Menší tvrz, postavená zřejmě koncem 14. století, později neužívaná a r. 1491 neobývaná a užívaná jako pivovar. Dochována gotická obytná věž, sklepy a hradba s baštou, dvě nižší budovy pocházejí až ze švamberské přestavby v 15. st.
Oblíbené
Hlavní obrázek místa
Kestřany - Dolní tvrz, jihovýchodní pohled
Gotická tvrz Kestřany v jižních Čechách – tzv. Dolní je považována za jednu z nejzachovalejších svého druhu v Čechách. Tvrz vznikla v období 14. a 15. století a v této podobě zůstala do dnešních dnů. Vlastní areál tvrze tvoří uzavřený soubor několika historických budov obehnaný kamennou hradbou. Dominantou je beze sporu obytná čtvercová věž ze 14. století stojící uprostřed. Pyšní se původními gotickými prvky (portály, sedily), na severní straně věže vystupujícím zdivem původního prevétu posazeného na kamenných konzolách. Součástí je i obranná válcová věž v severozápadním rohu, do níž byl přístup z ochozu hradeb s dodnes existujícím portálem s cihelným ostěním. Celý areál vlastní tvrze uzavírají budovy východního a jižního křídla s klenutými prostory. Na západní straně stojí menší přízemní stavba včleněná do kamenné hradby. Zázemí tvrze tvoří hospodářská budova, která schovává ve svých zdech zbytky třetí gotické tvrze. Budova je goticky - renesančního původu upravená do barokní podoby začátkem 18. století. Nachází se tu mnoho původních historických stavebních prvků ze shora zmíněných období. V celém areálu probíhá několik let citlivá a důkladná rekonstrukce. Byla vybudována kompletní infrastruktura, proběhla výměna nebo oprava krovů, střešních krytin, hradeb, nádvoří tvrze, oprava jižního paláce a mnoho dalších. Hospodářské budovy jsou po zásadní rekonstrukci a byl zde vybudován byt. Celý areál se nachází v romantickém prostředí jižních Čech, na ploše 8.534 m2, nedaleko soutoku řek Otavy a Blanice. Je vzdálen 7 km od města Písek v blízkosti golfového klubu s 18-ti jamkovým golfovým hřištěm.
© Josef Sosna, 10/2011
Obec Kestřany se nachází nedaleko železniční trati Plzeň - České Budějovice, poblíž řeky Otavy. Nejbližší železniční zastávky jsou Sudoměř a Ražice. Obě tvrze i zámek najdete v centru obce naproti návsi a kostelu.
Filip Matoušek, 26.5. 2005

  historie

  Sirotkové po vnukovi Alberta z Kestřan, Mikuláši řečeném Baroch, si spolu s Matějem Brusem z Kovářova vystavěli během 14. století vlastní tvrz pod starší (horní) kestřanskou tvrzí. Mikuláše vystřídal Ctibor, po něm následoval jiný Mikuláš Baroch, který r. 1475 prodal dolní tvrz majiteli horní tvrze Bohuslavu z Kestřan. Když r. 1491 kupoval obě kestřanské tvrze Jindřich ze Švamberka, byla neobývaná dolní

  Hrady, zámky a tvrze v Čechách,..., 8.4. 2004
  Dolní tvrz je z obou dochovaných kestřanských tvrzí ta menší a mladší. První přímá zmínka o ní je z roku 1416. Zřejmě ji vystavěli koncem 14. století synové Mikuláše Barocha, který byl vnukem Alberta z Kestřan (prvního známého držitele Horní tvrze). Mikuláš Baroch, syn Ctibora Barocha, prodal r. 1475 Dolní tvrz majiteli Horní tvrze Bohuslavu z Kestřan. To se málem stalo méně výstavné Dolní tvrzi osudným.

  Vojtěch Nedvěd, 22.5. 2010
  Gotická tvrz na prodej
  V současnosti - r. 2013 - je tvrz na prodej, objekt je oplocený a nepřístupný. Více info na http://www.historicka-nemovitost.cz.
  E.H. dle http://www.historicka-nemovitost.cz/, 27.5. 2013

  Půdorys místa

  Půdorys přízemí tvrze s analýzou podle F. Kašičky
  © L. Svoboda (Encyklopedie českých tvrzí, II. díl, ARGO 2000)
  Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
  Jihočeský kraj,  Písek  (PI), Kestřany

