Pův. gotická stojící tvrz obdélníkového půdorysu s renes. sgrafity z první třetiny 16. stol. Za stavitele lze považovat Bohuňka Údražského z Kestřan. Tento rod vlastnil panství s tvrzí téměř do konce 18. stol. Od r. 1711 se stává součástí panství Chřešťovice a tvrz byla přestavěna na barokní sýpku.
Hlavní obrázek místa
Pohled na tvrz
© Petr Nožička 10/2019
Ves Údraž je prvně písemně doložena r. 1469 a v současnosti je místní částí obce Albrechtice nad Vltavou. Žije tu asi 120 obyvatel. Vsí prochází severojižním směrem silnice II/138 od Zvíkovského Podhradí přes Albrechtice nad Vltavou do Temelína. Místní tvrz stojí u č. p. 1 na západním okraji vsi a je od r. 1958 zapsána do seznamu kulturních památek ČR.
27.8. 2020
popis

Původně gotická stavba je protáhlého půdorysu s dvěma nadzemními podlažími. Jižní štít a nároží tvrze zdobí dosud zčásti dochovaná renesanční výzdoba. Přízemí je přístupné od západu pravděpodobně nepůvodním barokním portálem. Dnes ho tvoří tři místnosti, z čehož dvě jsou původně renesanční s valenými klenbami, třetí má prostý dřevěný strop. Z prostřední místnosti vede schodiště do prvního patra. V prvním patře jsou místnosti dvě, na jižní straně téměř čtvercová renesanční místnost s výsečovou klenbou, v místnosti jsou patrná jak zazděná původní okna, tak v jihovýchodní částí zazděný pravděpodobně vstup na prevet, v jihozápadním rohu zazděné místo po krbu. V místnosti se pravděpodobně nachází původní dlažba. Vstup do místnosti tvoří raně renesanční portál. Patrně šlo o nejluxusnější místnost tvrze a sloužila k bydlení panstva. V druhé místnosti je patrná stopa po zbourané příčce oddělující schodiště od severní…  číst dále

Petr Nožička , čerpáno z Encyklopedie českých tvrzí III., kol. autorů, Argo 2005, Hrady, Hrádky a tvrze na Písecku,T. Durdík, F. Kašička, B. Nechvátal, Prácheňské muzeum, Písek 1995, 21.4. 2020

historie

První zmínka o vsi je z roku 1469, kdy byla vypleněna, a obyvatelé měli škodu na dobytku. V letech 1472 a 1488 se v pramenech objevují Baroch a Dušek z Údraže, ves však pravděpodobně nevlastnili. V roce 1484 se zmiňuje Bareš z Údraže, který vlastnil manský dvůr v Klukách. Později se Údraž dostává do majetku vladyků z Kestřan, kteří se píšou jako Údražští z Kestřan. První se objevují bratři Ctibor a Bohuněk z Kestřan a v Údraži uvádění v letech 1505 a 1515, ale Ctibor se uvádí v roce 1517 seděním v Humprechticích. Pravděpodobně Bohuněk si nechává v první třetině postavit horní tvrz. Jako majitel dalšího dílu Údraže je v roce 1534 uváděn Mikuláš Rendl z Úšavy. Zároveň uvádí jako majitele Ctibora staršího z Kestřan a Údraže a jeho synovce Ctibora mladšího, syna Bohuňka. Ctibor mladší je uváděn v roce 1543 v zemských deskách jako majitel a dědic…  číst dále

Petr Nožička , čerpáno z Hrady, Hrádky a tvrze na Písecku,T. Durdík, F. Kašička, B. Nechvátal, Prácheňské muzeum, Písek 1995, Encyklopedie českých tvrzí III., kol. autorů, Argo 2005, 31.3. 2020

Půdorys místa

půdorys přízemí tvrze, černě renesanční zdivo, šrafovaně barokní
© J. Anderle, J. Škabrada K. Nováček a P. Chotěbor (in kol.: Encyklopedie českých tvrzí, III. díl [S-Ž], ARGO, Praha 2005)
Obrázek Obrázek Obrázek
Jihočeský kraj,  Písek  (PI), Údraž

