Dělostřelecká tvrz byla postavena v l. 1937-38 v rámci opevňování naší hranice s Německem. Projekt vypracoval ing. F. Zavadil. Stavbu přerušila Mnichovská dohoda. Byly postaveny tři železobetonové sruby a byly vyhloubeny podzemní prostory a chodby. Od r. 1968 je zde expozice českosl. opevnění.
Hlavní obrázek místa
© Alena Volná, 6/2008
Pevnost Dobrošov se nachází ve stejnomenné obci. Pevnost je umístěna na okraji obce na samém vršku směrem na Nový Hrádek. U pevnosti hned u silnice se nachází odstavné parkoviště pro návštěvníky pevnosti. Pevnost se rozléhá od Dobrošova po svahu dolů k Městu Náchodu. Pevnost je spojena podzemními chodbami do jednotlivých objektů, jako je Zelený, Můstek. Pevnost je přístupná denně kromě pondělí. Nedaleko je samostatný dělostřelecký srub Jeřáb, který je přístupný pouze o svátkach a výročí. Dále samostatné pěchotní sruby nepřístuné Polsko, Hrobka, Jirásek, Lázně a přístupné Lom a Březinka, která je plně a funkčně vybavena a přístupna celoročně. Lom je také přístupný a je v něm umístěna expozice a muzeum srubu Lom a Březinka. Od Dobrošova směrem na Nový Hrádek v údolí asi 3 km se nachází další pěchotní srub V sedle takzvaný KAHAN III. Je přístupný o svátcích a výročí. Ve městě Náchodě je další pěchotní srub Montace, který je také přístupný po předchozí dohodě. Srub se nachází u sídliště za řekou Metují v lesíku. Jde se po mostě,který je za prodejnou a restaurací Pod Montací a poté po modré turistické značce v pravo. Dále další nepřístupný pěchotní srub Voda,který se nachází u řeky Metuje u lázní Běloves. V Náchodě je k vidění lázně Běloves-bývalé lázně, vojenské muzeum, zámek, náměstí a jiné objekty.
Radmila Chalupová, 9.1. 2005
turistické

K dělostřelecké tvrzi Dobrošov se dostanete z Náchoda. Parkoviště je zdarma kousek pod areálem tvrze. O letních prázdninách probíhají prohlídky i přes polední přestávku! Prohlídka začíná v dělostřeleckém srubu "Zelený" a podzemními chodbami projdete až do pěchotního srubu "Můstek". V okolí naleznete mnoho dalších objektů pohraničního opevnění, např. Pěchotní srub N-S 82 Březinka, který je plně vybaven. V místě je vybudována i naučná stezka.

Vladimír Studecký, 8.8. 2005

historie

Dělostřelecká tvrz Dobrošov byla vybudována v rámci výstavby rozsáhlého pohraničního opevnění hranic republiky s Německem v letech 1937-38. Nakonec nikdy nebyla zcela dokončena. srub "Zelený" je jediným veřejně přístupným dělostřeleckým srubem v ČR.

Vladimír Studecký, 8.8. 2005

Další texty historie
otvíračka

Otevřeno: duben a říjen: denně mimo Po 10 - 12, 13.30 - 16 h květen - září: denně mimo Po 10 - 12, 13.30 - 18 h Pro skupiny nad 10 osob celoročně po předchozí dohodě. Vstupné: plné 40,- Kč, snížené 20,- Kč

