Farní, pův. klášterní kostel vznikl jako dřevěný počátkem 13. stol. Pak nahrazen kamennou stavbou s vzácně dochovaným raně gotickým portálem. Upraven barokně na začátku 18. stol. asi za účasti Kiliána Ignáce Dienzenhofera a koncem 19. stol. znovu novogoticky. Užíván k pravidelným bohoslužbám.
Hlavní obrázek místa
Police n.Met.-kostel
© farnostpolice.cz 03/2017
Město Police nad Metují je zmíněno prvně r. 1213 v době církevní kolonizace kraje, nyní v něm žijí asi 4000 obyvatel. Prochází jím silnice II/303 Náchod-Hronov-Broumov. Ve stejném směru vede i železniční trať 026, nádraží Police nad Metují je však od samotného města vzdáleno 4 km po silnici II/303 jihozápadně. Městem prochází dálková, červeně značená Jiráskova cesta z Náchoda přes Hronov a Polici na Broumovské stěny a do Broumova. Kolem kostela prochází zelená na Ostaš, která opačným směrem vede do Suchého Dolu a na Božanovský Špičák. Kostel Nanebevzetí Panny Marie se nachází severovýchodně od Masarykova náměstí v sousedství bývalého benediktinského kláštera (nyní muzeum).
Jiří Špaček (s využitím informací různých webových stránek), 13.11. 2005
popis

Kostel Nanebevzetí Panny Marie je raně gotická trojlodní bazilika se střední vysokou lodí, dvěma nižšími postranními loděmi a poměrně dlouhým vyvýšeným a uzavřeným kněžištěm, které bylo určené pro mnišský chór. Ten vychází z obdélníkové části o dvou polích a z pětibokého závěru. Kostel stojí na severozápadním rohu kláštera, se kterým je spojen západním průčelím a presbytářem, který vystupuje polygonálním závěr z příčného klášterního křídla do zadního dvora. Jediná volná průčelí trojlodí jsou západní a severní, přičemž jižní postranní fasáda zasahuje do předního klášterního dvora. Celé západní průčelí kostela je vodorovně děleno římsami ve výši hlavních říms boční a hlavní lodi, je vyvedeno do dvoupatrového štítu s prohýbanými postranicemi ukončenými římsou v obou patrech. Stěny celého kostela jsou o 80 cm zapuštěné do země. Kostel zaujímá celkově 6 794 m² zastavěné plochy. Střední loď je široká 7 m a 30 m dlouhá, boční…  číst dále

Jiří Špaček (s využitím informací wikipedie), 22.9. 2021

historie

Kostel Nanebevzetí Panny Marie je farní, původně klášterní římskokatolický kostel postavený ve 13. století v Polici nad Metují. V té době bylo v Polici nad Metují proboštství spadající pod Břevnovský klášter. Kostel stojí na severozápadním rohu bývalého kláštera, který je chráněn jako kulturní památka České republiky. Původně stával v areálu benediktinského kláštera dřevěný kostelík z počátku 13. století. Později byl nahrazen kamennou stavbou, z níž je zachován vzácný raně gotický ústupkový portál z let 1270-1280. Kostel byl upraven barokně na začátku 18. století pravděpodobně za účasti Kiliána Ignáce Dientzenhofera a koncem 19. století znovu novogoticky. Dějiny polického klášterního kostela začínají r. 1253, kdy ho nechal vystavět opat břevnovských benediktinů Martin I. místo dřívější dřevěné kaple. Za vlády Přemysla Otakara II. r. 1260 v Polici vzniká proboštství, pro které byl Břevnov mateřským klášterem. Polický kamenný kostel zasvěcený…  číst dále

Jiří Špaček (s využitím informací různých webových stránek, především wikipedie), 21.9. 2021

