Zřícenina hradu. Zakladatelem byl pravděpodobně Přemysl Otakar II., stavba nedokončena. V majetku koruny do r. 1283, poté se stává majitelem Jan z Michalovic, počátkem 14. stol. páni z Újezda, po r. 1317 Bavor II. ze Strakonic, r. 1344 Rožmberkové. Pobořen (prevence proti zneužití).
Hlavní obrázek místa
Jediný svědek hradu
©1999 Jiří Čížek

Vitějice Hrad

Ves Vitějice leží v údolí na všech stranách vysokými horami zavřeném, jen k severu jest otevřeno, a tu se rozevírá rozhled na okolí Blanice a Bavorova a pohoří za tím stojící. Nad údolím potoka vypíná se k znamenité výši vrch Vosule (Osule) homolovitého tvaru, který jest borovým lesem porostlý. Od jihu a východu vystupuje hora tato příkře, k ostatním stranám kloní se mírněji v jednotvárnou pláň. Na západním boku jest několik domků, které se jmenují po vrchu Vosulí, neboť tak se hoře již ve 14. věku říkalo. Od Vitějic vine se nahoru stará cesta, kudy se s hradu do vesnice a do kostela jezdívalo, ale na vrchu samém ji nelze již znáti. Na temeně totiž úzkém a nepříliš dlouhém stával hrad, po němž zbyly jen praskrovné známky. Pokud souditi lze z jediného zbytku, byl z kamene a vápna postaven, ale nynější rozvaliny vyhlížejí tak, jako by to byly zbytky kamenných valů. Pokud lze prošlakovati hradiště mlázím zarostlé, šly zdi do čtverhranu, zavírajíce prostoru nevelikou, z níž čásť byla obydlím. Před tím jest prázdné městiště úzké, jako nějaké předhradí. Před léty se tu mnohem více vídalo. V Poutníku od Otavy (II. 1. str. 260.) popisují se ještě zbytky takto: „Zdá se, že měl podobu podlouhlého čtverhranu směrem od severu k jihu. Na severním konci po pravé straně bývalé brány vypínala se mohutná okrouhlá věž o samotě na prostranném, pevnými hradbami zahrazeném předhradí, kdež se ještě některé stavby stopovati mohou. Vlastní hrad, jehož vnitřní rozdělení naznačují sem tam až 2 1/2 sáhu vysoké zbytky základních zdí, stál na straně jižní výše než předhradí; je odděloval od onoho hluboký, nyní již částečně zasypaný příkop. Na jižním konci hradu stála druhá okrouhlá pevná věž. Obě věže se svými přes 2 sáhy širokými zdmi posud dobře lze znáti a svědčí o někdejší pevnosti hradu. Mimo východní stranu, kdežto strmé skály kolmo do údolí sestupují a tedy zde od přírody samé…  číst dále
August Sedláček, Hrady, zámky a tvrze Království českého (kn.7), 23.7. 2002
historie

Vitějovice hrad (Osule, Vosule)

Po přečtení uvedeného textu profesora Sedláčka, a především po shlédnutí obrázku „jediný svědek hradu“ mám pocit, že jsem byl někde jinde. V jiném čase, na jiném místě. A přece – popis okolí sedí, částečně i popis zříceniny, takže se obrátím na svoji autoritu nejvyšší, profesora Durdíka (Encyklopedie českých hradů, 4. vydání, Libri, Praha 1999). Ten hodnotí Vitějovice poněkud optimističtěji. Prosím: „… zříceniny hradu na vysokém kopci u stejnojmenné obce nedaleko od Prachatic. Hrad zřejmě založil Přemysl Otakar II. Po jeho smrti se stavba zastavila a rozestavěný objekt zůstal v majetku koruny až do roku 1283, kdy ho získal Jan z Michalovic. Na počátku 14. století byl v držení pánů z Újezda a byl snad ještě částečně, úměrně svému stavu, užíván. Po roce 1317, kdy se i s okolím stal majetkem Bavora II. ze Strakonic, zřejmě definitivně ztratil význam a byl již tehdy, nebo po získání Rožmberky v roce 1344, ve svých…  číst dále

