Pův. gotická stojící tvrz obdélníkového půdorysu s renes. sgrafity z první třetiny 16. stol. Za stavitele lze považovat Bohuňka Údražského z Kestřan. Tento rod vlastnil panství s tvrzí téměř do konce 18. stol. Od r. 1711 se stává součástí panství Chřešťovice a tvrz byla přestavěna na barokní sýpku.
Hlavní obrázek místa
Pohled na tvrz
© Petr Nožička 10/2019
Ves Údraž je prvně písemně doložena r. 1469 a v současnosti je místní částí obce Albrechtice nad Vltavou. Žije tu asi 120 obyvatel. Vsí prochází severojižním směrem silnice II/138 od Zvíkovského Podhradí přes Albrechtice nad Vltavou do Temelína. Místní tvrz stojí u č. p. 1 na západním okraji vsi a je od r. 1958 zapsána do seznamu kulturních památek ČR.
27.8. 2020
popis

Původně gotická stavba je protáhlého půdorysu s dvěma nadzemními podlažími. Jižní štít a nároží tvrze zdobí dosud zčásti dochovaná renesanční výzdoba. Přízemí je přístupné od západu pravděpodobně nepůvodním barokním portálem. Dnes ho tvoří tři místnosti, z čehož dvě jsou původně renesanční s valenými klenbami, třetí má prostý dřevěný strop. Z prostřední místnosti vede schodiště do prvního patra. V prvním patře jsou místnosti dvě, na jižní straně téměř čtvercová renesanční místnost s výsečovou klenbou, v místnosti jsou patrná jak zazděná původní okna, tak v jihovýchodní částí zazděný pravděpodobně vstup na prevet, v jihozápadním rohu zazděné místo po krbu. V místnosti se pravděpodobně nachází původní dlažba. Vstup do místnosti tvoří raně renesanční portál. Patrně šlo o nejluxusnější místnost tvrze a sloužila k bydlení panstva. V druhé místnosti je patrná stopa po zbourané příčce oddělující schodiště od severní…  číst dále

Petr Nožička , čerpáno z Encyklopedie českých tvrzí III., kol. autorů, Argo 2005, Hrady, Hrádky a tvrze na Písecku,T. Durdík, F. Kašička, B. Nechvátal, Prácheňské muzeum, Písek 1995, 21.4. 2020

historie

První zmínka o vsi je z roku 1469, kdy byla vypleněna, a obyvatelé měli škodu na dobytku. V letech 1472 a 1488 se v pramenech objevují Baroch a Dušek z Údraže, ves však pravděpodobně nevlastnili. V roce 1484 se zmiňuje Bareš z Údraže, který vlastnil manský dvůr v Klukách. Později se Údraž dostává do majetku vladyků z Kestřan, kteří se píšou jako Údražští z Kestřan. První se objevují bratři Ctibor a Bohuněk z Kestřan a v Údraži uvádění v letech 1505 a 1515, ale Ctibor se uvádí v roce 1517 seděním v Humprechticích. Pravděpodobně Bohuněk si nechává v první třetině postavit horní tvrz. Jako majitel dalšího dílu Údraže je v roce 1534 uváděn Mikuláš Rendl z Úšavy. Zároveň uvádí jako majitele Ctibora staršího z Kestřan a Údraže a jeho synovce Ctibora mladšího, syna Bohuňka. Ctibor mladší je uváděn v roce 1543 v zemských deskách jako majitel a dědic…  číst dále

Petr Nožička , čerpáno z Hrady, Hrádky a tvrze na Písecku,T. Durdík, F. Kašička, B. Nechvátal, Prácheňské muzeum, Písek 1995, Encyklopedie českých tvrzí III., kol. autorů, Argo 2005, 31.3. 2020

Půdorys místa

půdorys přízemí tvrze, černě renesanční zdivo, šrafovaně barokní
© J. Anderle, J. Škabrada K. Nováček a P. Chotěbor (in kol.: Encyklopedie českých tvrzí, III. díl [S-Ž], ARGO, Praha 2005)
Obrázek Obrázek Obrázek
Jihočeský kraj,  Písek  (PI), Údraž

