Prostý kamenný pomník odhalený na paměť pěti zabitých amerických letců, členů posádky bombardéru B-17 z 97 BG / 414 BS 15. letecké armády USAAF sestřeleného 21. července 1944 nad petrochemickým kombinátem. Odhalen byl bývalým letcem RAF Janem Hladkým ve výroční den roku 2001.
Hlavní obrázek místa
© Prudký Martin, 11/2012
Horská ves Křížatky se nachází nad nechvalně známým litvínovským sídlištěm Janov a zajíždí sem autobusová linka Dopravního podniku č. 6. Pomník stojí v lese ve svahu nad údolím Janovského potoka. Po příjezdu do Křížatek je třeba odbočit vlevo, okolo kapličky. Na konci ulice je potom odbočka doleva na lesní cestu, polohu určí směrová tabule.
Prudký Martin, 17.11. 2012
historie

Pomník nedaleko Křižatek byl postaven na počest pěti amerických letců zahynuvších po sestřelu jejich letadla nad chemickým kombinátem 21.7.1944. Nálet mělo původně provést 300 čtyřmotorových bombardérů 15. letecké armády, startujících ze základen v Itálii. Bombardéry doprovázely stíhače P-38 Lighting a P-51 Mustang z 306. stíhacího křídla (Fighter Wing). Polovina letounů z nejrůznějších důvodů (sestřel, technická porucha, bombardování příležitostných cílů) nad Mostecko nedoletěla. Nad chemický kombinát STW Brüx se nakonec dostalo 143 strojů B-17 Flying Fortress a také B-24 Liberator. Obávaný německý Flak (Die Flugabwehrkanone) zasáhl tři letadla. Jedno z nich, B-17 sériového čísla 42-97531 z 97. bombardovací skupiny, 414. bombardovací squadrony, pilotované Lt Johnem J. Cunnighamem spadlo na krušnohorské svahy. Střední a přední část dopadla nedaleko Křižatek. V troskách zahynul výše zmíněný pilot a také Gerard Milburn, střelec William…  číst dále

Prudký Martin podle knihy Mostecký benzín hoří-Radovan Helt a web Historie Litvínova a okolí, 18.11. 2012

Ústecký kraj,  Most  (MO), Litvínov-Křížatky

Místa v okolí

 kaple
 Jeřabina
 Janov
 milník
 socha sv. Jiří
 socha sv. Vavřince
 Rieckenova vila
 Lniště
 Bílý sloup
 Pilařský rybník
 Litvínov
 Sirné lázně
 nová radnice
 Střelnice
 socha Herkula
 stará radnice
 Josefinina skála
 hřbitovní kaple
 Albrechtická štola
 Švédské šance
 Černý rybník
 Dřevařský rybník
 důl Pavel I.
 Jezeří
 Einmannbunker
 Kolektivní dům
 důl Pluto II.
 Loučná
 Starý Žeberk
 kostel sv. Kateřiny
 Vlčí hora
 Skalní okno
 Eduardova skála
 Lichtenwald
 smírčí kříž
 Rýzmburk
 kaple Patronů Čech
 Nový Žeberk
 Salesiova výšina
 Fláje
 Matylda
 kostel sv. Mikuláše
 židovský hřbitov
 kostel sv. Kateřiny
 Most
 Most
 Georgensdorf
 Bihlova vila
 kostel sv. Valentina
 Ressl
 hrad u Brandova
 Červený Hrádek
 krematorium
 Špičák
 Šibeník
 městské sklepy
 kostel sv. Jiljí
 Maják
 kostel sv. Barbory
 luterský kostel
 Najštejn
 kostel Vzkříšení
 Duchcov
 kostel sv. Václava
 boží muka
 železniční most
 evangelický kostel
 kaple sv. Barbory
 kostel sv. Jiří
 kaple sv. Anny
 Duchcovský viadukt
 kaple sv. Anny
 smírčí kříž
 kostel sv. Václava
 kostel sv. Mikuláše
 maloměstské domy
 smírčí kříž
 Patokryje
 smírčí kříž
 Kamencové jezero
 Blatno
 Bergrutsch
 Hausberk
 Korozluky
Základní informace místa
ID místa: 11015
Typ místa: pomník, památník
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 19.11.2012
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Cestování

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Trenčín, krásné město na řece Váhu a jeho dominanta

Cestování

Na hradní skále Trenčianského hradu je římský latinský nápis z období Římské říše, který je nejstarším nápisem na Slovensku a býval taky nejstarším nápisem v tehdejším Československu. Majestátní Trenčianský hrad patří k nekrásnějším hradům na Slovensku a jeho mohutná Matúšova věž je výraznou dominantou celého kraje. Z podhradí Trenčianského hradu se na řece Váhu vyvinulo město Trenčín s mnoha historickými a kulturními památkami.

Jak na Nový rok, tak po celý rok ..... a začínal rok vždy 1. lednem?

Hrady a zámky

Ještě pár hodin a zase budeme o rok starší. Vánoční svátky utekly jako voda a nás čeká loučení. Už brzy se rozloučíme s rokem starým rokem a přivítáme nový. Tato doba je už tradičně spojena s veselím. Bylo tomu tak ale odjakživa?

Jaká je vlastně historie betlémů, které se v této době objevují na veřejných prostranstvích i u nás doma

Zajímavosti

Začalo to ve stísněném prostoru jeskyně, který se stal prvním betlémem a improvizovanou kaplí a kde také proběhla první slavnostní půlnoční mše, kterou odsloužil František z Assisi 24. prosince roku 1223.

Dva základní druhy středověkého záchodu na hradech a dalších stavbách v Česku, Irsku a Británii

Zajímavosti

V tomto článku do toho šlápneme a probereme tematiku středověkých záchodů v Česku, Irsku a Británii. Bude řeč o dvou základních typech středověkých záchodů na hradech a dalších středověkých stavbách, tzv. vnějších a vnitřních záchodech.

Výlet za triobity do starého lomu Požáry v Praze - Řeporyjích

Cestování

Nevíte kam se vrtnout v sobotní nebo nedělní odpoledne? Prozkoumejte národní přírodní památku Požáry, která má ze stratigrafického hlediska světový význam. Vstup do areálu je volný.

reklama