Torzo gotické tvrze z 1. pol. 15. století na břehu Tvrzského rybníka, nedaleko obce Skály na Písecku. První zmínka o tvrzi je z r. 1443 jako majetek Jaroše z Drahonic.
Hlavní obrázek místa
Torzo zdi
© Petr Vaculčík, 05/2007
Nepříliš známá gotická tvrz je dnes pohlcena novodobou stavbou na břehu Tvrzského rybníka. Ke tvrzi Božovice (někdy též Božejovice) se dostaneme po zelené značce z obce Skály nebo opačně po neznačené cestě z osady Kloub. Tvrz je jedním ze zastavení naučné stezky "Na břehu Blanice".
Vaculčík, 20.5. 2007
historie

Místní jméno Božovice (nebo též Božejovice) se uvádí poprvé v r. 1262 a dále až v 1. třetině 15. století, ale v obou případech není jisté, že se zmínka vztahuje k naší lokalitě (osady téhož jména jsou rovněž u Jistebnice a u Benešova). Bezpečné se k místu váže až zpráva z r. 1443, kdy dnes již neexistující ves držel Jaroš z Drahonic, sloužící z počátku na Bechyni a Rýzmberku Oldřichu z Rožmberka, předpokládaný stavebník tvrze na ostrůvku při hrázi dnešního Tvrzského rybníka. Při sporech se strakonickým velkopřevorem Václavem z Michalovic si Jaroš r. 1443 svou tvrz, chráněnou pouze „hliněnými ploty" sám zapálil a uchýlil se s posádkou do Vodňan. Ozbrojenci velkopřevora před tím, než spálenou tvrz pobořili, našli zde údajně penězokazeckou dílnu, proti čemuž se pan Jaroš zásadné ohradil dopisem pražskému sněmu. Po krátkém obléhání byly spojeným panským vojskem dobyty i Vodňany, ke smíru Jaroše…  číst dále

Sedláček Vil1890, 254 - 257; Sedláček 1908,52; Soukup 1910,32; Profous 1954,, 21.5. 2007

Půdorys místa

půdorys tvrze
© T. Durdík, F. Kašička, B. Nechvátal: Hrady, hrádky a tvrze na Písecku, Prácheňské muzeum v Písku, Písek 1995
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
Jihočeský kraj,  Písek  (PI), Skály

Místa v okolí

 kostel sv. Jiljí
 Kdanský dvůr
 Skočice
 Klokočín
 Drahonice
 kostel sv. Havla
 Myšenec
 železný most
 kamenný most
 kostel sv. Vavřince
 Putim
 Protivín
 Mladějovice
 kaple sv. Anny
 Mladějovice
 židovský hřbitov
 Tálínský rybník
 kaple-Kalvárie
 Jánský most
 městské opevnění
 Vodňany
 synagoga
 Cehnice
 kostel sv. Kateřiny
 židovský hřbitov
 Kestřany
 boží muka
 zemský hřebčinec
 kostel sv. Martina
 dům U Koulí
 městské opevnění
 sladovna
 synagoga
 Písek
 kostel sv. Václava
 radnice
 panský dům
 Kamenný most
 Bavorov
 Velký Mehelník
 Dobev
 kostel sv. Brikcí
 Jarník
 židovský hřbitov
 Štěkeň
 Libějovice
 Libějovice
 Vysoký Kamýk
 Velký Kamýk
 Tourov
 vojenský hřbitov
 Helfenburk
 Chvalešovice
 Radomilice
 kostel sv. Jiljí
 boží muka
 roubená stodola
 kostel Panny Marie
 Lomec
 Čepřovice
 Chvalešovice
 boží muka
 hřbitov
 kaple Dobrá voda
 výklenková kaple
 kaple
 výklenková kaple
 kostel sv. Štěpána
 Kbelnice
 Údraž
 Dub
 kaple
 Rábín
 Drhovle
 kostel sv. Dominika
 Brloh
 Petrovice
 Lipovice
 Chřešťovice
 Řepice
 Osek
 židovský hřbitov
 Želibořice
 Chocholatá Lhota
 křížová cesta
 děkanství
 radnice
 mariánský sloup
 kostel sv. Martina
 židovský hřbitov
 Schmiedův pivovar
 Vlachovo Březí
 kaple sv. Ducha
 Kubatův pomník
Základní informace místa
ID místa: 5258
Typ místa: tvrz
Stav místa: nepatrné zbytky zdí
Přístupnost: nepřístupno
Uveřejněno: 21.5.2007
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Naposledy navštívené

reklama