Místa v okolí

 hřbitov
 Chřešťovice
 Újezdec
 Vysoký Kamýk
 Dražíč
 Velký Mehelník
 Neznašov
 Tálínský rybník
 hrobka Berchtoldů
 Podolsko
 Jarník
 Borovany
 Semenec
 Bernartice
 Myšenec
 kostel sv. Havla
 Bernartice
 Radětice u Bechyně
 Lannův kříž
 železný most
 židovský hřbitov
 kašna
 dům U Zlaté lodi
 dům U Modré hvězdy
 radnice
 dům U Zlatého slunce
 Stará pošta
 kostel sv. Víta
 kostel sv. Jakuba
 Klokočín
 Týn nad Vltavou
 děkanství
 zemský hřebčinec
 Týn nad Vltavou
 nová solnice
 kaple sv. Floriána
 kostel sv. Martina
 Bernartice
 Protivín
 Bechyně
 Katovna
 židovský hřbitov
 městské opevnění
 kostel sv. Matěje
 synagoga
 dům čp. 37
 synagoga
 Červený Újezdec
 dům U Koulí
 radnice
 městské opevnění
 Písek
 Chvalešovice
 sladovna
 Šternberská vodárna
 kostel sv. Anny
 Kamenný most
 Vysoký hrádek
 Veselíčko
 sousoší Kalvarie
 Chvalešovice
 Rataje
 kostel sv. Václava
 Kupa u Jestřebic
 kostel sv. Jiljí
 Branovice
 kaple sv. Anny
 židovský hřbitov
 kostel sv. Vavřince
 Putim
 Hněvkovice
 Branovice
 kamenný most
 železný most
 vojenský hřbitov
 Božovice
 boží muka
 Srlín
 kostel sv. Linharta
 Býšov
 Zběšičky
 židovský hřbitov
 boží muka
 boží muka
 Dobronice
 Kdanský dvůr
 návesní kaple
 Dolní Kněžeklady
 Litoradlice
 Žimutice
 Vráž
 Žimutice
 kostel sv. Martina
 Vodňany
 synagoga
 židovský hřbitov
 Jánský most
 synagoga
 kaple sv. Anny
 městské opevnění
 Stádlec
 řetězový most
 Skočice
 Opařany
Základní informace místa
ID místa: 14684
Typ místa: tvrz
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: není známo
Uveřejněno: 29.8.2020
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Cestování

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Trenčín, krásné město na řece Váhu a jeho dominanta

Cestování

Na hradní skále Trenčianského hradu je římský latinský nápis z období Římské říše, který je nejstarším nápisem na Slovensku a býval taky nejstarším nápisem v tehdejším Československu. Majestátní Trenčianský hrad patří k nekrásnějším hradům na Slovensku a jeho mohutná Matúšova věž je výraznou dominantou celého kraje. Z podhradí Trenčianského hradu se na řece Váhu vyvinulo město Trenčín s mnoha historickými a kulturními památkami.

Jak na Nový rok, tak po celý rok ..... a začínal rok vždy 1. lednem?

Hrady a zámky

Ještě pár hodin a zase budeme o rok starší. Vánoční svátky utekly jako voda a nás čeká loučení. Už brzy se rozloučíme s rokem starým rokem a přivítáme nový. Tato doba je už tradičně spojena s veselím. Bylo tomu tak ale odjakživa?

Jaká je vlastně historie betlémů, které se v této době objevují na veřejných prostranstvích i u nás doma

Zajímavosti

Začalo to ve stísněném prostoru jeskyně, který se stal prvním betlémem a improvizovanou kaplí a kde také proběhla první slavnostní půlnoční mše, kterou odsloužil František z Assisi 24. prosince roku 1223.

Dva základní druhy středověkého záchodu na hradech a dalších stavbách v Česku, Irsku a Británii

Zajímavosti

V tomto článku do toho šlápneme a probereme tematiku středověkých záchodů v Česku, Irsku a Británii. Bude řeč o dvou základních typech středověkých záchodů na hradech a dalších středověkých stavbách, tzv. vnějších a vnitřních záchodech.

Výlet za triobity do starého lomu Požáry v Praze - Řeporyjích

Cestování

Nevíte kam se vrtnout v sobotní nebo nedělní odpoledne? Prozkoumejte národní přírodní památku Požáry, která má ze stratigrafického hlediska světový význam. Vstup do areálu je volný.

reklama