Ratibořický mlýn, jedno z dějišť Babičky Boženy Němcové, a sousední panský mandl, jsou jako památky Babiččina údolí přístupné veřejnosti během turistické sezóny. V sousedství stojí mariánská socha z r. 1796 a pomník Babičky s vnoučaty z r. 1922.
Hlavní obrázek místa
Ratibořický mlýn
© Jiří Špaček 07/2008
Placené parkoviště pro návštěvníky Babiččina údolí je umístěno v Ratibořicích na konci slepé silničky u Panského hostince, tedy asi jen 150 metrů od pomníku Babičky s vnoučaty. V těsné blízkosti pomníku se nachází ratibořický Rudrův (nesprávně též Ludrův) mlýn a vedle něj na témže náhonu vodní mandl. Turisté na místo přicházejí z České Skalice buď po červené značce od kostela nebo od nádraží po cyklotrase do Zlíče a dále po zelené podle řeky, v obou případech asi 4 km. Interiér Rudrova mlýna je přístupný ve stanovených hodinách s průvodcem. Zpoplatněna je i prohlídka mandlu.
28.4. 2021
popis

V případě ratibořického mlýna se jedná o jednopatrovou kamennou budovu s valbovou střechou, jejíž největší část tvoří mlýnice, která zabírá přízemí i horní patro. Nacházejí se v ní dvě mlecí složení, jež jsou poháněna vodními koly na vrchní vodu, která je přiváděna náhonem od Starého bělidla dřevěnými vantrokami. V patře je pak byt mlynáře se světnicí, zařízenou lidovým nábytkem, stejně vybavený pokojík v přístavbě nad vchodem ze dvora a místnost zařízená jako pokoj Mančinky, vybavený měšťanským nábytkem z 1. poloviny 19. století. V přízemí přiléhá k mlýnici šalanda pro mleče a dále komory a pec na pečení chleba. Všechny místnosti mají ploché trámové stropy. K mlýnu navíc patří hospodářské stavení ve dvoře, kde bývaly chlévy a stodola. Vodní mandl byl vždy majetkem vrchnosti. Je to z jedné části přízemní, z druhé části jednopatrové stavení o obdélném půdorysu s orámovanými pravoúhlými okny…  číst dále

Jiří Špaček (s využitím informací různých webových stránek), 2.5. 2021

historie

Kdy byl poprvé v Ratibořicích vybudován mlýn, není známo. První zmínka o něm pochází z r. 1582, kdy je při prodeji ratibořického zboží jmenován také nový kamenný mlýn o šesti moučných kolech. Jak bylo tehdy obvyklé, mlýn býval vždy panským majetkem. Teprve později se mlynáři mohli stát jejich vlastníky. V Ratibořicích se vystřídala nejprve v roli nájemců a později i jako vlastníci řada mlynářských rodů, z nichž nejznámější byl rod Hejnů, jehož příslušníci hospodařili na mnoha mlýnech v celém širém okolí. Mlynář Jan Hejna je v Ratibořicích poprvé zmiňován r. 1702. Po smrti jeho syna Josefa podle gruntovních knih vyženil mlýn r. 1771 mlynář Antonín Rudr (též Ruder, lidově zvaný jako Ludr) ze Suchovršic nad Úpou (leží mezi Úpicí a Trutnovem), který si vzal za ženu Annu Hejnovou, jedinou dceru zemřelého ratibořického mlynáře. Její matka mu mlýn postoupila za tisíc zlatých. O dva roky později mlýn přestavěl. Byl zřejmě dobrým…  číst dále

