Gotický kostel založen před r. 1361 uprostřed hřbitova. V 16. st. přestavěn včetně případného snesení klenby. Křídlový oltář s obrazem Krista z roku 1533. Přestavěn r. 1544 (dřevěná zvonice), r. 1769 (zbořena sakristie), před r. 1840 (předsíň, nová sakristie). Před kostelem kamenný kříž z roku 1876.
Hlavní obrázek místa
Kostel od jihu
© Rodochrozit, 10/2013
Obec Rohenice se nachází východně od Dobrušky. Táhne se od jihu k severu, většina domů se rozkládá podél silnice II/308 vedoucí od Českého Meziříčí k Slavětínu. Kostel se zvonicí se nachází za odbočkou na Českou Skalici ze směru Hradec Králové - Nové Město nad Metují.
Rodochrozit , 11.11. 2013
popis

Původně gotický kostel byl založený před r. 1361. Pravděpodobně při přestavbě v 16. století byly sneseny klenby (pokud je ovšem původní stavba měla), kostel je plochostropý. Po roce 1544 byla přistavěna samostatně stojící dřevěná osmiboká zvonice. Další úpravy byly již barokní – krov lodi i presbytáře je datován těsně po r. 1673/4, roku 1769 byla ubourána původní sakristie severně od presbytáře, před rokem 1840 byla nahrazena novou, osově umístěnou, před západním průčelím také přibyla předsíň. Kostel je jednolodní, presbytář užší, pravoúhle zakončený, sakristie v ose, v západním průčelí s předsíňkou. V závěru presbytáře je gotický hrotitý sanktuář s profilovaným ostěním a trojlistou kružbou. Trojramenná dřevěná kruchta je nesena dřevěnými sloupy. Západní portál je lomený, profilovaný. Vybavení kostela je převážně z 2. poloviny 17. století - hlavní oltář z let 1690-96 je portálový s obrazem sv. Jana Křtitele od J. Hanuše z r.…  číst dále

Rodochrozit, podle E. Poche a kol.: Umělecké památky Čech 3. [P/Š], Academia, Praha 1980, 11.11. 2013

Královéhradecký kraj,  Rychnov nad Kněžnou  (RK), Rohenice

Místa v okolí

 kostel sv. Kateřiny
 kostel sv. Zikmunda
 Veselice
 Vranov
 Nový Dvůr
 Černčice
 Libníkovice
 Kalthaus
 dům č. p. 141
 palmový skleník
 dům č. p. 134
 mariánský sloup
 letohrádek
 kostel sv. Jakuba
 Opočno – MPZ
 měšťanská škola
 úřední dům
 Zvole
 pivovar
 kostel Panny Marie
 Opočno
 Očelice
 pevnost Josefov
 Přepychy
 kostel sv. Jakuba
 městský hřbitov
 mariánský sloup
 radnice
 městské opevnění
 kostel sv. Mikuláše
 Vlastivědné muzeum
 Jaroměř
 kostel sv. Václava
 synagoga
 pivovar
 židovský hřbitov
 Steidlerova kovárna
 Malá Skalice
 socha Barunky
 malá fara
 Barunčina škola
 Velký Třebešov
 kostel sv. Štěpána
 Sviništany
 Wenkeův dům
 Výrov
 kostel sv. Ducha
 Újezd
 vojenský hřbitov
 Hořenice
 Dubno
 Koldovka
 Osičina
 Smiřice
 kostel sv. Václava
 Bolehošťská Lhota
 kostel Zjevení Páně
 Holohlavy
 kostel Božího Těla
 Ratibořice
 Chvalkovice
 kostel sv. Jiljí
 Babiččino údolí
 Chábory
 pomník jízdy
 Staré bělidlo
 synagoga
 Velká Bukovina
 Podorlický skanzen
 Studnice
 Sendraž
 Žernovská rozhledna
 židovský hřbitov
 Bartoňova útulna
 Rýzmburk
 Homolka
 Skalka
 Kuks
 Na Vartě
 Velichovky
 Turyň
 vojenský hřbitov
 Habřina
 Rodov
 Rotemberk
 kašna
 mariánský sloup
 městské opevnění
 kostel sv. Vavřince
 nová radnice
 pranýř
 stará radnice
 děkanství
 podkova
 Dobrošov
 Náchod
 Uhřínovice
 Frymburk
 Dobrošov
 Betlém u Kuksu
 Žireč
 kostel sv. Anny
 Lično
 Hradec Králové
 muzeum
 kaple sv. Klimenta
 Bílá věž
 kostel sv. Ducha
 Moravský jez
 kostel sv. Mikuláše
 sbor kněze Ambrože
 jez Hučák
 Černíkovice
 Černíkovice
 Solnice
 zvonice
Kontaktní informace
Římskokatolická farnost České Meziříčí
517 71 České Meziříčí 1
Tel: 777 607 847
furtjaro@seznam.cz
Základní informace místa
ID místa: 11522
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kostel, chrám
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 20.1.2014
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Naposledy navštívené

reklama