Random, 9.1. 2003

Další texty historie

Půdorys místa


© D.Menclová
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
Jihočeský kraj,  Prachatice  (PT), Vitějovice

Místa v okolí

 kostel sv. Dominika
 Budkov
 kostel sv. Jiljí
 dům č. p. 42
 Hrádek u Husince
 městské opevnění
 stará radnice
 Prachatice – MPR
 Chocholatá Lhota
 Dub
 Kratochvíle
 Lipovice
 Bavorov
 panský dům
 Tourov
 panský dům
 Libín
 Vlachovo Březí
 židovský hřbitov
 Schmiedův pivovar
 kaple sv. Ducha
 nová radnice
 Netolice – MPZ
 kašna
 kostel sv. Anny
 Kudrnův dům
 kostel sv. Václava
 archeopark Netolice
 Lomec
 Helfenburk
 Drslavice
 Libějovice
 Rábín
 kostel sv. Martina
 židovský hřbitov
 Libějovice
 Želibořice
 Poděhusy
 boží muka
 městské opevnění
 Čepřovice
 synagoga
 kaple
 Jánský most
 Vodňany
 Zálezly
 Hus
 Královácký kámen
 Skočice
 Kuglvajt
 kaple Dobrá voda
 boží muka
 mariánský sloup
 radnice
 kostel Všech svatých
 Volyně
 kostel sv. Kateřiny
Základní informace místa
ID místa: 527
Typ místa: hrad
Stav místa: zřícenina
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 25.7.2001
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Pěšky po Hadriánově zdi na severu Anglie

Cestování

Velká čínská zeď je přece jen trochu daleko, zato ta anglická je o hodně blíž. Také je o 8642 km kratší, což je úleva. Takže můžeme vyrazit a klidně ji celou projít, když jsme si to takhle zkrátili.

Enclos paroissial - unikát z konce světa

Cestování

Bretaň, magická „Malá Británie“, opředená keltskými legendami, plná megalitických památek i úchvatných přírodních scenerií, toho má návštěvníkům opravdu hodně co nabídnout. Jeden pozoruhodný architektonický prvek – enclos paroissial (ohrazené farní areály) – však naleznete jen zde, v oblasti Finistère, tedy na konci světa.

Čertovy hlavy – tváře vytesané do horniny – druhé největší na světě

Zajímavosti

Středočeská obec Želízy je tak malá, že nebýt jedné skutečnosti, určitě byste ji přehlídli. Nachází se ve Středočeském kraji v okrese Mělník. Nad touto vesničkou se klene borový les, z nějž se již téměř 180 let dívají do kraje dvě obří hlavy čertů. A když říkám obří, myslím opravdu obří. Velikost těchto pískovcových reliéfů překonala pouze jediná skulptura světa, a to sousoší čtyř amerických prezidentů v Jižní Dakotě.

Podzemní jezero a ocelové dveře pod Troskami

Zajímavosti

Hrad Trosky s sebou nese i svá dodnes neobjevená tajemství. Jedno z nich je legenda o podzemním jezeru ke kterému vede chodba vyhloubená v pískovcové skále tři sta metrů od úpatí kopce, zakončena železnými vraty.

Máme za sebou noc čarodějnic, zvyk, jemuž předcházelo utrpení mnoha nevinných lidí

Zajímavosti

Noc z 30. dubna na 1. května je podle starých pověr nejmagičtější nocí celého kalendářního roku. Je to noc, kdy tajemné síly vládnou neobvykle silnou mocí, před kterou měli lidé odpradávna potřebu se chránit. Tato noc byla už od pohanských dob spojena s řadou rituálů, z nichž nejznámější je pálení čarodějnic – zvyk, který se udržuje dodnes. Jak vlastně vznikla tato tradice a co všechno jí předcházelo?

Výměna elektroinstalace v panelovém domě, dobře si rozmyslete kdy se do ní pustit a na co si dát pozor.

Ostatní

Stará hliníková elektroinstalace v bytech v panelových domech pomalu dosluhuje a nejeden byt již má polovinu nefunkčních zásuvek a blikající světla. Sepsal jsem pro Vás co Vás čeká a jak se na výměnu co nejlépe připravit.

reklama