Štola budována jako odvodňovací pro výše položené doly v 30.-50. letech 19. stol., ale nedokončena. Vyhloubeno jen 250 m z plánovaného 1 km. Sloužila jako zdroj vody pro místní lázně, koksárny a briketárnu, nyní zásobuje jen vodotrysky. V letech 2010-2011 opravena její vstupní část.
Hlavní obrázek místa
Malé Svatoňovice - štola Kateřina
© Jiří Špaček, 07/2017
Pod Jestřebími horami vznikala postupně nová osada, vzdálená asi 2 km od mateřské obce Svatoňovic, od níž byla oddělena lány polí. Říkalo se jí Studánka svatoňovická nebo Svatoňovičky. Prvně je zmiňována r. 1709. Růst osady zesílil po r. 1715, kdy tu vzniklo u pramene významné poutní místo s lázněmi a od konce 18. stol. její rozvoj podpořilo ještě dolování černého uhlí v okolí. Stala se centrem důlního podnikání, které od počátku 19. století postupně přecházelo do vlastnictví náchodské vrchnosti. V průběhu 19. století se osada definitivně osamostatnila a vznikly názvy Velké a Malé Svatoňovice. Malé Svatoňovice leží asi 1 km severně od silnice I/14 z Náchoda do Trutnova poblíž Úpice. Mají nádraží na trati 032 z Jaroměře do Trutnova. Prochází tudy dálková, červeně značená turistická trasa ze Rtyně v Podkrkonoší k rozhledně Žaltman na hřebenu Jestřebích hor, k hřebenu míří též druhá větev červené na Kolčarku s památkami na čs. hraniční opevnění z 1. republiky. Z obce vychází dále modrá značka přes hřeben Jestřebích hor do Radvanic. Malé Svatoňovice mají dnes kolem 1500 obyvatel. Štola Kateřina se nachází na severním okraji obce při modré turistické značce necelých 0,5 km nad náměstím v bezprostředním sousedství Mariánského sadu.
27.7. 2017
historie

První nález černého uhlí v oblasti Jestřebích hor byl učiněn v Markoušovicích r. 1590, jak potvrzuje Simon Hüttel v trutnovské kronice. Na Svatoňovicku bylo uhlí poprvé kopáno podle náchodského zámeckého archivu kolem r. 1634. Vrchnost si tehdy vyhrazovala dodávání nejkvalitnějších kusů uhlí pro potřebu dvorního kováře. Vzrůstající zájem o nové palivo si vynutil vznik nové profese uhlokopa, vznikla potřeba zakládat úpadní jámy, svislé šachtice a odvodňovací štoly. Dědičná štola Kateřina byla založena koncem 30. let 19. století. Právě v té době, 29. listopadu 1839 zemřela Kateřina Vilemína, vévodkyně zaháňská, které téměř 40 let patřilo náchodské panství. Na její památku byla štola pojmenována. Podle plánu měla mít délku 1 km, aby odvodňovala výše umístěné doly na Předních horách. Nebyla však nikdy dokončena. Po dosažení 250 m v ní bylo krátce dolováno uhlí. Poté byl zájem horního úřadu zaměřen jinam a v 50. letech 19. století bylo dílo…  číst dále

