Zřícenina hradu postaveného v roce 1355 Petrem z Rožmberka na základě povolení Karla IV. V pozdní gotice přestaven na pevnost. V roce 1977 je strážní věž upravena na rozhlednu.
Hlavní obrázek místa
Celkový pohled na hrad od severu
© Filip Matoušek 12/2005
Hrad Helfenburk se nalézá asi 6,5 km od Bavorova po modré turistické na Strakonicku na dominantním vrchu u vsi Krajníčko. Na hradě je možné potkat partu místních nadšenců, kteří za podpory obecního úřadu rekonstruují některé části hradu. I my jsme přiložili packy k dílu a odměnou nám byla noc na hradě.
28.5. 2002
turistické

Za nepříznivého počasí je z bezpečnostních důvodů hrad uzavřen. Po dohodě lze přenocovat na nádvoří hradu pod vlastním přístřeškem. Parkoviště pro auta je cca 1 km od hradu na louce, zdarma.

E.H. podle http://www.helfenburk.estranky.cz, 20.3. 2013

historie

Území přiléhající k hradu bylo součástí majetku, jehož nejstaršími majiteli byli od druhé poloviny 13. století Bavorové ze Strakonic. Získal je Petr z Rožmberka od své sestry Markéty, vdovy po Bavoru III. ze Strakonic, zprvu jako zástavu, r. 1351 na základě královského povolení dědičně. Protože toto nejzápadněji položené panství, poměrně vzdálené od centrálních rožmberských držav, postrádalo vhodné správní a obranné středisko, povolil král Karel IV. r. 1355 na žádost rožmberských bratří Petra, Jošta, Oldřicha a Jana, jako ocenění jejich pomoci při korunovačním tažení do Říma, postavení nového hradu na vrchu Malošíně severozápadně od Bavorova. Stavba hradu pokračovala poměrně rychle. R. 1357 byl jmenován první purkrabí Jaroslav, který patrně dohlížel na práce. R. 1364 se mluví o Helfenburku výslovně jako o hradu, takže lze předpokládat, že v tom roce byla stavba alespoň v hrubých rysech dokončena. Práce ovšem pokračovaly dál. Jejich datování…  číst dále

Kol.: Hrady, zámky a tvrze v Čechách na Moravě a ve Slezsku - Jižní Čechy, Nakladatelství Svoboda, Praha 1986, 19.12. 2009

pověsti

Kočičí bál

Dudák Jíra z Předslavic, proslavený svým uměním v širém kraji, si jednou přinesl ze vsi Kojčína pod Helfenburkem černé kotě. Měl z něho velikou radost, neboť bylo neobyčejně čilé. Také se mu líbilo, že mu svítí oči ve tmě jak dva žhavé uhlíky. Často si s kocourkem hrával, ba dovolil mu i to, aby si k němu vlezl do postele a hověl si vedle něho na peřině. Zato však hospodyně ho nemohla vystáti a přisuzovala mu všechny nectnosti. Když bylo po žních, držel se dudák málo doma. Začínaly se venkovské muziky, dudák vyhrával lidem do tance. Kdo ho slyšel, neodolal a musil si zakřepčiti, jako by Jírovy dudy čarovaly. Kocourkovi se doma bez dudáka stýskalo. Vyběhl z chalupy, a jak říkala hospodyně – někde po čertech se toulal a domů se vracel hubený a upachtěný, jako by ho někdo honil. Jednou – bylo to již po posvícení – se dudákovi valně nedařilo. Lidé byli syti muziky, šetřili každým grošem. Proto se Jíra rozhodl, že se vrátí…  číst dále

Josef Pavel, Pověsti českých hradů a zámků., 27.11. 2002

Další texty pověsti

Půdorys místa


D. Menclová
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
Jihočeský kraj,  Strakonice  (ST), Krajníčko

Místa v okolí

 Tourov
 Čepřovice
 Dub
 Lipovice
 panský dům
 Želibořice
 Bavorov
 kostel sv. Jiljí
 Chocholatá Lhota
 židovský hřbitov
 kaple Dobrá voda
 Schmiedův pivovar
 kostel sv. Dominika
 kaple sv. Ducha
 Vlachovo Březí
 Budkov
 Drahonice
 Zálezly
 Cehnice
 Skočice
 dům č. p. 42
 židovský hřbitov
 mariánský sloup
 radnice
 Volyně
 Hoštice u Volyně
 Hrádek u Husince
 Mladějovice
 Mladějovice
 Vitějovice
 hradiště Věnec
 boží muka
 Královácký kámen
 Lčovice
 Kdanský dvůr
 kostel sv. Martina
 Nihošovice
 městské opevnění
 Jánský most
 synagoga
 Vodňany
 Božovice
 židovský hřbitov
 Čkyně
 Libějovice
 synagoga
 Skalka
 Libětice
 stará radnice
 městské opevnění
 Doubravice u Volyně
 Prachatice – MPR
 Drslavice
 Libějovice
 Lomec
 kostel sv. Jiljí
 Štěkeň
 kostel sv. Václava
 Kratochvíle
 Skalice
 Smrčná
 Kbíl
 Husův sbor
 Čestice
 Čestice
 Hradiště u Malovic
 Kalvarie
 Strakonice
 kamenný kříž
 mariánský sloup
 kostel sv. Markéty
 Kestřany
 kaple Panny Marie
 masné krámy
 Rábín
 židovský hřbitov
 železný most
 kamenný most
 Němčice
 kostel sv. Vavřince
 Putim
 kaple sv. Anny
 kašna
 Netolice – MPZ
 kostel sv. Václava
 Klokočín
 nová radnice
 Kudrnův dům
 archeopark Netolice
 kostel sv. Anny
 kostel sv. Havla
 Myšenec
 kostel sv. Vavřince
 Kraselov
 Střela
 Střela
 katovna u Nymburských
Kontaktní informace
Hrad Helfenburk
Krajníčko - Bavorov
387 73
Tel: 604630966, 733759427
http://www.helfenburk.estranky.cz/
hrad-helfenburk@seznam.cz
Základní informace místa
ID místa: 357
Typ místa: hrad
Stav místa: zřícenina
Přístupnost: v návštěvních hodinách
Uveřejněno: 20.7.2001
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Trenčín, krásné město na řece Váhu a jeho dominanta

Cestování

Na hradní skále Trenčianského hradu je římský latinský nápis z období Římské říše, který je nejstarším nápisem na Slovensku a býval taky nejstarším nápisem v tehdejším Československu. Majestátní Trenčianský hrad patří k nekrásnějším hradům na Slovensku a jeho mohutná Matúšova věž je výraznou dominantou celého kraje. Z podhradí Trenčianského hradu se na řece Váhu vyvinulo město Trenčín s mnoha historickými a kulturními památkami.

reklama