Pozůstatky hradu v prostoru kostela. Hradiště založil v l. 1003–04 kníže Jaromír, nebo spíše o 50 let později kníže Břetislav I. V 1. pol. 13. stol. zde byl patrně vybudován kamenný hrad. Poč. 14. stol. postaven kostel. R. 1349 svěřen augustiniánům-kanovníkům, s nimiž je spojován dnešní chrám.
Hlavní obrázek místa
Jaroměř - místo staršího hradu
2003 ©Puffin

Starý a nový hrad v Jaroměři

Podle všeobecně uznávaného příběhu, založil v letech 1003–1004 kníže Jaromír (syn Boleslava II.) hradiště v ohybu řeky Labe. Pravděpodobnějším zakladatelem se ale jeví Břetislav I. (někdy po roce 1050), který potřeboval důležitý opěrný bod u stezky do Polska. Teprve později na akropoli vznikl (v první polovině 13. století) kamenný hrad, který ale není v písemnostech doložen. V roce 1307 se Jaroměř připomíná jako královské věnné město. V 70. letech 20. století bylo při opravách kostela sv. Mikuláše nalezeno opukové kvádříkové zdivo s jednoduchými románskými okénky a pískovcová ostění, která lze přisoudit raně středověké stavbě. Poloha hradu uzavírá v nejužším bodě ostrožnu, chráněn byl příkopy a valy s kolovou hradbou. Podle T. Durdíka mohlo jít o kastel středoevropského typu. Buď byl průchozí, nebo vedla brána do města vedle něj. Přesnou podobu hradu však už dnes nelze určit. Situace hodně připomíná zaniklý hrad v Chrudimi – i tam byl na místě někdejšího hradu postaven kostel. Mohlo jít o záměr měšťanů vytěsnit z prostoru města královský hrad – tím, že na jeho místě vznikl kostel, bylo zabráněno jeho obnově. Biskup Jan IV. z Dražic věnoval jaroměřský farní kostel kapitule Všech svatých na Pražském hradě a později byl svěřen augustiniánům. Zdá se, že v té době byl farním kostel Panny Marie na Pražském předměstí (dnes zhruba v prostoru velkého kruhového objezdu u Penny a Tesca), kde si augustiniáni vystavěli první zdejší konvent. V těchto místech také archeologický průzkum při stavbě silnice Náchod – Hradec Králové odhalil pozůstatky středověkých konstrukcí a hřbitov. Na počátku 15. století kanovníci požádali o přesun konventu ke kostelu sv. Mikuláše, který byl už tehdy označován jako farní. Bylo jim vyhověno s tím, že mají stávající budovy kanonie strhnout. Kostel Panny Marie pak zanikl během husitských válek. V roce 1404 se mluví…  číst dále
Iva K. dle T. Durdík: Ilustrovaná encyklopedie českých hradů, Libri, Praha 1999; Hrady, zámky a tvrze v Čechách, na Moravě a ve Slezsku – Východní Čechy; P. Vlček, P. Sommer, D. Foltýn: Encyklopedie českých klášterů, Libri, Praha 1998, 9.3. 2015