Jiří Špaček (zdroj: informační panel u vstupu do štoly), 27.7. 2017

Komentáře

Královéhradecký kraj,  Trutnov  (TU), Malé Svatoňovice

Místa v okolí

 Žaltman
 Velké Svatoňovice
 Radvanice
 stará radnice
 kaple sv. Michala
 Dřevěnka
 zvonice
 Vízmburk
 Čáp
 hrob Viktorky
 Starý Rokytník
 Bystrý
 Skály
 Skály
 Keyzlarova vila
 Stárkov
 Stárkov
 Belver
 Střmen
 Červená Hora
 mlýn Dřevíček
 Adršpach
 smírčí kříž
 kaple sv. Anny
 Dolní Adršpach
 pěchotní srub T-S 63
 Bolkov
 Trutnov
 Krakonošova kašna
 stará radnice
 Hampelův sloup
 evangelický kostel
 Teplice nad Metují
 Šibeník
 Turyň
 Teplice nad Metují
 kostel sv. Vavřince
 Homole
 kostel Všech svatých
 mariánské sousoší
 Hronov
 zvonice
 Samaritánka
 Jiráskovo divadlo
 Rýzmburk
 Vlčinec
 Ostaš
 Žernovská rozhledna
 Na Signálu
 kovárna
 kostel sv. Mikuláše
 kostel Panny Marie
 kostel sv. Kateřiny
 Staré bělidlo
 kříž nad Pěkovem
 Rechenburg
 Babiččino údolí
 Studnice
 kašna
 radnice
 socha sv. Prokopa
 Podklášterní mlýn
 stará škola
 klášter benediktinů
 Ratibořice
 Selendrův sloup
 haltýře
 kostel sv. Prokopa
 železniční most
 Na Větrné horce
 kostel sv. Anny
 Koldovka
 Chvalkovice
 Stachelberg
 Eliška
 židovský hřbitov
 kostel sv. Jiljí
 vojenský hřbitov
 vojenský hřbitov
 Dubno
 Velká Bukovina
 synagoga
 Homolka
 Náchod
 stará radnice
 městské opevnění
 děkanství
 kostel sv. Vavřince
 pranýř
 podkova
 nová radnice
 kašna
 mariánský sloup
 pomník jízdy
 Žacléř
 Nádraží - divadlo
 Meziměstí
 Mieroszów
 Dobrošov
 kostel sv. Anny
 Dobrošov
 Ochranná kaple
 kostel sv. Anny
 Žireč
Základní informace místa
ID místa: 13568
Typ místa: technická památka
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: nepřístupno
Uveřejněno: 28.7.2017
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Jak si bezpečně uchovávat své rodinné digitální fotografie, filmy, hudbu a dokumenty

Ostatní

Pokud hledáte kam a jak bezpečně ukládat své rodinné soubory jako jsou fotky, videa, programy, hudba nebo jiná data a nechcete využívat veřejné cloudové služby, je čas se poohlédnout po jiném elegantním řešení.

Na co nezapomenout při elektroinstalaci v novém rodinném domě

Ostatní

Když se rozhodnete pro stavbu nového domu je toho na řešení opravdu hodně. Aby se na něco nezapomnělo v průběhu elektroinstalačních prací, přináším Vám pěkně pohromadě pár praktických rad a tipů.

3 nejlepší tipy pro zlepšení fotografování architektury

Reklamní sdělení

Architektura je vizuální umění, což znamená, že její úspěch závisí na tom, jak vypadá. Ošklivá budova nepřitáhne tolik návštěvníků a nedokáže nalákat potenciální nájemce nebo kupce. Ve fotografii je osvětlení nejdůležitějším prvkem, který rozhoduje o úspěšném záběru. Osvětlení může vaše fotografie architektury ovlivnit nebo zničit, a proto vám přinášíme tyto nejlepší tipy, jak své snímky vylepšit. Fotografování architektury s sebou přináší své vlastní výzvy, ale výsledky mohou být neuvěřitelně obohacující, jakmile si je osvojit. Nejde jen o správné úhly; existuje několik triků, díky kterým budou vaše snímky vynikat nad ostatními. Zde je několik nejlepších tipů, jak můžete zlepšit své fotografování architektury:

Děsím se toho, co přijde po sloučení mé banky s jinou bankou na základě předchozích zkušeností.

Ostatní

Již jednou se stalo, že banku, pro kterou jsem se svobodně a s nadšením rozhodl a kterou jsem mnoho let využíval spolkla jiná banka. A to se pak děly věci, které negativním způsobem ovlivnily můj život na několik roků.

Suflé, plisé, ragů, fiží, boa, filé a karé

Zajímavosti

Slova, která fascinují svým netradičním, trochu rozplizlým zněním. Kromě zvukomalby nemají některé z nich spolu nic moc společného. Tak se nyní podrobněji podíváme na každé z nich.

Jak přežít týden u moře v Bulharské Albeně nedaleko Varny

Cestování

Albena je dnes lázeňsko-turistický komplex, který ožívá především během letních měsíců. Tento chráněný monument socialismu se nalézá asi 20km od města Varna v Bulharském letovisku.

Naposledy navštívené

reklama