Kostel byl postaven kolem pol. 14. st. v gotickém slohu, první zmínka r. 1356. Poč. 16. st. přistavěna věž. R. 1641 kostel vyhořel, obnoven v l. 1641–1644 a r. 1679. Roku 1758/9 byl kostel znovu poškozen; r. 1771 opraven do dnešní podoby. Kostel obklopuje hřbitov s cennou ohradní zdí.
Hlavní obrázek místa
kostel od SV
© Rodochrozit, 09/2011
Na silnici č. 308 mezi Hradcem Králové a Novým Městem nad Metují se nachází obec Králova Lhota. Asi uprostřed obce můžeme spatřit gotický kostelík s místním hřbitovem. Pokud obejdete kostel a podíváte se ze severu, ocitnete se v úplně jiné době. Chybí tu už jen rytíři a koně, a historický obraz by byl dokonalý.
Rodochrozit, 18.9. 2011
popis

Kostel je jednolodní s obdélníkovou sakristií, presbytář pravoúhle zakončen. Hranolová třípodlažní věž s bedněným ochozem na krakorcích se nachází v západní průčelí a je kryta dřevěnými šindeli (stejně jako střecha kostela), členěna horizontálními římsami, okna jsou pravoúhlá, v 1. a 2. patře jsou úzká střílnová okénka. Zařízení kostela: na hlavním oltáři se nachází obraz sv. Zikmunda s bohatě řezaným akantovým rámem se stuhou z r. 1679, novější sochy světců. V barokním stylu jsou varhany a kazatelna z období kolem r. 1700.

Rodochrozit - podle UPČ J. Pocheho, 18.9. 2011

historie

Kostel sv. Zikmunda byl postaven kolem poloviny 14. století, jako filiální ke kostelu v Českém Meziříčí. Poprvé je zmíněn roku 1356, kdy byl k meziříčskému kostelu a jeho filiálce ve Lhotě uveden nový kněz. Kostel ve Lhotě je tehdy uveden se zasvěcením (u nás ojedinělým) sv. Maternovi. Na počátku 16. století byla k západnímu průčelí lodi přistavěna hranolová věž. Roku 1641 vyhořel a byl požárem velmi poškozen, mimo jiné se zřítila klenba v presbytáři. V letech 1641–1644 byl z větší části obnoven, v té době byly do věže zavěšeny i tři nové zvony. R. 1679 byla obnova kostela dokončena. Protože r. 1759 byl kostel znovu poškozen, byl r. 1771 obnoven - nejpozději tehdy tedy na jižní straně přibyly sakristie a předsíň. Touto opravou získal kostel svou současnou podobu, soudobý je také mobiliář. Za I. světové války byly dva kostelní zvony zrekvírovány, r. 1934 darovali kostelu nový zvon – umíráček – manželé Rýdlovi. R. 1880 nahradil před…  číst dále

19.1. 2012

Královéhradecký kraj,  Rychnov nad Kněžnou  (RK), Králova Lhota

Místa v okolí

 kostel sv. Kateřiny
 Kalthaus
 Vranov
 Libníkovice
 Veselice
 kostel sv. Jakuba
 Nový Dvůr
 pevnost Josefov
 Očelice
 Zvole
 Černčice
 palmový skleník
 Újezd
 dům č. p. 141
 letohrádek
 Opočno – MPZ
 měšťanská škola
 dům č. p. 134
 mariánský sloup
 úřední dům
 kostel sv. Jakuba
 Opočno
 pivovar
 kostel Panny Marie
 kostel sv. Mikuláše
 Jaroměř
 městský hřbitov
 Wenkeův dům
 Přepychy
 Smiřice
 Holohlavy
 vodní nádrž Rozkoš
 kostel Božího Těla
 Hořenice
 Sviništany
 Velký Třebešov
 kostel sv. Štěpána
 Malá Skalice
 Steidlerova kovárna
 Barunčina škola
 socha Barunky
 malá fara
 Bolehošťská Lhota
 mariánský sloup
 radnice
 Vlastivědné muzeum
 synagoga
 pivovar
 kostel sv. Václava
 židovský hřbitov
 Podorlický skanzen
 Osičina
 městské opevnění
 kostel sv. Ducha
 Výrov
 vojenský hřbitov
 Dubno
 Koldovka
 Chvalkovice
 Rodov
 Habřina
 Velichovky
 kostel sv. Jiljí
 Ratibořice
 synagoga
 Rotemberk
 Velká Bukovina
 Vražba
 kostel sv. Václava
 Kuks
 mlýn Podhrad
 Babiččino údolí
 Chábory
 kostel sv. Stanislava
 židovský hřbitov
 Staré bělidlo
 pomník jízdy
 Studnice
 Žernovská rozhledna
 Rýzmburk
 Hradec Králové
 muzeum
 kaple sv. Klimenta
 Bílá věž
 kostel sv. Ducha
 Moravský jez
 Betlém u Kuksu
 Sendraž
 kostel sv. Mikuláše
 Bartoňova útulna
 Uhřínovice
 Dubenec
 jez Hučák
 sbor kněze Ambrože
 Homolka
 Žireč
 Na Vartě
 kostel sv. Anny
 vojenský hřbitov
 městské opevnění
 kostel sv. Vavřince
 nová radnice
 Lično
 kašna
 mariánský sloup
 pranýř
 stará radnice
 děkanství
 podkova
 Dobrošov
 Náchod
 zvonice
 Hoděčín
 Dobrošov
 Černíkovice
 synagoga
 nová radnice
 staré děkanství
 stará radnice
Základní informace místa
ID místa: 10406
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kostel, chrám
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 19.1.2012
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

reklama