Řadový patrový dům v jihozápadní části husineckého náměstí zřejmě renesančního původu získal roku 1937 malovanou fasádu od místního malíře Josefa Krejsy (1896–1941), která se nese ve výrazném vlasteneckém duchu, propojující dějinné postavy od Václava IV. po legionáře.
Hlavní obrázek místa
Hlavní (východní) průčelí domu
© Ivan Grisa 04/2011

Dům č. p. 42 v Husinci, zvaný Krejsův

Řadový patrový dům v jihozápadní části husineckého náměstí zřejmě renesančního původu získal roku 1937 malovanou fasádu od místního malíře Josefa Krejsy (1896–1941), která se nese ve výrazném vlasteneckém duchu, propojující dějinné postavy od Václava IV. (Dekret Kutnohorský), Jana Husa a Jiřího z Poděbrad až po legionáře. Fasáda se dosud jeví jako velmi trvanlivá.
Ivan Grisa, dle http://cs.wikipedia.org/wiki/Josef_Krejsa, 2.5. 2011
historie

Josef Krejsa (14. 3. 1896 – 21. 4. 1941)

Josef Krejsa se narodil v chudé dělnické rodině. Zájem o výtvarnou tvorbu projevil už na měšťance ve Vlachově Březí, od roku 1910 se učil u netolického malíře dekorací F. Kováře. Podílel se na dekoracích kaple sv. Josefa v Břehově u Českých Budějovic a nového zámku v Libějovicích. Malířské zkušenosti sbíral i na vojenské službě ve Vídni (1914) a v zajateckém táboře v Itálii, odkud se dostal k tvořícím se českým legiím, pro které zhotovoval propagační materiály. Po návratu z války pracoval v malírně pražského Národního divadla a studoval na Akademii výtvarných umění u Maxe Pirnera. Podlomené zdraví ho přimělo k návratu do Husince, kde po něm kromě výzdoby domu čp. 42 zůstala i výmalba hřbitovního kostelíka svatých Cyrila a Metoděje.

Ivan Grisa, dle http://cs.wikipedia.org/wiki/Josef_Krejsa, 2.5. 2011

Jihočeský kraj,  Prachatice  (PT), Husinec

Místa v okolí

 Hrádek u Husince
 Budkov
 Chocholatá Lhota
 Vlachovo Březí
 kaple sv. Ducha
 Schmiedův pivovar
 židovský hřbitov
 Žižkova skalka
 městské opevnění
 Prachatice – MPR
 stará radnice
 Lipovice
 Drslavice
 Vitějovice
 kostel sv. Dominika
 Dub
 Želibořice
 kostel sv. Jiljí
 kostel sv. Anny
 Libín
 Tourov
 Zálezly
 Helfenburk
 Královácký kámen
 panský dům
 Bavorov
 Hus
 Čepřovice
 Lčovice
 boží muka
 židovský hřbitov
 Smrčná
 Kratochvíle
 Čkyně
 Skalice
 synagoga
 panský dům
 Boubín
 kaple
 židovský hřbitov
 mariánský sloup
 radnice
 Volyně
 kostel Všech svatých
 kaple Dobrá voda
 Boubínský prales
 Lomec
 kostel sv. Martina
 Libějovice
 Libějovice
 Skočice
 městské opevnění
 Jánský most
 synagoga
 Nihošovice
 Vodňany
 Doubravice u Volyně
 Čestice
 Čestice
 Čestice
 Kalvarie
 Kdanský dvůr
 rechle
 Kuglvajt
 chlebová pec
 Lenora
Základní informace místa
ID místa: 9969
Typ místa: ostatní
Podkategorie: palác, dům
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 9.6.2011
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Pláže na ostrově CRES, které jsou dostupné autem nebo pěšky

Cestování

Na Chorvatském ostrově CRES je bezpočet nádherných pláží. Některé jsou dostupné autem, některé jen lodí. Navštívili jsme ty které jsou dostupné autem z pevniny a zjistili jejich přednosti a nedostatky. Jako výchozí bod bylo pro nás město Cres.

Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.

Historie

Současná irská literatura nabízí spoustu zajímavých úlomků z historie země v době Vikingů, tedy v 9. až 12. stol. Informace jsou ale často velmi nesourodé. Následující článek se proto pokouší dát dohromady souvislý příběh o událostech v Irsku z této doby.

Pohádkovému Jičínu předcházela jedna z největších katastrof 17. století

Hrady a zámky

Kdo by neznal hlavní město pohádek, Jičín! Město nacházející se v ráji, tedy v tom Českém ráji. Žil zde loupežník Rumcajs se svou rodinou. Tyto pohádkové postavičky milovaly celé generace nejen dětí a v městě Jičíně na ně narazíte téměř na každém kroku.

Pěšky po Hadriánově zdi na severu Anglie

Cestování

Velká čínská zeď je přece jen trochu daleko, zato ta anglická je o hodně blíž. Také je o 8642 km kratší, což je úleva. Takže můžeme vyrazit a klidně ji celou projít, když jsme si to takhle zkrátili.

Enclos paroissial - unikát z konce světa

Cestování

Bretaň, magická „Malá Británie“, opředená keltskými legendami, plná megalitických památek i úchvatných přírodních scenerií, toho má návštěvníkům opravdu hodně co nabídnout. Jeden pozoruhodný architektonický prvek – enclos paroissial (ohrazené farní areály) – však naleznete jen zde, v oblasti Finistère, tedy na konci světa.

Čertovy hlavy – tváře vytesané do horniny – druhé největší na světě

Zajímavosti

Středočeská obec Želízy je tak malá, že nebýt jedné skutečnosti, určitě byste ji přehlídli. Nachází se ve Středočeském kraji v okrese Mělník. Nad touto vesničkou se klene borový les, z nějž se již téměř 180 let dívají do kraje dvě obří hlavy čertů. A když říkám obří, myslím opravdu obří. Velikost těchto pískovcových reliéfů překonala pouze jediná skulptura světa, a to sousoší čtyř amerických prezidentů v Jižní Dakotě.

reklama