Původně gotická tvrz z 2. pol. 14. st., pozdně goticky rozšířená Lipovskými koncem 15. st. a renesančně upravená, po odkoupení r. 1693 připojena Ditrichštejny k Vlachovu Březí a barokně přestavěna na sýpku.
Hlavní obrázek místa
pohled od jihovýchodu
© Pavel Zany Komárek 29/9/2001
Nejstarší zmínka o vsi Lipovice je z r. 1386, kdy byla majetkem vladyky Jana z Lipovice. Po něm se později (1461) uvádí Chval z Lipovice. V majetku vladyků Lipovských z Lipovice byl lipovický statek až do r. 1544, kdy jej koupil Diviš Boubínský z Újezda. Tvrz přestavěl patrně jeho stejnojmenný vnuk. Pro účast na stavovském povstání v l. 1618 – 1620 byl odsouzen ke ztrátě poloviny svého majetku. Nároky jeho bratra Petra byly odmítnuty a česká komora prodala r. 1623 tvrz s dvorem a vsí Janu Časolarovi Dlouhoveskému z Dlouhé Vsi. Po jeho smrti v r. 1655 zdědila statek dcera Magdalena Benigna, provdaná za Antonína Václava Loga z Netky. R. 1665 koupil statek Lipovici s vesnicemi Kosmo, Žárovnou, Vojslavicemi a Újezdem Václav Michal nejstarší Hýzrle z Chodů, majitel sousedního statku Budkova. V poslední čtvrtině 17. století se majitelé lipovického statku několikrát vyměnili, přičemž se vzdálení příbuzní bývalých držitelů Lipovice pokoušeli o znovuzískání dřívějšího majetku. Tak r. 1672 získal Lipovici Adam Václav Lipovský z Lipovice, ale již r. 1677 koupila tvrz, dvůr, pivovar a vesnice Lipovici, Žárovnou a Kosmo Zuzana Markvartová z Hrádku. Ani nová majitelka však statek dlouho neudržela. R. 1682 prodala Zuzana Maximiliána, znovuprovdaná Smrčková z Mnichu (rozená Chřepická z Modliškovic) Lipovici Magdaleně, rozené Chřepické z Modliškovic a na Starém Smolivci. Od ní koupil r. 1683 lipovický statek její syn František Karel Lipovský, ale v r. 1693 je prodal hraběti Ferdinandu Ditrichštejnovi, který statek připojil k svému panství Vlachovo Březí. Tvrz pak sloužila jako sýpka. Někdejší dvoupatrová tvrz stojí na malé vyvýšenině na okraji obce. Gotickým portálem se vchází do klenutého přízemí. V prvním patře je zazděný starší gotický lomený portál, v síni renesanční krb. Ve druhém patře jsou široká okna se sedátky,…  číst dále
Hrady, zámky a tvrze v Čechách na Moravě a ve Slezsku - Jižní Čechy, 27.4. 2004
Jihočeský kraj,  Prachatice  (PT), Lipovice

Místa v okolí

 Dub
 Chocholatá Lhota
 židovský hřbitov
 Schmiedův pivovar
 Vlachovo Březí
 kaple sv. Ducha
 Budkov
 Tourov
 Helfenburk
 Želibořice
 kostel sv. Dominika
 dům č. p. 42
 kostel sv. Jiljí
 Hrádek u Husince
 Čepřovice
 panský dům
 Bavorov
 Zálezly
 Vitějovice
 Královácký kámen
 stará radnice
 Drslavice
 Prachatice – MPR
 kaple Dobrá voda
 městské opevnění
 Lčovice
 boží muka
 radnice
 mariánský sloup
 kostel Všech svatých
 Volyně
 židovský hřbitov
 židovský hřbitov
 Čkyně
 synagoga
 Hoštice u Volyně
 Drahonice
 Smrčná
 Skočice
 Skalice
 Cehnice
 kostel sv. Martina
 Libín
 kostel sv. Anny
 Nihošovice
 Kratochvíle
 Libějovice
 Lomec
 městské opevnění
 Doubravice u Volyně
 Jánský most
 Mladějovice
 synagoga
 Mladějovice
 Kdanský dvůr
 Libějovice
 Vodňany
 Čestice
 Čestice
 Kalvarie
 Čestice
 Kudrnův dům
 kašna
 Netolice – MPZ
 nová radnice
 Božovice
 panský dům
 Kbíl
 Boubín
 Němčice
 kostel sv. Jiljí
 Boubínský prales
 kostel sv. Anny
 kostel sv. Vavřince
 Kraselov
 Klokočín
Základní informace místa
ID místa: 1083
Typ místa: tvrz
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: nepřístupno
Uveřejněno: 27.4.2004
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Pěšky po Hadriánově zdi na severu Anglie

Cestování

Velká čínská zeď je přece jen trochu daleko, zato ta anglická je o hodně blíž. Také je o 8642 km kratší, což je úleva. Takže můžeme vyrazit a klidně ji celou projít, když jsme si to takhle zkrátili.

Enclos paroissial - unikát z konce světa

Cestování

Bretaň, magická „Malá Británie“, opředená keltskými legendami, plná megalitických památek i úchvatných přírodních scenerií, toho má návštěvníkům opravdu hodně co nabídnout. Jeden pozoruhodný architektonický prvek – enclos paroissial (ohrazené farní areály) – však naleznete jen zde, v oblasti Finistère, tedy na konci světa.

Čertovy hlavy – tváře vytesané do horniny – druhé největší na světě

Zajímavosti

Středočeská obec Želízy je tak malá, že nebýt jedné skutečnosti, určitě byste ji přehlídli. Nachází se ve Středočeském kraji v okrese Mělník. Nad touto vesničkou se klene borový les, z nějž se již téměř 180 let dívají do kraje dvě obří hlavy čertů. A když říkám obří, myslím opravdu obří. Velikost těchto pískovcových reliéfů překonala pouze jediná skulptura světa, a to sousoší čtyř amerických prezidentů v Jižní Dakotě.

Podzemní jezero a ocelové dveře pod Troskami

Zajímavosti

Hrad Trosky s sebou nese i svá dodnes neobjevená tajemství. Jedno z nich je legenda o podzemním jezeru ke kterému vede chodba vyhloubená v pískovcové skále tři sta metrů od úpatí kopce, zakončena železnými vraty.

Máme za sebou noc čarodějnic, zvyk, jemuž předcházelo utrpení mnoha nevinných lidí

Zajímavosti

Noc z 30. dubna na 1. května je podle starých pověr nejmagičtější nocí celého kalendářního roku. Je to noc, kdy tajemné síly vládnou neobvykle silnou mocí, před kterou měli lidé odpradávna potřebu se chránit. Tato noc byla už od pohanských dob spojena s řadou rituálů, z nichž nejznámější je pálení čarodějnic – zvyk, který se udržuje dodnes. Jak vlastně vznikla tato tradice a co všechno jí předcházelo?

Výměna elektroinstalace v panelovém domě, dobře si rozmyslete kdy se do ní pustit a na co si dát pozor.

Ostatní

Stará hliníková elektroinstalace v bytech v panelových domech pomalu dosluhuje a nejeden byt již má polovinu nefunkčních zásuvek a blikající světla. Sepsal jsem pro Vás co Vás čeká a jak se na výměnu co nejlépe připravit.

reklama