Bývalý svobodnický statek poprvé zmiňovaný roku 1490, v pol. 19. století přestavěn ve stylu selského baroka, poč. 20. století získal dnešní podobu. V současnosti je v soukromých rukou.
Hlavní obrázek místa
celkový pohled na bývalý komplex dvora
© Ondřej Štěpánek 08/2009
Malebná jihočeská vesnička Kloub se nachází asi 6km od města Protivín. Bývalý Kdanský dvůr (dnes č.p.4 a 20) se nachází přímo na návsi na jejím horním konci při cestě směrem do Dvorců a Radán. Na návsi se také nachází "ušatá" kaplička ( tyto "uši" jsou typickým architektonickým znakem místního selského baroka) z roku 1818, dále pak stojí za shlédnutí statky č.p. 3, 12 a 23. Před statkem č.p. 20 se natáčela scéna k filmu "Strakonický dudák". Nejstarší písemná zmínka o vsi je z 1.ledna 1336, kdy král Jan Lucemburský udělil Vodňanům privilegium s darem poloviny Kloubu (tehdy psáno Chlub) a několik dalších vesnic. Tento dar nejspíše zůstal nerealizován, neboť se Kloub později uvádí jako součást rozsáhlého hlubockého panství. Dříve však patřil Kloub s rychtou ve Chvaleticích k "zámku píseckému". Zajímavá je zpráva z počátku husitského hnutí, kdy v roce 1416 byla přepadena a vypálena písecká fara. V seznamu útočníků najdeme také obyvatele Kloubu. Z roku 1490 pochází nejstarší urbář hlubockého panství. Kloub je zde zapsán pod správou rychty v nedalekých Chvaleticích. Z hlubockého urbáře pro r. 1490 se dovíme, že zde žili tito osedlí: Jan, Daněk (držel dvě usedlosti), Mácha, Vít, Ouhleda, Heryně, Kohút, Janek, Hustý, Kropáč, Dubec, Vácha a Velek. Majitelem hlubockého panství se po králi stal podnikavý šlechtic Vilém z Pernštejna a na Helfštýně, který celé hlubocké panství koupil za 24.000 zl.uh. Poté byl Kloub značnou část 16. století v majetku nižší šlechty ( Vamberští z Rohatec, Čejkovští z Čejkova). R. 1562 koupil panství hlubocké velmož Jáchym z Hradce.Roku 1590 se na krátkou dobu dostal Kloub opět k Písku, ale roku 1640 byl prodán Mikuláši Radkovci z Mirovic, který jej roku 1700 prodal k protivínskému panství schwarzenberskému, ke kterému přináležel až do první pozemkové reformy r. 1921.
Ondřej Štěpánek, 28.5. 2006
historie

Historie Kdanského dvora (č.p.4 a 20)

Kdanský dvůr byl od pradávna svobodný (tzn. jeho majitel byl tzv.svobodník, který byl poddaný přímo králi, svůj majetek zapisovali nejdříve v Zemských deskách stejně jako šlechta, ale později byly pro tyto zápisy příslušné nové knihy tzv. "Knihy svobodnické" neboli "Libri libertinorum"). Prvním známým svobodníkem byl Václav Daněk, který v roce 1534 svědčil na jedné listině v královském městě Vodňanech. V roce 1603 zde hospodařil svobodník Matěj Daněk, jehož potomci zde hospodařili až do roku 1713 ( r. 1654 je uváděn v berni rulle svobodník Jakub Daněk, který vlastnil 45 strychů polí a větší počet dobytka, r. 1667 Šimon Kdaněk). Po roce 1713 došlo na nějakou dobu k zániku svobodství. Dne 26. 9. 1764 koupila protivínská vrchnost (knížata Schwarzenberkové) od vídeňského měšťana Antonína Malého svobodnický dvůr v hodnotě 6.000 zl. V roce 1774 zakoupil dvůr „Kdaňský“ František Spazier, vrchní ředitel buqoiského panství. Roku 1778 se uvádí…  číst dále

