Štola budována jako odvodňovací pro výše položené doly v 30.-50. letech 19. stol., ale nedokončena. Vyhloubeno jen 250 m z plánovaného 1 km. Sloužila jako zdroj vody pro místní lázně, koksárny a briketárnu, nyní zásobuje jen vodotrysky. V letech 2010-2011 opravena její vstupní část.
Hlavní obrázek místa
Malé Svatoňovice - štola Kateřina
© Jiří Špaček, 07/2017
Pod Jestřebími horami vznikala postupně nová osada, vzdálená asi 2 km od mateřské obce Svatoňovic, od níž byla oddělena lány polí. Říkalo se jí Studánka svatoňovická nebo Svatoňovičky. Prvně je zmiňována r. 1709. Růst osady zesílil po r. 1715, kdy tu vzniklo u pramene významné poutní místo s lázněmi a od konce 18. stol. její rozvoj podpořilo ještě dolování černého uhlí v okolí. Stala se centrem důlního podnikání, které od počátku 19. století postupně přecházelo do vlastnictví náchodské vrchnosti. V průběhu 19. století se osada definitivně osamostatnila a vznikly názvy Velké a Malé Svatoňovice. Malé Svatoňovice leží asi 1 km severně od silnice I/14 z Náchoda do Trutnova poblíž Úpice. Mají nádraží na trati 032 z Jaroměře do Trutnova. Prochází tudy dálková, červeně značená turistická trasa ze Rtyně v Podkrkonoší k rozhledně Žaltman na hřebenu Jestřebích hor, k hřebenu míří též druhá větev červené na Kolčarku s památkami na čs. hraniční opevnění z 1. republiky. Z obce vychází dále modrá značka přes hřeben Jestřebích hor do Radvanic. Malé Svatoňovice mají dnes kolem 1500 obyvatel. Štola Kateřina se nachází na severním okraji obce při modré turistické značce necelých 0,5 km nad náměstím v bezprostředním sousedství Mariánského sadu.
27.7. 2017
historie

První nález černého uhlí v oblasti Jestřebích hor byl učiněn v Markoušovicích r. 1590, jak potvrzuje Simon Hüttel v trutnovské kronice. Na Svatoňovicku bylo uhlí poprvé kopáno podle náchodského zámeckého archivu kolem r. 1634. Vrchnost si tehdy vyhrazovala dodávání nejkvalitnějších kusů uhlí pro potřebu dvorního kováře. Vzrůstající zájem o nové palivo si vynutil vznik nové profese uhlokopa, vznikla potřeba zakládat úpadní jámy, svislé šachtice a odvodňovací štoly. Dědičná štola Kateřina byla založena koncem 30. let 19. století. Právě v té době, 29. listopadu 1839 zemřela Kateřina Vilemína, vévodkyně zaháňská, které téměř 40 let patřilo náchodské panství. Na její památku byla štola pojmenována. Podle plánu měla mít délku 1 km, aby odvodňovala výše umístěné doly na Předních horách. Nebyla však nikdy dokončena. Po dosažení 250 m v ní bylo krátce dolováno uhlí. Poté byl zájem horního úřadu zaměřen jinam a v 50. letech 19. století bylo dílo…  číst dále

Jiří Špaček (zdroj: informační panel u vstupu do štoly), 27.7. 2017

Královéhradecký kraj,  Trutnov  (TU), Malé Svatoňovice

Místa v okolí

 Žaltman
 Velké Svatoňovice
 Radvanice
 stará radnice
 kaple sv. Michala
 Dřevěnka
 zvonice
 Vízmburk
 hrob Viktorky
 Starý Rokytník
 Bystrý
 Skály
 Skály
 Stárkov
 Keyzlarova vila
 Stárkov
 Střmen
 Červená Hora
 mlýn Dřevíček
 Adršpach
 smírčí kříž
 kaple sv. Anny
 pěchotní srub T-S 63
 Dolní Adršpach
 Bolkov
 Trutnov
 Krakonošova kašna
 stará radnice
 Hampelův sloup
 evangelický kostel
 Teplice nad Metují
 Šibeník
 kostel sv. Vavřince
 Teplice nad Metují
 Homole
 kostel Všech svatých
 mariánské sousoší
 Hronov
 zvonice
 Samaritánka
 Jiráskovo divadlo
 Rýzmburk
 Ostaš
 Vlčinec
 kovárna
 kostel sv. Mikuláše
 kostel Panny Marie
 Babiččino údolí
 kříž nad Pěkovem
 Rechenburg
 Studnice
 kašna
 socha sv. Prokopa
 radnice
 Podklášterní mlýn
 stará škola
 Selendrův sloup
 Ratibořice
 haltýře
 kostel sv. Prokopa
 železniční most
 Koldovka
 kostel sv. Anny
 Chvalkovice
 Stachelberg
 židovský hřbitov
 kostel sv. Jiljí
 vojenský hřbitov
 vojenský hřbitov
 Dubno
 Velká Bukovina
 synagoga
 Homolka
 Náchod
 pranýř
 stará radnice
 městské opevnění
 děkanství
 kostel sv. Vavřince
 kašna
 mariánský sloup
 podkova
 nová radnice
 pomník jízdy
 Žacléř
 Nádraží - divadlo
 Meziměstí
 Mieroszów
 Dobrošov
 kostel sv. Anny
 Dobrošov
 Ochranná kaple
 kostel sv. Anny
 Žireč
Základní informace místa
ID místa: 13568
Typ místa: technická památka
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: nepřístupno
Uveřejněno: 28.7.2017
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobné

Články

Zapomenutá Halič a skryté klenoty Dušana Jurkoviče

Cestování

Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.

Než se budete radovat z nové kuchyně, je potřeba se některých věcí vyvarovat

Ostatní

Stěhujete se do nového bytu? Plánujete novou kuchyň a těšíte se až v ní poprvé uvaříte? Máme pro Vás několik tipů na co si dát pozor při jejím plánování a realizaci, aby nová kuchyň nebyla zklamáním.

Na skok k Panence do Skoků - díl první: zrození legendy

Historie

Rčení „panenko skákavá“ pravděpodobně zná většina z nás. Nemnozí ovšem vědí, že souvisí se zaniklou vesnicí nad Žlutickou přehradou a s uctívání mariánského obrazu, který je považován za zázračný.

Jak se topilo na hradech?

Reklamní sdělení

Ať už si to uvědomujeme či nikoliv, žijeme v době, která nám díky pokroku a novým technologiím nabízí plnou kontrolou nad chodem domácnosti. V teplých letních měsících spoléháme na klimatizovanou teplotu vzduchu a před zimou se chráníme například regulací ohřevu vody v radiátorech.

Procházka zimním Štramberkem protáhne tělo a pohladí duši

Cestování

Štramberk je v mnoha ohledech jedinečné město. Jeho mohutná kamenná věž, vyhlížející už pěkných pár století daleko do kraje, má dar vábení. Nelze ji jenom tak uniknout. Jakmile jednou její volání vyslyšíte, lapne vás a už nepustí. Propadnete kouzlu tohoto města, jemuž se ne nadarmo říká Moravský Betlém.

Krásné odpoledne s procházkou a bruslením ve Veltrusském parku

Cestování

Pokud hledáte neopakovatelnou volnočasovou aktivitu na půlden, můžete si zaskočit zabruslit do parku ve Veltrusích. Na umělém kanále Mlýnského potoka je možné kromě bruslení trénovat hokej případně se po místních pláních proběhnout na běžkách.

reklama