Jiří Špaček (s využitím informací různých webových stránek), 2.5. 2021

Královéhradecký kraj,  Náchod  (NA), Ratibořice

Místa v okolí

 Babiččino údolí
 Staré bělidlo
 Ratibořice
 Žernovská rozhledna
 Koldovka
 Rýzmburk
 vojenský hřbitov
 Dubno
 Studnice
 Barunčina škola
 malá fara
 Malá Skalice
 socha Barunky
 Steidlerova kovárna
 Červená Hora
 kostel sv. Štěpána
 Velký Třebešov
 Chvalkovice
 Keyzlarova vila
 Sviništany
 pomník jízdy
 kostel sv. Václava
 kostel sv. Jiljí
 Homolka
 hrob Viktorky
 vojenský hřbitov
 Vízmburk
 synagoga
 Velká Bukovina
 židovský hřbitov
 Nový Dvůr
 městské opevnění
 kašna
 mariánský sloup
 pranýř
 stará radnice
 děkanství
 kostel sv. Vavřince
 Náchod
 nová radnice
 podkova
 Veselice
 Zvole
 zvonice
 Černčice
 Dobrošov
 kaple sv. Michala
 stará radnice
 Dřevěnka
 Bartoňova útulna
 Dobrošov
 městské opevnění
 Hronov
 městský hřbitov
 mariánské sousoší
 Jiráskovo divadlo
 Sendraž
 kostel Všech svatých
 Velké Svatoňovice
 Výrov
 kostel sv. Jakuba
 kostel sv. Mikuláše
 Hořenice
 Jaroměř
 Homole
 Kuks
 štola Kateřina
 Wenkeův dům
 pevnost Josefov
 kovárna
 kostel sv. Mikuláše
 Bystrý
 mlýn Dřevíček
 Stárkov
 kostel sv. Zikmunda
 Žaltman
 Stárkov
 Starý Rokytník
 Žireč
 kostel sv. Anny
 kostel sv. Kateřiny
 Frymburk
 zvonice
 židovský hřbitov
 Vlčinec
 pivovar
 kostel sv. Ducha
 kostel sv. Prokopa
 Vlastivědné muzeum
 mariánský sloup
 radnice
 kostel sv. Václava
 haltýře
 smírčí kříž
 Kalthaus
 kašna
 radnice
 stará škola
 socha sv. Prokopa
 Podklášterní mlýn
 Selendrův sloup
 evangelický kostel
 Šibeník
 Samaritánka
 Holohlavy
 Ostaš
 kostel sv. Anny
 Smiřice
 kostel Zjevení Páně
Základní informace místa
ID místa: 15656
Typ místa: technická památka
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: v návštěvních hodinách
Uveřejněno: 3.5.2021
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Podzemní jezero a ocelové dveře pod Troskami

Zajímavosti

Hrad Trosky s sebou nese i svá dodnes neobjevená tajemství. Jedno z nich je legenda o podzemním jezeru ke kterému vede chodba vyhloubená v pískovcové skále tři sta metrů od úpatí kopce, zakončena železnými vraty.

Máme za sebou noc čarodějnic, zvyk, jemuž předcházelo utrpení mnoha nevinných lidí

Zajímavosti

Noc z 30. dubna na 1. května je podle starých pověr nejmagičtější nocí celého kalendářního roku. Je to noc, kdy tajemné síly vládnou neobvykle silnou mocí, před kterou měli lidé odpradávna potřebu se chránit. Tato noc byla už od pohanských dob spojena s řadou rituálů, z nichž nejznámější je pálení čarodějnic – zvyk, který se udržuje dodnes. Jak vlastně vznikla tato tradice a co všechno jí předcházelo?

Výměna elektroinstalace v panelovém domě, dobře si rozmyslete kdy se do ní pustit a na co si dát pozor.

Ostatní

Stará hliníková elektroinstalace v bytech v panelových domech pomalu dosluhuje a nejeden byt již má polovinu nefunkčních zásuvek a blikající světla. Sepsal jsem pro Vás co Vás čeká a jak se na výměnu co nejlépe připravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl druhý: v dobách největší slávy

Historie

V předchozím díle jsme opustili Mariánské Skoky ve chvíli, kdy vrchnost rozhodla nahradit kapličku novým kostelem. Vydejte se s námi na další úsek cesty po osudech kdysi slavného, poté opuštěného a dnes opět objevovaného magického místa uprostřed nádherné krajiny Žluticka. Naše dnešní vyprávění začínáme v roce 1736.

Les hortillons d'Amiens - zahradníci na vodě

Cestování

Když jsme se rozhodli při své cestě po severu Francie, Normandii a Bretani zastavit v Amiens, věděli jsme, že nás čeká malebné město s řadou památek, v čele s katedrálou Notre-Dame, největší vrcholně gotickou katedrálou ve Francii. Gotických katedrál jsme cestou viděli mnoho – včetně těch nejslavnějších v Chartres a v Remeši. Amiens nám ale nabídlo něco opravdu překvapivého, co jsme jinde nepotkali – Les hortillonnages d'Amiens.

Zapomenutá Halič a skryté klenoty Dušana Jurkoviče

Cestování

Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.

reklama