pivovar

Staročeský pivovárek
Po požáru města r. 1866 postaven pivovar se sladovnou, v provozu od r. 1870. R. 1902 zřízena lednice, r. 1904 parní pohon. R. 1948 znárodněn, od r. 1969 pivo nese jméno Rampušák. Od r. 1985 pouze stáčírnou náchodského piva, r. 1991 vaření piva obnoveno, od r. 2008 opět pod jménem Rampušák.
Hlavní obrázek místa
Dobrušský pivovar a sladovna
© Rodochrozit, 06/2011
Pivovar najdeme snadno: z náměstí půjdeme nebo pojedeme Kostelní ulicí směrem k východu okolo kostela sv. Václava, u 400leté hospody na Červené (bohužel dnes nefunkční) pokračujeme rovně ulicí Křovická a po pár metrech zatočíme doleva. Krásně upravené okolí pivovaru nás příjemně naladí. V podnikové prodejně lze sehnat pivo místní výroby i pivovarské suvenýry, půllitry, trika, otvíráky atp. Prohlídku pivovaru a sladovny i s případnou ochutnávkou lze domluvit telefonicky. Nedaleko pivovaru, v Novoměstské ulici, je pivovarská restaurace a bowling bar. Pivovar nabízí uspořádání firemních i soukromých akcí s možností ubytování.
Rodochrozit, 18.6. 2011
historie

Vaření piva v Dobrušce má velice starou historii, várečné právo – právo svobodného vaření piva – bylo Dobrušce potvrzeno již r. 1320. Pivo se zde samozřejmě vařilo již dříve. V 80. letech 16. století, za Trčků z Lípy, získali měšťané právo volného nákupu ječmene, přípravy sladu a výčepu piva. Patrně v této době byla na Poddomí (čp. 243) postavena nová společná sladovna. Významnou postavou dobrušského pivovarnictví počátku 19. století je František Vladislav Hek (Jiráskův F. L. Věk), mj. majitel právovarečného domu na náměstí. R. 1806 postihl Dobrušku velký požár, při kterém lehla popelem i radnice a pivovar se sladovnou. V letech 1813–1817 zastával F. V. Hek funkci početvedoucího várnického důchodu (vedoucí představitel právovárečníků). R. 1866 postihl město další velký požár, který definitivně ukončil vaření piva na náměstí. Byly vybudovány nové pivovarské sklepy v Novoměstském kopci (Belvedér) a po požáru byl zakoupen poblíž sklepů…  číst dále

čerpáno zejména z http://pivovar.dobruska.info, 5.2. 2012

Královéhradecký kraj,  Rychnov nad Kněžnou  (RK), Dobruška

Místa v okolí

 kostel sv. Václava
 Vlastivědné muzeum
 synagoga
 židovský hřbitov
 mariánský sloup
 radnice
 kostel sv. Ducha
 Chábory
 dům č. p. 134
 mariánský sloup
 kostel Panny Marie
 Opočno – MPZ
 měšťanská škola
 dům č. p. 141
 palmový skleník
 pivovar
 úřední dům
 letohrádek
 Opočno
 Skalka
 Výrov
 městské opevnění
 Černčice
 Přepychy
 Osičina
 Sendraž
 kostel sv. Kateřiny
 Frymburk
 Dobřany
 Na Vartě
 Očelice
 kostel sv. Mikuláše
 Bartoňova útulna
 Vranov
 Hluky
 Šibeník
 kostel sv. Václava
 Bolehošťská Lhota
 Uhřínovice
 Veselice
 Solnice
 kostel sv. Zikmunda
 Kvasiny
 Skuhrov nad Bělou
 Dobrošov
 Skuhrov
 vodní nádrž Rozkoš
 kostel sv. Jakuba
 kostel Všech svatých
 pomník jízdy
 Dobrošov
 Nový Dvůr
 Černíkovice
 Černíkovice
 Nový hrad
 Lično
 Hlodný
 Homolka
 Libníkovice
 kašna
 mariánský sloup
 pranýř
 městské opevnění
 kostel sv. Vavřince
 nová radnice
 podkova
 stará radnice
 děkanství
 Dubno
 vojenský hřbitov
 Náchod
 Barunčina škola
 vojenský hřbitov
 Villa Nova Uhřínov
 kostel sv. Vavřince
 Steidlerova kovárna
 Malá Skalice
 socha Barunky
 malá fara
 Hoděčín
 Feistův kopec
 Koldovka
 Studnice
 Ratibořice
 Zvole
 Velký Třebešov
 kostel sv. Štěpána
 Babiččino údolí
 židovský hřbitov
 kostel Božího Těla
 Rychnov nad Kněžnou
 socha sv. Marka
 Staré bělidlo
 radnice
 kostel sv. Havla
 kašna
 Rychmberk
 Sviništany
 synagoga
 Žernovská rozhledna
 Podorlický skanzen
 Homole
 Chvalkovice
 kostel sv. Jiljí
 kostel sv. Jiří
 synagoga
Kontaktní informace
Staročeský pivovárek, s.r.o.
Křovická ul. 267
518 01 Dobruška
Tel: +420 494 661 905
http://pivovar.dobruska.info
pivovar@dobruska.info
Základní informace místa
ID místa: 10245
Typ místa: technická památka
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 5.2.2012
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

reklama