Barokní kostel sv. Bartoloměje v Bystrém postavil v letech 1716-1719 Giorgio Quadroni na náklad majitele panství z rodu Colloredo-Mannsfeld. Přestavěn byl po požáru v r. 1750, mezi lety 1969-1972 provedena velká oprava zvenčí i uvnitř, generální oprava fasády provedena r. 1998.
Hlavní obrázek místa
Dobré-kostel sv. Bartoloměje
© Info Dobruška 06/2012
Obec Bystré leží v Orlickém podhůří asi 8 km severovýchodně od Dobrušky. Je doložena od r. 1363, původně však pod názvem Zákraví. Žije tu asi 270 obyvatel. Procházejí tu pouze silnice III. třídy a červená dálková turistická značka spojující Nové Město nad Metují a Deštné v Orlických horách. Kostel sv. Bartoloměje se nachází v centru obce a je obklopen hřbitovem.
8.9. 2021
popis

Kostel sv. Bartoloměje v Bystrém je jednolodní stavba s trojboce zakončeným presbytářem, se sakristií na severní straně, s předsíní na jižní straně lodi a hranolovou věží nad západním průčelím. Toto průčelí je tříosé, je členěno pilastry a po stranách nepatrně konkávně prohnuto. Presbytář i loď jsou členěny pilastry a okna jsou lunetová. V presbytáři i lodi jsou ploché stropy a na stropě lodi je velké štukové zrcadlo. Kruchta stojící na dvou hranolových pilířích je podklenuta třemi poli křížové klenby. Vnitřní zařízení je převážně empírové z 19. stol. Boční oltář sv. Antonína Paduánského nese obraz od A. Russe z r. 1882. Sochy sv. Jana Nepomuckého, sv. Antonína a sv. Josefa jsou patrně dílem Řehoře Thényho z poloviny 18. stol. Novogotická křtitelnice pochází z 19. stol. Varhany v kostele postavil r. 1836 varhanář Josef Jiruška (1803-1857) z Hradce Králové. Od té doby byly několikrát opravovány…  číst dále

Jiří Špaček (s využitím informací různých webových stránek a UPČ 1 Academia 1977), 8.9. 2021

historie

Nový kostel v místě středověké stavby ze 14. století, která byla zmiňována ve 14.-15. stol. jako farní, nechal postavit v letech 1716-1719 po zániku kostela na Kostelišti majitel zdejšího panství z rodu Colloredo-Mannsfeld. Kostel vystavěl chrudimský stavitel Giorgio Quadroni. Přestavěn byl po požáru v r. 1750, kdy vyhořel spolu se školou a 10 staveními. Mezi lety 1969-1972 byla provedena velká oprava zvenčí i uvnitř, při které byly odkryty původní malby. Generální oprava fasády byla provedena v r. 1998. Kostel je vystavěn v barokním slohu. Nástropní malby jsou rokokové. Původně měl kostel vysokou věž s cibulovitou bání. Barokní oltář byl do kostela převezen ze zdevastovaného kostela ve Vrchní Orlici, který je od r. 2012 prohlášen kulturní památkou. Kostel sv. Bartoloměje v Bystrém je kostelem farním a konají se v něm pravidelné bohoslužby. Celá farnost je však administrována ex currendo z farnosti Deštné…  číst dále

Jiří Špaček (s využitím informací různých webových stránek a UPČ 1 Academia 1977), 31.8. 2021

