Dělostřelecká tvrz byla postavena v l. 1937-38 v rámci opevňování naší hranice s Německem. Projekt vypracoval ing. F. Zavadil. Stavbu přerušila Mnichovská dohoda. Byly postaveny tři železobetonové sruby a byly vyhloubeny podzemní prostory a chodby. Od r. 1968 je zde expozice českosl. opevnění.
Hlavní obrázek místa
© Alena Volná, 6/2008
Pevnost Dobrošov se nachází ve stejnomenné obci. Pevnost je umístěna na okraji obce na samém vršku směrem na Nový Hrádek. U pevnosti hned u silnice se nachází odstavné parkoviště pro návštěvníky pevnosti. Pevnost se rozléhá od Dobrošova po svahu dolů k Městu Náchodu. Pevnost je spojena podzemními chodbami do jednotlivých objektů, jako je Zelený, Můstek. Pevnost je přístupná denně kromě pondělí. Nedaleko je samostatný dělostřelecký srub Jeřáb, který je přístupný pouze o svátkach a výročí. Dále samostatné pěchotní sruby nepřístuné Polsko, Hrobka, Jirásek, Lázně a přístupné Lom a Březinka, která je plně a funkčně vybavena a přístupna celoročně. Lom je také přístupný a je v něm umístěna expozice a muzeum srubu Lom a Březinka. Od Dobrošova směrem na Nový Hrádek v údolí asi 3 km se nachází další pěchotní srub V sedle takzvaný KAHAN III. Je přístupný o svátcích a výročí. Ve městě Náchodě je další pěchotní srub Montace, který je také přístupný po předchozí dohodě. Srub se nachází u sídliště za řekou Metují v lesíku. Jde se po mostě,který je za prodejnou a restaurací Pod Montací a poté po modré turistické značce v pravo. Dále další nepřístupný pěchotní srub Voda,který se nachází u řeky Metuje u lázní Běloves. V Náchodě je k vidění lázně Běloves-bývalé lázně, vojenské muzeum, zámek, náměstí a jiné objekty.
Radmila Chalupová, 9.1. 2005
turistické

K dělostřelecké tvrzi Dobrošov se dostanete z Náchoda. Parkoviště je zdarma kousek pod areálem tvrze. O letních prázdninách probíhají prohlídky i přes polední přestávku! Prohlídka začíná v dělostřeleckém srubu "Zelený" a podzemními chodbami projdete až do pěchotního srubu "Můstek". V okolí naleznete mnoho dalších objektů pohraničního opevnění, např. Pěchotní srub N-S 82 Březinka, který je plně vybaven. V místě je vybudována i naučná stezka.

Vladimír Studecký, 8.8. 2005

historie

Dělostřelecká tvrz Dobrošov byla vybudována v rámci výstavby rozsáhlého pohraničního opevnění hranic republiky s Německem v letech 1937-38. Nakonec nikdy nebyla zcela dokončena. srub "Zelený" je jediným veřejně přístupným dělostřeleckým srubem v ČR.

Vladimír Studecký, 8.8. 2005

Další texty historie
otvíračka

Otevřeno: duben a říjen: denně mimo Po 10 - 12, 13.30 - 16 h květen - září: denně mimo Po 10 - 12, 13.30 - 18 h Pro skupiny nad 10 osob celoročně po předchozí dohodě. Vstupné: plné 40,- Kč, snížené 20,- Kč

