Původní kostel z 13.st.r.1745 vyhořel a nedal se již obnovit. Současný kostel z let 1755–1782 je pozdně barokní stavba s rokokovými a klasicistními prvky. Opravy a rekonstrukce proběhly v l. 1799, 1861, 1931–32 a naposledy od r.1986 do r.1994.
Hlavní obrázek místa
Kostel Narození Panny Marie v Trutnově
Pohled od východu
© Pavel Vítek 9/2007
Město Trutnov leží v malebném údolí řeky Úpy. Je nazýváno branou do východní části Krkonoš. V Trutnově se kříží trati 032 Jaroměř – Trutnov; 047 Trutnov – Teplice nad Metují; 045 Trutnov – Svoboda nad Úpou; 040 Trutnov – Stará Paka – Chlumec nad Cidlinou; 043 Trutnov – Žacléř. Kříží se zde silnice I/16, I/14 a I/37. Kostel Narození Panny Marie se nachází v centru starého města, asi 100 m od severovýchodního rohu Krakonošova náměstí.
Pavel Vítek, 8.10. 2007
popis

Kostel Narození Panny Marie je jednolodní chrám zakončený půlkruhovým presbytářem. Kostel je dlouhý 39 m, široký 25 m a chrámová klenba je vysoká 25 m. Cibulovitě zakončená chrámová věž je vysoká 64 m. U paty věže je hlavní vchod do kostela. Fasády kostela jsou členěny vysokými lizénami. Kostelní okna jsou ve spodní části oválná, nad nimi kasulová. Vybavení interiéru je rokokové s prvky klasicismu. Hlaví oltář pocházející z roku 1784 je dílem trutnovských sochařů Raucha a Knitschela. Zdobí jej obraz Narození Panny Marie od pražského malíře Jana Quirinia Jahna a uprostřed hlavního oltáře je velká socha Panny Marie Pomocnice křesťanů. Po obvodu chrámové lodi je umístěno devět postranních oltářů. Kazatelna z let 1864 – 1865 s figurálním motivem Mojžíše na hoře Sinaj a se soškami andělíčků. Sklomalby v oknech pocházejí z let 1888 – 1896. Varhany z roku 1910 jsou dílem pražského varhanáře G. Schiffnera. Původní kostelní zvony,…  číst dále

Pavel Vítek - zdroj - Umělecké památky Čech (T-Ž), Academia Praha 1980, 8.10. 2007

historie

Původní trhová osada je prvně doložena roku 1260. Na městečko povýšena roku 1340 a až do 16. století bylo věnným městem českých královen. Původní kostel je připomínán už v roce 1260. Roku 1745 gotický kostel vyhořel a nedal se již obnovit. Současný kostel Narození Panny Marie stavitele Leopolda Niedereckra z let 1755 – 1782 je pozdně barokní stavba s rokokovými a klasicistními prvky. První oprava kostela proběhla roku 1799, kdy město i kostel postihl velký požár. Další opravy pak následovaly v letech 1861, 1931 – 1932 a poslední generální oprava probíhala od roku 1986 a byla dokončena roku 1994.

Pavel Vítek - zdroj - Umělecké památky Čech (T-Ž), Academia Praha 1980, 8.10. 2007

Královéhradecký kraj,  Trutnov  (TU), Trutnov

Místa v okolí

 Trutnov
 Krakonošova kašna
 stará radnice
 evangelický kostel
 Šibeník
 Starý Rokytník
 Rechenburg
 Bolkov
 kostel sv. Anny
 Vlčice
 kostel sv. Vojtěcha
 Břecštejn
 Stachelberg
 fara
 Horní Vlčice
 kostel sv. Mikuláše
 kovárna
 Dřevěnka
 stará radnice
 kaple sv. Michala
 Velké Svatoňovice
 kaple sv. Antonína
 Ochranná kaple
 Žacléř
 Radvanice
 železniční most
 Žaltman
 Javorník
 štola Kateřina
 kaple s Pietou
 kostel sv. Martina
 pivovar
 zvonice
 Horní Maršov
 Vízmburk
 fara
 Rudník
 kostel sv. Václava
 Rudník
 Arnultovice
 evangelický kostel
 Nové Zámky
 kaple sv. Anny
 morový sloup
 radnice
 děkanství
 smírčí kříž
 Hostinné
 Aichelburg
 Bradlo
 Adršpach
 židovský hřbitov
 kostel sv. Jakuba
 Les Království
 Červená Hora
 Bergerův dvůr
 městské opevnění
 Dolní Adršpach
 Černá hora
 staré děkanství
 děkanství
 stará radnice
 hrob Viktorky
 synagoga
 nová radnice
 Keyzlarova vila
 Purkhybl
 Rýzmburk
 Žernovská rozhledna
 Staré bělidlo
 Zátluky
Kontaktní informace
Římskokatolická farnost - arciděkanství Trutnov
Školní 155/20
541 01 Trutnov 1
Tel: 491 004 922
http://www.arcidekanstvi-tu.cz
farnost@arcidekanstvi-tu.cz
Základní informace místa
ID místa: 5698
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kostel, chrám
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 9.10.2007
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Výlet za triobity do starého lomu Požáry v Praze - Řeporyjích

Cestování

Nevíte kam se vrtnout v sobotní nebo nedělní odpoledne? Prozkoumejte národní přírodní památku Požáry, která má ze stratigrafického hlediska světový význam. Vstup do areálu je volný.

Pláže na ostrově CRES, které jsou dostupné autem nebo pěšky

Cestování

Na Chorvatském ostrově CRES je bezpočet nádherných pláží. Některé jsou dostupné autem, některé jen lodí. Navštívili jsme ty které jsou dostupné autem z pevniny a zjistili jejich přednosti a nedostatky. Jako výchozí bod bylo pro nás město Cres.

Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.

Historie

Současná irská literatura nabízí spoustu zajímavých úlomků z historie země v době Vikingů, tedy v 9. až 12. stol. Informace jsou ale často velmi nesourodé. Následující článek se proto pokouší dát dohromady souvislý příběh o událostech v Irsku z této doby.

Pohádkovému Jičínu předcházela jedna z největších katastrof 17. století

Hrady a zámky

Kdo by neznal hlavní město pohádek, Jičín! Město nacházející se v ráji, tedy v tom Českém ráji. Žil zde loupežník Rumcajs se svou rodinou. Tyto pohádkové postavičky milovaly celé generace nejen dětí a v městě Jičíně na ně narazíte téměř na každém kroku.

Pěšky po Hadriánově zdi na severu Anglie

Cestování

Velká čínská zeď je přece jen trochu daleko, zato ta anglická je o hodně blíž. Také je o 8642 km kratší, což je úleva. Takže můžeme vyrazit a klidně ji celou projít, když jsme si to takhle zkrátili.

Enclos paroissial - unikát z konce světa

Cestování

Bretaň, magická „Malá Británie“, opředená keltskými legendami, plná megalitických památek i úchvatných přírodních scenerií, toho má návštěvníkům opravdu hodně co nabídnout. Jeden pozoruhodný architektonický prvek – enclos paroissial (ohrazené farní areály) – však naleznete jen zde, v oblasti Finistère, tedy na konci světa.

reklama