Komentáře

Královéhradecký kraj,

Místa v okolí

 kostel sv. Mikuláše
 kostel sv. Jakuba
 Wenkeův dům
 městský hřbitov
 Hořenice
 pevnost Josefov
 Zvole
 Kuks
 Velichovky
 Sviništany
 Holohlavy
 synagoga
 Velká Bukovina
 Betlém u Kuksu
 Rotemberk
 Nový Dvůr
 Smiřice
 kostel sv. Jiljí
 Velký Třebešov
 Veselice
 mlýn Podhrad
 židovský hřbitov
 kostel sv. Štěpána
 Habřina
 Vražba
 Chvalkovice
 Žireč
 Kalthaus
 kostel sv. Anny
 Dubenec
 Rodov
 kostel sv. Zikmunda
 Steidlerova kovárna
 malá fara
 socha Barunky
 Újezd
 Malá Skalice
 Chotěborky - VPZ
 Barunčina škola
 vodní nádrž Rozkoš
 kostel sv. Stanislava
 vojenský hřbitov
 synagoga
 Koldovka
 nová radnice
 staré děkanství
 stará radnice
 Velký Vřešťov
 městské opevnění
 Ratibořice
 děkanství
 Bergerův dvůr
 Dvůr Králové
 kostel sv. Kateřiny
 Turyň
 Staré bělidlo
 Babiččino údolí
 Rusecký písník
 Dubno
 Velký Vřešťov
 Rýzmburk
 kostel sv. Prokopa
 židovský hřbitov
 Hořiněves
 Hankův rodný dům
 Žernovská rozhledna
 Velehrádek
 Libníkovice
 Černčice
 Neděliště
 Vranov
 Červená Hora
 Studnice
 kovárna
 kostel sv. Mikuláše
 kostel sv. Jakuba
 Zátluky
 Bílé Poličany
 kostel sv. Ondřeje
 Světí
 kostel sv. Václava
 Chlum
 Očelice
 Vízmburk
 dům č. p. 141
 palmový skleník
 letohrádek
 dům č. p. 134
 mariánský sloup
 Opočno – MPZ
 měšťanská škola
 sousoší sv. Floriana
 pivovar
 úřední dům
 kostel Panny Marie
 Opočno
 Keyzlarova vila
 hrob Viktorky
 Přepychy
 kostel Všech svatých
 Osičina
Základní informace místa
ID místa: 553
Typ místa: hrad
Stav místa: nepatrné zbytky zdí
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 10.2.2001
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Anglická středověká kolonie v Irsku a v irském hrabství Wexford na jihovýchodě země

Historie

V předchozím článku „Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170” jsme si objasnili příčiny a průběh invaze. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na následnou anglonormanskou (anglickou) středověkou kolonizaci Irska. Specificky se zaměříme na anglickou kolonizaci jihovýchodního cípu Irska, dnešního hrabství Wexford. Hrabství je významné tím, že právě zde v roce 1169 invaze začala.

Proč už nechci klimatizaci Daikin a jakou vybrat klimatizaci abyste za 3 roky nemuseli řešit opravu?

Ostatní

Po negativní zkušenosti s klimatizací značky Daikin a hlavně s přístupem firmy jsem se začal o tuto problematiku zajímat a hledal jak jsou na tom jiné značky a výrobky. Téma se zaobírá splitovými klimatizacemi.

Jak si bezpečně uchovávat své rodinné digitální fotografie, filmy, hudbu a dokumenty

Ostatní

Pokud hledáte kam a jak bezpečně ukládat své rodinné soubory jako jsou fotky, videa, programy, hudba nebo jiná data a nechcete využívat veřejné cloudové služby, je čas se poohlédnout po jiném elegantním řešení.

Na co nezapomenout při elektroinstalaci v novém rodinném domě

Ostatní

Když se rozhodnete pro stavbu nového domu je toho na řešení opravdu hodně. Aby se na něco nezapomnělo v průběhu elektroinstalačních prací, přináším Vám pěkně pohromadě pár praktických rad a tipů.

3 nejlepší tipy pro zlepšení fotografování architektury

Reklamní sdělení

Architektura je vizuální umění, což znamená, že její úspěch závisí na tom, jak vypadá. Ošklivá budova nepřitáhne tolik návštěvníků a nedokáže nalákat potenciální nájemce nebo kupce. Ve fotografii je osvětlení nejdůležitějším prvkem, který rozhoduje o úspěšném záběru. Osvětlení může vaše fotografie architektury ovlivnit nebo zničit, a proto vám přinášíme tyto nejlepší tipy, jak své snímky vylepšit. Fotografování architektury s sebou přináší své vlastní výzvy, ale výsledky mohou být neuvěřitelně obohacující, jakmile si je osvojit. Nejde jen o správné úhly; existuje několik triků, díky kterým budou vaše snímky vynikat nad ostatními. Zde je několik nejlepších tipů, jak můžete zlepšit své fotografování architektury:

Děsím se toho, co přijde po sloučení mé banky s jinou bankou na základě předchozích zkušeností.

Ostatní

Již jednou se stalo, že banku, pro kterou jsem se svobodně a s nadšením rozhodl a kterou jsem mnoho let využíval spolkla jiná banka. A to se pak děly věci, které negativním způsobem ovlivnily můj život na několik roků.

Naposledy navštívené

reklama