Barokní kostel sv. Anny vybudován v letech 1668-1703 jako součást rezidence jezuitů (nyní charitní Domov sv. Josefa). Obnoven po požáru z r. 1825. Vyměnitelný obraz nad hlavním oltářem z r. 1839. Na kůru unikátní barokní zvonkohra z r. 1732. Přístupná i kostelní věž.
Hlavní obrázek místa
Kostel sv. Anny
Kostel je barokní, pouze kazatelna je rokoková. Mezi kostelem a zámkem je tzv. kostel starý. Jedná se o původní modlitebnu luteránských německých pánů, kde byla později jezuitská oratoř. Ta byla vybavena třemi oltáři. Uprostřed stál oltář sv. Františka Xaverského, který je dnes umístěn v boční kapli. Po obou stranách jsou dva menší oltáře s výjevem smrti sv. Stanislava a sv. Růženy. Věže kostela jsou hranolové, jednopatrové. Schody do věže jsou dřevěné a je jich padesát. Až ke zvonům pokračuje ještě dalších deset. Dva původní zvony padly za oběť požáru 1. 4. 1825 a třetí původní zvon byl zrekvírován v roce 1916 pro armádu. V současnosti jsou ve věži tři nepůvodní železné zvony, které nemají žádnou signaturu, pouze umíráček nese nápis „+ SIT NOMEN DOMENI BENE DICTUM AIZII“
© Tereza Ustohalová, 03/2017
Ves Žireč s gotickou tvrzí je doložena od r. 1348. Tvrz přestavěnou po r. 1581 renesančně získali r. 1634 jezuité a vybudovali z ní barokní rezidenci. V 19. století se vsí vyhořela a byla obnovena jako světské sídlo. V r. 1939 ji koupila Kongregace sester Nejsvětější svátosti, které se vrátila až restitucí po r. 1989. Mezitím tu byl od r. 1961 umístěn domov důchodců. Od r. 2001 je tu Domov sv. Josefa, charitní zařízení pro nemocné s roztroušenou sklerózou. Kromě Domova sv. Josefa barokní areál zahrnuje kostel sv. Anny, bylinkovou zahradu Josefa Kamela s kavárnou Damián, zámecký park o rozloze 1,6 ha a barokní sýpku, která je od května 2017 sídlem expozice historie cyklistiky. Žireč se původně skládala ze dvou samostatných částí. Žireč Městys a Žireč Ves se sloučily r. 1949 a od r. 1964 tvoří místní část města Dvůr Králové na Labem, od něhož je vzdálena asi 3 km jihovýchodně po silnici III. třídy z města do Kuksu. Leží mimo síť turistických značek a má železniční zastávku na trati 030 z Jaroměře do Staré Paky, která se nachází asi 1 km jižně.
Jiří Špaček (s využitím různých webových stránek), 25.3. 2017
historie

Samotná historie kostela sv. Anny, tak jak ho známe dnes, se začíná psát roku 1668, kdy jeho stavbu zahájili místní jezuité. Kostel byl dostavěn v roce 1703 a téhož roku ho posvětil dne 4. listopadu královéhradecký biskup Tobiáš Boecker. Dne 1. 4. 1825, při velkém požáru celé obce vyhořel i s přilehlým zámečkem. V kostele padl požáru za oběť hlavní oltář, oltář s Kalvárií a zvony. Dnešní dřevěný oltář je prací novopackého sochaře Jana Suchardy z roku 1839 s doplňky bratří Müllerových, žirečských rodáků a vídeňských umělců. Kostel je barokní, pouze kazatelna je rokoková. Mezi kostelem a zámkem je tzv. kostel starý. Jedná se o původní modlitebnu luteránských německých pánů, kde byla později jezuitská oratoř. Ta byla vybavena třemi oltáři. Uprostřed stál oltář sv. Františka Xaverského, který je dnes umístěn v boční kapli. Po obou stranách jsou dva menší oltáře s výjevem smrti sv. Stanislava a sv. Růženy. Věže…  číst dále

