Pozdně barokní kostel Povýšení sv. Kříže z let 1760-1770 postaven na místě starší stavby zásluhou J. Ch. Swéerts-Sporcka. Jednotné rokokové vnitřní zařízení pochází z doby stavby. Nyní filiální kostel ve farnosti při děkanství Dvůr Králové n. L. s pravidelnými bohoslužbami.
Hlavní obrázek místa
Choustníkovo Hradiště
© anonym 09/2019
Městys Choustníkovo Hradiště (německy Gradlitz bei Königinhof) leží na silnici I/37, která spojuje Jaroměř a Trutnov, a to asi 4,5 km východně od Dvora Králové nad Labem. Žije tu asi 550 obyvatel. Železniční spojení městys nemá. První písemná zmínka o obci pochází z r. 1316, kdy ji král Jan Lucemburský zastavil Půtovi z Turgova jako jistinu slíbené odměny za vojenskou pomoc. Právě Půta zde zřejmě vybudoval hrad (viz samostatné heslo), snad na místě staršího hradiště. Na konci 14. století patřil hrad a přilehlé panství Heřmanovi z Choustníka, jehož jméno je dostalo i do názvu obce. Po rychlém střídání majitelů jej v 17. stol. koupil hrabě Johann Anton Sporck, který dal opravit hrad a až do své smrti r. 1679 zde bydlel. Jeho syn Franz Anton Sporck hrad nejprve rozšířil, ale nakonec si vybudoval sídlo v nedalekém Kuksu a hrad až do r. 1739 sloužil jako provizorní klášter celestýnek. Poté byl užíván jako sýpka a na konci 18. století opuštěn zchátral. Historický status městyse byl obci navrácen dne 9. května 2022. Areál kostela s farou se nachází na jižním okraji městyse na hřbitově při silnici I/37.
Jiří Špaček, 24.3. 2023
popis

Kostel Povýšení sv. Kříže je jednolodní stavba s půlkruhově uzavřeným presbytářem, se sakristiemi po stranách, nad nimi jsou dvě patrové oratoře. V západním průčelí stojí hranolová věž s okosenými nárožími. Presbytář je sklenut plackou, loď je sklenuta třemi plackami, oddělenými profilovanými pásy. Zařízení je jednotné, rokokové, současné se stavbou. Hlavní oltář je baldachýnový se sochařskou skupinou Kalvárie, čtyři boční oltáře tabulové, kazatelna s figurálními reliéfy a čtyřmi sochami, cínová křtitelnice od F.J. Jakubce z r. 1732. Varhany pro kostel postavila r. 1908 věhlasná varhanářská firma Rieger-Kloss z Krnova.

Jiří Špaček (s využitím informací různých webových stránek a UPČ 1 Academia 1977), 25.3. 2023

historie

Na začátku 16. století stála na místě dnešního kostela dřevěná kaple. V 17. století místo ní dala vystavět šlechtična neznámého jména kamenný kostelík, připomínaný v r. 1637. Současný pozdně barokní kostel byl postaven v letech 1760-1770 podle plánů trutnovského stavitele Leopolda Niederröckera. Kostel nechal vystavět jeho patron Johann Christian Swéerts-Sporck. Vysvěcen byl 14. října 1770 královéhradeckým biskupem Františkem Chorinským z Ledské (podle nápisu na dřevěné desce v kněžišti). Nyní je kostel Povýšení sv. Kříže filiálním ve farnosti při děkanství Dvůr Králové nad Labem a konají se v něm pravidelné nedělní bohoslužby. Areál kostela s farou je od r. 1958 zapsán v seznamu kulturních památek ČR.

Jiří Špaček (s využitím informací různých webových stránek a UPČ 1 Academia 1977), 25.3. 2023

Půdorys místa

půdorys kostela
© Emanuel Poche: Soupis památek historických a uměleckých v Království Českém, sv. 48 Politický okres královédvorský, Archaelogická komise při České akademii věd a umění, Praha 1937
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek

