Rodný domek spisovatele Aloise Jiráska pochází z konce 18. století. Jedná se o roubenou budovu. Patří ke kulturním památkám lidové architektury. Dnes je upravena jako muzeum.
Hlavní obrázek místa
Deska na rodném domku Aloise Jiráska
© Pavel Vítek 07/2007
Město Hronov je městečko v severovýchodních Čechách v půvabné krajině na řece Metuji. Nachází se 8 km severozápadně od Náchoda. Prochází jím silnice č. II/303 Náchod – Hronov – Broumov a železniční trať č. 026 Týniště n.O. – Hronov – Meziměstí. Autobusová doprava je zajišťována několika spoji na trati Náchod – Broumov. Hronov je rodištěm tří významných českých umělců. Spisovatele a dramatika Aloise Jiráska (1851–1930), malíře a spisovatele Josefa Čapka (1887–1945) a spisovatele Egona Hostovského (1908–1973). Ve městě se každoročně v srpnu v Jiráskově divadle koná mezinárodní přehlídka amatérského divadla Jiráskův Hronov.
Pavel Vítek, 31.7. 2007
popis

Rodný domek spisovatele Aloise Jiráska pochází z konce 18. století. Je na něm nápis "V chaloupce této narodil se Alois Jirásek, 23. srpna L.P. 1851". V tomto domku prožil Alois Jirásek své dětství a za studií se sem o prázdninách vracel. Zde také začala vznikat jeho první literární díla. Přes rozsah jeho spisů se však svou prací (snad nechtěně) stal největším mystifikátorem českých dějin, a to zejména napsáním Starých pověstí českých, ale i jiných děl popisujících zejména pobělohorskou dobu. Jiráskův rodný domek je roubená chalupa z konce 18. století. Patří ke kulturním památkám lidové architektury. Dnes je upravena jako muzeum. Vystavené exponáty a vybavení nejsou původní, včetně nepůvodního nábytku. Domek se nachází asi 200 m od náměstí ČSA směrem na Polici nad Metují vlevo mírně pod silnicí.

Pavel Vítek, 31.7. 2007

Královéhradecký kraj,  Náchod  (NA), Hronov

Místa v okolí

 mariánské sousoší
 Jiráskovo divadlo
 Hronov
 Homole
 Na Signálu
 Na Větrné horce
 mlýn Dřevíček
 zvonice
 kostel sv. Prokopa
 Vlčinec
 haltýře
 Bystrý
 Stárkov
 Stárkov
 hrob Viktorky
 Keyzlarova vila
 smírčí kříž
 Náchod
 kašna
 radnice
 stará škola
 Selendrův sloup
 socha sv. Prokopa
 pranýř
 podkova
 stará radnice
 děkanství
 Podklášterní mlýn
 vojenský hřbitov
 kašna
 mariánský sloup
 městské opevnění
 kostel sv. Vavřince
 nová radnice
 Bludné skály
 Homolka
 Samaritánka
 zvonice
 kaple sv. Anny
 Ostaš
 Dobrošov
 Dobrošov
 Studnice
 pomník jízdy
 Vízmburk
 kříž nad Pěkovem
 Červená Hora
 Pánův kříž
 Skály
 Skály
 Machovský kříž
 kostel sv. Václava
 Žernovská rozhledna
 Čáp
 kaple sv. Anny
 štola Kateřina
 Rýzmburk
 Bartoňova útulna
 Babiččino údolí
 Staré bělidlo
 Dinopark Karlów
 Dubno
 Velká Hejšovina
 Raubeschloss
 Ratibořice
 Velké Svatoňovice
 Na Vartě
 Fort Karola
 Teplice nad Metují
 Žaltman
 Koldovka
 Sendraž
 kaple sv. Michala
 stará radnice
 Teplice nad Metují
 Turyň
 kostel sv. Vavřince
 vojenský hřbitov
 Dřevěnka
 Radvanice
 Střmen
 Barunčina škola
 Malá Skalice
 Šibeník
 Steidlerova kovárna
 malá fara
 kalvárie
 Frymburk
 socha Barunky
 vodní nádrž Rozkoš
 Hampelův sloup
 Homole
 Feistův kopec
 městské opevnění
 fara
 kostel sv. Václava
 kostel sv. Štěpána
 stará radnice
 mariánský sloup
 Měšťanský pivovar
 Velký Třebešov
 Adršpach
 Chvalkovice
 kostel sv. Jiljí
 kostel sv. Barbory
 Sviništany
 benediktinský pivovar
 Nový Dvůr
 Veselice
Kontaktní informace
Muzeum Aloise Jiráska (pobočka Hronov)
Jiráskova ul. čp. 90
549 31 Hronov
Tel: 491 483 538
http://rmn.wz.cz
muzeumna.ekonom@seznam.cz
Základní informace místa
ID místa: 5526
Typ místa: ostatní
Podkategorie: palác, dům
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: v návštěvních hodinách
Uveřejněno: 31.7.2007
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Trenčín, krásné město na řece Váhu a jeho dominanta

Cestování

Na hradní skále Trenčianského hradu je římský latinský nápis z období Římské říše, který je nejstarším nápisem na Slovensku a býval taky nejstarším nápisem v tehdejším Československu. Majestátní Trenčianský hrad patří k nekrásnějším hradům na Slovensku a jeho mohutná Matúšova věž je výraznou dominantou celého kraje. Z podhradí Trenčianského hradu se na řece Váhu vyvinulo město Trenčín s mnoha historickými a kulturními památkami.

reklama