Místa v okolí

 hřbitov
 Chřešťovice
 Újezdec
 Vysoký Kamýk
 Velký Mehelník
 Dražíč
 Tálínský rybník
 Neznašov
 hrobka Berchtoldů
 Podolsko
 Jarník
 Borovany
 Semenec
 Bernartice
 Myšenec
 Bernartice
 kostel sv. Havla
 Radětice u Bechyně
 Lannův kříž
 železný most
 židovský hřbitov
 kašna
 dům U Zlaté lodi
 dům U Modré hvězdy
 radnice
 dům U Zlatého slunce
 Stará pošta
 kostel sv. Víta
 kostel sv. Jakuba
 Klokočín
 Týn nad Vltavou
 děkanství
 zemský hřebčinec
 Týn nad Vltavou
 nová solnice
 kaple sv. Floriána
 kostel sv. Martina
 Bernartice
 Protivín
 židovský hřbitov
 Bechyně
 Katovna
 městské opevnění
 kostel sv. Matěje
 synagoga
 dům čp. 37
 synagoga
 Červený Újezdec
 dům U Koulí
 radnice
 městské opevnění
 Chvalešovice
 sladovna
 Písek
 Šternberská vodárna
 kostel sv. Anny
 Kamenný most
 Vysoký hrádek
 Veselíčko
 sousoší Kalvarie
 Chvalešovice
 Rataje
 kostel sv. Václava
 Kupa u Jestřebic
 Branovice
 kostel sv. Jiljí
 kaple sv. Anny
 židovský hřbitov
 kostel sv. Vavřince
 Putim
 Hněvkovice
 Branovice
 kamenný most
 železný most
 vojenský hřbitov
 Božovice
 boží muka
 Srlín
 kostel sv. Linharta
 Zběšičky
 židovský hřbitov
 Býšov
 boží muka
 boží muka
 Dobronice
 Kdanský dvůr
 Dolní Kněžeklady
 Litoradlice
 Žimutice
 Vráž
 kostel sv. Martina
 Žimutice
 synagoga
 židovský hřbitov
 Vodňany
 Jánský most
 synagoga
 kaple sv. Anny
 městské opevnění
 Stádlec
 Skočice
 řetězový most
 Opařany
Základní informace místa
ID místa: 14684
Typ místa: tvrz
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: není známo
Uveřejněno: 29.8.2020
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Pohádkovému Jičínu předcházela jedna z největších katastrof 17. století

Hrady a zámky

Kdo by neznal hlavní město pohádek, Jičín! Město nacházející se v ráji, tedy v tom Českém ráji. Žil zde loupežník Rumcajs se svou rodinou. Tyto pohádkové postavičky milovaly celé generace nejen dětí a v městě Jičíně na ně narazíte téměř na každém kroku.

Pěšky po Hadriánově zdi na severu Anglie

Cestování

Velká čínská zeď je přece jen trochu daleko, zato ta anglická je o hodně blíž. Také je o 8642 km kratší, což je úleva. Takže můžeme vyrazit a klidně ji celou projít, když jsme si to takhle zkrátili.

Enclos paroissial - unikát z konce světa

Cestování

Bretaň, magická „Malá Británie“, opředená keltskými legendami, plná megalitických památek i úchvatných přírodních scenerií, toho má návštěvníkům opravdu hodně co nabídnout. Jeden pozoruhodný architektonický prvek – enclos paroissial (ohrazené farní areály) – však naleznete jen zde, v oblasti Finistère, tedy na konci světa.

Čertovy hlavy – tváře vytesané do horniny – druhé největší na světě

Zajímavosti

Středočeská obec Želízy je tak malá, že nebýt jedné skutečnosti, určitě byste ji přehlídli. Nachází se ve Středočeském kraji v okrese Mělník. Nad touto vesničkou se klene borový les, z nějž se již téměř 180 let dívají do kraje dvě obří hlavy čertů. A když říkám obří, myslím opravdu obří. Velikost těchto pískovcových reliéfů překonala pouze jediná skulptura světa, a to sousoší čtyř amerických prezidentů v Jižní Dakotě.

Podzemní jezero a ocelové dveře pod Troskami

Zajímavosti

Hrad Trosky s sebou nese i svá dodnes neobjevená tajemství. Jedno z nich je legenda o podzemním jezeru ke kterému vede chodba vyhloubená v pískovcové skále tři sta metrů od úpatí kopce, zakončena železnými vraty.

Máme za sebou noc čarodějnic, zvyk, jemuž předcházelo utrpení mnoha nevinných lidí

Zajímavosti

Noc z 30. dubna na 1. května je podle starých pověr nejmagičtější nocí celého kalendářního roku. Je to noc, kdy tajemné síly vládnou neobvykle silnou mocí, před kterou měli lidé odpradávna potřebu se chránit. Tato noc byla už od pohanských dob spojena s řadou rituálů, z nichž nejznámější je pálení čarodějnic – zvyk, který se udržuje dodnes. Jak vlastně vznikla tato tradice a co všechno jí předcházelo?

reklama