Bývalý obchodní dům galanterní firmy A. Wenke a syn je významným dílem raného období tvorby Josefa Gočára. Jeden z prvních objektů se zavěšenou čelní fasádou v českých zemích.
Hlavní obrázek místa
Hlavní průčelí do Husovy ulice
© Ivan Grisa, 07/2003
Řadový dvoupatrový dům v Husově ulici v Jaroměři z let 1910–11 se vyznačuje použitím betonu jako hlavního stavebního materiálu. To umožnilo vytvořit velké souvislé obchodní prostory přízemí a prvního patra, opticky propojené kruhovým prostorem ve stropě, vytvářejícím v prvním patře galerii. Největším průlomem do stavitelských tradic je provedení čelní stěny: není nosná, pouze visí na krakorcích stropů. Toto řešení umožnilo její maximální prosklení. Celkové ztvárnění domu vychází ze zásad geometrické moderny, některé detaily prozrazují i směřování ke kubismu.
Ivan Grisa, dle internetové stránky Městského muzea Jaroměř, 7.6. 2008
historie

Obchodní dům firmy A. Wenke a syn, dnes sídlo Městského muzea v Jaroměři

Nevyhovující prodejní prostory galanterní firmy A. Wenke a syn přiměly jejího majitele ke studijní cestě po Evropě, na níž hledal soudobá řešení svého problému. Po jeho návratu konsultoval své představy s několika českými architekty, uspokojit je dokázal až Josef Gočár (1880–1945), tehdy začínající Kotěrův žák. Ten v té době začínal pracovat v nedalekém Hradci Králové. V souladu s představami investora vytvořil v letech 1910–11 ve spolupráci s místním stavitelem Josefem Mášou jedno z prvních děl české architektonické moderny. Pozoruhodná je zejména zavěšená fasáda, která umožnila bohaté prosklení čelní stěny. Obchodním účelům sloužil dům do roku 1946, kdy byl předán jako samostatné sídlo jaroměřskému městskému muzeu, které zde funguje dodnes.

Ivan Grisa, dle internetové stránky Městského muzea Jaroměř, 7.6. 2008

Královéhradecký kraj,  Náchod  (NA), Jaroměř

Místa v okolí

 kostel sv. Mikuláše
 Jaroměř
 kostel sv. Jakuba
 Hořenice
 městský hřbitov
 pevnost Josefov
 Zvole
 Velichovky
 Kuks
 Holohlavy
 Rotemberk
 Betlém u Kuksu
 Smiřice
 Sviništany
 mlýn Podhrad
 Habřina
 Vražba
 synagoga
 Velká Bukovina
 Nový Dvůr
 Žireč
 Kalthaus
 kostel sv. Anny
 Rodov
 Dubenec
 kostel sv. Jiljí
 židovský hřbitov
 Velký Třebešov
 Veselice
 kostel sv. Štěpána
 Chvalkovice
 Újezd
 Chotěborky - VPZ
 kostel sv. Zikmunda
 socha Barunky
 Steidlerova kovárna
 malá fara
 Malá Skalice
 Barunčina škola
 kostel sv. Stanislava
 Velký Vřešťov
 synagoga
 vodní nádrž Rozkoš
 nová radnice
 staré děkanství
 stará radnice
 městské opevnění
 Dvůr Králové
 děkanství
 Bergerův dvůr
 Velký Vřešťov
 kostel sv. Prokopa
 vojenský hřbitov
 Hankův rodný dům
 Koldovka
 Hořiněves
 kostel sv. Kateřiny
 Ratibořice
 židovský hřbitov
 Velehrádek
 Turyň
 Staré bělidlo
 Babiččino údolí
 Neděliště
 Dubno
 Libníkovice
 Rýzmburk
 Žernovská rozhledna
 Černčice
 Vranov
 Zátluky
 Bílé Poličany
 Světí
 kostel sv. Ondřeje
 Červená Hora
 kovárna
 kostel sv. Jakuba
 kostel sv. Mikuláše
 Studnice
 Chlum
 Očelice
 palmový skleník
 dům č. p. 134
 dům č. p. 141
 letohrádek
 Opočno – MPZ
 mariánský sloup
 sousoší sv. Floriana
 měšťanská škola
 pivovar
 úřední dům
 kostel Panny Marie
 Vízmburk
 Opočno
 Keyzlarova vila
 kostel Všech svatých
 Přepychy
 hrob Viktorky
 Dolní Přím
Kontaktní informace
Městské muzeum
Husova 295
551 01 Jaroměř
Tel: 491 812 731
http://muzeumjaromer.wz.cz/
muzeum.jaromer@worldonline.cz
Základní informace místa
ID místa: 6319
Typ místa: ostatní
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: v návštěvních hodinách
Uveřejněno: 9.6.2008
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Naposledy navštívené

reklama