Ratibořický mlýn, jedno z dějišť Babičky Boženy Němcové, a sousední panský mandl, jsou jako památky Babiččina údolí přístupné veřejnosti během turistické sezóny. V sousedství stojí mariánská socha z r. 1796 a pomník Babičky s vnoučaty z r. 1922.
Hlavní obrázek místa
Ratibořický mlýn
© Jiří Špaček 07/2008
Placené parkoviště pro návštěvníky Babiččina údolí je umístěno v Ratibořicích na konci slepé silničky u Panského hostince, tedy asi jen 150 metrů od pomníku Babičky s vnoučaty. V těsné blízkosti pomníku se nachází ratibořický Rudrův (nesprávně též Ludrův) mlýn a vedle něj na témže náhonu vodní mandl. Turisté na místo přicházejí z České Skalice buď po červené značce od kostela nebo od nádraží po cyklotrase do Zlíče a dále po zelené podle řeky, v obou případech asi 4 km. Interiér Rudrova mlýna je přístupný ve stanovených hodinách s průvodcem. Zpoplatněna je i prohlídka mandlu.
28.4. 2021
popis

V případě ratibořického mlýna se jedná o jednopatrovou kamennou budovu s valbovou střechou, jejíž největší část tvoří mlýnice, která zabírá přízemí i horní patro. Nacházejí se v ní dvě mlecí složení, jež jsou poháněna vodními koly na vrchní vodu, která je přiváděna náhonem od Starého bělidla dřevěnými vantrokami. V patře je pak byt mlynáře se světnicí, zařízenou lidovým nábytkem, stejně vybavený pokojík v přístavbě nad vchodem ze dvora a místnost zařízená jako pokoj Mančinky, vybavený měšťanským nábytkem z 1. poloviny 19. století. V přízemí přiléhá k mlýnici šalanda pro mleče a dále komory a pec na pečení chleba. Všechny místnosti mají ploché trámové stropy. K mlýnu navíc patří hospodářské stavení ve dvoře, kde bývaly chlévy a stodola. Vodní mandl byl vždy majetkem vrchnosti. Je to z jedné části přízemní, z druhé části jednopatrové stavení o obdélném půdorysu s orámovanými pravoúhlými okny…  číst dále

Jiří Špaček (s využitím informací různých webových stránek), 2.5. 2021

historie

Kdy byl poprvé v Ratibořicích vybudován mlýn, není známo. První zmínka o něm pochází z r. 1582, kdy je při prodeji ratibořického zboží jmenován také nový kamenný mlýn o šesti moučných kolech. Jak bylo tehdy obvyklé, mlýn býval vždy panským majetkem. Teprve později se mlynáři mohli stát jejich vlastníky. V Ratibořicích se vystřídala nejprve v roli nájemců a později i jako vlastníci řada mlynářských rodů, z nichž nejznámější byl rod Hejnů, jehož příslušníci hospodařili na mnoha mlýnech v celém širém okolí. Mlynář Jan Hejna je v Ratibořicích poprvé zmiňován r. 1702. Po smrti jeho syna Josefa podle gruntovních knih vyženil mlýn r. 1771 mlynář Antonín Rudr (též Ruder, lidově zvaný jako Ludr) ze Suchovršic nad Úpou (leží mezi Úpicí a Trutnovem), který si vzal za ženu Annu Hejnovou, jedinou dceru zemřelého ratibořického mlynáře. Její matka mu mlýn postoupila za tisíc zlatých. O dva roky později mlýn přestavěl. Byl zřejmě dobrým…  číst dále

Jiří Špaček (s využitím informací různých webových stránek), 2.5. 2021

Královéhradecký kraj,  Náchod  (NA), Ratibořice

Místa v okolí

 Babiččino údolí
 Staré bělidlo
 Ratibořice
 Žernovská rozhledna
 Rýzmburk
 Koldovka
 vojenský hřbitov
 Dubno
 Studnice
 Barunčina škola
 Malá Skalice
 socha Barunky
 malá fara
 Steidlerova kovárna
 Turyň
 Červená Hora
 kostel sv. Štěpána
 Velký Třebešov
 Chvalkovice
 Keyzlarova vila
 Sviništany
 pomník jízdy
 kostel sv. Václava
 kostel sv. Jiljí
 Homolka
 hrob Viktorky
 vojenský hřbitov
 Vízmburk
 synagoga
 Velká Bukovina
 židovský hřbitov
 Nový Dvůr
 městské opevnění
 kostel sv. Vavřince
 Náchod
 kašna
 mariánský sloup
 pranýř
 stará radnice
 děkanství
 nová radnice
 podkova
 Veselice
 Zvole
 zvonice
 Na Signálu
 Černčice
 Dobrošov
 kaple sv. Michala
 stará radnice
 Dřevěnka
 Bartoňova útulna
 Dobrošov
 městské opevnění
 městský hřbitov
 Hronov
 mariánské sousoší
 Jiráskovo divadlo
 kostel Všech svatých
 Sendraž
 Velké Svatoňovice
 Výrov
 kostel sv. Jakuba
 Na Vartě
 kostel sv. Mikuláše
 Hořenice
 Jaroměř
 Homole
 Kuks
 štola Kateřina
 Wenkeův dům
 pevnost Josefov
 kovárna
 kostel sv. Mikuláše
 Bystrý
 mlýn Dřevíček
 Stárkov
 kostel sv. Zikmunda
 Stárkov
 Žaltman
 Na Větrné horce
 Žireč
 kostel sv. Anny
 Starý Rokytník
 Frymburk
 kostel sv. Kateřiny
 zvonice
 židovský hřbitov
 Vlčinec
 Šibeník
 pivovar
 kostel sv. Prokopa
 Vlastivědné muzeum
 kostel sv. Ducha
 kostel sv. Václava
 synagoga
 mariánský sloup
 radnice
 haltýře
 smírčí kříž
 Kalthaus
 radnice
 kašna
 Podklášterní mlýn
 stará škola
 socha sv. Prokopa
 evangelický kostel
 klášter benediktinů
 Selendrův sloup
 Šibeník
 Samaritánka
 Holohlavy
 Ostaš
 kostel sv. Anny
 Smiřice
 kostel Zjevení Páně
Základní informace místa
ID místa: 15656
Typ místa: technická památka
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: v návštěvních hodinách
Uveřejněno: 3.5.2021
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Trenčín, krásné město na řece Váhu a jeho dominanta

Cestování

Na hradní skále Trenčianského hradu je římský latinský nápis z období Římské říše, který je nejstarším nápisem na Slovensku a býval taky nejstarším nápisem v tehdejším Československu. Majestátní Trenčianský hrad patří k nekrásnějším hradům na Slovensku a jeho mohutná Matúšova věž je výraznou dominantou celého kraje. Z podhradí Trenčianského hradu se na řece Váhu vyvinulo město Trenčín s mnoha historickými a kulturními památkami.

reklama