Ondřej Štěpánek, 28.5. 2006

Jihočeský kraj,  Strakonice  (ST), Pohorovice

Místa v okolí

 Skočice
 Božovice
 kostel sv. Jiljí
 Jánský most
 městské opevnění
 Drahonice
 Vodňany
 synagoga
 židovský hřbitov
 Protivín
 Klokočín
 kostel sv. Havla
 Myšenec
 židovský hřbitov
 kostel sv. Martina
 Mladějovice
 Mladějovice
 Cehnice
 železný most
 kamenný most
 Tálínský rybník
 kostel sv. Vavřince
 Putim
 Bavorov
 panský dům
 kaple sv. Anny
 Libějovice
 Libějovice
 Kestřany
 Lomec
 Tourov
 kostel sv. Jiljí
 Helfenburk
 Chvalešovice
 zemský hřebčinec
 Chvalešovice
 Vysoký Kamýk
 Rábín
 Čepřovice
 Dub
 dům U Koulí
 městské opevnění
 synagoga
 Velký Mehelník
 Písek
 kostel sv. Dominika
 sladovna
 Štěkeň
 kostel sv. Václava
 radnice
 Kamenný most
 Hradiště u Malovic
 kaple Dobrá voda
 kamenný kříž
 kaple Panny Marie
 Jarník
 židovský hřbitov
 hřbitov
 Kratochvíle
 Lipovice
 Velký Kamýk
 Poděhusy
 kostel sv. Václava
 Dříteň
 kostel sv. Dismase
 Údraž
 Budkov
 Chocholatá Lhota
 Kbelnice
 Sedlec
 Želibořice
 Kubatův pomník
 Schmiedův pivovar
 židovský hřbitov
 Vlachovo Březí
 kaple sv. Ducha
 Řepice
 Chřešťovice
 Petrovice
 dům č. p. 42
 Osek
 židovský hřbitov
 křížová cesta
Základní informace místa
ID místa: 4272
Typ místa: ostatní
Stav místa: chátrající
Přístupnost: nepřístupno
Uveřejněno: 28.5.2006
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Pláže na ostrově CRES, které jsou dostupné autem nebo pěšky

Cestování

Na Chorvatském ostrově CRES je bezpočet nádherných pláží. Některé jsou dostupné autem, některé jen lodí. Navštívili jsme ty které jsou dostupné autem z pevniny a zjistili jejich přednosti a nedostatky. Jako výchozí bod bylo pro nás město Cres.

Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.

Historie

Současná irská literatura nabízí spoustu zajímavých úlomků z historie země v době Vikingů, tedy v 9. až 12. stol. Informace jsou ale často velmi nesourodé. Následující článek se proto pokouší dát dohromady souvislý příběh o událostech v Irsku z této doby.

Pohádkovému Jičínu předcházela jedna z největších katastrof 17. století

Hrady a zámky

Kdo by neznal hlavní město pohádek, Jičín! Město nacházející se v ráji, tedy v tom Českém ráji. Žil zde loupežník Rumcajs se svou rodinou. Tyto pohádkové postavičky milovaly celé generace nejen dětí a v městě Jičíně na ně narazíte téměř na každém kroku.

Pěšky po Hadriánově zdi na severu Anglie

Cestování

Velká čínská zeď je přece jen trochu daleko, zato ta anglická je o hodně blíž. Také je o 8642 km kratší, což je úleva. Takže můžeme vyrazit a klidně ji celou projít, když jsme si to takhle zkrátili.

Enclos paroissial - unikát z konce světa

Cestování

Bretaň, magická „Malá Británie“, opředená keltskými legendami, plná megalitických památek i úchvatných přírodních scenerií, toho má návštěvníkům opravdu hodně co nabídnout. Jeden pozoruhodný architektonický prvek – enclos paroissial (ohrazené farní areály) – však naleznete jen zde, v oblasti Finistère, tedy na konci světa.

Čertovy hlavy – tváře vytesané do horniny – druhé největší na světě

Zajímavosti

Středočeská obec Želízy je tak malá, že nebýt jedné skutečnosti, určitě byste ji přehlídli. Nachází se ve Středočeském kraji v okrese Mělník. Nad touto vesničkou se klene borový les, z nějž se již téměř 180 let dívají do kraje dvě obří hlavy čertů. A když říkám obří, myslím opravdu obří. Velikost těchto pískovcových reliéfů překonala pouze jediná skulptura světa, a to sousoší čtyř amerických prezidentů v Jižní Dakotě.

reklama