Židé v Náchodě žili od poloviny 14. století a tzv. starý židovský hřbitov byl založen v první polovině 16. století. K ukládání zemřelých sloužil do roku 1925. Za 2. světové války jej zničili nacisté a teprve nyní pomalu prochází obnovou.
Hlavní obrázek místa
Bývalá obřadní síň
© Michal Kudrnáč 01/2014
Židovské osídlení v Náchodě je doloženo od 1. poloviny 15. století (existovalo patrně již od 1. pol. 14. stol.). Židovská obec se nejvíce rozrostla v 19. století. Roku 1941 byla zrušena nacisty, obnovena r. 1945 a existovala do konce 60. let 20. století jako nepočetný, tzv. synagogální sbor s modlitebnou v obytném domě. Starý židovský hřbitov byl založen v polovině 16. století, prvně se zmiňuje roku 1550 jako "židovská zahrada". Rozšiřován byl v letech 1630 a 1661. Roku 1661 byla na hřbitově postavena budova, sloužící jako hrobníkovo obydlí, obřadní síň a v 18. stol. také jako židovský špitál. Starý hřbitov se rozkládal na ploše 3 624 m² a pohřbívalo se na něm do r. 1925, kdy byl ve městě založen nový židovský hřbitov. Starý židovský hřbitov byl zcela zdevastován nacisty roku 1943, náhrobky byly zničeny nebo odvezeny a použity jako stavební materiál. Hřbitovní budova (obřadní síň) byla r. 1943 upravena na kovárnu. Později byla využívána místním komunálním podnikem služeb (dílna, skladiště), jehož zřizovatelem byly postupně ONV, Okresní úřad a Město Náchod. Budova a přilehlá část hřbitovního pozemku byla r. 1972 komunálnímu podniku odprodána, roku 2003 se opět stala vlastníkem celého hřbitovního pozemku vč. někdejší obřadní síně Židovská obec v Praze. Původní hřbitovní areál byl roku 1958 upraven jako park. V parku je malý pomníček, připomínající historii místa. Některé ze starých hřbitovních kamenů, které byly dodatečně objeveny při odklízení odpadů a suti, byly převezeny na nový židovský hřbitov v Náchodě. Roku 2013 byl díky místnímu občanskému sdružení park zrenovován. Budova bývalé obřadní síně postupně zchátrala až do havarijního stavu. V l. 2008 - 2010 byly provedeny základní zajišťovací práce. Je nezbytná brzká rekonstrukce budovy, která prozatím nebyla zahájena z nedostatku finančních prostředků. Po rekonstrukci by mělo být v bývalé obřadní síni…  číst dále
E.H. podle Milan Caha (zdroj: B. Rozkošná, P. Jakubec: Židovské památky Čech, Nakladatelství Era, 2004) a K. Kuča: Města a městečka v Čechách, na Moravě a ve Slezsku 4., Libri 2000; http://nachodsky.denik.cz; http://pamatky.kehilaprag.cz; SPHU r. 1910, 24.1. 2014
Královéhradecký kraj,  Náchod  (NA), Náchod

Místa v okolí

 městské opevnění
 děkanství
 kostel sv. Vavřince
 nová radnice
 kašna
 mariánský sloup
 pranýř
 podkova
 stará radnice
 Náchod
 vojenský hřbitov
 Homolka
 pomník jízdy
 Dobrošov
 kostel sv. Václava
 Dobrošov
 Bartoňova útulna
 Studnice
 Sendraž
 Na Vartě
 Na Signálu
 Dubno
 mariánské sousoší
 Hronov
 Jiráskovo divadlo
 městské opevnění
 vojenský hřbitov
 Babiččino údolí
 Koldovka
 Ratibořice
 Výrov
 Žernovská rozhledna
 Frymburk
 Staré bělidlo
 Keyzlarova vila
 hrob Viktorky
 Rýzmburk
 Barunčina škola
 Šibeník
 Homole
 Červená Hora
 Malá Skalice
 socha Barunky
 Steidlerova kovárna
 malá fara
 Na Větrné horce
 Černčice
 Turyň
 Vízmburk
 Velký Třebešov
 kostel sv. Štěpána
 mlýn Dřevíček
 kostel sv. Prokopa
 Bludné skály
 Nový Dvůr
 zvonice
 Feistův kopec
 zvonice
 haltýře
 Veselice
 Vlčinec
 židovský hřbitov
 kostel sv. Ducha
 Bystrý
 Sviništany
 Chvalkovice
 pivovar
 Dobřany
 Vlastivědné muzeum
 kostel sv. Václava
 synagoga
 mariánský sloup
 radnice
 Stárkov
 Stárkov
 kostel sv. Mikuláše
 Homole
 kostel Všech svatých
 kostel sv. Jiljí
 Zvole
 kašna
 smírčí kříž
 radnice
 Fort Karola
 stará škola
 klášter benediktinů
 Podklášterní mlýn
 Dinopark Karlów
 Selendrův sloup
 socha sv. Prokopa
 synagoga
 Velká Bukovina
 kaple sv. Michala
 židovský hřbitov
 stará radnice
 Dřevěnka
 Velká Hejšovina
 Velké Svatoňovice
 štola Kateřina
 Machovský kříž
 Hluky
 Pánův kříž
 kostel sv. Kateřiny
 Raubeschloss
 kostel sv. Zikmunda
 kaple sv. Anny
 kalvárie
Kontaktní informace
Židovská obec v Praze (vlastník hřbitova)
Matana - správa mimopražských židovských památek
Izraelská 1
130 00 Praha 3
Tel: 226 235 214
http://pamatky.kehilaprag.cz
sbh@matana.cz
Základní informace místa
ID místa: 4850
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: židovské památky
Stav místa: chátrající
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 12.1.2022
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Trenčín, krásné město na řece Váhu a jeho dominanta

Cestování

Na hradní skále Trenčianského hradu je římský latinský nápis z období Římské říše, který je nejstarším nápisem na Slovensku a býval taky nejstarším nápisem v tehdejším Československu. Majestátní Trenčianský hrad patří k nekrásnějším hradům na Slovensku a jeho mohutná Matúšova věž je výraznou dominantou celého kraje. Z podhradí Trenčianského hradu se na řece Váhu vyvinulo město Trenčín s mnoha historickými a kulturními památkami.

reklama