Dělostřelecká tvrz byla postavena v l. 1937-38 v rámci opevňování naší hranice s Německem. Projekt vypracoval ing. F. Zavadil. Stavbu přerušila Mnichovská dohoda. Byly postaveny tři železobetonové sruby a byly vyhloubeny podzemní prostory a chodby. Od r. 1968 je zde expozice českosl. opevnění.
Hlavní obrázek místa
© Alena Volná, 6/2008
Pevnost Dobrošov se nachází ve stejnomenné obci. Pevnost je umístěna na okraji obce na samém vršku směrem na Nový Hrádek. U pevnosti hned u silnice se nachází odstavné parkoviště pro návštěvníky pevnosti. Pevnost se rozléhá od Dobrošova po svahu dolů k Městu Náchodu. Pevnost je spojena podzemními chodbami do jednotlivých objektů, jako je Zelený, Můstek. Pevnost je přístupná denně kromě pondělí. Nedaleko je samostatný dělostřelecký srub Jeřáb, který je přístupný pouze o svátkach a výročí. Dále samostatné pěchotní sruby nepřístuné Polsko, Hrobka, Jirásek, Lázně a přístupné Lom a Březinka, která je plně a funkčně vybavena a přístupna celoročně. Lom je také přístupný a je v něm umístěna expozice a muzeum srubu Lom a Březinka. Od Dobrošova směrem na Nový Hrádek v údolí asi 3 km se nachází další pěchotní srub V sedle takzvaný KAHAN III. Je přístupný o svátcích a výročí. Ve městě Náchodě je další pěchotní srub Montace, který je také přístupný po předchozí dohodě. Srub se nachází u sídliště za řekou Metují v lesíku. Jde se po mostě,který je za prodejnou a restaurací Pod Montací a poté po modré turistické značce v pravo. Dále další nepřístupný pěchotní srub Voda,který se nachází u řeky Metuje u lázní Běloves. V Náchodě je k vidění lázně Běloves-bývalé lázně, vojenské muzeum, zámek, náměstí a jiné objekty.
Radmila Chalupová, 9.1. 2005
turistické

K dělostřelecké tvrzi Dobrošov se dostanete z Náchoda. Parkoviště je zdarma kousek pod areálem tvrze. O letních prázdninách probíhají prohlídky i přes polední přestávku! Prohlídka začíná v dělostřeleckém srubu "Zelený" a podzemními chodbami projdete až do pěchotního srubu "Můstek". V okolí naleznete mnoho dalších objektů pohraničního opevnění, např. Pěchotní srub N-S 82 Březinka, který je plně vybaven. V místě je vybudována i naučná stezka.

Vladimír Studecký, 8.8. 2005

historie

Dělostřelecká tvrz Dobrošov byla vybudována v rámci výstavby rozsáhlého pohraničního opevnění hranic republiky s Německem v letech 1937-38. Nakonec nikdy nebyla zcela dokončena. srub "Zelený" je jediným veřejně přístupným dělostřeleckým srubem v ČR.

Vladimír Studecký, 8.8. 2005

Další texty historie
otvíračka

Otevřeno: duben a říjen: denně mimo Po 10 - 12, 13.30 - 16 h květen - září: denně mimo Po 10 - 12, 13.30 - 18 h Pro skupiny nad 10 osob celoročně po předchozí dohodě. Vstupné: plné 40,- Kč, snížené 20,- Kč