Lukinek J., 8.1. 2005

Královéhradecký kraj,  Náchod  (NA), Dobrošov

Místa v okolí

 Dobrošov
 Bartoňova útulna
 nová radnice
 podkova
 kostel sv. Vavřince
 kašna
 mariánský sloup
 pranýř
 stará radnice
 městské opevnění
 děkanství
 Náchod
 Sendraž
 vojenský hřbitov
 Homolka
 pomník jízdy
 Frymburk
 Šibeník
 kostel sv. Václava
 Výrov
 městské opevnění
 Studnice
 mariánské sousoší
 Hronov
 Jiráskovo divadlo
 Dubno
 Homole
 Dobřany
 Homole
 Bludné skály
 Černčice
 vojenský hřbitov
 vodní nádrž Rozkoš
 Koldovka
 Babiččino údolí
 Ratibořice
 Keyzlarova vila
 Žernovská rozhledna
 hrob Viktorky
 Staré bělidlo
 kostel sv. Ducha
 Barunčina škola
 židovský hřbitov
 Rýzmburk
 kostel sv. Prokopa
 Malá Skalice
 socha Barunky
 pivovar
 Steidlerova kovárna
 malá fara
 Vlastivědné muzeum
 kostel sv. Václava
 haltýře
 Červená Hora
 Fort Karola
 mariánský sloup
 radnice
 zvonice
 mlýn Dřevíček
 Dinopark Karlów
 Hluky
 Vlčinec
 Velká Hejšovina
 Nový Dvůr
 Velký Třebešov
 Veselice
 kostel sv. Štěpána
 Bystrý
 Vízmburk
 Chábory
 Machovský kříž
 Šerlišský mlýn
 Stárkov
 zvonice
 Stárkov
 kašna
 Hrad u Božanova
 stará škola
 Pánův kříž
 radnice
 Podklášterní mlýn
 socha sv. Prokopa
 Selendrův sloup
 dům č. p. 134
 mariánský sloup
 dům č. p. 141
 palmový skleník
 kostel Panny Marie
 Opočno – MPZ
 měšťanská škola
 sousoší sv. Floriana
 pivovar
 úřední dům
 letohrádek
 Opočno
 kostel sv. Kateřiny
 Na Velké Deštné
 kalvárie
 kaple sv. Michala
 stará radnice
 Dřevěnka
 štola Kateřina
 Velké Svatoňovice
 kostel sv. Zikmunda
Kontaktní informace
Dobrošov
dělostřelecká pevnost
547 01 Dobrošov
Tel: 491 426 047
http://www.muzeum.nachod.web.wo.cz
muzeum.nachod@worldonline.cz
Základní informace místa
ID místa: 1441
Typ místa: pevnost, bunkr
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: v návštěvních hodinách
Uveřejněno: 8.8.2005
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Podzemní jezero a ocelové dveře pod Troskami

Zajímavosti

Hrad Trosky s sebou nese i svá dodnes neobjevená tajemství. Jedno z nich je legenda o podzemním jezeru ke kterému vede chodba vyhloubená v pískovcové skále tři sta metrů od úpatí kopce, zakončena železnými vraty.

Máme za sebou noc čarodějnic, zvyk, jemuž předcházelo utrpení mnoha nevinných lidí

Zajímavosti

Noc z 30. dubna na 1. května je podle starých pověr nejmagičtější nocí celého kalendářního roku. Je to noc, kdy tajemné síly vládnou neobvykle silnou mocí, před kterou měli lidé odpradávna potřebu se chránit. Tato noc byla už od pohanských dob spojena s řadou rituálů, z nichž nejznámější je pálení čarodějnic – zvyk, který se udržuje dodnes. Jak vlastně vznikla tato tradice a co všechno jí předcházelo?

Výměna elektroinstalace v panelovém domě, dobře si rozmyslete kdy se do ní pustit a na co si dát pozor.

Ostatní

Stará hliníková elektroinstalace v bytech v panelových domech pomalu dosluhuje a nejeden byt již má polovinu nefunkčních zásuvek a blikající světla. Sepsal jsem pro Vás co Vás čeká a jak se na výměnu co nejlépe připravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl druhý: v dobách největší slávy

Historie

V předchozím díle jsme opustili Mariánské Skoky ve chvíli, kdy vrchnost rozhodla nahradit kapličku novým kostelem. Vydejte se s námi na další úsek cesty po osudech kdysi slavného, poté opuštěného a dnes opět objevovaného magického místa uprostřed nádherné krajiny Žluticka. Naše dnešní vyprávění začínáme v roce 1736.

Les hortillons d'Amiens - zahradníci na vodě

Cestování

Když jsme se rozhodli při své cestě po severu Francie, Normandii a Bretani zastavit v Amiens, věděli jsme, že nás čeká malebné město s řadou památek, v čele s katedrálou Notre-Dame, největší vrcholně gotickou katedrálou ve Francii. Gotických katedrál jsme cestou viděli mnoho – včetně těch nejslavnějších v Chartres a v Remeši. Amiens nám ale nabídlo něco opravdu překvapivého, co jsme jinde nepotkali – Les hortillonnages d'Amiens.

Zapomenutá Halič a skryté klenoty Dušana Jurkoviče

Cestování

Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.

reklama