Pův. gotická stojící tvrz obdélníkového půdorysu s renes. sgrafity z první třetiny 16. stol. Za stavitele lze považovat Bohuňka Údražského z Kestřan. Tento rod vlastnil panství s tvrzí téměř do konce 18. stol. Od r. 1711 se stává součástí panství Chřešťovice a tvrz byla přestavěna na barokní sýpku.
Hlavní obrázek místa
Pohled na tvrz
© Petr Nožička 10/2019
Ves Údraž je prvně písemně doložena r. 1469 a v současnosti je místní částí obce Albrechtice nad Vltavou. Žije tu asi 120 obyvatel. Vsí prochází severojižním směrem silnice II/138 od Zvíkovského Podhradí přes Albrechtice nad Vltavou do Temelína. Místní tvrz stojí u č. p. 1 na západním okraji vsi a je od r. 1958 zapsána do seznamu kulturních památek ČR.
27.8. 2020
popis

Původně gotická stavba je protáhlého půdorysu s dvěma nadzemními podlažími. Jižní štít a nároží tvrze zdobí dosud zčásti dochovaná renesanční výzdoba. Přízemí je přístupné od západu pravděpodobně nepůvodním barokním portálem. Dnes ho tvoří tři místnosti, z čehož dvě jsou původně renesanční s valenými klenbami, třetí má prostý dřevěný strop. Z prostřední místnosti vede schodiště do prvního patra. V prvním patře jsou místnosti dvě, na jižní straně téměř čtvercová renesanční místnost s výsečovou klenbou, v místnosti jsou patrná jak zazděná původní okna, tak v jihovýchodní částí zazděný pravděpodobně vstup na prevet, v jihozápadním rohu zazděné místo po krbu. V místnosti se pravděpodobně nachází původní dlažba. Vstup do místnosti tvoří raně renesanční portál. Patrně šlo o nejluxusnější místnost tvrze a sloužila k bydlení panstva. V druhé místnosti je patrná stopa po zbourané příčce oddělující schodiště od severní…  číst dále

Petr Nožička , čerpáno z Encyklopedie českých tvrzí III., kol. autorů, Argo 2005, Hrady, Hrádky a tvrze na Písecku,T. Durdík, F. Kašička, B. Nechvátal, Prácheňské muzeum, Písek 1995, 21.4. 2020

historie

První zmínka o vsi je z roku 1469, kdy byla vypleněna, a obyvatelé měli škodu na dobytku. V letech 1472 a 1488 se v pramenech objevují Baroch a Dušek z Údraže, ves však pravděpodobně nevlastnili. V roce 1484 se zmiňuje Bareš z Údraže, který vlastnil manský dvůr v Klukách. Později se Údraž dostává do majetku vladyků z Kestřan, kteří se píšou jako Údražští z Kestřan. První se objevují bratři Ctibor a Bohuněk z Kestřan a v Údraži uvádění v letech 1505 a 1515, ale Ctibor se uvádí v roce 1517 seděním v Humprechticích. Pravděpodobně Bohuněk si nechává v první třetině postavit horní tvrz. Jako majitel dalšího dílu Údraže je v roce 1534 uváděn Mikuláš Rendl z Úšavy. Zároveň uvádí jako majitele Ctibora staršího z Kestřan a Údraže a jeho synovce Ctibora mladšího, syna Bohuňka. Ctibor mladší je uváděn v roce 1543 v zemských deskách jako majitel a dědic…  číst dále

Petr Nožička , čerpáno z Hrady, Hrádky a tvrze na Písecku,T. Durdík, F. Kašička, B. Nechvátal, Prácheňské muzeum, Písek 1995, Encyklopedie českých tvrzí III., kol. autorů, Argo 2005, 31.3. 2020

Půdorys místa

půdorys přízemí tvrze, černě renesanční zdivo, šrafovaně barokní
© J. Anderle, J. Škabrada K. Nováček a P. Chotěbor (in kol.: Encyklopedie českých tvrzí, III. díl [S-Ž], ARGO, Praha 2005)
Obrázek Obrázek Obrázek

