Novogotický kostel Navštívení P. Marie ve Velkém Poříčí byl postaven ze sbírek a darů v letech 1906-1910, jeho vnitřní zařízení pochází z doby výstavby. Fara přistavěna r. 1927. Farnost v současnosti administrována ex currendo z farnosti Hronov.
Hlavní obrázek místa
Velké Poříčí-kostel
© Info Hronov 05/2012
Městys Velké Poříčí leží na řece Metuji mezi městy Náchod a Hronov, asi 5 km severně od Náchoda, zatímco s Hronovem zástavba prakticky splývá. Prochází jím silnice II/303 z Náchoda do Broumova. Stejná města spojuje již od r. 1875 i železniční trať 026, která však má ve Velkém Poříčí zastávku teprve od r. 2005. Městysem prochází žlutá turistická značka, která k západu vede k rozhledně Na Signálu a k východu do vsi Žďárky na polské hranici. Místní kostel Navštívení Panny Marie se nachází u hřbitova při východním okraji zástavby.
7.9. 2021
historie

První písemná zmínka o Velkém Poříčí, kterou lze bezpečně doložit, pochází z r. 1496, kdy byl pořízen zápis do nejstarší knihy kšaftů města Náchoda. Přestože v 19. stol. v důsledku rozvoje textilní výroby se prudce začal zvyšovat počet obyvatel, Velké Poříčí nemělo vlastní kostel. V r. 1914 krátce před vypuknutím 1. světové války bylo císařem Františkem Josefem I. povýšeno na městys, status městyse mu byl navrácen r. 2006. Když byl v letech 1899-1902 založen místní hřbitov, bylo rozhodnuto, že v sousedství bude postaven také kostel. Jeho výstavba byla od prvopočátku středem pozornosti věřících. Konaly se dobrovolné sbírky peněz i materiálu, mnozí poskytovali zdarma své povozy nebo zdarma pracovali. Pozemek darovala obec a stavební plány zhotovil stavitel J. Ekert. Vlastní stavební práce byla rozdělena firmám stavitelů Ekerta, Kubečka a Labouťky. Stavělo se od r. 1906 do r. 1910, kdy bylo dokončeno vnitřní zařízení. Kostel byl vysvěcen…  číst dále

6.5. 2021

Královéhradecký kraj,  Náchod  (NA), Velké Poříčí

Místa v okolí

Nahrávám místa v okolí
Načítám seznam míst
Základní informace místa
ID místa: 14363
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kostel, chrám
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 8.9.2021
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Pláže na ostrově CRES, které jsou dostupné autem nebo pěšky

Cestování

Na Chorvatském ostrově CRES je bezpočet nádherných pláží. Některé jsou dostupné autem, některé jen lodí. Navštívili jsme ty které jsou dostupné autem z pevniny a zjistili jejich přednosti a nedostatky. Jako výchozí bod bylo pro nás město Cres.

Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.

Historie

Současná irská literatura nabízí spoustu zajímavých úlomků z historie země v době Vikingů, tedy v 9. až 12. stol. Informace jsou ale často velmi nesourodé. Následující článek se proto pokouší dát dohromady souvislý příběh o událostech v Irsku z této doby.

Pohádkovému Jičínu předcházela jedna z největších katastrof 17. století

Hrady a zámky

Kdo by neznal hlavní město pohádek, Jičín! Město nacházející se v ráji, tedy v tom Českém ráji. Žil zde loupežník Rumcajs se svou rodinou. Tyto pohádkové postavičky milovaly celé generace nejen dětí a v městě Jičíně na ně narazíte téměř na každém kroku.

Pěšky po Hadriánově zdi na severu Anglie

Cestování

Velká čínská zeď je přece jen trochu daleko, zato ta anglická je o hodně blíž. Také je o 8642 km kratší, což je úleva. Takže můžeme vyrazit a klidně ji celou projít, když jsme si to takhle zkrátili.

Enclos paroissial - unikát z konce světa

Cestování

Bretaň, magická „Malá Británie“, opředená keltskými legendami, plná megalitických památek i úchvatných přírodních scenerií, toho má návštěvníkům opravdu hodně co nabídnout. Jeden pozoruhodný architektonický prvek – enclos paroissial (ohrazené farní areály) – však naleznete jen zde, v oblasti Finistère, tedy na konci světa.

Čertovy hlavy – tváře vytesané do horniny – druhé největší na světě

Zajímavosti

Středočeská obec Želízy je tak malá, že nebýt jedné skutečnosti, určitě byste ji přehlídli. Nachází se ve Středočeském kraji v okrese Mělník. Nad touto vesničkou se klene borový les, z nějž se již téměř 180 let dívají do kraje dvě obří hlavy čertů. A když říkám obří, myslím opravdu obří. Velikost těchto pískovcových reliéfů překonala pouze jediná skulptura světa, a to sousoší čtyř amerických prezidentů v Jižní Dakotě.

reklama