  Místa v okolí

   Kestřany
   železný most
   kamenný most
   kaple sv. Anny
   kostel sv. Vavřince
   Putim
   Velký Kamýk
   Mladějovice
   Mladějovice
   Štěkeň
   kostel sv. Jiljí
   kostel sv. Václava
   židovský hřbitov
   dům U Koulí
   městské opevnění
   Kamenný most
   Písek
   sladovna
   radnice
   Cehnice
   synagoga
   vojenský hřbitov
   zemský hřebčinec
   Kbelnice
   Brloh
   Drhovle
   Drahonice
   Božovice
   Petrovice
   Klokočín
   Osek
   Jarník
   Čížová
   Skočice
   židovský hřbitov
   Kdanský dvůr
   Šamonice
   Řepice
   Tálínský rybník
   Myšenec
   kostel sv. Havla
   Velký Mehelník
   křížová cesta
   děkanství
   mariánský sloup
   Kožlí
   kostel sv. Martina
   radnice
   kostel sv. Václava
   Husův sbor
   Vráž
   mariánský sloup
   masné krámy
   Strakonice
   kostel sv. Markéty
   kaple Dobrá voda
   Protivín
   židovský hřbitov
   židovský hřbitov
   Čepřovice
   Hoštice u Volyně
   Sedlice
   židovský hřbitov
   Jánský most
   městské opevnění
   Vodňany
   synagoga
   Helfenburk
   Červený Újezdec
   Podolsko
   Škvořetice
   kostel sv. Linharta
   boží muka
   Volyně
   kostel Všech svatých
   radnice
   mariánský sloup
   Čekanice
  Kontaktní informace
  http://www.historicka-nemovitost.cz/
  Základní informace místa
  ID místa: 2115
  Typ místa: tvrz
  Stav místa: zachovalý
  Přístupnost: nepřístupno
  Uveřejněno: 10.2.2004
  Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
  Upravit, vložit informace

  A další podobné

  Články

  Leden býval měsícem odpočinku, mrazu, obav o živobytí, ale také měsícem naděje a lidových mouder

  Ostatní

  Vítám v novém roce všechny příznivce historie. Leden je nejen začátkem nového kalendářního roku, ale také, jak již sám jeho název napovídá, měsícem ledu, a tedy i mrazu a sněhových pokrývek, jež halí přírodu i lidská obydlí. Alespoň takto by to mělo být. Mnohaleté sledování počasí nám však ukazuje, že lednové teploty mají meziročně spíše vzrůstající tendenci

  Mikulovská středověká rozhledna a zatopený vápencový lom – dvě úžasné scenérie, které stojí za vidění

  Cestování

  Moje podzimní toulky jihem Moravy se pomalu blíží do finále. Po návštěvě Valtic a lednického Minaretu se dnes vydáme na dvě trošku méně známé lokality. Jednomu se říká Kozí hrádek a druhému Janičův vrch. Obě místa od sebe dělí zhruba dva kilometry pěší chůze.

  Škoda na autě? Její náhradu vyřeší pojištění

  Reklamní sdělení

  Měli jste bouračku a máte poškozené auto? Opravy nebudou laciné, škody na autě se mohou vyšplhat až do stovek tisíc korun. Pokud máte správné pojištění, pojišťovna vám vyplatí pojistné plnění.

  Trápily naše předky kilogramy navíc nebo jde o novodobý fenomén?

  Zajímavosti

  Vánoce utekly jako voda, dárky jsou rozdány, zásoby jídla pomalu mizí a jediné, co nám přibylo, bude nejspíš nějaký ten kilogram hmotnosti navíc. Celý rok se snažíme držet linii a pak stačí pár dní a naše snažení je pryč.


  Putování starými českými vánocemi aneb co jste o nejkrásnějších svátcích roku možná vůbec netušili….

  Hrady a zámky

  Adventní a vánoční čas býval již od nepaměti spojen s řadou rituálů, pověr a tradic starých jako lidstvo samo. Po mnohá staletí se udržovaly především na venkově. Původní pohanské rituály se časem promísily s křesťanskými vlivy a do dnešních dnů nám tu zanechaly řadu krásných vánočních zvyků.

  Jak to vypadalo v městské kuchyni v dobách středověku a proč mívali černé kuchyně, když my máme bílé?

  Hrady a zámky

  Napadlo vás někdy, jak asi vypadala kuchyně za dob středověku? Byla to samostatná místnost jako dnes? V čem se vařilo, v čem se peklo? Jak uchovávali zásoby, existovaly spíže? A co tehdejší kuchyňské vybavení?

  reklama