Barokní kostel sv. Bartoloměje v Bystrém postavil v letech 1716-1719 Giorgio Quadroni na náklad majitele panství z rodu Colloredo-Mannsfeld. Přestavěn byl po požáru v r. 1750, mezi lety 1969-1972 provedena velká oprava zvenčí i uvnitř, generální oprava fasády provedena r. 1998.
Hlavní obrázek místa
Dobré-kostel sv. Bartoloměje
© Info Dobruška 06/2012
Obec Bystré leží v Orlickém podhůří asi 8 km severovýchodně od Dobrušky. Je doložena od r. 1363, původně však pod názvem Zákraví. Žije tu asi 270 obyvatel. Procházejí tu pouze silnice III. třídy a červená dálková turistická značka spojující Nové Město nad Metují a Deštné v Orlických horách. Kostel sv. Bartoloměje se nachází v centru obce a je obklopen hřbitovem.
8.9. 2021
popis

Kostel sv. Bartoloměje v Bystrém je jednolodní stavba s trojboce zakončeným presbytářem, se sakristií na severní straně, s předsíní na jižní straně lodi a hranolovou věží nad západním průčelím. Toto průčelí je tříosé, je členěno pilastry a po stranách nepatrně konkávně prohnuto. Presbytář i loď jsou členěny pilastry a okna jsou lunetová. V presbytáři i lodi jsou ploché stropy a na stropě lodi je velké štukové zrcadlo. Kruchta stojící na dvou hranolových pilířích je podklenuta třemi poli křížové klenby. Vnitřní zařízení je převážně empírové z 19. stol. Boční oltář sv. Antonína Paduánského nese obraz od A. Russe z r. 1882. Sochy sv. Jana Nepomuckého, sv. Antonína a sv. Josefa jsou patrně dílem Řehoře Thényho z poloviny 18. stol. Novogotická křtitelnice pochází z 19. stol. Varhany v kostele postavil r. 1836 varhanář Josef Jiruška (1803-1857) z Hradce Králové. Od té doby byly několikrát opravovány…  číst dále

Jiří Špaček (s využitím informací různých webových stránek a UPČ 1 Academia 1977), 8.9. 2021

historie

Nový kostel v místě středověké stavby ze 14. století, která byla zmiňována ve 14.-15. stol. jako farní, nechal postavit v letech 1716-1719 po zániku kostela na Kostelišti majitel zdejšího panství z rodu Colloredo-Mannsfeld. Kostel vystavěl chrudimský stavitel Giorgio Quadroni. Přestavěn byl po požáru v r. 1750, kdy vyhořel spolu se školou a 10 staveními. Mezi lety 1969-1972 byla provedena velká oprava zvenčí i uvnitř, při které byly odkryty původní malby. Generální oprava fasády byla provedena v r. 1998. Kostel je vystavěn v barokním slohu. Nástropní malby jsou rokokové. Původně měl kostel vysokou věž s cibulovitou bání. Barokní oltář byl do kostela převezen ze zdevastovaného kostela ve Vrchní Orlici, který je od r. 2012 prohlášen kulturní památkou. Kostel sv. Bartoloměje v Bystrém je kostelem farním a konají se v něm pravidelné bohoslužby. Celá farnost je však administrována ex currendo z farnosti Deštné…  číst dále

Jiří Špaček (s využitím informací různých webových stránek a UPČ 1 Academia 1977), 31.8. 2021

Královéhradecký kraj,  Rychnov nad Kněžnou  (RK), Bystré

Místa v okolí

 Dobřany
 kostel sv. Mikuláše
 Hluky
 Frymburk
 Šibeník
 kostel sv. Ducha
 Na Vartě
 Sendraž
 Chábory
 Skalka
 Výrov
 židovský hřbitov
 kostel sv. Václava
 pivovar
 Vlastivědné muzeum
 synagoga
 Feistův kopec
 mariánský sloup
 radnice
 Bartoňova útulna
 městské opevnění
 Šerlišský mlýn
 Hlodný
 Bukačka
 Nový hrad
 Dobrošov
 Dobrošov
 Villa Nova Uhřínov
 kostel sv. Vavřince
 Na Velké Deštné
 Skuhrov
 Skuhrov nad Bělou
 Homole
 Trčkov
 Černčice
 dům č. p. 134
 mariánský sloup
 kostel Panny Marie
 Opočno – MPZ
 měšťanská škola
 dům č. p. 141
 Opočno
 palmový skleník
 sousoší sv. Floriana
 pivovar
 úřední dům
 letohrádek
 kostel sv. Václava
 nová radnice
 kašna
 mariánský sloup
 pranýř
 podkova
 městské opevnění
 kostel sv. Vavřince
 stará radnice
 děkanství
 pomník jízdy
 Náchod
 Kvasiny
 Homolka
 Solnice
 vojenský hřbitov
 kostel sv. Kateřiny
 sousoší Piety
 Přepychy
 Osičina
 kaple sv. Anny
 kostel sv. Antonína
 Rychmberk
 Černíkovice
 pomník Rampepurdy
 Černíkovice
 kaple na rozcestí
 kaple Panny Marie
 vodní nádrž Rozkoš
 Uhřínovice
 Dubno
 Studnice
 Očelice
 vojenský hřbitov
 kaple sv. Anny
 Koldovka
 Bolehošťská Lhota
 Leśna Skała
 Ratibořice
 Babiččino údolí
 Staré bělidlo
 Žernovská rozhledna
 Červená Hora
Základní informace místa
ID místa: 15868
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kostel, chrám
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 8.9.2021
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Naposledy navštívené

reklama