Farní, pův. klášterní kostel vznikl jako dřevěný počátkem 13. stol. Pak nahrazen kamennou stavbou s vzácně dochovaným raně gotickým portálem. Upraven barokně na začátku 18. stol. asi za účasti Kiliána Ignáce Dienzenhofera a koncem 19. stol. znovu novogoticky. Užíván k pravidelným bohoslužbám.
Hlavní obrázek místa
Police n.Met.-kostel
© farnostpolice.cz 03/2017
Město Police nad Metují je zmíněno prvně r. 1213 v době církevní kolonizace kraje, nyní v něm žijí asi 4000 obyvatel. Prochází jím silnice II/303 Náchod-Hronov-Broumov. Ve stejném směru vede i železniční trať 026, nádraží Police nad Metují je však od samotného města vzdáleno 4 km po silnici II/303 jihozápadně. Městem prochází dálková, červeně značená Jiráskova cesta z Náchoda přes Hronov a Polici na Broumovské stěny a do Broumova. Kolem kostela prochází zelená na Ostaš, která opačným směrem vede do Suchého Dolu a na Božanovský Špičák. Kostel Nanebevzetí Panny Marie se nachází severovýchodně od Masarykova náměstí v sousedství bývalého benediktinského kláštera (nyní muzeum).
Jiří Špaček (s využitím informací různých webových stránek), 13.11. 2005
popis

Kostel Nanebevzetí Panny Marie je raně gotická trojlodní bazilika se střední vysokou lodí, dvěma nižšími postranními loděmi a poměrně dlouhým vyvýšeným a uzavřeným kněžištěm, které bylo určené pro mnišský chór. Ten vychází z obdélníkové části o dvou polích a z pětibokého závěru. Kostel stojí na severozápadním rohu kláštera, se kterým je spojen západním průčelím a presbytářem, který vystupuje polygonálním závěr z příčného klášterního křídla do zadního dvora. Jediná volná průčelí trojlodí jsou západní a severní, přičemž jižní postranní fasáda zasahuje do předního klášterního dvora. Celé západní průčelí kostela je vodorovně děleno římsami ve výši hlavních říms boční a hlavní lodi, je vyvedeno do dvoupatrového štítu s prohýbanými postranicemi ukončenými římsou v obou patrech. Stěny celého kostela jsou o 80 cm zapuštěné do země. Kostel zaujímá celkově 6 794 m² zastavěné plochy. Střední loď je široká 7 m a 30 m dlouhá, boční…  číst dále

Jiří Špaček (s využitím informací wikipedie), 22.9. 2021

historie

Kostel Nanebevzetí Panny Marie je farní, původně klášterní římskokatolický kostel postavený ve 13. století v Polici nad Metují. V té době bylo v Polici nad Metují proboštství spadající pod Břevnovský klášter. Kostel stojí na severozápadním rohu bývalého kláštera, který je chráněn jako kulturní památka České republiky. Původně stával v areálu benediktinského kláštera dřevěný kostelík z počátku 13. století. Později byl nahrazen kamennou stavbou, z níž je zachován vzácný raně gotický ústupkový portál z let 1270-1280. Kostel byl upraven barokně na začátku 18. století pravděpodobně za účasti Kiliána Ignáce Dientzenhofera a koncem 19. století znovu novogoticky. Dějiny polického klášterního kostela začínají r. 1253, kdy ho nechal vystavět opat břevnovských benediktinů Martin I. místo dřívější dřevěné kaple. Za vlády Přemysla Otakara II. r. 1260 v Polici vzniká proboštství, pro které byl Břevnov mateřským klášterem. Polický kamenný kostel zasvěcený…  číst dále

Jiří Špaček (s využitím informací různých webových stránek, především wikipedie), 21.9. 2021

Královéhradecký kraj,  Náchod  (NA), Police nad Metují

Místa v okolí

 Selendrův sloup
 Podklášterní mlýn
 stará škola
 socha sv. Prokopa
 kašna
 radnice
 Vlčinec
 Samaritánka
 haltýře
 Ostaš
 zvonice
 kostel sv. Prokopa
 kříž nad Pěkovem
 smírčí kříž
 kaple sv. Anny
 mlýn Dřevíček
 kaple sv. Anny
 Stárkov
 Na Větrné horce
 Stárkov
 Pánův kříž
 Bystrý
 Homole
 Machovský kříž
 mariánské sousoší
 Jiráskovo divadlo
 Hronov
 Bludné skály
 Teplice nad Metují
 kostel sv. Vavřince
 Skály
 Skály
 Teplice nad Metují
 Raubeschloss
 městské opevnění
 stará radnice
 mariánský sloup
 kostel sv. Václava
 Měšťanský pivovar
 Čáp
 Laudonova kaple
 kalvárie
 fara
 Nádraží - divadlo
 Střmen
 Na Signálu
 Meziměstí
 Velká Hejšovina
 Dinopark Karlów
 benediktinský pivovar
 Hampelův sloup
 kostel sv. Barbory
 Fort Karola
 kostel sv. Anny
 kostel Všech svatých
 hrob Viktorky
 Umlaufův mlýn
 zvonice
 Dolní Adršpach
 kostel Panny Marie
 Keyzlarova vila
 kostel sv. Markéty
 Adršpach
 štola Kateřina
 Žaltman
 Radvanice
 Náchod
 pranýř
 podkova
 stará radnice
 děkanství
 kašna
 mariánský sloup
 městské opevnění
 kostel sv. Vavřince
 nová radnice
 vojenský hřbitov
 Vízmburk
 Mieroszów
 Velké Svatoňovice
 Dobrošov
 Homolka
 Červená Hora
 pomník jízdy
 Studnice
 Homole
 Žernovská rozhledna
 Rýzmburk
 Staré bělidlo
 Babiččino údolí
 Dubno
 Ratibořice
 Koldovka
 vojenský hřbitov
Základní informace místa
ID místa: 3573
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kostel, chrám
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 22.9.2021
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

reklama