Zřícenina hradu. Zakladatelem byl pravděpodobně Přemysl Otakar II., stavba nedokončena. V majetku koruny do r. 1283, poté se stává majitelem Jan z Michalovic, počátkem 14. stol. páni z Újezda, po r. 1317 Bavor II. ze Strakonic, r. 1344 Rožmberkové. Pobořen (prevence proti zneužití).
Hlavní obrázek místa
Zbytky zdí u jižní věže (vlevo) na jaře
© Jiří Cukr, 03/1999

Vitějice Hrad

Ves Vitějice leží v údolí na všech stranách vysokými horami zavřeném, jen k severu jest otevřeno, a tu se rozevírá rozhled na okolí Blanice a Bavorova a pohoří za tím stojící. Nad údolím potoka vypíná se k znamenité výši vrch Vosule (Osule) homolovitého tvaru, který jest borovým lesem porostlý. Od jihu a východu vystupuje hora tato příkře, k ostatním stranám kloní se mírněji v jednotvárnou pláň. Na západním boku jest několik domků, které se jmenují po vrchu Vosulí, neboť tak se hoře již ve 14. věku říkalo. Od Vitějic vine se nahoru stará cesta, kudy se s hradu do vesnice a do kostela jezdívalo, ale na vrchu samém ji nelze již znáti. Na temeně totiž úzkém a nepříliš dlouhém stával hrad, po němž zbyly jen praskrovné známky. Pokud souditi lze z jediného zbytku, byl z kamene a vápna postaven, ale nynější rozvaliny vyhlížejí tak, jako ...
August Sedláček, Hrady, zámky a tvrze Království českého (kn.7), 23.7. 2002

  historie

  Vitějovice hrad (Osule, Vosule)
  Po přečtení uvedeného textu profesora Sedláčka, a především po shlédnutí obrázku „jediný svědek hradu“ mám pocit, že jsem byl někde jinde. V jiném čase, na jiném místě. A přece – popis okolí sedí, částečně i popis zříceniny, takže se obrátím na svoji autoritu nejvyšší, profesora Durdíka (Encyklopedie českých hradů, 4. vydání, Libri, Praha 1999). Ten hodnotí Vitějovice poněkud optimističtěji.

  Random, 9.1. 2003
  Nejstarší zpráva o Vitějovicích je z r. 1283, kdy tuto ves získal Jan z Michalovic od krále Václava II. V r. 1298 se připomíná Bruno z Vitějovic, v r. 1312 bratři Přibík, Racek a Vernéř, z nichž poslední se tehdy zavázal, že bude pečovat o bezpečnost na cestě, která vedla z Písku na Prachatice a dále do Pasova. Tehdy již hrad nepochybně stál. Zmínění bratři působili ve službách vyšehradské kapituly jako

  Hrady, zámky a tvrze v Čechách, na Moravě a ve Slezsku - Jižní Čechy, 11.6. 2003

  Půdorys místa


  © D.Menclová
  Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
  Jihočeský kraj,  Prachatice  (PT), Vitějovice

  Místa v okolí

   kostel sv. Dominika
   Budkov
   kostel sv. Jiljí
   dům č. p. 42
   Hrádek u Husince
   městské opevnění
   stará radnice
   Prachatice – MPR
   Chocholatá Lhota
   Dub
   Kratochvíle
   Lipovice
   Bavorov
   panský dům
   Tourov
   panský dům
   Libín
   Vlachovo Březí
   židovský hřbitov
   Schmiedův pivovar
   kaple sv. Ducha
   nová radnice
   Netolice – MPZ
   kašna
   kostel sv. Anny
   Kudrnův dům
   kostel sv. Václava
   archeopark Netolice
   Lomec
   Helfenburk
   Drslavice
   Libějovice
   Rábín
   kostel sv. Martina
   židovský hřbitov
   Libějovice
   Želibořice
   Poděhusy
   boží muka
   městské opevnění
   Čepřovice
   synagoga
   kaple
   Jánský most
   Vodňany
   Zálezly
   Hus
   Královácký kámen
   Skočice
   Kuglvajt
   kaple Dobrá voda
   boží muka
   mariánský sloup
   radnice
   kostel Všech svatých
   Volyně
   kostel sv. Kateřiny
  Základní informace místa
  ID místa: 527
  Typ místa: hrad
  Stav místa: zřícenina
  Přístupnost: volně přístupno
  Uveřejněno: 25.7.2001
  Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
  Upravit, vložit informace

  A další podobné

  Články

  Procházka zimním Štramberkem protáhne tělo a pohladí duši

  Cestování

  Štramberk je v mnoha ohledech jedinečné město. Jeho mohutná kamenná věž, vyhlížející už pěkných pár století daleko do kraje, má dar vábení. Nelze ji jenom tak uniknout. Jakmile jednou její volání vyslyšíte, lapne vás a už nepustí. Propadnete kouzlu tohoto města, jemuž se ne nadarmo říká Moravský Betlém.

  Krásné odpoledne s procházkou a bruslením ve Veltrusském parku

  Cestování

  Pokud hledáte neopakovatelnou volnočasovou aktivitu na půlden, můžete si zaskočit zabruslit do parku ve Veltrusích. Na umělém kanále Mlýnského potoka je možné kromě bruslení trénovat hokej případně se po místních pláních proběhnout na běžkách.

  Šumava v zimě: Modrava a Tříjezerní slať

  Cestování

  Šumava je právem považována za jednu z nejatraktivnějších turistických destinací v České republice – a ani v zimě tomu není jinak! Díky různorodé přírodě a sportovnímu zázemí je vhodná pro celou škálu volnočasových aktivit a nabízí bezpočet výletů ať už pro zdatné horaly, nebo pro rodiny s malými dětmi.

  Bývalý kamenolom Výkleky u Olomouce je jedním z nekrásnějších zatopených lomů České republiky

  Zajímavosti

  Lomy jsou povrchové doly, jež vznikly antropogenní činností člověka, především za účelem získávání stavebních materiálů nebo nerostných surovin. Lomy mají svoji životnost. Dříve či později každému z nich zazvoní zvonec a těžebním pracím je konec. Zmiznou z nich lidé, stroje i zařízení a doly zůstanou opuštěné. Přemýšleli jste někdy nad tím, jaký další osud je čeká?


  Náš lednový výlet na bájný a nevypočitatelný Praděd

  Cestování

  Lidová moudrost říká, že v místech, kde se k nebi vypíná vrchol Pradědu, nachází se jiný svět. O tom, že je to svatá pravda, jsem se před pár dny sama přesvědčila.

  Dítě jako rukojmí ministerstva školství a hygieny - SARS-CoV-2

  Ostatní

  Také jste to zažili? Ve školce chtějí při vstupu výsledek testu, který Vám zaslala Hygienická stanice. Než vstoupíte na práh školky si myslíte že je vše v pořádku, jenže pravá ruka neví co dělá levá.


  reklama