Tereza Ustohalová, 24.3. 2017

Komentáře

Královéhradecký kraj,  Trutnov  (TU), Žireč

Místa v okolí

 Žireč
 Betlém u Kuksu
 Kuks
 synagoga
 nová radnice
 staré děkanství
 stará radnice
 městské opevnění
 fontána Rukopisy
 děkanství
 Bergerův dvůr
 Dvůr Králové
 židovský hřbitov
 kostel sv. Josefa
 kostel sv. Josefa
 Velichovky
 Hořenice
 Dubenec
 Velká Bukovina
 židovský hřbitov
 synagoga
 Velehrádek
 Chotěborky - VPZ
 Zátluky
 Wenkeův dům
 městský hřbitov
 kostel sv. Mikuláše
 Jaroměř
 kostel sv. Jakuba
 Rotemberk
 kostel sv. Jiljí
 mlýn Podhrad
 kovárna
 kostel sv. Mikuláše
 Vražba
 Chvalkovice
 Bílé Poličany
 Velký Vřešťov
 Habřina
 Velký Vřešťov
 Sviništany
 pevnost Josefov
 Zvole
 Holohlavský rybník
 Velký Třebešov
 kostel sv. Štěpána
 Rodov
 Holohlavy
 Třebešovský rybník
 Malý Třebešov
 Šluspárk
 Turyň
 zvonice
 kostel Zjevení Páně
 Miletín
 Smiřice
 socha Václava Hanky
 Hankův rodný dům
 kostel sv. Prokopa
 kostel sv. Anny
 Hořiněves
 Steidlerova kovárna
 malá fara
 socha Barunky
 Bradlo
 Malá Skalice
 Nový Dvůr
 Barunčina škola
 Nové Zámky
 kostel sv. Stanislava
 Rýzmburk
 Staré bělidlo
 Ratibořice
 Veselice
 kostel sv. Václava
 Žernovská rozhledna
 Koldovka
 kostel sv. Jiří
 Babiččino údolí
 vojenský hřbitov
 Jeřice
 Červená Hora
 Starý Rokytník
 Starý Rokytník
 Pustohrad u Hořic
 Hrad u Bezníka
 vodní nádrž Rozkoš
 Kalthaus
 Dřevěnka
 kaple sv. Michala
 kostel sv. Jakuba
 stará radnice
 Vízmburk
 železobetonový most
 morový sloup
 kostel sv. Zikmunda
 Hostinné
 Chlum
 radnice
 Panský pivovar
 smírčí kříž
 děkanství
 Velké Svatoňovice
 Dohalice
 kostel sv. Kateřiny
 štola Kateřina
Kontaktní informace
Žireč 1
Dvůr Králové nad Labem
544 04
Tel: 491 610 549
http://www.barokniarealzirec.cz/kostel_sv.anny.php
ustohalova@pro-charitu.cz
Základní informace místa
ID místa: 13308
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kostel, chrám
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: v návštěvních hodinách
Uveřejněno: 5.4.2017
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Návštěvnické centrum Kvilda, výběh rysů a jelenů

Zajímavosti

Návštěvnické centrum na Kvildě prezentuje život rysů a jelenů v jejich přirozeném prostředí. V blízkosti budovy centra se nachází dva výběhy - jeden pro rysy a druhý pro jeleny.

Rumcajsova ševcovna v pohádkovém městě Jičíně

Zajímavosti

V malebné uličce Pod Koštofránkem stojí malý domek, kde můžete nahlédnout do domácnosti ševce Rumcajse v době, než se stal loupežníkem. Kromě ševcovské dílny můžete vidět také Mančinu bylinkovou zahrádku.

Obří sud Javorník - po jeho návštěvě určitě nebudete mít hlad

Zajímavosti

Obří sud Javorník je hotel a restaurace, zároveň také zajímavý tip na výlet. Najdete ho pár kilometrů od Liberce. V jeho blízkosti najdete sjezdovku, která je vhodná i pro začínající lyžaře.

Zámecká zahrada v Teplicích se zajímavými stavbami

Zajímavosti

Teplická zámecká zahrada je přírodní park, který byl založen již v 16. století. Nachází se v centru lázeňského města. Díky tomu se stal častým cílem procházek místních i lázeňských hostů.

Staropražská pověst o kovolijci Lochmarovi a jeho zvonu

Historie

Za novoměstským farním kostelem svatého Štěpána býval hřbitov a na něm odedávna stála zvonice, protože kostelní věž zvony neunesla. Rozložitá, pozdně gotická zvonice tu stojí dosud a tam se to stalo

Spící panna nabídne výhled do Máchova kraje

Zajímavosti

Vrchol Lysá skála, který je označován jako Spící panna se nachází na Českolipsku zhruba 1,5 kilometru od obce s názvem Provodín. Je z ní výhled na část Máchova kraje.

Naposledy navštívené

reklama