Pilířová boží muka na severozápadním okraji obce, při silnici na úpatí terénního předělu. Datovaná do přelomu 18. a 19. století. Cenný doklad drobné lidové architektury. Památkově chráněná.
Hlavní obrázek místa
© Marcela Váňová 05/2022
Kestřany (dříve pro rozlišení od Nových Kestřan nazývané též Staré Kestřany) jsou obec v okrese Písek, nedaleko Ražic na soutoku Otavy a Brložského potoka. První písemná zmínka o nich pochází z roku 1338. Z pamětihodností jsou raritou dvě tvrze (horní a dolní), stojící v těsné blízkosti a zámek s barokní zahradou (na jeho místě pravděpodobně stála třetí tvrz). Dále je zde kostel sv. Kateřiny s před ním stojícím kamenným křížem a památníkem obětem první světové války, výklenková kaple sv. Jana Nepomuckého ze začátku 18. století nedaleko od dolní tvrze u hřiště, výklenková kaple sv. Josefa ze začátku 19. století u silnice do obce od Písku, výklenková kaple sv. Wolfganga z konce 17. století v lese "Na Volfánku", kaple - Kalvárie za obcí ze 17. století u řeky Otavy směrem na Lhotu u Kestřan, další boží muka, křížky a náves je lemovaná architektonickými vesnickými usedlostmi (jsou navrženy na vesnickou památkovou zónu). Jižně od obce se rozkládá národní přírodní rezervace Řežabinec a Řežabinecké tůně. Velký Potočný rybník severně od obce je chráněn jako přírodní památka. Každý rok se zde pořádají soutěže v rýžování zlata. Obec leží na silnici z Písku do Štěkně, vede přes ni modře značená turistická trasa a cyklotrasa č. 1045 (Okolo Písku), č. 1151 a 12, Otavská.
Jaroslav Špiroch, 14.6. 2022
popis

Pilířová boží muka se nacházejí na severozápadním okraji obce při silnici a jsou umístěna na úpatí terénního předělu. Jsou datována do přelomu 18. a 19. století. Jsou zděná omítaná na čtvercovém půdorysu a vyrůstají z malého odsazeného soklu se zkosenými hranami. Na soklu stojí hranolový dřík se zkosenými hranami, v horní části rozšířený a ukončený trojitou mohutnou hladkou římsou. Na římsu dosedá krychlová lucernová nástavba. V osách stěn jsou prolomeny malé ploché polokruhové niky, v současnosti prázdné. Lucerna je opět zakončena trojitou odstupněnou římsou, na které stojí jehlancová stříška, krytá taškami bobrovkami. Boží muka jsou cenným dokladem drobné lidové architektury, tvořícím významný krajinotvorný prvek. Památkově jsou chráněna od 3. 5. 1958.

Památkový katalog NPÚ; Jaroslav Špiroch., 7.6. 2022

Jihočeský kraj,  Písek  (PI), Kestřany

Místa v okolí

 Kestřany
 kostel sv. Kateřiny
 kaple-Kalvárie
 Dobev
 kostel sv. Brikcí
 železný most
 kamenný most
 kaple sv. Anny
 Putim
 kostel sv. Vavřince
 Velký Kamýk
 Mladějovice
 Štěkeň
 Mladějovice
 kostel sv. Václava
 kostel sv. Jiljí
 židovský hřbitov
 Cehnice
 dům U Koulí
 městské opevnění
 Kbelnice
 sladovna
 Kamenný most
 Písek
 radnice
 synagoga
 vojenský hřbitov
 Brloh
 zemský hřebčinec
 Drhovle
 Drahonice
 Božovice
 Petrovice
 Osek
 Klokočín
 židovský hřbitov
 Čížová
 Jarník
 Skočice
 Řepice
 Šamonice
 katovna u Nymburských
 Kdanský dvůr
 Tálínský rybník
 křížová cesta
 děkanství
 radnice
 mariánský sloup
 kostel sv. Václava
 kostel sv. Martina
 Myšenec
 kostel sv. Havla
 Kožlí
 Velký Mehelník
 Husův sbor
 mariánský sloup
 masné krámy
 kostel sv. Markéty
 Strakonice
 kaple Dobrá voda
 Vráž
 Protivín
 židovský hřbitov
 židovský hřbitov
 Čepřovice
 Hoštice u Volyně
 Sedlice
 židovský hřbitov
 Libětice
 Jánský most
 městské opevnění
 Helfenburk
 Vodňany
 synagoga
 Červený Újezdec
 Škvořetice
 kostel Všech svatých
 Volyně
 kostel sv. Linharta
 radnice
 Podolsko
 boží muka
 mariánský sloup
 Čekanice
Základní informace místa
ID místa: 16415
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: křížek, boží muka
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 7.6.2022
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Naposledy navštívené

reklama