matyáše Bernarda Brauna. Před závěrem hlavní lodi je umístěn bohatě zdobený barokní oltář sv. Mikuláše od jaroměřského rodáka Martina Krupky z roku 1772. Na vrcholu je umístěno sousoší Nejsvětější Trojice. V suterénu kostela se nachází krypta s mumiemi jaroměřských měšťanů. Ta je otvírána jen přibližně jednou za rok. Kostel svatého Mikuláše je jednou z nejvýznamnějších gotických památek v Česku.
Chrám sv. Mikuláše byl založen počátkem 14. století, kdy byl součástí městského opevnění. První opěrný pilíř byl postaven roku 1404 a ještě téhož roku se sem stěhuje řád Augustiniánů. Dostavba probíhala v druhé polovině 15. století. Původně kostel nebýval tak vysoký. Zvýšení lodí a jeho dnešní podoba jsou z doby Jagellonské. Velká rekonstrukce kostela proběhla začátkem 20. století.
V dávných dobách, po strašném vojenském tažení, stál krásný chrám sv. Mikuláše v sutinách. K nebi čněly pouze holé stěny a všude rostlo bodláčí a tráva. Na opravu chrámu byli povoláni mistři z Prahy. Ti spolu s ostatními dělníky v Jaroměři zanedlouho zdomácněli. Kamenický mistr Krása, který řídil celou kostelní stavbu, často docházel spolu se svým nevlastním synem Václavem do domu starého rektora. Oběma se totiž zalíbila jeho dcera Anička. Starý Krása i Václav brzy poznali, že ji oba milují. Anička vyznala lásku Václavovi a starého Krásu odmítla. Od této chvíle mistr na svého učedníka zanevřel. Uvažoval, jak Václava dostat z Jaroměře, aby tak odstranil překážku mezi sebou a Aničkou. Když jednoho dne pracovali Krása i Václav ve výšce na stejné části mikulášského kostela, neodpustil si mladík poznamenat, že klenba je příliš těžká a stěny ji přeci neunesou. To už bylo na mistra příliš – nejenže Václav stojí mezi ním… číst dále
Když jsme se rozhodli při své cestě po severu Francie, Normandii a Bretani zastavit v Amiens, věděli jsme, že nás čeká malebné město s řadou památek, v čele s katedrálou Notre-Dame, největší vrcholně gotickou katedrálou ve Francii. Gotických katedrál jsme cestou viděli mnoho – včetně těch nejslavnějších v Chartres a v Remeši. Amiens nám ale nabídlo něco opravdu překvapivého, co jsme jinde nepotkali – Les hortillonnages d'Amiens.
Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.
Stěhujete se do nového bytu? Plánujete novou kuchyň a těšíte se až v ní poprvé uvaříte? Máme pro Vás několik tipů na co si dát pozor při jejím plánování a realizaci, aby nová kuchyň nebyla zklamáním.
Rčení „panenko skákavá“ pravděpodobně zná většina z nás. Nemnozí ovšem vědí, že souvisí se zaniklou vesnicí nad Žlutickou přehradou a s uctívání mariánského obrazu, který je považován za zázračný.
Ať už si to uvědomujeme či nikoliv, žijeme v době, která nám díky pokroku a novým technologiím nabízí plnou kontrolou nad chodem domácnosti. V teplých letních měsících spoléháme na klimatizovanou teplotu vzduchu a před zimou se chráníme například regulací ohřevu vody v radiátorech.
Štramberk je v mnoha ohledech jedinečné město. Jeho mohutná kamenná věž, vyhlížející už pěkných pár století daleko do kraje, má dar vábení. Nelze ji jenom tak uniknout. Jakmile jednou její volání vyslyšíte, lapne vás a už nepustí. Propadnete kouzlu tohoto města, jemuž se ne nadarmo říká Moravský Betlém.