Lukinek J., 8.1. 2005

Královéhradecký kraj,  Náchod  (NA), Dobrošov

Místa v okolí

 Dobrošov
 Bartoňova útulna
 nová radnice
 Na Vartě
 podkova
 kostel sv. Vavřince
 kašna
 mariánský sloup
 pranýř
 stará radnice
 městské opevnění
 děkanství
 Náchod
 Sendraž
 vojenský hřbitov
 Homolka
 pomník jízdy
 Frymburk
 Šibeník
 kostel sv. Václava
 Na Signálu
 Výrov
 městské opevnění
 Studnice
 Feistův kopec
 mariánské sousoší
 Hronov
 Jiráskovo divadlo
 Dubno
 Na Větrné horce
 Homole
 Dobřany
 Homole
 kostel Všech svatých
 Bludné skály
 kostel sv. Mikuláše
 Černčice
 vojenský hřbitov
 vodní nádrž Rozkoš
 Koldovka
 Babiččino údolí
 Ratibořice
 Keyzlarova vila
 Žernovská rozhledna
 hrob Viktorky
 Staré bělidlo
 kostel sv. Ducha
 Barunčina škola
 židovský hřbitov
 Rýzmburk
 kostel sv. Prokopa
 Malá Skalice
 socha Barunky
 pivovar
 Steidlerova kovárna
 malá fara
 Vlastivědné muzeum
 kostel sv. Václava
 haltýře
 Červená Hora
 synagoga
 Fort Karola
 mariánský sloup
 radnice
 zvonice
 mlýn Dřevíček
 Dinopark Karlów
 Hluky
 Vlčinec
 Velká Hejšovina
 Nový Dvůr
 Velký Třebešov
 Veselice
 kostel sv. Štěpána
 Bystrý
 Vízmburk
 Chábory
 Machovský kříž
 Šerlišský mlýn
 Stárkov
 zvonice
 Stárkov
 kašna
 Hrad u Božanova
 stará škola
 Pánův kříž
 radnice
 Podklášterní mlýn
 socha sv. Prokopa
 Selendrův sloup
 dům č. p. 134
 mariánský sloup
 dům č. p. 141
 palmový skleník
 kostel Panny Marie
 Opočno – MPZ
 měšťanská škola
 sousoší sv. Floriana
 pivovar
 úřední dům
 letohrádek
 Opočno
 kostel sv. Kateřiny
 Na Velké Deštné
 kalvárie
 kaple sv. Michala
 stará radnice
 Dřevěnka
 štola Kateřina
 Velké Svatoňovice
 kostel sv. Zikmunda
Kontaktní informace
Dobrošov
dělostřelecká pevnost
547 01 Dobrošov
Tel: 491 426 047
http://www.muzeum.nachod.web.wo.cz
muzeum.nachod@worldonline.cz
Základní informace místa
ID místa: 1441
Typ místa: pevnost, bunkr
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: v návštěvních hodinách
Uveřejněno: 8.8.2005
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Pláže na ostrově CRES, které jsou dostupné autem nebo pěšky

Cestování

Na Chorvatském ostrově CRES je bezpočet nádherných pláží. Některé jsou dostupné autem, některé jen lodí. Navštívili jsme ty které jsou dostupné autem z pevniny a zjistili jejich přednosti a nedostatky. Jako výchozí bod bylo pro nás město Cres.

Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.

Historie

Současná irská literatura nabízí spoustu zajímavých úlomků z historie země v době Vikingů, tedy v 9. až 12. stol. Informace jsou ale často velmi nesourodé. Následující článek se proto pokouší dát dohromady souvislý příběh o událostech v Irsku z této doby.

Pohádkovému Jičínu předcházela jedna z největších katastrof 17. století

Hrady a zámky

Kdo by neznal hlavní město pohádek, Jičín! Město nacházející se v ráji, tedy v tom Českém ráji. Žil zde loupežník Rumcajs se svou rodinou. Tyto pohádkové postavičky milovaly celé generace nejen dětí a v městě Jičíně na ně narazíte téměř na každém kroku.

Pěšky po Hadriánově zdi na severu Anglie

Cestování

Velká čínská zeď je přece jen trochu daleko, zato ta anglická je o hodně blíž. Také je o 8642 km kratší, což je úleva. Takže můžeme vyrazit a klidně ji celou projít, když jsme si to takhle zkrátili.

Enclos paroissial - unikát z konce světa

Cestování

Bretaň, magická „Malá Británie“, opředená keltskými legendami, plná megalitických památek i úchvatných přírodních scenerií, toho má návštěvníkům opravdu hodně co nabídnout. Jeden pozoruhodný architektonický prvek – enclos paroissial (ohrazené farní areály) – však naleznete jen zde, v oblasti Finistère, tedy na konci světa.

Čertovy hlavy – tváře vytesané do horniny – druhé největší na světě

Zajímavosti

Středočeská obec Želízy je tak malá, že nebýt jedné skutečnosti, určitě byste ji přehlídli. Nachází se ve Středočeském kraji v okrese Mělník. Nad touto vesničkou se klene borový les, z nějž se již téměř 180 let dívají do kraje dvě obří hlavy čertů. A když říkám obří, myslím opravdu obří. Velikost těchto pískovcových reliéfů překonala pouze jediná skulptura světa, a to sousoší čtyř amerických prezidentů v Jižní Dakotě.

reklama