Královéhradecký kraj,  Náchod  (NA), Police nad Metují

Místa v okolí

 Selendrův sloup
 Podklášterní mlýn
 stará škola
 socha sv. Prokopa
 radnice
 kašna
 Vlčinec
 Samaritánka
 haltýře
 Ostaš
 kostel sv. Prokopa
 zvonice
 kříž nad Pěkovem
 smírčí kříž
 kaple sv. Anny
 mlýn Dřevíček
 kaple sv. Anny
 Stárkov
 Na Větrné horce
 Stárkov
 Pánův kříž
 Bystrý
 Homole
 Machovský kříž
 mariánské sousoší
 Jiráskovo divadlo
 Hronov
 Teplice nad Metují
 Bludné skály
 kostel sv. Vavřince
 Skály
 Skály
 Teplice nad Metují
 Hrad u Božanova
 městské opevnění
 stará radnice
 mariánský sloup
 kostel sv. Václava
 Měšťanský pivovar
 Čáp
 Laudonova kaple
 kalvárie
 fara
 Nádraží - divadlo
 Střmen
 Meziměstí
 Na Signálu
 Velká Hejšovina
 Dinopark Karlów
 benediktinský pivovar
 Hampelův sloup
 kostel sv. Barbory
 Fort Karola
 kostel sv. Anny
 kostel Všech svatých
 hrob Viktorky
 Umlaufův mlýn
 zvonice
 Dolní Adršpach
 kostel Panny Marie
 Keyzlarova vila
 kostel sv. Markéty
 Adršpach
 štola Kateřina
 Žaltman
 Radvanice
 Náchod
 pranýř
 podkova
 stará radnice
 děkanství
 kostel sv. Vavřince
 nová radnice
 kašna
 mariánský sloup
 městské opevnění
 vojenský hřbitov
 Vízmburk
 Mieroszów
 Velké Svatoňovice
 Dobrošov
 Homolka
 Červená Hora
 Studnice
 pomník jízdy
 Homole
 Žernovská rozhledna
 Rýzmburk
 Staré bělidlo
 Babiččino údolí
 Dubno
 Ratibořice
 Koldovka
 vojenský hřbitov
Základní informace místa
ID místa: 3573
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kostel, chrám
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 22.9.2021
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Jaká je vlastně historie betlémů, které se v této době objevují na veřejných prostranstvích i u nás doma

Zajímavosti

Začalo to ve stísněném prostoru jeskyně, který se stal prvním betlémem a improvizovanou kaplí a kde také proběhla první slavnostní půlnoční mše, kterou odsloužil František z Assisi 24. prosince roku 1223.

Dva základní druhy středověkého záchodu na hradech a dalších stavbách v Česku, Irsku a Británii

Zajímavosti

V tomto článku do toho šlápneme a probereme tematiku středověkých záchodů v Česku, Irsku a Británii. Bude řeč o dvou základních typech středověkých záchodů na hradech a dalších středověkých stavbách, tzv. vnějších a vnitřních záchodech.

Výlet za triobity do starého lomu Požáry v Praze - Řeporyjích

Cestování

Nevíte kam se vrtnout v sobotní nebo nedělní odpoledne? Prozkoumejte národní přírodní památku Požáry, která má ze stratigrafického hlediska světový význam. Vstup do areálu je volný.

Pláže na ostrově CRES, které jsou dostupné autem nebo pěšky

Cestování

Na Chorvatském ostrově CRES je bezpočet nádherných pláží. Některé jsou dostupné autem, některé jen lodí. Navštívili jsme ty které jsou dostupné autem z pevniny a zjistili jejich přednosti a nedostatky. Jako výchozí bod bylo pro nás město Cres.

Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.

Historie

Současná irská literatura nabízí spoustu zajímavých úlomků z historie země v době Vikingů, tedy v 9. až 12. stol. Informace jsou ale často velmi nesourodé. Následující článek se proto pokouší dát dohromady souvislý příběh o událostech v Irsku z této doby.

Pohádkovému Jičínu předcházela jedna z největších katastrof 17. století

Hrady a zámky

Kdo by neznal hlavní město pohádek, Jičín! Město nacházející se v ráji, tedy v tom Českém ráji. Žil zde loupežník Rumcajs se svou rodinou. Tyto pohádkové postavičky milovaly celé generace nejen dětí a v městě Jičíně na ně narazíte téměř na každém kroku.

reklama