Zřícenina hradu postaveného v roce 1355 Petrem z Rožmberka na základě povolení Karla IV. V pozdní gotice přestaven na pevnost. V roce 1977 je strážní věž upravena na rozhlednu.
Hlavní obrázek místa
Celkový pohled na hrad od severu
© Filip Matoušek 12/2005
Hrad Helfenburk se nalézá asi 6,5 km od Bavorova po modré turistické na Strakonicku na dominantním vrchu u vsi Krajníčko. Na hradě je možné potkat partu místních nadšenců, kteří za podpory obecního úřadu rekonstruují některé části hradu. I my jsme přiložili packy k dílu a odměnou nám byla noc na hradě.
28.5. 2002
turistické

Za nepříznivého počasí je z bezpečnostních důvodů hrad uzavřen. Po dohodě lze přenocovat na nádvoří hradu pod vlastním přístřeškem. Parkoviště pro auta je cca 1 km od hradu na louce, zdarma.

E.H. podle http://www.helfenburk.estranky.cz, 20.3. 2013

historie

Území přiléhající k hradu bylo součástí majetku, jehož nejstaršími majiteli byli od druhé poloviny 13. století Bavorové ze Strakonic. Získal je Petr z Rožmberka od své sestry Markéty, vdovy po Bavoru III. ze Strakonic, zprvu jako zástavu, r. 1351 na základě královského povolení dědičně. Protože toto nejzápadněji položené panství, poměrně vzdálené od centrálních rožmberských držav, postrádalo vhodné správní a obranné středisko, povolil král Karel IV. r. 1355 na žádost rožmberských bratří Petra, Jošta, Oldřicha a Jana, jako ocenění jejich pomoci při korunovačním tažení do Říma, postavení nového hradu na vrchu Malošíně severozápadně od Bavorova. Stavba hradu pokračovala poměrně rychle. R. 1357 byl jmenován první purkrabí Jaroslav, který patrně dohlížel na práce. R. 1364 se mluví o Helfenburku výslovně jako o hradu, takže lze předpokládat, že v tom roce byla stavba alespoň v hrubých rysech dokončena. Práce ovšem pokračovaly dál. Jejich datování…  číst dále

Kol.: Hrady, zámky a tvrze v Čechách na Moravě a ve Slezsku - Jižní Čechy, Nakladatelství Svoboda, Praha 1986, 19.12. 2009

pověsti

Kočičí bál

Dudák Jíra z Předslavic, proslavený svým uměním v širém kraji, si jednou přinesl ze vsi Kojčína pod Helfenburkem černé kotě. Měl z něho velikou radost, neboť bylo neobyčejně čilé. Také se mu líbilo, že mu svítí oči ve tmě jak dva žhavé uhlíky. Často si s kocourkem hrával, ba dovolil mu i to, aby si k němu vlezl do postele a hověl si vedle něho na peřině. Zato však hospodyně ho nemohla vystáti a přisuzovala mu všechny nectnosti. Když bylo po žních, držel se dudák málo doma. Začínaly se venkovské muziky, dudák vyhrával lidem do tance. Kdo ho slyšel, neodolal a musil si zakřepčiti, jako by Jírovy dudy čarovaly. Kocourkovi se doma bez dudáka stýskalo. Vyběhl z chalupy, a jak říkala hospodyně – někde po čertech se toulal a domů se vracel hubený a upachtěný, jako by ho někdo honil. Jednou – bylo to již po posvícení – se dudákovi valně nedařilo. Lidé byli syti muziky, šetřili každým grošem. Proto se Jíra rozhodl, že se vrátí…  číst dále

