Židé v Náchodě žili od poloviny 14. století a tzv. starý židovský hřbitov byl založen v první polovině 16. století. K ukládání zemřelých sloužil do roku 1925. Za 2. světové války jej zničili nacisté a teprve nyní pomalu prochází obnovou.
Hlavní obrázek místa
Bývalá obřadní síň
© Michal Kudrnáč 01/2014
Židovské osídlení v Náchodě je doloženo od 1. poloviny 15. století (existovalo patrně již od 1. pol. 14. stol.). Židovská obec se nejvíce rozrostla v 19. století. Roku 1941 byla zrušena nacisty, obnovena r. 1945 a existovala do konce 60. let 20. století jako nepočetný, tzv. synagogální sbor s modlitebnou v obytném domě. Starý židovský hřbitov byl založen v polovině 16. století, prvně se zmiňuje roku 1550 jako "židovská zahrada". Rozšiřován byl v letech 1630 a 1661. Roku 1661 byla na hřbitově postavena budova, sloužící jako hrobníkovo obydlí, obřadní síň a v 18. stol. také jako židovský špitál. Starý hřbitov se rozkládal na ploše 3 624 m² a pohřbívalo se na něm do r. 1925, kdy byl ve městě založen nový židovský hřbitov. Starý židovský hřbitov byl zcela zdevastován nacisty roku 1943, náhrobky byly zničeny nebo odvezeny a použity jako stavební materiál. Hřbitovní budova (obřadní síň) byla r. 1943 upravena na kovárnu. Později byla využívána místním komunálním podnikem služeb (dílna, skladiště), jehož zřizovatelem byly postupně ONV, Okresní úřad a Město Náchod. Budova a přilehlá část hřbitovního pozemku byla r. 1972 komunálnímu podniku odprodána, roku 2003 se opět stala vlastníkem celého hřbitovního pozemku vč. někdejší obřadní síně Židovská obec v Praze. Původní hřbitovní areál byl roku 1958 upraven jako park. V parku je malý pomníček, připomínající historii místa. Některé ze starých hřbitovních kamenů, které byly dodatečně objeveny při odklízení odpadů a suti, byly převezeny na nový židovský hřbitov v Náchodě. Roku 2013 byl díky místnímu občanskému sdružení park zrenovován. Budova bývalé obřadní síně postupně zchátrala až do havarijního stavu. V l. 2008 - 2010 byly provedeny základní zajišťovací práce. Je nezbytná brzká rekonstrukce budovy, která prozatím nebyla zahájena z nedostatku finančních prostředků. Po rekonstrukci by mělo být v bývalé obřadní síni…  číst dále
E.H. podle Milan Caha (zdroj: B. Rozkošná, P. Jakubec: Židovské památky Čech, Nakladatelství Era, 2004) a K. Kuča: Města a městečka v Čechách, na Moravě a ve Slezsku 4., Libri 2000; http://nachodsky.denik.cz; http://pamatky.kehilaprag.cz; SPHU r. 1910, 24.1. 2014

Komentáře

Královéhradecký kraj,  Náchod  (NA), Náchod

Místa v okolí

Nahrávám místa v okolí
Načítám seznam míst
Kontaktní informace
Židovská obec v Praze (vlastník hřbitova)
Matana - správa mimopražských židovských památek
Izraelská 1
130 00 Praha 3
Tel: 226 235 214
http://pamatky.kehilaprag.cz
sbh@matana.cz
Základní informace místa
ID místa: 4850
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: židovské památky
Stav místa: chátrající
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 12.1.2022
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Anglická středověká kolonie v Irsku a v irském hrabství Wexford na jihovýchodě země

Historie

V předchozím článku „Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170” jsme si objasnili příčiny a průběh invaze. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na následnou anglonormanskou (anglickou) středověkou kolonizaci Irska. Specificky se zaměříme na anglickou kolonizaci jihovýchodního cípu Irska, dnešního hrabství Wexford. Hrabství je významné tím, že právě zde v roce 1169 invaze začala.

Proč už nechci klimatizaci Daikin a jakou vybrat klimatizaci abyste za 3 roky nemuseli řešit opravu?

Ostatní

Po negativní zkušenosti s klimatizací značky Daikin a hlavně s přístupem firmy jsem se začal o tuto problematiku zajímat a hledal jak jsou na tom jiné značky a výrobky. Téma se zaobírá splitovými klimatizacemi.

Jak si bezpečně uchovávat své rodinné digitální fotografie, filmy, hudbu a dokumenty

Ostatní

Pokud hledáte kam a jak bezpečně ukládat své rodinné soubory jako jsou fotky, videa, programy, hudba nebo jiná data a nechcete využívat veřejné cloudové služby, je čas se poohlédnout po jiném elegantním řešení.

Na co nezapomenout při elektroinstalaci v novém rodinném domě

Ostatní

Když se rozhodnete pro stavbu nového domu je toho na řešení opravdu hodně. Aby se na něco nezapomnělo v průběhu elektroinstalačních prací, přináším Vám pěkně pohromadě pár praktických rad a tipů.

3 nejlepší tipy pro zlepšení fotografování architektury

Reklamní sdělení

Architektura je vizuální umění, což znamená, že její úspěch závisí na tom, jak vypadá. Ošklivá budova nepřitáhne tolik návštěvníků a nedokáže nalákat potenciální nájemce nebo kupce. Ve fotografii je osvětlení nejdůležitějším prvkem, který rozhoduje o úspěšném záběru. Osvětlení může vaše fotografie architektury ovlivnit nebo zničit, a proto vám přinášíme tyto nejlepší tipy, jak své snímky vylepšit. Fotografování architektury s sebou přináší své vlastní výzvy, ale výsledky mohou být neuvěřitelně obohacující, jakmile si je osvojit. Nejde jen o správné úhly; existuje několik triků, díky kterým budou vaše snímky vynikat nad ostatními. Zde je několik nejlepších tipů, jak můžete zlepšit své fotografování architektury:

Děsím se toho, co přijde po sloučení mé banky s jinou bankou na základě předchozích zkušeností.

Ostatní

Již jednou se stalo, že banku, pro kterou jsem se svobodně a s nadšením rozhodl a kterou jsem mnoho let využíval spolkla jiná banka. A to se pak děly věci, které negativním způsobem ovlivnily můj život na několik roků.

Naposledy navštívené

reklama