Ratibořický mlýn, jedno z dějišť Babičky Boženy Němcové, a sousední panský mandl, jsou jako památky Babiččina údolí přístupné veřejnosti během turistické sezóny. V sousedství stojí mariánská socha z r. 1796 a pomník Babičky s vnoučaty z r. 1922.
Hlavní obrázek místa
Ratibořický mlýn
© Jiří Špaček 07/2008
Placené parkoviště pro návštěvníky Babiččina údolí je umístěno v Ratibořicích na konci slepé silničky u Panského hostince, tedy asi jen 150 metrů od pomníku Babičky s vnoučaty. V těsné blízkosti pomníku se nachází ratibořický Rudrův (nesprávně též Ludrův) mlýn a vedle něj na témže náhonu vodní mandl. Turisté na místo přicházejí z České Skalice buď po červené značce od kostela nebo od nádraží po cyklotrase do Zlíče a dále po zelené podle řeky, v obou případech asi 4 km. Interiér Rudrova mlýna je přístupný ve stanovených hodinách s průvodcem. Zpoplatněna je i prohlídka mandlu.
28.4. 2021
popis

V případě ratibořického mlýna se jedná o jednopatrovou kamennou budovu s valbovou střechou, jejíž největší část tvoří mlýnice, která zabírá přízemí i horní patro. Nacházejí se v ní dvě mlecí složení, jež jsou poháněna vodními koly na vrchní vodu, která je přiváděna náhonem od Starého bělidla dřevěnými vantrokami. V patře je pak byt mlynáře se světnicí, zařízenou lidovým nábytkem, stejně vybavený pokojík v přístavbě nad vchodem ze dvora a místnost zařízená jako pokoj Mančinky, vybavený měšťanským nábytkem z 1. poloviny 19. století. V přízemí přiléhá k mlýnici šalanda pro mleče a dále komory a pec na pečení chleba. Všechny místnosti mají ploché trámové stropy. K mlýnu navíc patří hospodářské stavení ve dvoře, kde bývaly chlévy a stodola. Vodní mandl byl vždy majetkem vrchnosti. Je to z jedné části přízemní, z druhé části jednopatrové stavení o obdélném půdorysu s orámovanými pravoúhlými okny…  číst dále

Jiří Špaček (s využitím informací různých webových stránek), 2.5. 2021

historie

Kdy byl poprvé v Ratibořicích vybudován mlýn, není známo. První zmínka o něm pochází z r. 1582, kdy je při prodeji ratibořického zboží jmenován také nový kamenný mlýn o šesti moučných kolech. Jak bylo tehdy obvyklé, mlýn býval vždy panským majetkem. Teprve později se mlynáři mohli stát jejich vlastníky. V Ratibořicích se vystřídala nejprve v roli nájemců a později i jako vlastníci řada mlynářských rodů, z nichž nejznámější byl rod Hejnů, jehož příslušníci hospodařili na mnoha mlýnech v celém širém okolí. Mlynář Jan Hejna je v Ratibořicích poprvé zmiňován r. 1702. Po smrti jeho syna Josefa podle gruntovních knih vyženil mlýn r. 1771 mlynář Antonín Rudr (též Ruder, lidově zvaný jako Ludr) ze Suchovršic nad Úpou (leží mezi Úpicí a Trutnovem), který si vzal za ženu Annu Hejnovou, jedinou dceru zemřelého ratibořického mlynáře. Její matka mu mlýn postoupila za tisíc zlatých. O dva roky později mlýn přestavěl. Byl zřejmě dobrým…  číst dále