Komentáře

Královéhradecký kraj,  Rychnov nad Kněžnou  (RK), Bystré

Místa v okolí

 Dobřany
 kostel sv. Mikuláše
 Hluky
 Frymburk
 Šibeník
 kostel sv. Ducha
 Na Vartě
 Sendraž
 Chábory
 židovský hřbitov
 Skalka
 Výrov
 pivovar
 kostel sv. Václava
 Vlastivědné muzeum
 synagoga
 mariánský sloup
 radnice
 Feistův kopec
 městské opevnění
 Bartoňova útulna
 Šerlišský mlýn
 Hlodný
 Bukačka
 Nový hrad
 Dobrošov
 Dobrošov
 Villa Nova Uhřínov
 kostel sv. Vavřince
 Na Velké Deštné
 Skuhrov
 Skuhrov nad Bělou
 Homole
 Trčkov
 Černčice
 dům č. p. 134
 mariánský sloup
 kostel Panny Marie
 Opočno – MPZ
 měšťanská škola
 dům č. p. 141
 Opočno
 palmový skleník
 sousoší sv. Floriana
 pivovar
 úřední dům
 letohrádek
 kostel sv. Václava
 nová radnice
 kašna
 mariánský sloup
 pranýř
 podkova
 městské opevnění
 kostel sv. Vavřince
 pomník jízdy
 stará radnice
 děkanství
 Náchod
 Kvasiny
 Homolka
 Solnice
 vojenský hřbitov
 kostel sv. Kateřiny
 sousoší Piety
 Přepychy
 Osičina
 kaple sv. Anny
 kostel sv. Antonína
 Rychmberk
 Černíkovice
 pomník Rampepurdy
 Černíkovice
 kaple na rozcestí
 kaple Panny Marie
 vodní nádrž Rozkoš
 Uhřínovice
 Dubno
 Studnice
 Očelice
 vojenský hřbitov
 kaple sv. Anny
 Koldovka
 Bolehošťská Lhota
 Leśna Skała
 Ratibořice
 Babiččino údolí
 Staré bělidlo
 Žernovská rozhledna
 Červená Hora
Základní informace místa
ID místa: 15868
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kostel, chrám
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 8.9.2021
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Anglická středověká kolonie v Irsku a v irském hrabství Wexford na jihovýchodě země

Historie

V předchozím článku „Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170” jsme si objasnili příčiny a průběh invaze. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na následnou anglonormanskou (anglickou) středověkou kolonizaci Irska. Specificky se zaměříme na anglickou kolonizaci jihovýchodního cípu Irska, dnešního hrabství Wexford. Hrabství je významné tím, že právě zde v roce 1169 invaze začala.

Proč už nechci klimatizaci Daikin a jakou vybrat klimatizaci abyste za 3 roky nemuseli řešit opravu?

Ostatní

Po negativní zkušenosti s klimatizací značky Daikin a hlavně s přístupem firmy jsem se začal o tuto problematiku zajímat a hledal jak jsou na tom jiné značky a výrobky. Téma se zaobírá splitovými klimatizacemi.

Jak si bezpečně uchovávat své rodinné digitální fotografie, filmy, hudbu a dokumenty

Ostatní

Pokud hledáte kam a jak bezpečně ukládat své rodinné soubory jako jsou fotky, videa, programy, hudba nebo jiná data a nechcete využívat veřejné cloudové služby, je čas se poohlédnout po jiném elegantním řešení.

Na co nezapomenout při elektroinstalaci v novém rodinném domě

Ostatní

Když se rozhodnete pro stavbu nového domu je toho na řešení opravdu hodně. Aby se na něco nezapomnělo v průběhu elektroinstalačních prací, přináším Vám pěkně pohromadě pár praktických rad a tipů.

3 nejlepší tipy pro zlepšení fotografování architektury

Reklamní sdělení

Architektura je vizuální umění, což znamená, že její úspěch závisí na tom, jak vypadá. Ošklivá budova nepřitáhne tolik návštěvníků a nedokáže nalákat potenciální nájemce nebo kupce. Ve fotografii je osvětlení nejdůležitějším prvkem, který rozhoduje o úspěšném záběru. Osvětlení může vaše fotografie architektury ovlivnit nebo zničit, a proto vám přinášíme tyto nejlepší tipy, jak své snímky vylepšit. Fotografování architektury s sebou přináší své vlastní výzvy, ale výsledky mohou být neuvěřitelně obohacující, jakmile si je osvojit. Nejde jen o správné úhly; existuje několik triků, díky kterým budou vaše snímky vynikat nad ostatními. Zde je několik nejlepších tipů, jak můžete zlepšit své fotografování architektury:

Děsím se toho, co přijde po sloučení mé banky s jinou bankou na základě předchozích zkušeností.

Ostatní

Již jednou se stalo, že banku, pro kterou jsem se svobodně a s nadšením rozhodl a kterou jsem mnoho let využíval spolkla jiná banka. A to se pak děly věci, které negativním způsobem ovlivnily můj život na několik roků.

Naposledy navštívené

reklama