Původně románský kostel, raně goticky rozšířený a přestavěný v pol. 13. st., v 16. st. přistavěna zvonice a severní předsíň. V interiéru got. nástěnné malby a křížová klenba presbytáře, náhrobky ze 16.–17. st. a původní románské kvádříkové zdivo.
Hlavní obrázek místa
Panoramatický pohled od jihu
© Filip Matoušek 9/2010
Kostel svatých apoštolů Petra a Pavla se nachází na městském hřbitově na návrší mezi Prachaticemi a Starými Prachaticemi, a z Prachatic sem pohodlně dojdete po tzv. Svatopetrské cestě, jejíž trasu sleduje i městská naučná stezka. V těsné blízkosti kostela je při hlavní silnici i velké parkoviště.
Filip Matoušek, 18.10. 2010
historie

Historie a popis

Až do 70. let minulého století byl kostel považován za čistě raně gotickou stavbu z druhé poloviny 13. století, s pozdějšími barokními úpravami. Při stavebně historickém průzkumu v roce 1971 byly v severní stěně nalezeny části románského kvádříkového zdiva, dokládající založení kostela již v průběhu 12. století. V rané gotice byl kostel přestavěn a rozšířen, další úpravy pocházejí ze 16. a 17. století. Dnes se jedná o jednolodní stavbu s užším, na východě navazujícím pravoúhlým presbytářem se sakristií, severní předsíní a západní zvonovou věží ze 16. století, přistavěnou mimo osu. Klenba presbytáře je tvořena dvěma poli masivní žebrové klenby a jeho stěny zdobí gotické nástěnné malby z 15. a 16. století. Místnost pod věží obsahuje zajímavé nápisy, tzv. grafity (provedené červenou hlinkou) ze 16. a 17. století. V interiéru hlavní lodi je uloženo 19 znakových a figurálních náhrobníků místní šlechty…  číst dále

Umělecké památky Čech. III. P–Š, Praha 1980. Emanuel Poche (ed.), 18.10. 2010

Půdorys místa

Staré Prachatice, kostel sv. Petra a Pavla
© Umělecké památky Čech. III. P–Š, Praha 1980. Emanuel Poche (ed.)
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
Jihočeský kraj,  Prachatice  (PT), Prachatice

Místa v okolí

 městské opevnění
 Prachatice – MPR
 stará radnice
 Hrádek u Husince
 dům č. p. 42
 Libín
 Vitějovice
 Budkov
 kostel sv. Anny
 Drslavice
 Chocholatá Lhota
 Vlachovo Březí
 kostel sv. Dominika
 kaple sv. Ducha
 Schmiedův pivovar
 židovský hřbitov
 Lipovice
 Hus
 Dub
 kostel sv. Jiljí
 kaple
 panský dům
 Tourov
 Želibořice
 Bavorov
 panský dům
 Zálezly
 Královácký kámen
 Kratochvíle
 Helfenburk
 kostel Jména Ježíš
 nová radnice
 Kudrnův dům
 kašna
 Netolice – MPZ
 Boubín
 Boubínský prales
 kostel sv. Václava
 archeopark Netolice
 Čepřovice
 kostel sv. Kateřiny
 Smrčná
 domy alpského typu
 Lčovice
 Lomec
 boží muka
 židovský hřbitov
 židovský hřbitov
 Skalice
 Rábín
 Libějovice
 kostel sv. Martina
 Čkyně
 synagoga
 Kuglvajt
 Libějovice
 rechle
 městské opevnění
 synagoga
 Jánský most
 Vodňany
 Volarské šance
Základní informace místa
ID místa: 9457
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kostel, chrám
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 20.10.2010
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Pěšky po Hadriánově zdi na severu Anglie

Cestování

Velká čínská zeď je přece jen trochu daleko, zato ta anglická je o hodně blíž. Také je o 8642 km kratší, což je úleva. Takže můžeme vyrazit a klidně ji celou projít, když jsme si to takhle zkrátili.

Enclos paroissial - unikát z konce světa

Cestování

Bretaň, magická „Malá Británie“, opředená keltskými legendami, plná megalitických památek i úchvatných přírodních scenerií, toho má návštěvníkům opravdu hodně co nabídnout. Jeden pozoruhodný architektonický prvek – enclos paroissial (ohrazené farní areály) – však naleznete jen zde, v oblasti Finistère, tedy na konci světa.

Čertovy hlavy – tváře vytesané do horniny – druhé největší na světě

Zajímavosti

Středočeská obec Želízy je tak malá, že nebýt jedné skutečnosti, určitě byste ji přehlídli. Nachází se ve Středočeském kraji v okrese Mělník. Nad touto vesničkou se klene borový les, z nějž se již téměř 180 let dívají do kraje dvě obří hlavy čertů. A když říkám obří, myslím opravdu obří. Velikost těchto pískovcových reliéfů překonala pouze jediná skulptura světa, a to sousoší čtyř amerických prezidentů v Jižní Dakotě.

Podzemní jezero a ocelové dveře pod Troskami

Zajímavosti

Hrad Trosky s sebou nese i svá dodnes neobjevená tajemství. Jedno z nich je legenda o podzemním jezeru ke kterému vede chodba vyhloubená v pískovcové skále tři sta metrů od úpatí kopce, zakončena železnými vraty.

Máme za sebou noc čarodějnic, zvyk, jemuž předcházelo utrpení mnoha nevinných lidí

Zajímavosti

Noc z 30. dubna na 1. května je podle starých pověr nejmagičtější nocí celého kalendářního roku. Je to noc, kdy tajemné síly vládnou neobvykle silnou mocí, před kterou měli lidé odpradávna potřebu se chránit. Tato noc byla už od pohanských dob spojena s řadou rituálů, z nichž nejznámější je pálení čarodějnic – zvyk, který se udržuje dodnes. Jak vlastně vznikla tato tradice a co všechno jí předcházelo?

Výměna elektroinstalace v panelovém domě, dobře si rozmyslete kdy se do ní pustit a na co si dát pozor.

Ostatní

Stará hliníková elektroinstalace v bytech v panelových domech pomalu dosluhuje a nejeden byt již má polovinu nefunkčních zásuvek a blikající světla. Sepsal jsem pro Vás co Vás čeká a jak se na výměnu co nejlépe připravit.

reklama