Původně dvojitý prstenec hradeb.Komplex goticko renesanční Dolní brány ze přelomu 15.a 16.st. Fortifikaci Dolní brány zvyšuje druhý hradební pás z poč.16. st. Hradby zpevněny dělovými baštami.
Hlavní obrázek místa
© Karel Husák, 03/2013
Město Prachatice není známo jen svou malebnou polohou uprostřed pošumavských lesů, ale hlavně svou jedinečnou zachovalostí historického jádra. Právě tuto MPR obklopuje takřka plně zachovalý hradební prstenec, původně dvojitý. Z původních městských bran se do současnosti zachoval komplex renesančně gotické patrové Dolní brány, tzv. Písecké, která se skládá z vnější renesanční brány ze přelomu 15. a 16. století s atikovým cimbuřím a bohatou vzácnou freskovou výzdobou fasády znázorňující rožmberského jezdce a z vnitřní gotické brány se zbytky nástěnných maleb v průjezdu. Fortifikační kvalitu Dolní brány zvyšoval od dob výstavby druhého hradebního pásu na počátku 16. století tzv. barbakán, podobný jaký má doposud například polský Krakov. Horní, Pasovská brána byla v polovině 19. století zbořena. Hradby byly po celém obvodu města zpevněny a zajištěny několika dělovými baštami, z nichž se do dnešních dob zachovalo sedm. Nejzachovalejší je bašta zvaná Helvít nacházející se poblíž Dolní brány. Některé z těchto bašt dnes stojí v zakonzervované historické podobě nebo byly přizpůsobeny k obývání nebo se staly součástí obytných domů. Prostor na hradbě mezi Dolní branou a baštou Helvít, tzv. Parkán, je upraven do krásné parkové podoby. Pro svou malebnost Prachatice a jejich okolí určitě patří za návštěvu.
jps7, 20.4. 2005
Jihočeský kraj,  Prachatice  (PT), Prachatice

Místa v okolí

 stará radnice
 Prachatice – MPR
 Žižkova skalka
 Hrádek u Husince
 Libín
 kostel sv. Anny
 dům č. p. 42
 Drslavice
 Vitějovice
 Budkov
 Chocholatá Lhota
 Hus
 Vlachovo Březí
 kaple sv. Ducha
 židovský hřbitov
 Schmiedův pivovar
 kostel sv. Dominika
 Lipovice
 kaple
 Dub
 kostel sv. Jiljí
 panský dům
 kostel Jména Ježíš
 Tourov
 Želibořice
 Královácký kámen
 Zálezly
 Kratochvíle
 Bavorov
 panský dům
 Boubínský prales
 kostel sv. Kateřiny
 Boubín
 Helfenburk
 domy alpského typu
 Kudrnův dům
 Netolice – MPZ
 nová radnice
 kašna
 kostel sv. Václava
 Smrčná
 archeopark Netolice
 Lčovice
 kamenný kříž
 Hradiště u Malovic
 židovský hřbitov
 boží muka
 Kuglvajt
 Skalice
 Lomec
 synagoga
 Čkyně
 rechle
 židovský hřbitov
 Libějovice
 kostel sv. Martina
 Volarské šance
 chlebová pec
 Libějovice
 Lenora
 městské opevnění
 synagoga
 Jánský most
 Vodňany
Kontaktní informace
majitel-Město Prachatice
Velké nám. 3
Prachatice
383 01
Tel: 388 607 217
http://www.prachatice.cz
Základní informace místa
ID místa: 3021
Typ místa: ostatní
Podkategorie: brána, opevnění
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 20.4.2005
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Pláže na ostrově CRES, které jsou dostupné autem nebo pěšky

Cestování

Na Chorvatském ostrově CRES je bezpočet nádherných pláží. Některé jsou dostupné autem, některé jen lodí. Navštívili jsme ty které jsou dostupné autem z pevniny a zjistili jejich přednosti a nedostatky. Jako výchozí bod bylo pro nás město Cres.

Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.

Historie

Současná irská literatura nabízí spoustu zajímavých úlomků z historie země v době Vikingů, tedy v 9. až 12. stol. Informace jsou ale často velmi nesourodé. Následující článek se proto pokouší dát dohromady souvislý příběh o událostech v Irsku z této doby.

Pohádkovému Jičínu předcházela jedna z největších katastrof 17. století

Hrady a zámky

Kdo by neznal hlavní město pohádek, Jičín! Město nacházející se v ráji, tedy v tom Českém ráji. Žil zde loupežník Rumcajs se svou rodinou. Tyto pohádkové postavičky milovaly celé generace nejen dětí a v městě Jičíně na ně narazíte téměř na každém kroku.

Pěšky po Hadriánově zdi na severu Anglie

Cestování

Velká čínská zeď je přece jen trochu daleko, zato ta anglická je o hodně blíž. Také je o 8642 km kratší, což je úleva. Takže můžeme vyrazit a klidně ji celou projít, když jsme si to takhle zkrátili.

Enclos paroissial - unikát z konce světa

Cestování

Bretaň, magická „Malá Británie“, opředená keltskými legendami, plná megalitických památek i úchvatných přírodních scenerií, toho má návštěvníkům opravdu hodně co nabídnout. Jeden pozoruhodný architektonický prvek – enclos paroissial (ohrazené farní areály) – však naleznete jen zde, v oblasti Finistère, tedy na konci světa.

Čertovy hlavy – tváře vytesané do horniny – druhé největší na světě

Zajímavosti

Středočeská obec Želízy je tak malá, že nebýt jedné skutečnosti, určitě byste ji přehlídli. Nachází se ve Středočeském kraji v okrese Mělník. Nad touto vesničkou se klene borový les, z nějž se již téměř 180 let dívají do kraje dvě obří hlavy čertů. A když říkám obří, myslím opravdu obří. Velikost těchto pískovcových reliéfů překonala pouze jediná skulptura světa, a to sousoší čtyř amerických prezidentů v Jižní Dakotě.

reklama