Prostý kamenný pomník odhalený na paměť pěti zabitých amerických letců, členů posádky bombardéru B-17 z 97 BG / 414 BS 15. letecké armády USAAF sestřeleného 21. července 1944 nad petrochemickým kombinátem. Odhalen byl bývalým letcem RAF Janem Hladkým ve výroční den roku 2001.
Hlavní obrázek místa
© Prudký Martin, 11/2012
Horská ves Křížatky se nachází nad nechvalně známým litvínovským sídlištěm Janov a zajíždí sem autobusová linka Dopravního podniku č. 6. Pomník stojí v lese ve svahu nad údolím Janovského potoka. Po příjezdu do Křížatek je třeba odbočit vlevo, okolo kapličky. Na konci ulice je potom odbočka doleva na lesní cestu, polohu určí směrová tabule.
Prudký Martin, 17.11. 2012
historie

Pomník nedaleko Křižatek byl postaven na počest pěti amerických letců zahynuvších po sestřelu jejich letadla nad chemickým kombinátem 21.7.1944. Nálet mělo původně provést 300 čtyřmotorových bombardérů 15. letecké armády, startujících ze základen v Itálii. Bombardéry doprovázely stíhače P-38 Lighting a P-51 Mustang z 306. stíhacího křídla (Fighter Wing). Polovina letounů z nejrůznějších důvodů (sestřel, technická porucha, bombardování příležitostných cílů) nad Mostecko nedoletěla. Nad chemický kombinát STW Brüx se nakonec dostalo 143 strojů B-17 Flying Fortress a také B-24 Liberator. Obávaný německý Flak (Die Flugabwehrkanone) zasáhl tři letadla. Jedno z nich, B-17 sériového čísla 42-97531 z 97. bombardovací skupiny, 414. bombardovací squadrony, pilotované Lt Johnem J. Cunnighamem spadlo na krušnohorské svahy. Střední a přední část dopadla nedaleko Křižatek. V troskách zahynul výše zmíněný pilot a také Gerard Milburn, střelec William…  číst dále

Prudký Martin podle knihy Mostecký benzín hoří-Radovan Helt a web Historie Litvínova a okolí, 18.11. 2012

Ústecký kraj,  Most  (MO), Litvínov-Křížatky

Místa v okolí

 kaple
 Jeřabina
 Janov
 milník
 socha sv. Jiří
 socha sv. Vavřince
 Rieckenova vila
 Lniště
 Bílý sloup
 Pilařský rybník
 Litvínov
 Sirné lázně
 nová radnice
 Střelnice
 socha Herkula
 stará radnice
 Josefinina skála
 hřbitovní kaple
 Albrechtická štola
 Švédské šance
 Černý rybník
 Dřevařský rybník
 důl Pavel I.
 Jezeří
 Einmannbunker
 Kolektivní dům
 důl Pluto II.
 Loučná
 Starý Žeberk
 kostel sv. Kateřiny
 Vlčí hora
 Skalní okno
 Eduardova skála
 Lichtenwald
 smírčí kříž
 Rýzmburk
 kaple Patronů Čech
 Nový Žeberk
 Salesiova výšina
 Fláje
 Matylda
 kostel sv. Mikuláše
 židovský hřbitov
 kostel sv. Kateřiny
 Most
 Most
 Georgensdorf
 Bihlova vila
 kostel sv. Valentina
 Ressl
 hrad u Brandova
 Červený Hrádek
 krematorium
 Špičák
 Šibeník
 městské sklepy
 kostel sv. Jiljí
 Maják
 kostel sv. Barbory
 luterský kostel
 Najštejn
 kostel Vzkříšení
 Duchcov
 kostel sv. Václava
 boží muka
 železniční most
 evangelický kostel
 kaple sv. Barbory
 kostel sv. Jiří
 kaple sv. Anny
 Duchcovský viadukt
 kaple sv. Anny
 smírčí kříž
 kostel sv. Václava
 kostel sv. Mikuláše
 maloměstské domy
 smírčí kříž
 Patokryje
 smírčí kříž
 Kamencové jezero
 Blatno
 Bergrutsch
 Hausberk
 Korozluky
Základní informace místa
ID místa: 11015
Typ místa: pomník, památník
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 19.11.2012
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Pohádkovému Jičínu předcházela jedna z největších katastrof 17. století

Hrady a zámky

Kdo by neznal hlavní město pohádek, Jičín! Město nacházející se v ráji, tedy v tom Českém ráji. Žil zde loupežník Rumcajs se svou rodinou. Tyto pohádkové postavičky milovaly celé generace nejen dětí a v městě Jičíně na ně narazíte téměř na každém kroku.

Pěšky po Hadriánově zdi na severu Anglie

Cestování

Velká čínská zeď je přece jen trochu daleko, zato ta anglická je o hodně blíž. Také je o 8642 km kratší, což je úleva. Takže můžeme vyrazit a klidně ji celou projít, když jsme si to takhle zkrátili.

Enclos paroissial - unikát z konce světa

Cestování

Bretaň, magická „Malá Británie“, opředená keltskými legendami, plná megalitických památek i úchvatných přírodních scenerií, toho má návštěvníkům opravdu hodně co nabídnout. Jeden pozoruhodný architektonický prvek – enclos paroissial (ohrazené farní areály) – však naleznete jen zde, v oblasti Finistère, tedy na konci světa.

Čertovy hlavy – tváře vytesané do horniny – druhé největší na světě

Zajímavosti

Středočeská obec Želízy je tak malá, že nebýt jedné skutečnosti, určitě byste ji přehlídli. Nachází se ve Středočeském kraji v okrese Mělník. Nad touto vesničkou se klene borový les, z nějž se již téměř 180 let dívají do kraje dvě obří hlavy čertů. A když říkám obří, myslím opravdu obří. Velikost těchto pískovcových reliéfů překonala pouze jediná skulptura světa, a to sousoší čtyř amerických prezidentů v Jižní Dakotě.

Podzemní jezero a ocelové dveře pod Troskami

Zajímavosti

Hrad Trosky s sebou nese i svá dodnes neobjevená tajemství. Jedno z nich je legenda o podzemním jezeru ke kterému vede chodba vyhloubená v pískovcové skále tři sta metrů od úpatí kopce, zakončena železnými vraty.

Máme za sebou noc čarodějnic, zvyk, jemuž předcházelo utrpení mnoha nevinných lidí

Zajímavosti

Noc z 30. dubna na 1. května je podle starých pověr nejmagičtější nocí celého kalendářního roku. Je to noc, kdy tajemné síly vládnou neobvykle silnou mocí, před kterou měli lidé odpradávna potřebu se chránit. Tato noc byla už od pohanských dob spojena s řadou rituálů, z nichž nejznámější je pálení čarodějnic – zvyk, který se udržuje dodnes. Jak vlastně vznikla tato tradice a co všechno jí předcházelo?

reklama