Jiří Špaček (s využitím informací různých webových stránek), 2.5. 2021

Královéhradecký kraj,  Náchod  (NA), Ratibořice

Místa v okolí

 Babiččino údolí
 Staré bělidlo
 Ratibořice
 Žernovská rozhledna
 Koldovka
 Rýzmburk
 vojenský hřbitov
 Dubno
 Studnice
 Barunčina škola
 socha Barunky
 malá fara
 Malá Skalice
 Steidlerova kovárna
 Červená Hora
 kostel sv. Štěpána
 Velký Třebešov
 Chvalkovice
 Sviništany
 Keyzlarova vila
 pomník jízdy
 kostel sv. Václava
 kostel sv. Jiljí
 Homolka
 hrob Viktorky
 vojenský hřbitov
 Vízmburk
 synagoga
 Velká Bukovina
 židovský hřbitov
 Nový Dvůr
 městské opevnění
 kašna
 mariánský sloup
 pranýř
 stará radnice
 děkanství
 kostel sv. Vavřince
 Náchod
 nová radnice
 podkova
 Veselice
 Zvole
 Na Signálu
 zvonice
 Černčice
 Dobrošov
 kaple sv. Michala
 stará radnice
 Dřevěnka
 Bartoňova útulna
 Dobrošov
 městské opevnění
 městský hřbitov
 Hronov
 mariánské sousoší
 Jiráskovo divadlo
 Sendraž
 kostel Všech svatých
 Velké Svatoňovice
 Výrov
 kostel sv. Jakuba
 Na Vartě
 kostel sv. Mikuláše
 Hořenice
 Jaroměř
 Homole
 Kuks
 štola Kateřina
 Wenkeův dům
 pevnost Josefov
 kovárna
 kostel sv. Mikuláše
 Bystrý
 mlýn Dřevíček
 Stárkov
 kostel sv. Zikmunda
 Žaltman
 Stárkov
 Na Větrné horce
 kostel sv. Anny
 Starý Rokytník
 Žireč
 kostel sv. Kateřiny
 Frymburk
 zvonice
 židovský hřbitov
 Šibeník
 Vlčinec
 pivovar
 kostel sv. Ducha
 kostel sv. Prokopa
 Vlastivědné muzeum
 kostel sv. Václava
 synagoga
 mariánský sloup
 radnice
 haltýře
 smírčí kříž
 Kalthaus
 kašna
 radnice
 Podklášterní mlýn
 stará škola
 socha sv. Prokopa
 Selendrův sloup
 evangelický kostel
 Šibeník
 Samaritánka
 Holohlavy
 Ostaš
 kostel sv. Anny
 Smiřice
 kostel Zjevení Páně
Základní informace místa
ID místa: 15656
Typ místa: technická památka
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: v návštěvních hodinách
Uveřejněno: 3.5.2021
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Pláže na ostrově CRES, které jsou dostupné autem nebo pěšky

Cestování

Na Chorvatském ostrově CRES je bezpočet nádherných pláží. Některé jsou dostupné autem, některé jen lodí. Navštívili jsme ty které jsou dostupné autem z pevniny a zjistili jejich přednosti a nedostatky. Jako výchozí bod bylo pro nás město Cres.

Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.

Historie

Současná irská literatura nabízí spoustu zajímavých úlomků z historie země v době Vikingů, tedy v 9. až 12. stol. Informace jsou ale často velmi nesourodé. Následující článek se proto pokouší dát dohromady souvislý příběh o událostech v Irsku z této doby.

Pohádkovému Jičínu předcházela jedna z největších katastrof 17. století

Hrady a zámky

Kdo by neznal hlavní město pohádek, Jičín! Město nacházející se v ráji, tedy v tom Českém ráji. Žil zde loupežník Rumcajs se svou rodinou. Tyto pohádkové postavičky milovaly celé generace nejen dětí a v městě Jičíně na ně narazíte téměř na každém kroku.

Pěšky po Hadriánově zdi na severu Anglie

Cestování

Velká čínská zeď je přece jen trochu daleko, zato ta anglická je o hodně blíž. Také je o 8642 km kratší, což je úleva. Takže můžeme vyrazit a klidně ji celou projít, když jsme si to takhle zkrátili.

Enclos paroissial - unikát z konce světa

Cestování

Bretaň, magická „Malá Británie“, opředená keltskými legendami, plná megalitických památek i úchvatných přírodních scenerií, toho má návštěvníkům opravdu hodně co nabídnout. Jeden pozoruhodný architektonický prvek – enclos paroissial (ohrazené farní areály) – však naleznete jen zde, v oblasti Finistère, tedy na konci světa.

Čertovy hlavy – tváře vytesané do horniny – druhé největší na světě

Zajímavosti

Středočeská obec Želízy je tak malá, že nebýt jedné skutečnosti, určitě byste ji přehlídli. Nachází se ve Středočeském kraji v okrese Mělník. Nad touto vesničkou se klene borový les, z nějž se již téměř 180 let dívají do kraje dvě obří hlavy čertů. A když říkám obří, myslím opravdu obří. Velikost těchto pískovcových reliéfů překonala pouze jediná skulptura světa, a to sousoší čtyř amerických prezidentů v Jižní Dakotě.

reklama