Dělostřelecká tvrz byla postavena v l. 1937-38 v rámci opevňování naší hranice s Německem. Projekt vypracoval ing. F. Zavadil. Stavbu přerušila Mnichovská dohoda. Byly postaveny tři železobetonové sruby a byly vyhloubeny podzemní prostory a chodby. Od r. 1968 je zde expozice českosl. opevnění.
Hlavní obrázek místa
Dělostřelecký srub "Zelený"
© Vladimír Studecký 08/2005
Pevnost Dobrošov se nachází ve stejnomenné obci. Pevnost je umístěna na okraji obce na samém vršku směrem na Nový Hrádek. U pevnosti hned u silnice se nachází odstavné parkoviště pro návštěvníky pevnosti. Pevnost se rozléhá od Dobrošova po svahu dolů k Městu Náchodu. Pevnost je spojena podzemními chodbami do jednotlivých objektů, jako je Zelený, Můstek. Pevnost je přístupná denně kromě pondělí. Nedaleko je samostatný dělostřelecký srub Jeřáb, který je přístupný pouze o svátkach a výročí. Dále samostatné pěchotní sruby nepřístuné Polsko, Hrobka, Jirásek, Lázně a přístupné Lom a Březinka, která je plně a funkčně vybavena a přístupna celoročně. Lom je také přístupný a je v něm umístěna expozice a muzeum srubu Lom a Březinka. Od Dobrošova směrem na Nový Hrádek v údolí asi 3 km se nachází další pěchotní srub V sedle takzvaný KAHAN III. Je přístupný o svátcích a výročí. Ve městě Náchodě je další pěchotní srub Montace, který je také přístupný po předchozí dohodě. Srub se nachází u sídliště za řekou Metují v lesíku. Jde se po mostě,který je za prodejnou a restaurací Pod Montací a poté po modré turistické značce v pravo. Dále další nepřístupný pěchotní srub Voda,který se nachází u řeky Metuje u lázní Běloves. V Náchodě je k vidění lázně Běloves-bývalé lázně, vojenské muzeum, zámek, náměstí a jiné objekty.
Radmila Chalupová, 9.1. 2005
turistické

K dělostřelecké tvrzi Dobrošov se dostanete z Náchoda. Parkoviště je zdarma kousek pod areálem tvrze. O letních prázdninách probíhají prohlídky i přes polední přestávku! Prohlídka začíná v dělostřeleckém srubu "Zelený" a podzemními chodbami projdete až do pěchotního srubu "Můstek". V okolí naleznete mnoho dalších objektů pohraničního opevnění, např. Pěchotní srub N-S 82 Březinka, který je plně vybaven. V místě je vybudována i naučná stezka.

Vladimír Studecký, 8.8. 2005

historie

Dělostřelecká tvrz Dobrošov byla vybudována v rámci výstavby rozsáhlého pohraničního opevnění hranic republiky s Německem v letech 1937-38. Nakonec nikdy nebyla zcela dokončena. srub "Zelený" je jediným veřejně přístupným dělostřeleckým srubem v ČR.

Vladimír Studecký, 8.8. 2005

Další texty historie
otvíračka

Otevřeno: duben a říjen: denně mimo Po 10 - 12, 13.30 - 16 h květen - září: denně mimo Po 10 - 12, 13.30 - 18 h Pro skupiny nad 10 osob celoročně po předchozí dohodě. Vstupné: plné 40,- Kč, snížené 20,- Kč

Lukinek J., 8.1. 2005

Královéhradecký kraj,  Náchod  (NA), Dobrošov

Místa v okolí

 Dobrošov
 Bartoňova útulna
 Na Vartě
 podkova
 nová radnice
 kašna
 mariánský sloup
 pranýř
 kostel sv. Vavřince
 stará radnice
 městské opevnění
 děkanství
 Náchod
 Sendraž
 vojenský hřbitov
 Homolka
 pomník jízdy
 Frymburk
 Šibeník
 kostel sv. Václava
 Na Signálu
 Výrov
 městské opevnění
 Studnice
 Feistův kopec
 mariánské sousoší
 Hronov
 Jiráskovo divadlo
 Na Větrné horce
 Dubno
 Homole
 Dobřany
 Homole
 kostel Všech svatých
 Bludné skály
 kostel sv. Mikuláše
 Černčice
 vojenský hřbitov
 vodní nádrž Rozkoš
 Koldovka
 Babiččino údolí
 Ratibořice
 Keyzlarova vila
 Žernovská rozhledna
 Staré bělidlo
 hrob Viktorky
 kostel sv. Ducha
 Barunčina škola
 židovský hřbitov
 kostel sv. Prokopa
 Rýzmburk
 socha Barunky
 pivovar
 Steidlerova kovárna
 malá fara
 Malá Skalice
 kostel sv. Václava
 haltýře
 Vlastivědné muzeum
 synagoga
 Červená Hora
 mariánský sloup
 radnice
 Fort Karola
 zvonice
 mlýn Dřevíček
 Dinopark Karlów
 Hluky
 Vlčinec
 Velká Hejšovina
 Turyň
 Nový Dvůr
 Velký Třebešov
 Veselice
 kostel sv. Štěpána
 Bystrý
 Vízmburk
 Chábory
 Machovský kříž
 Bukačka
 Šerlišský mlýn
 Stárkov
 zvonice
 Stárkov
 kašna
 stará škola
 Pánův kříž
 radnice
 Raubeschloss
 Podklášterní mlýn
 socha sv. Prokopa
 Selendrův sloup
 klášter benediktinů
 dům č. p. 134
 mariánský sloup
 dům č. p. 141
 palmový skleník
 kostel Panny Marie
 Opočno – MPZ
 měšťanská škola
 sousoší sv. Floriana
 pivovar
 úřední dům
 letohrádek
 Opočno
 kostel sv. Kateřiny
 Na Velké Deštné
 kalvárie
 kaple sv. Michala
 stará radnice
 Dřevěnka
 štola Kateřina
 Velké Svatoňovice
 kostel sv. Zikmunda
Kontaktní informace
Dobrošov
dělostřelecká pevnost
547 01 Dobrošov
Tel: 491 426 047
http://www.muzeum.nachod.web.wo.cz
muzeum.nachod@worldonline.cz
Základní informace místa
ID místa: 1441
Typ místa: pevnost, bunkr
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: v návštěvních hodinách
Uveřejněno: 8.8.2005
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

reklama