MPK od r.1981. Řada historických budov. Nejstarší gotická kostel sv.Jakuba. Mnoho renesančních budov, zdobené sgrafity. Dva pásy městského opevnění.
Hlavní obrázek místa
renesanční dům v Husově ulici
© Karel Husák, 03/2013
Na místě nynějšího města vznikla první osada pravděpodobně po polovině 13. století a postupně se stala lokálním centrem. Prosperitu zabezpečovala "Zlatá stezka", spojení Čech s Bavorskem, která osadou procházela. Prachatice nabízejí renesanční atmosféru, jen částečně narušenou novějšími empirovými přestavbami. Historické jádro města bylo v roce 1981 vyhlášeno Městskou památkovou rezervací. Památky a pamětihodnosti: Stará radnice - renesanční vystavěna v letech 1570-1571 Nová radnice - novorenesanční stavba z roku 1903 Kostel sv. Jakuba - založen ve 14. st. Gotická dostavba skončila v roce 1513. Nynější podobu získal v 19. st. kdy požárem zničená věž byla přestavěna do podoby minaretu. Rumpálův dům - dům s nádhernou sgrafitovou výzdobou patřil do roku 1588 měšťanu Šebestiánu Rumpálovi. Bozkovského dům - v letech 1573 -1598 byl v majetku rodiny prachatického rychtáře Jiříka Bozkovského z Bozkovic. Dnes v majetku města využíván jako obřadní síň. Knížecí dům - dvoupatrový renesanční dům, vystavěný v roce 1572. Sitrův dům - Jeden z nejkrásnějších domů na náměstí. Má gotické základy, nejvýznamnější přestavba provedena v roce 1604. Nyní městské muzeum. Heydlův dům - bohatě zdoben sgrafity ze druhé poloviny 16. století. Klášter sester sv. Jana Boromejského - v tomto domě se narodil Jan Neumann (1811-1860), pozdější biskup ve Philadelphii. V roce 1977 byl svatořečen. V r. 1861 dům přestavěn na klášter a v r. 1993 zřízena kaple sv. Jana Neumanna.
Pavel Vítek, 21.5. 2006
historie

Na místě nynějšího města vznikla první osada pravděpodobně po polovině 13. století a postupně se stala lokálním centrem. Prosperitu zabezpečovala "Zlatá stezka", spojení Čech s Bavorskem, která osadou procházela. Prvně jsou Prachatice uvedeny v roce 1323 jako město s právem opevnění. V Prachaticích se stalo středem založení obdélníkové náměstí, kolem něhož se rovnoměrně rozložilo město. Ulice jednak spojovaly dvě vstupní brány, jednak vytvářely okružní ulici, kopírující uvnitř města hradební zdi. Pravděpodobně již na počátku 14. století byl v koutu náměstí založen kostel sv. Jakuba Většího (viz samostatné heslo HRADY.cz). Kostel byl vystavěn v gotickém slohu a je řazen mezi nejvzácnější architektonické památky jihočeské pozdní gotiky. V průběhu husitských válek bylo město dvakrát dobýváno husitskými. Druhý útok byl pro město a jeho obyvatele tragický - většina obyvatel byla pobita, někteří byli upáleni v sakristii kostela.…  číst dále

21.5. 2006

Jihočeský kraj,  Prachatice  (PT), Prachatice

Místa v okolí

 městské opevnění
 stará radnice
 Žižkova skalka
 Hrádek u Husince
 Libín
 kostel sv. Anny
 dům č. p. 42
 Drslavice
 Vitějovice
 Budkov
 Chocholatá Lhota
 Hus
 Vlachovo Březí
 Schmiedův pivovar
 židovský hřbitov
 kaple sv. Ducha
 kostel sv. Dominika
 Lipovice
 kaple
 Dub
 kostel sv. Jiljí
 panský dům
 kostel Jména Ježíš
 Tourov
 Želibořice
 Královácký kámen
 Zálezly
 panský dům
 Bavorov
 Kratochvíle
 Boubínský prales
 kostel sv. Kateřiny
 Boubín
 Helfenburk
 domy alpského typu
 kašna
 Kudrnův dům
 Netolice – MPZ
 nová radnice
 Smrčná
 kostel sv. Václava
 archeopark Netolice
 Lčovice
 kamenný kříž
 židovský hřbitov
 Hradiště u Malovic
 boží muka
 Skalice
 Kuglvajt
 Lomec
 synagoga
 Čkyně
 židovský hřbitov
 rechle
 Libějovice
 kostel sv. Martina
 Volarské šance
 chlebová pec
 Lenora
 Libějovice
 městské opevnění
 synagoga
 Jánský most
 Vodňany
Základní informace místa
ID místa: 4251
Typ místa: ostatní
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 21.5.2006
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Pláže na ostrově CRES, které jsou dostupné autem nebo pěšky

Cestování

Na Chorvatském ostrově CRES je bezpočet nádherných pláží. Některé jsou dostupné autem, některé jen lodí. Navštívili jsme ty které jsou dostupné autem z pevniny a zjistili jejich přednosti a nedostatky. Jako výchozí bod bylo pro nás město Cres.

Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.

Historie

Současná irská literatura nabízí spoustu zajímavých úlomků z historie země v době Vikingů, tedy v 9. až 12. stol. Informace jsou ale často velmi nesourodé. Následující článek se proto pokouší dát dohromady souvislý příběh o událostech v Irsku z této doby.

Pohádkovému Jičínu předcházela jedna z největších katastrof 17. století

Hrady a zámky

Kdo by neznal hlavní město pohádek, Jičín! Město nacházející se v ráji, tedy v tom Českém ráji. Žil zde loupežník Rumcajs se svou rodinou. Tyto pohádkové postavičky milovaly celé generace nejen dětí a v městě Jičíně na ně narazíte téměř na každém kroku.

Pěšky po Hadriánově zdi na severu Anglie

Cestování

Velká čínská zeď je přece jen trochu daleko, zato ta anglická je o hodně blíž. Také je o 8642 km kratší, což je úleva. Takže můžeme vyrazit a klidně ji celou projít, když jsme si to takhle zkrátili.

Enclos paroissial - unikát z konce světa

Cestování

Bretaň, magická „Malá Británie“, opředená keltskými legendami, plná megalitických památek i úchvatných přírodních scenerií, toho má návštěvníkům opravdu hodně co nabídnout. Jeden pozoruhodný architektonický prvek – enclos paroissial (ohrazené farní areály) – však naleznete jen zde, v oblasti Finistère, tedy na konci světa.

Čertovy hlavy – tváře vytesané do horniny – druhé největší na světě

Zajímavosti

Středočeská obec Želízy je tak malá, že nebýt jedné skutečnosti, určitě byste ji přehlídli. Nachází se ve Středočeském kraji v okrese Mělník. Nad touto vesničkou se klene borový les, z nějž se již téměř 180 let dívají do kraje dvě obří hlavy čertů. A když říkám obří, myslím opravdu obří. Velikost těchto pískovcových reliéfů překonala pouze jediná skulptura světa, a to sousoší čtyř amerických prezidentů v Jižní Dakotě.

reklama