Komentáře

Královéhradecký kraj,  Trutnov  (TU), Choustníkovo Hradiště

Místa v okolí

 kostel sv. Anny
 Žireč
 Kuks
 kostel sv. Josefa
 Betlém u Kuksu
 synagoga
 nová radnice
 Bergerův dvůr
 městské opevnění
 staré děkanství
 děkanství
 stará radnice
 Dvůr Králové
 židovský hřbitov
 židovský hřbitov
 Velká Bukovina
 synagoga
 Hořenice
 kostel sv. Jiljí
 kovárna
 kostel sv. Mikuláše
 kostel sv. Josefa
 městský hřbitov
 Chvalkovice
 Velichovky
 Wenkeův dům
 kostel sv. Mikuláše
 Jaroměř
 kostel sv. Jakuba
 Sviništany
 Dubenec
 Zátluky
 Velehrádek
 Zvole
 Chotěborky - VPZ
 Velký Třebešov
 kostel sv. Štěpána
 Rotemberk
 pevnost Josefov
 Třebešovský rybník
 mlýn Podhrad
 Malý Třebešov
 Turyň
 Vražba
 Habřina
 Bílé Poličany
 Velký Vřešťov
 Velký Vřešťov
 socha Barunky
 malá fara
 Steidlerova kovárna
 kostel sv. Anny
 Malá Skalice
 Holohlavský rybník
 Rýzmburk
 Barunčina škola
 Staré bělidlo
 Žernovská rozhledna
 Ratibořice
 Nový Dvůr
 Holohlavy
 Babiččino údolí
 Rodov
 Koldovka
 Červená Hora
 vojenský hřbitov
 Starý Rokytník
 Starý Rokytník
 Šluspárk
 kostel Zjevení Páně
 Smiřice
 Veselice
 Dřevěnka
 kaple sv. Michala
 Bradlo
 stará radnice
 vodní nádrž Rozkoš
 Nové Zámky
 Vízmburk
 Dubno
 kostel sv. Jiří
 zvonice
 Miletín
 Šibeník
 evangelický kostel
 socha Václava Hanky
 kostel sv. Prokopa
 Hankův rodný dům
 Hořiněves
 Krakonošova kašna
 stará radnice
 Vlčice
 Velké Svatoňovice
 kostel sv. Stanislava
 kostel sv. Vojtěcha
 kostel sv. Jakuba
 zvonice
 kostel sv. Zikmunda
 Jeřice
 morový sloup
 radnice
 Hostinné
 děkanství
 smírčí kříž
 štola Kateřina
 Žaltman
 Radvanice
 Dohalice
Základní informace místa
ID místa: 17083
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kostel, chrám
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 25.3.2023
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Hrady, které v roce 2023 stojí za návštěvu

Reklamní sdělení

Česká republika je plná krásných a historických památek, ale hrady nepochybně patří mezi ty nejvíce fascinující. V tomto článku si přiblížíme tři hrady, které podle nás i v roce 2023 jednoznačně stojí za návštěvu. A to i pokud jste je už navštívili.

Anglická středověká kolonie v Irsku a v irském hrabství Wexford na jihovýchodě země

Historie

V předchozím článku „Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170” jsme si objasnili příčiny a průběh invaze. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na následnou anglonormanskou (anglickou) středověkou kolonizaci Irska. Specificky se zaměříme na anglickou kolonizaci jihovýchodního cípu Irska, dnešního hrabství Wexford. Hrabství je významné tím, že právě zde v roce 1169 invaze začala.

Proč už nechci klimatizaci Daikin a jakou vybrat klimatizaci abyste za 3 roky nemuseli řešit opravu?

Ostatní

Po negativní zkušenosti s klimatizací značky Daikin a hlavně s přístupem firmy jsem se začal o tuto problematiku zajímat a hledal jak jsou na tom jiné značky a výrobky. Téma se zaobírá splitovými klimatizacemi.

Jak si bezpečně uchovávat své rodinné digitální fotografie, filmy, hudbu a dokumenty

Ostatní

Pokud hledáte kam a jak bezpečně ukládat své rodinné soubory jako jsou fotky, videa, programy, hudba nebo jiná data a nechcete využívat veřejné cloudové služby, je čas se poohlédnout po jiném elegantním řešení.

Na co nezapomenout při elektroinstalaci v novém rodinném domě

Ostatní

Když se rozhodnete pro stavbu nového domu je toho na řešení opravdu hodně. Aby se na něco nezapomnělo v průběhu elektroinstalačních prací, přináším Vám pěkně pohromadě pár praktických rad a tipů.

3 nejlepší tipy pro zlepšení fotografování architektury

Reklamní sdělení

Architektura je vizuální umění, což znamená, že její úspěch závisí na tom, jak vypadá. Ošklivá budova nepřitáhne tolik návštěvníků a nedokáže nalákat potenciální nájemce nebo kupce. Ve fotografii je osvětlení nejdůležitějším prvkem, který rozhoduje o úspěšném záběru. Osvětlení může vaše fotografie architektury ovlivnit nebo zničit, a proto vám přinášíme tyto nejlepší tipy, jak své snímky vylepšit. Fotografování architektury s sebou přináší své vlastní výzvy, ale výsledky mohou být neuvěřitelně obohacující, jakmile si je osvojit. Nejde jen o správné úhly; existuje několik triků, díky kterým budou vaše snímky vynikat nad ostatními. Zde je několik nejlepších tipů, jak můžete zlepšit své fotografování architektury:

Naposledy navštívené

reklama