Kamenný pomník Boženy Němcové z r. 1912 stojí v parčíku ve Zlíči při odbočce silnice do Ratibořic. Představuje v křesle sedící spisovatelku s knihou v pravé ruce, která je částečně kryta přehozem s květinovým vzorem. Na nynější místo byl instalován v r. 1975.
Hlavní obrázek místa
Socha Boženy Němcové ve Zlíči
© Jiří Špaček 05/2012
Zlíč je nevelká vesnice se 180 obyvateli, část města Česká Skalice, k němuž přiléhá od severu. Prochází jí silnice spojující Českou Skalici přes Žernov s Červeným Kostelcem. Ves je označována za bránu do Babiččina údolí, protože právě zde odbočuje příjezdová silnice do Ratibořic. Na parkově upravené ploše u této křižovatky se nachází kamenná socha spisovatelky Boženy Němcové. Za parčíkem s pomníkem protéká přivaděč do vodní nádrže Rozkoš, který vychází z Úpy u blízkého jezu vybudovaného r. 1972.
12.4. 2021
popis

Kamenný pomník představuje spisovatelku sedící v křesle, která v pravé ruce drží knihu. Tutéž ruku částečně kryje přehoz s rozvitými růžemi. Čtyřboký kamenný podstavec je 2,9 m vysoký a socha z hořického pískovce měří 2,2 m. Nynější stanoviště je již třetím, na němž byl pomník instalován.

12.4. 2021

historie

V r. 1912 nechal továrník a restauratér Josef Morávek, jinak velký ctitel díla Boženy Němcové, od jejíhož úmrtí tehdy uplynulo právě 50 let, postavit její pomník na zahradě svého rodinného domu ve Zlíči. Měl zároveň připomínat vítězství balkánských Slovanů nad Turky. Pomník z hořického pískovce je dílem sochaře Františka Vejse, který v Hořicích působil na tamější sochařsko-kamenické škole. V r. 1923 daroval nový majitel Morávkovy vily pomník tehdejší obci Zlíč. Obec dar přijala a za pomoci místního dobrovolného hasičského sboru byl pomník přestěhován před bývalou zlíčskou obecnou školu. K jeho slavnostnímu odhalení na novém místě došlo 29. května 1927. Na tomto místě pomník stával až do poloviny 70. let 20. století. V r. 1975 byl restaurován v hořické sochařsko-kamenické škole a poté umístěn na parkově upravené místo při odbočce silnice do Ratibořic, kde stojí dosud. Každý návštěvník Babiččina údolí proto kolem něj projíždí.

Jiří Špaček (s využitím informací různých webových stránek), 12.4. 2021

Královéhradecký kraj,  Náchod  (NA), Zlíč

Místa v okolí

 Koldovka
 Ratibořice
 vojenský hřbitov
 Babiččino údolí
 Dubno
 Staré bělidlo
 Barunčina škola
 Žernovská rozhledna
 Steidlerova kovárna
 malá fara
 Studnice
 Malá Skalice
 socha Barunky
 Rýzmburk
 kostel sv. Štěpána
 Turyň
 Velký Třebešov
 Červená Hora
 kostel sv. Václava
 pomník jízdy
 Chvalkovice
 Sviništany
 Homolka
 kostel sv. Jiljí
 vojenský hřbitov
 Nový Dvůr
 Keyzlarova vila
 městské opevnění
 kašna
 mariánský sloup
 pranýř
 stará radnice
 děkanství
 kostel sv. Vavřince
 Náchod
 nová radnice
 Veselice
 synagoga
 podkova
 hrob Viktorky
 Velká Bukovina
 židovský hřbitov
 Zvole
 Vízmburk
 Černčice
 Na Signálu
 Dobrošov
 Bartoňova útulna
 městské opevnění
 zvonice
 Dobrošov
 Výrov
 Sendraž
 městský hřbitov
 kostel sv. Jakuba
 Na Vartě
 kaple sv. Michala
 Hronov
 stará radnice
 mariánské sousoší
 Dřevěnka
 Jiráskovo divadlo
 Jaroměř
 kostel sv. Mikuláše
 kostel Všech svatých
 Hořenice
 pevnost Josefov
 Wenkeův dům
 Kuks
 Velké Svatoňovice
 Homole
 kostel sv. Zikmunda
 kostel sv. Kateřiny
 štola Kateřina
 kovárna
 Frymburk
 kostel sv. Mikuláše
 mlýn Dřevíček
 židovský hřbitov
 Bystrý
 Na Větrné horce
 pivovar
 kostel sv. Ducha
 Vlastivědné muzeum
 kostel sv. Václava
 mariánský sloup
 radnice
 Žireč
 Šibeník
 kostel sv. Anny
 synagoga
 Stárkov
 Stárkov
 zvonice
 Starý Rokytník
 Vlčinec
 kostel sv. Prokopa
 Kalthaus
 haltýře
 smírčí kříž
 Holohlavy
 kostel Zjevení Páně
 Smiřice
 kašna
 radnice
 stará škola
 Selendrův sloup
 socha sv. Prokopa
 klášter benediktinů
 Podklášterní mlýn
 kostel sv. Anny
Základní informace místa
ID místa: 15643
Typ místa: pomník, památník
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 16.4.2021
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Trenčín, krásné město na řece Váhu a jeho dominanta

Cestování

Na hradní skále Trenčianského hradu je římský latinský nápis z období Římské říše, který je nejstarším nápisem na Slovensku a býval taky nejstarším nápisem v tehdejším Československu. Majestátní Trenčianský hrad patří k nekrásnějším hradům na Slovensku a jeho mohutná Matúšova věž je výraznou dominantou celého kraje. Z podhradí Trenčianského hradu se na řece Váhu vyvinulo město Trenčín s mnoha historickými a kulturními památkami.

reklama