Vzorně rekonstruovaný veřejnosti přístupný pěchotní srub čs. pohraničního opevnění, od roku 1989 v péči Klubu vojenské historie Náchod.
Hlavní obrázek místa
Březinka
© Radmila Chalupová 28.10.2004
Březinka je pěchotní srub plně a dobově vybaven a vyzbrojen. Přístupný je po celý rok s průvodcem. Konají se zde i dobové bojové ukázky. Březinka se nachází u obce Dobrošov po turistické stezce směrem na Náchod. Z parkoviště u pevnosti Dobrošov, okolo pevnosti dále dolů až na louku. Na louce u bříz se nachází krásný maskovaný bunkr – Březinka. Vedle je další srub Lom, kde je umístěno muzeum a expozice – rekonstrukce Březinky a Lomu. Okolo se nachází další bunkry nepřístupné, jako je Hrobka, Polsko, Jirásek, Lázně a Voda. Samostatný srub Jeřáb je přístupný o svátcích a výročích a bez průvodce. Nachází se na louce od Dobrošova směrem k Březince. Od Dobrošova směrem na Českou Čermnou je také bunkr "V sedle" nazvaný Kahan III. Je přístupný jen o svátcích a výročích. Srub Montace se nachází od sídliště přes řeku Metuji po mostě lesem po turistické stezce modré do prava asi půl km. Je přístupný s průvodcem. V Náchodě je také zámek a muzeum vojenské techniky.
Radmila Chalupová, 9.1. 2006
otvíračka

celý rok: Soboty od 10:00 do 17:30 červenec a srpen: denně od 9:00 do 19:00 po domluvě lze objednat prohlídku i v jinou dobu

10.1. 2006

okruhy, vstupné

Dospělí 30,- Kč, děti 20,- Kč, děti předškolního věku zdarma (průvodci zájezdů, pedagogický dozor u školních výletů - zdarma) vstupenky lze využít pro srub N-S 81 Lom, pokud je otevřen. O státních svátcích 1. a 8. května, 28. září, 28. října a 17. listopadu je vstupné pouze dobrovolné.

10.1. 2006

Královéhradecký kraj,  Náchod  (NA), Dobrošov

Místa v okolí

 Dobrošov
 Dobrošov
 podkova
 kašna
 mariánský sloup
 pranýř
 stará radnice
 kostel sv. Vavřince
 nová radnice
 městské opevnění
 děkanství
 Náchod
 vojenský hřbitov
 Homolka
 Bartoňova útulna
 Na Vartě
 pomník jízdy
 Sendraž
 Na Signálu
 kostel sv. Václava
 Frymburk
 Šibeník
 Hronov
 mariánské sousoší
 Jiráskovo divadlo
 Studnice
 Na Větrné horce
 Homole
 městské opevnění
 Výrov
 Dubno
 Feistův kopec
 Bludné skály
 Keyzlarova vila
 hrob Viktorky
 vojenský hřbitov
 Koldovka
 Babiččino údolí
 kostel sv. Prokopa
 Ratibořice
 Žernovská rozhledna
 vodní nádrž Rozkoš
 Staré bělidlo
 Homole
 haltýře
 zvonice
 mlýn Dřevíček
 Rýzmburk
 Černčice
 Barunčina škola
 Červená Hora
 kostel Všech svatých
 Vlčinec
 Dobřany
 socha Barunky
 Steidlerova kovárna
 Malá Skalice
 malá fara
 kostel sv. Mikuláše
 Fort Karola
 Dinopark Karlów
 Velká Hejšovina
 Bystrý
 kostel sv. Ducha
 Turyň
 židovský hřbitov
 Vízmburk
 Stárkov
 Stárkov
 pivovar
 Machovský kříž
 zvonice
 stará škola
 kašna
 radnice
 Podklášterní mlýn
 kostel sv. Václava
 socha sv. Prokopa
 Vlastivědné muzeum
 synagoga
 mariánský sloup
 radnice
 Selendrův sloup
 klášter benediktinů
 Pánův kříž
 Velký Třebešov
 kostel sv. Štěpána
 Raubeschloss
 smírčí kříž
 Nový Dvůr
 Hluky
 Veselice
 Šerlišský mlýn
 kaple sv. Anny
 kaple sv. Michala
 stará radnice
 štola Kateřina
 Dřevěnka
 Velké Svatoňovice
 kalvárie
 kostel sv. Kateřiny
 Žaltman
 Na Velké Deštné
 kostel sv. Zikmunda
 Umlaufův mlýn
Kontaktní informace
KVH Náchod
Ing. Petr Charvát
Běloveská 851
547 01 Náchod
Tel: 603 776 961 (objekt), 491 427 855 (průvodce)
http://www.brezinka.cz/
horak@bunkry.cz
Základní informace místa
ID místa: 3786
Typ místa: pevnost, bunkr
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: v návštěvních hodinách
Uveřejněno: 10.1.2006
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Trenčín, krásné město na řece Váhu a jeho dominanta

Cestování

Na hradní skále Trenčianského hradu je římský latinský nápis z období Římské říše, který je nejstarším nápisem na Slovensku a býval taky nejstarším nápisem v tehdejším Československu. Majestátní Trenčianský hrad patří k nekrásnějším hradům na Slovensku a jeho mohutná Matúšova věž je výraznou dominantou celého kraje. Z podhradí Trenčianského hradu se na řece Váhu vyvinulo město Trenčín s mnoha historickými a kulturními památkami.

reklama