Novogotický kostel Navštívení P. Marie ve Velkém Poříčí byl postaven ze sbírek a darů v letech 1906-1910, jeho vnitřní zařízení pochází z doby výstavby. Fara přistavěna r. 1927. Farnost v současnosti administrována ex currendo z farnosti Hronov.
Hlavní obrázek místa
Velké Poříčí-kostel
© Info Hronov 05/2012
Městys Velké Poříčí leží na řece Metuji mezi městy Náchod a Hronov, asi 5 km severně od Náchoda, zatímco s Hronovem zástavba prakticky splývá. Prochází jím silnice II/303 z Náchoda do Broumova. Stejná města spojuje již od r. 1875 i železniční trať 026, která však má ve Velkém Poříčí zastávku teprve od r. 2005. Městysem prochází žlutá turistická značka, která k západu vede k rozhledně Na Signálu a k východu do vsi Žďárky na polské hranici. Místní kostel Navštívení Panny Marie se nachází u hřbitova při východním okraji zástavby.
7.9. 2021
historie

První písemná zmínka o Velkém Poříčí, kterou lze bezpečně doložit, pochází z r. 1496, kdy byl pořízen zápis do nejstarší knihy kšaftů města Náchoda. Přestože v 19. stol. v důsledku rozvoje textilní výroby se prudce začal zvyšovat počet obyvatel, Velké Poříčí nemělo vlastní kostel. V r. 1914 krátce před vypuknutím 1. světové války bylo císařem Františkem Josefem I. povýšeno na městys, status městyse mu byl navrácen r. 2006. Když byl v letech 1899-1902 založen místní hřbitov, bylo rozhodnuto, že v sousedství bude postaven také kostel. Jeho výstavba byla od prvopočátku středem pozornosti věřících. Konaly se dobrovolné sbírky peněz i materiálu, mnozí poskytovali zdarma své povozy nebo zdarma pracovali. Pozemek darovala obec a stavební plány zhotovil stavitel J. Ekert. Vlastní stavební práce byla rozdělena firmám stavitelů Ekerta, Kubečka a Labouťky. Stavělo se od r. 1906 do r. 1910, kdy bylo dokončeno vnitřní zařízení. Kostel byl vysvěcen…  číst dále

6.5. 2021

Královéhradecký kraj,  Náchod  (NA), Velké Poříčí

Místa v okolí

 Na Signálu
 mariánské sousoší
 Hronov
 Jiráskovo divadlo
 Homole
 Na Větrné horce
 Náchod
 pranýř
 podkova
 stará radnice
 děkanství
 kašna
 mariánský sloup
 kostel sv. Vavřince
 nová radnice
 městské opevnění
 vojenský hřbitov
 kostel sv. Prokopa
 mlýn Dřevíček
 zvonice
 haltýře
 Homolka
 Vlčinec
 Dobrošov
 Dobrošov
 Bludné skály
 hrob Viktorky
 Keyzlarova vila
 Bystrý
 pomník jízdy
 Stárkov
 Stárkov
 kašna
 radnice
 stará škola
 socha sv. Prokopa
 Studnice
 Podklášterní mlýn
 Selendrův sloup
 kostel sv. Václava
 smírčí kříž
 Bartoňova útulna
 zvonice
 Na Vartě
 Samaritánka
 Sendraž
 Červená Hora
 Pánův kříž
 Ostaš
 Machovský kříž
 Vízmburk
 kaple sv. Anny
 Žernovská rozhledna
 Dinopark Karlów
 Dubno
 Babiččino údolí
 Velká Hejšovina
 Fort Karola
 Staré bělidlo
 Rýzmburk
 Ratibořice
 Raubeschloss
 Koldovka
 kříž nad Pěkovem
 vojenský hřbitov
 kaple sv. Anny
 Šibeník
 Frymburk
 Skály
 Skály
 Turyň
 Feistův kopec
 štola Kateřina
 Homole
 Barunčina škola
 Čáp
 vodní nádrž Rozkoš
 Steidlerova kovárna
 malá fara
 Malá Skalice
 socha Barunky
 městské opevnění
 Výrov
 Velké Svatoňovice
 kaple sv. Michala
 stará radnice
 Dřevěnka
 Žaltman
 Teplice nad Metují
 kalvárie
 kostel sv. Vavřince
 Teplice nad Metují
 Radvanice
 Střmen
 kostel sv. Štěpána
 Velký Třebešov
 Černčice
 kostel Všech svatých
 fara
 městské opevnění
 kostel sv. Václava
 stará radnice
 mariánský sloup
 Sviništany
 Měšťanský pivovar
 Nový Dvůr
 kostel sv. Barbory
 Veselice
 Šerlišský mlýn
 kostel sv. Markéty
Základní informace místa
ID místa: 14363
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kostel, chrám
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 8.9.2021
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Trenčín, krásné město na řece Váhu a jeho dominanta

Cestování

Na hradní skále Trenčianského hradu je římský latinský nápis z období Římské říše, který je nejstarším nápisem na Slovensku a býval taky nejstarším nápisem v tehdejším Československu. Majestátní Trenčianský hrad patří k nekrásnějším hradům na Slovensku a jeho mohutná Matúšova věž je výraznou dominantou celého kraje. Z podhradí Trenčianského hradu se na řece Váhu vyvinulo město Trenčín s mnoha historickými a kulturními památkami.

reklama