Josef Pavel, Pověsti českých hradů a zámků., 27.11. 2002

Další texty pověsti

Půdorys místa


D. Menclová
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
Jihočeský kraj,  Strakonice  (ST), Krajníčko

Místa v okolí

 Tourov
 Čepřovice
 Dub
 Lipovice
 panský dům
 Želibořice
 Bavorov
 kostel sv. Jiljí
 Chocholatá Lhota
 kaple Dobrá voda
 židovský hřbitov
 Schmiedův pivovar
 kostel sv. Dominika
 kaple sv. Ducha
 Vlachovo Březí
 Budkov
 Drahonice
 Zálezly
 Cehnice
 Skočice
 dům č. p. 42
 židovský hřbitov
 mariánský sloup
 radnice
 Volyně
 Hoštice u Volyně
 Hrádek u Husince
 Mladějovice
 Vitějovice
 Mladějovice
 boží muka
 Královácký kámen
 Lčovice
 Kdanský dvůr
 kostel sv. Martina
 Nihošovice
 městské opevnění
 Jánský most
 synagoga
 Božovice
 Vodňany
 židovský hřbitov
 Čkyně
 Libějovice
 synagoga
 Žižkova skalka
 stará radnice
 městské opevnění
 Doubravice u Volyně
 Prachatice – MPR
 Drslavice
 Libějovice
 Lomec
 kostel sv. Jiljí
 Štěkeň
 kostel sv. Václava
 Kratochvíle
 Skalice
 Smrčná
 Kbíl
 Husův sbor
 Čestice
 Čestice
 Hradiště u Malovic
 Strakonice
 Kalvarie
 kamenný kříž
 Kestřany
 mariánský sloup
 kostel sv. Markéty
 masné krámy
 Rábín
 židovský hřbitov
 železný most
 kamenný most
 Němčice
 kostel sv. Vavřince
 Putim
 kaple sv. Anny
 kašna
 Netolice – MPZ
 kostel sv. Václava
 Klokočín
 nová radnice
 Kudrnův dům
 archeopark Netolice
 kostel sv. Anny
 kostel sv. Havla
 Myšenec
 kostel sv. Vavřince
 Kraselov
 Střela
 Střela
 katovna u Nymburských
Kontaktní informace
Hrad Helfenburk
Krajníčko - Bavorov
387 73
Tel: 604630966, 733759427
http://www.helfenburk.estranky.cz/
hrad-helfenburk@seznam.cz
Základní informace místa
ID místa: 357
Typ místa: hrad
Stav místa: zřícenina
Přístupnost: v návštěvních hodinách
Uveřejněno: 20.7.2001
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Pláže na ostrově CRES, které jsou dostupné autem nebo pěšky

Cestování

Na Chorvatském ostrově CRES je bezpočet nádherných pláží. Některé jsou dostupné autem, některé jen lodí. Navštívili jsme ty které jsou dostupné autem z pevniny a zjistili jejich přednosti a nedostatky. Jako výchozí bod bylo pro nás město Cres.

Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.

Historie

Současná irská literatura nabízí spoustu zajímavých úlomků z historie země v době Vikingů, tedy v 9. až 12. stol. Informace jsou ale často velmi nesourodé. Následující článek se proto pokouší dát dohromady souvislý příběh o událostech v Irsku z této doby.

Pohádkovému Jičínu předcházela jedna z největších katastrof 17. století

Hrady a zámky

Kdo by neznal hlavní město pohádek, Jičín! Město nacházející se v ráji, tedy v tom Českém ráji. Žil zde loupežník Rumcajs se svou rodinou. Tyto pohádkové postavičky milovaly celé generace nejen dětí a v městě Jičíně na ně narazíte téměř na každém kroku.

Pěšky po Hadriánově zdi na severu Anglie

Cestování

Velká čínská zeď je přece jen trochu daleko, zato ta anglická je o hodně blíž. Také je o 8642 km kratší, což je úleva. Takže můžeme vyrazit a klidně ji celou projít, když jsme si to takhle zkrátili.

Enclos paroissial - unikát z konce světa

Cestování

Bretaň, magická „Malá Británie“, opředená keltskými legendami, plná megalitických památek i úchvatných přírodních scenerií, toho má návštěvníkům opravdu hodně co nabídnout. Jeden pozoruhodný architektonický prvek – enclos paroissial (ohrazené farní areály) – však naleznete jen zde, v oblasti Finistère, tedy na konci světa.

Čertovy hlavy – tváře vytesané do horniny – druhé největší na světě

Zajímavosti

Středočeská obec Želízy je tak malá, že nebýt jedné skutečnosti, určitě byste ji přehlídli. Nachází se ve Středočeském kraji v okrese Mělník. Nad touto vesničkou se klene borový les, z nějž se již téměř 180 let dívají do kraje dvě obří hlavy čertů. A když říkám obří, myslím opravdu obří. Velikost těchto pískovcových reliéfů překonala pouze jediná skulptura světa, a to sousoší čtyř amerických prezidentů v Jižní Dakotě.

reklama