Jiráskovo divadlo bylo postaveno roku 1930 v neoklasicistním stylu architektem J. Freiwaldem. Najdeme zde Velký divadelní sál, Malý sál využívaný k pořádání výstav, Jiráskovo muzeum a v přístavbě z roku 1999 nový víceúčelový sál Josefa Čapka.
Hlavní obrázek místa
© Rodochrozit , 06/2014
Město Hronov je městečko v severovýchodních Čechách v půvabné krajině na řece Metuji. Nachází se 8 km severozápadně od Náchoda. Prochází jím silnice č. II/303 Náchod – Hronov – Broumov a železniční trať č. 026 Týniště n.O. – Hronov - Meziměstí. Autobusová doprava je zajišťována několika spoji na trati Náchod – Broumov. Hronov je rodištěm tří významných českých umělců. Spisovatele a dramatika Aloise Jiráska (1851- 1930), malíře a spisovatele Josefa Čapka (1887-1945) a spisovatele Egona Hostovského (1908-1973). Jiráskovo divadlo stojí v centru města na náměstí Čs. Armády. Každoročně v srpnu se zde koná mezinárodní přehlídka amatérského divadla Jiráskův Hronov.
Pavel Vítek, 28.7. 2007
popis

Jiráskovo divadlo najdeme v severovýchodním rohu hronovského náměstí. V neoklasicistním slohu bylo postaveno roku 1930 podle návrhu architekta Jindřicha Freiwalda. Velký divadelní sál má kapacitu 410 míst a zde se kromě divadelních představení konají filmová promítání a různé koncerty. Malý sál je využíván zejména jako výstavní hala. V druhém patře divadelní budovy najdeme Jiráskovo muzeum, zaměřené k historii a národopisu Hronovska a k osobě a dílu A. Jiráska. V přízemí divadla jsou umístěny busty Aloise Jiráska a Josefa Čapka od F. Bartáka. V druhém patře budovy je umístěno Jiráskovo muzeum s expozicemi zaměřenými k historii a Hronovska a na dílo Aloise Jiráska. Původní budova divadla je od roku 1999 propojena s přístavbou, kde se nachází nový víceúčelový sál Josefa Čapka. Již od roku 1931 se v divadle každoročně konají mezinárodní přehlídky amatérského divadla Jiráskův Hronov.

Pavel Vítek, 28.7. 2007

Královéhradecký kraj,  Náchod  (NA), Hronov

Místa v okolí

 mariánské sousoší
 Hronov
 Homole
 Na Signálu
 Na Větrné horce
 mlýn Dřevíček
 zvonice
 kostel sv. Prokopa
 haltýře
 Vlčinec
 Bystrý
 Stárkov
 Stárkov
 hrob Viktorky
 Keyzlarova vila
 Náchod
 pranýř
 podkova
 stará radnice
 děkanství
 vojenský hřbitov
 kašna
 smírčí kříž
 kašna
 mariánský sloup
 městské opevnění
 kostel sv. Vavřince
 nová radnice
 stará škola
 radnice
 Podklášterní mlýn
 Selendrův sloup
 socha sv. Prokopa
 Bludné skály
 Homolka
 Samaritánka
 zvonice
 kaple sv. Anny
 Ostaš
 Dobrošov
 Dobrošov
 pomník jízdy
 Studnice
 Vízmburk
 kříž nad Pěkovem
 Pánův kříž
 Červená Hora
 kostel sv. Václava
 Machovský kříž
 Skály
 Skály
 Žernovská rozhledna
 Belver
 Čáp
 kaple sv. Anny
 Bartoňova útulna
 Rýzmburk
 štola Kateřina
 Dinopark Karlów
 Babiččino údolí
 Staré bělidlo
 Velká Hejšovina
 Dubno
 Raubeschloss
 Ratibořice
 Na Vartě
 Fort Karola
 Sendraž
 Koldovka
 Velké Svatoňovice
 Žaltman
 Teplice nad Metují
 vojenský hřbitov
 Turyň
 kaple sv. Michala
 stará radnice
 kostel sv. Vavřince
 Teplice nad Metují
 Dřevěnka
 Střmen
 Radvanice
 Barunčina škola
 Šibeník
 Frymburk
 socha Barunky
 Steidlerova kovárna
 malá fara
 Malá Skalice
 vodní nádrž Rozkoš
 kalvárie
 Homole
 Feistův kopec
 Hampelův sloup
 městské opevnění
 fara
 městské opevnění
 Velký Třebešov
 kostel sv. Štěpána
 stará radnice
 mariánský sloup
 kostel sv. Václava
 Měšťanský pivovar
 Chvalkovice
 Adršpach
 kostel sv. Barbory
 Sviništany
 benediktinský pivovar
 Nový Dvůr
 Veselice
Kontaktní informace
Kulturní a informační středisko Hronov
náměstí Čs. armády 500
549 31 Hronov
Tel: 491 483 646
http://hronov.cz
info@mestohronov.cz
Základní informace místa
ID místa: 5520
Typ místa: ostatní
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: v návštěvních hodinách
Uveřejněno: 28.7.2007
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Naposledy navštívené

reklama