Lukinek J., 8.1. 2005

Komentáře

Královéhradecký kraj,  Náchod  (NA), Dobrošov

Místa v okolí

 Dobrošov
 Bartoňova útulna
 podkova
 Na Vartě
 nová radnice
 kašna
 mariánský sloup
 pranýř
 kostel sv. Vavřince
 stará radnice
 městské opevnění
 děkanství
 Náchod
 Sendraž
 vojenský hřbitov
 Homolka
 pomník jízdy
 Frymburk
 kostel sv. Václava
 Šibeník
 Na Signálu
 Výrov
 městské opevnění
 Studnice
 Feistův kopec
 mariánské sousoší
 Hronov
 Jiráskovo divadlo
 Na Větrné horce
 Dubno
 Homole
 Dobřany
 Homole
 Bludné skály
 kostel Všech svatých
 Černčice
 kostel sv. Mikuláše
 vojenský hřbitov
 vodní nádrž Rozkoš
 Koldovka
 Babiččino údolí
 Ratibořice
 Keyzlarova vila
 Žernovská rozhledna
 Staré bělidlo
 hrob Viktorky
 kostel sv. Ducha
 Barunčina škola
 židovský hřbitov
 kostel sv. Prokopa
 Rýzmburk
 socha Barunky
 pivovar
 Steidlerova kovárna
 malá fara
 Malá Skalice
 kostel sv. Václava
 haltýře
 Vlastivědné muzeum
 synagoga
 Červená Hora
 mariánský sloup
 radnice
 Fort Karola
 zvonice
 mlýn Dřevíček
 Dinopark Karlów
 Hluky
 Vlčinec
 Velká Hejšovina
 Turyň
 Nový Dvůr
 Velký Třebešov
 Veselice
 kostel sv. Štěpána
 Bystrý
 Vízmburk
 Chábory
 Machovský kříž
 Bukačka
 Šerlišský mlýn
 Stárkov
 zvonice
 Stárkov
 kašna
 stará škola
 Pánův kříž
 radnice
 Raubeschloss
 Podklášterní mlýn
 socha sv. Prokopa
 Selendrův sloup
 klášter benediktinů
 dům č. p. 134
 mariánský sloup
 dům č. p. 141
 palmový skleník
 kostel Panny Marie
 Opočno – MPZ
 měšťanská škola
 sousoší sv. Floriana
 pivovar
 úřední dům
 letohrádek
 Opočno
 kostel sv. Kateřiny
 Na Velké Deštné
 kalvárie
 kaple sv. Michala
 stará radnice
 Dřevěnka
 štola Kateřina
 Velké Svatoňovice
 kostel sv. Zikmunda
Kontaktní informace
Dobrošov
dělostřelecká pevnost
547 01 Dobrošov
Tel: 491 426 047
http://www.muzeum.nachod.web.wo.cz
muzeum.nachod@worldonline.cz
Základní informace místa
ID místa: 1441
Typ místa: pevnost, bunkr
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: v návštěvních hodinách
Uveřejněno: 8.8.2005
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Anglická středověká kolonie v Irsku a v irském hrabství Wexford na jihovýchodě země

Historie

V předchozím článku „Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170” jsme si objasnili příčiny a průběh invaze. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na následnou anglonormanskou (anglickou) středověkou kolonizaci Irska. Specificky se zaměříme na anglickou kolonizaci jihovýchodního cípu Irska, dnešního hrabství Wexford. Hrabství je významné tím, že právě zde v roce 1169 invaze začala.

Proč už nechci klimatizaci Daikin a jakou vybrat klimatizaci abyste za 3 roky nemuseli řešit opravu?

Ostatní

Po negativní zkušenosti s klimatizací značky Daikin a hlavně s přístupem firmy jsem se začal o tuto problematiku zajímat a hledal jak jsou na tom jiné značky a výrobky. Téma se zaobírá splitovými klimatizacemi.

Jak si bezpečně uchovávat své rodinné digitální fotografie, filmy, hudbu a dokumenty

Ostatní

Pokud hledáte kam a jak bezpečně ukládat své rodinné soubory jako jsou fotky, videa, programy, hudba nebo jiná data a nechcete využívat veřejné cloudové služby, je čas se poohlédnout po jiném elegantním řešení.

Na co nezapomenout při elektroinstalaci v novém rodinném domě

Ostatní

Když se rozhodnete pro stavbu nového domu je toho na řešení opravdu hodně. Aby se na něco nezapomnělo v průběhu elektroinstalačních prací, přináším Vám pěkně pohromadě pár praktických rad a tipů.

3 nejlepší tipy pro zlepšení fotografování architektury

Reklamní sdělení

Architektura je vizuální umění, což znamená, že její úspěch závisí na tom, jak vypadá. Ošklivá budova nepřitáhne tolik návštěvníků a nedokáže nalákat potenciální nájemce nebo kupce. Ve fotografii je osvětlení nejdůležitějším prvkem, který rozhoduje o úspěšném záběru. Osvětlení může vaše fotografie architektury ovlivnit nebo zničit, a proto vám přinášíme tyto nejlepší tipy, jak své snímky vylepšit. Fotografování architektury s sebou přináší své vlastní výzvy, ale výsledky mohou být neuvěřitelně obohacující, jakmile si je osvojit. Nejde jen o správné úhly; existuje několik triků, díky kterým budou vaše snímky vynikat nad ostatními. Zde je několik nejlepších tipů, jak můžete zlepšit své fotografování architektury:

Děsím se toho, co přijde po sloučení mé banky s jinou bankou na základě předchozích zkušeností.

Ostatní

Již jednou se stalo, že banku, pro kterou jsem se svobodně a s nadšením rozhodl a kterou jsem mnoho let využíval spolkla jiná banka. A to se pak děly věci, které negativním způsobem ovlivnily můj život na několik roků.

Naposledy navštívené

reklama