Komentáře

Jihočeský kraj,  Písek  (PI), Údraž

Místa v okolí

 hřbitov
 Chřešťovice
 Újezdec
 Vysoký Kamýk
 Velký Mehelník
 Dražíč
 Tálínský rybník
 Neznašov
 hrobka Berchtoldů
 židovský hřbitov
 U Svaté Anny
 židovský hřbitov
 Podolsko
 Jarník
 Borovany
 Semenec
 Bernartice
 Myšenec
 kostel sv. Havla
 Bernartice
 Radětice u Bechyně
 Lannův kříž
 železný most
 židovský hřbitov
 kašna
 dům U Zlaté lodi
 dům U Modré hvězdy
 radnice
 dům U Zlatého slunce
 Stará pošta
 kostel sv. Víta
 kostel sv. Jakuba
 Klokočín
 Týn nad Vltavou
 děkanství
 zemský hřebčinec
 Týn nad Vltavou
 nová solnice
 kaple sv. Floriána
 kostel sv. Martina
 Bernartice
 Protivín
 židovský hřbitov
 Bechyně
 Katovna
 městské opevnění
 kostel sv. Matěje
 synagoga
 kostel sv. Prokopa
 dům čp. 37
 synagoga
 Červený Újezdec
 dům U Koulí
 radnice
 městské opevnění
 Chvalešovice
 sladovna
 Písek
 Šternberská vodárna
 kostel sv. Anny
 Kamenný most
 Vysoký hrádek
 Veselíčko
 sousoší Kalvarie
 Chvalešovice
 Rataje
 kostel sv. Václava
 kaple
 Kupa u Jestřebic
 kostel sv. Jiljí
 Branovice
 kaple sv. Anny
 židovský hřbitov
 kostel sv. Štěpána
 kostel sv. Vavřince
 Putim
 Hněvkovice
 Branovice
 výklenková kaple
 kamenný most
 železný most
 boží muka
 vojenský hřbitov
 kaple
 Božovice
 boží muka
 Srlín
 kostel sv. Linharta
 Zběšičky
 židovský hřbitov
 Býšov
 boží muka
 boží muka
 Dobronice
 Kdanský dvůr
 návesní kaple
 Dolní Kněžeklady
 Litoradlice
 Žimutice
 Vráž
 Žimutice
 kostel sv. Martina
 Vodňany
 synagoga
 židovský hřbitov
 Jánský most
 synagoga
 kaple sv. Anny
 městské opevnění
 Stádlec
 Skočice
 řetězový most
 boží muka
 Opařany
Základní informace místa
ID místa: 14684
Typ místa: tvrz
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: není známo
Uveřejněno: 29.8.2020
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Jak si bezpečně uchovávat své rodinné digitální fotografie, filmy, hudbu a dokumenty

Ostatní

Pokud hledáte kam a jak bezpečně ukládat své rodinné soubory jako jsou fotky, videa, programy, hudba nebo jiná data a nechcete využívat veřejné cloudové služby, je čas se poohlédnout po jiném elegantním řešení.

Na co nezapomenout při elektroinstalaci v novém rodinném domě

Ostatní

Když se rozhodnete pro stavbu nového domu je toho na řešení opravdu hodně. Aby se na něco nezapomnělo v průběhu elektroinstalačních prací, přináším Vám pěkně pohromadě pár praktických rad a tipů.

3 nejlepší tipy pro zlepšení fotografování architektury

Reklamní sdělení

Architektura je vizuální umění, což znamená, že její úspěch závisí na tom, jak vypadá. Ošklivá budova nepřitáhne tolik návštěvníků a nedokáže nalákat potenciální nájemce nebo kupce. Ve fotografii je osvětlení nejdůležitějším prvkem, který rozhoduje o úspěšném záběru. Osvětlení může vaše fotografie architektury ovlivnit nebo zničit, a proto vám přinášíme tyto nejlepší tipy, jak své snímky vylepšit. Fotografování architektury s sebou přináší své vlastní výzvy, ale výsledky mohou být neuvěřitelně obohacující, jakmile si je osvojit. Nejde jen o správné úhly; existuje několik triků, díky kterým budou vaše snímky vynikat nad ostatními. Zde je několik nejlepších tipů, jak můžete zlepšit své fotografování architektury:

Děsím se toho, co přijde po sloučení mé banky s jinou bankou na základě předchozích zkušeností.

Ostatní

Již jednou se stalo, že banku, pro kterou jsem se svobodně a s nadšením rozhodl a kterou jsem mnoho let využíval spolkla jiná banka. A to se pak děly věci, které negativním způsobem ovlivnily můj život na několik roků.

Suflé, plisé, ragů, fiží, boa, filé a karé

Zajímavosti

Slova, která fascinují svým netradičním, trochu rozplizlým zněním. Kromě zvukomalby nemají některé z nich spolu nic moc společného. Tak se nyní podrobněji podíváme na každé z nich.

Jak přežít týden u moře v Bulharské Albeně nedaleko Varny

Cestování

Albena je dnes lázeňsko-turistický komplex, který ožívá především během letních měsíců. Tento chráněný monument socialismu se nalézá asi 20km od města Varna v Bulharském letovisku.

Naposledy navštívené

reklama