MPK od r.1981. Řada historických budov. Nejstarší gotická kostel sv.Jakuba. Mnoho renesančních budov, zdobené sgrafity. Dva pásy městského opevnění.
Hlavní obrázek místa
renesanční dům v Husově ulici
© Karel Husák, 03/2013
Na místě nynějšího města vznikla první osada pravděpodobně po polovině 13. století a postupně se stala lokálním centrem. Prosperitu zabezpečovala "Zlatá stezka", spojení Čech s Bavorskem, která osadou procházela. Prachatice nabízejí renesanční atmosféru, jen částečně narušenou novějšími empirovými přestavbami. Historické jádro města bylo v roce 1981 vyhlášeno Městskou památkovou rezervací. Památky a pamětihodnosti: Stará radnice - renesanční vystavěna v letech 1570-1571 Nová radnice - novorenesanční stavba z roku 1903 Kostel sv. Jakuba - založen ve 14. st. Gotická dostavba skončila v roce 1513. Nynější podobu získal v 19. st. kdy požárem zničená věž byla přestavěna do podoby minaretu. Rumpálův dům - dům s nádhernou sgrafitovou výzdobou patřil do roku 1588 měšťanu Šebestiánu Rumpálovi. Bozkovského dům - v letech 1573 -1598 byl v majetku ...
Pavel Vítek, 21.5. 2006

  historie

  Na místě nynějšího města vznikla první osada pravděpodobně po polovině 13. století a postupně se stala lokálním centrem. Prosperitu zabezpečovala "Zlatá stezka", spojení Čech s Bavorskem, která osadou procházela. Prvně jsou Prachatice uvedeny v roce 1323 jako město s právem opevnění. V Prachaticích se stalo středem založení obdélníkové náměstí, kolem něhož se rovnoměrně rozložilo město. Ulice jednak

  21.5. 2006
  Jihočeský kraj,  Prachatice  (PT), Prachatice

  Místa v okolí

   městské opevnění
   stará radnice
   Hrádek u Husince
   Libín
   kostel sv. Anny
   dům č. p. 42
   Drslavice
   Vitějovice
   Budkov
   Chocholatá Lhota
   Hus
   Vlachovo Březí
   kaple sv. Ducha
   židovský hřbitov
   Schmiedův pivovar
   kostel sv. Dominika
   Lipovice
   kaple
   Dub
   kostel sv. Jiljí
   panský dům
   kostel Jména Ježíš
   Tourov
   Želibořice
   Královácký kámen
   Zálezly
   Bavorov
   panský dům
   Boubínský prales
   Kratochvíle
   kostel sv. Kateřiny
   Boubín
   Helfenburk
   domy alpského typu
   kašna
   Netolice – MPZ
   Kudrnův dům
   nová radnice
   Smrčná
   kostel sv. Václava
   archeopark Netolice
   Lčovice
   židovský hřbitov
   boží muka
   Skalice
   Kuglvajt
   Lomec
   synagoga
   Čkyně
   židovský hřbitov
   rechle
   Libějovice
   kostel sv. Martina
   Volarské šance
   chlebová pec
   Libějovice
   Lenora
   městské opevnění
   synagoga
   Jánský most
   Vodňany
  Základní informace místa
  ID místa: 4251
  Typ místa: ostatní
  Stav místa: zachovalý
  Přístupnost: příležitostně
  Uveřejněno: 21.5.2006
  Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
  Upravit, vložit informace

  A další podobné

  Články

  Procházka zimním Štramberkem protáhne tělo a pohladí duši

  Cestování

  Štramberk je v mnoha ohledech jedinečné město. Jeho mohutná kamenná věž, vyhlížející už pěkných pár století daleko do kraje, má dar vábení. Nelze ji jenom tak uniknout. Jakmile jednou její volání vyslyšíte, lapne vás a už nepustí. Propadnete kouzlu tohoto města, jemuž se ne nadarmo říká Moravský Betlém.

  Krásné odpoledne s procházkou a bruslením ve Veltrusském parku

  Cestování

  Pokud hledáte neopakovatelnou volnočasovou aktivitu na půlden, můžete si zaskočit zabruslit do parku ve Veltrusích. Na umělém kanále Mlýnského potoka je možné kromě bruslení trénovat hokej případně se po místních pláních proběhnout na běžkách.

  Šumava v zimě: Modrava a Tříjezerní slať

  Cestování

  Šumava je právem považována za jednu z nejatraktivnějších turistických destinací v České republice – a ani v zimě tomu není jinak! Díky různorodé přírodě a sportovnímu zázemí je vhodná pro celou škálu volnočasových aktivit a nabízí bezpočet výletů ať už pro zdatné horaly, nebo pro rodiny s malými dětmi.

  Bývalý kamenolom Výkleky u Olomouce je jedním z nekrásnějších zatopených lomů České republiky

  Zajímavosti

  Lomy jsou povrchové doly, jež vznikly antropogenní činností člověka, především za účelem získávání stavebních materiálů nebo nerostných surovin. Lomy mají svoji životnost. Dříve či později každému z nich zazvoní zvonec a těžebním pracím je konec. Zmiznou z nich lidé, stroje i zařízení a doly zůstanou opuštěné. Přemýšleli jste někdy nad tím, jaký další osud je čeká?


  Náš lednový výlet na bájný a nevypočitatelný Praděd

  Cestování

  Lidová moudrost říká, že v místech, kde se k nebi vypíná vrchol Pradědu, nachází se jiný svět. O tom, že je to svatá pravda, jsem se před pár dny sama přesvědčila.

  Dítě jako rukojmí ministerstva školství a hygieny - SARS-CoV-2

  Ostatní

  Také jste to zažili? Ve školce chtějí při vstupu výsledek testu, který Vám zaslala Hygienická stanice. Než vstoupíte na práh školky si myslíte že je vše v pořádku, jenže pravá ruka neví co dělá levá.


  reklama