Menší tvrz, postavená zřejmě koncem 14. století, později neužívaná a r. 1491 neobývaná a užívaná jako pivovar. Dochována gotická obytná věž, sklepy a hradba s baštou, dvě nižší budovy pocházejí až ze švamberské přestavby v 15. st.
Hlavní obrázek místa
Kestřany - Dolní tvrz, jihovýchodní pohled
Gotická tvrz Kestřany v jižních Čechách – tzv. Dolní je považována za jednu z nejzachovalejších svého druhu v Čechách. Tvrz vznikla v období 14. a 15. století a v této podobě zůstala do dnešních dnů. Vlastní areál tvrze tvoří uzavřený soubor několika historických budov obehnaný kamennou hradbou. Dominantou je beze sporu obytná čtvercová věž ze 14. století stojící uprostřed. Pyšní se původními gotickými prvky (portály, sedily), na severní straně věže vystupujícím zdivem původního prevétu posazeného na kamenných konzolách. Součástí je i obranná válcová věž v severozápadním rohu, do níž byl přístup z ochozu hradeb s dodnes existujícím portálem s cihelným ostěním. Celý areál vlastní tvrze uzavírají budovy východního a jižního křídla s klenutými prostory. Na západní straně stojí menší přízemní stavba včleněná do kamenné hradby. Zázemí tvrze tvoří hospodářská budova, která schovává ve svých zdech zbytky třetí gotické tvrze. Budova je goticky - renesančního původu upravená do barokní podoby začátkem 18. století. Nachází se tu mnoho původních historických stavebních prvků ze shora zmíněných období. V celém areálu probíhá několik let citlivá a důkladná rekonstrukce. Byla vybudována kompletní infrastruktura, proběhla výměna nebo oprava krovů, střešních krytin, hradeb, nádvoří tvrze, oprava jižního paláce a mnoho dalších. Hospodářské budovy jsou po zásadní rekonstrukci a byl zde vybudován byt. Celý areál se nachází v romantickém prostředí jižních Čech, na ploše 8.534 m2, nedaleko soutoku řek Otavy a Blanice. Je vzdálen 7 km od města Písek v blízkosti golfového klubu s 18-ti jamkovým golfovým hřištěm.
© Josef Sosna, 10/2011
Obec Kestřany se nachází nedaleko železniční trati Plzeň - České Budějovice, poblíž řeky Otavy. Nejbližší železniční zastávky jsou Sudoměř a Ražice. Obě tvrze i zámek najdete v centru obce naproti návsi a kostelu.
Filip Matoušek, 26.5. 2005
historie

Sirotkové po vnukovi Alberta z Kestřan, Mikuláši řečeném Baroch, si spolu s Matějem Brusem z Kovářova vystavěli během 14. století vlastní tvrz pod starší (horní) kestřanskou tvrzí. Mikuláše vystřídal Ctibor, po něm následoval jiný Mikuláš Baroch, který r. 1475 prodal dolní tvrz majiteli horní tvrze Bohuslavu z Kestřan. Když r. 1491 kupoval obě kestřanské tvrze Jindřich ze Švamberka, byla neobývaná dolní tvrz již pustá a částečně přestavěná na pivovar. Dolní tvrz je obehnána hradbou, zesílenou v severním nároží válcovou baštou. Vchod býval původně od západu. Uprostřed obdélného dvora stojí hranolová dvoupatrová věž, kdysi obytná. Na hradbě, baště a věži jsou stopy po krakorcích, na nichž spočívaly hrázděné ochozy. Při jižní straně hradební zdi je přistavěno přízemní obytné stavení s gotickým portálkem, jehož se později užívalo jako sýpky. V severozápadním nároží je menší budova s renesanční klenbou.

Hrady, zámky a tvrze v Čechách,..., 8.4. 2004

Další texty historie

Půdorys místa

Půdorys přízemí tvrze s analýzou podle F. Kašičky
© L. Svoboda (Encyklopedie českých tvrzí, II. díl, ARGO 2000)
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
Jihočeský kraj,  Písek  (PI), Kestřany

Místa v okolí

 Kestřany
 železný most
 kamenný most
 kaple sv. Anny
 kostel sv. Vavřince
 Putim
 Velký Kamýk
 Mladějovice
 Mladějovice
 Štěkeň
 kostel sv. Jiljí
 kostel sv. Václava
 židovský hřbitov
 dům U Koulí
 městské opevnění
 Kamenný most
 Písek
 sladovna
 radnice
 Cehnice
 synagoga
 vojenský hřbitov
 zemský hřebčinec
 Kbelnice
 Brloh
 Drhovle
 Drahonice
 Božovice
 Petrovice
 Klokočín
 Osek
 Jarník
 Čížová
 Skočice
 židovský hřbitov
 Kdanský dvůr
 Šamonice
 Řepice
 Tálínský rybník
 Myšenec
 kostel sv. Havla
 Velký Mehelník
 křížová cesta
 děkanství
 mariánský sloup
 Kožlí
 kostel sv. Martina
 radnice
 kostel sv. Václava
 Husův sbor
 Vráž
 mariánský sloup
 masné krámy
 Strakonice
 kostel sv. Markéty
 kaple Dobrá voda
 Protivín
 židovský hřbitov
 židovský hřbitov
 Čepřovice
 Hoštice u Volyně
 Sedlice
 židovský hřbitov
 Jánský most
 městské opevnění
 Vodňany
 synagoga
 Helfenburk
 Červený Újezdec
 Podolsko
 Škvořetice
 kostel sv. Linharta
 boží muka
 Volyně
 kostel Všech svatých
 radnice
 mariánský sloup
 Čekanice
Kontaktní informace
http://www.historicka-nemovitost.cz/
Základní informace místa
ID místa: 2115
Typ místa: tvrz
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: nepřístupno
Uveřejněno: 10.2.2004
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Máme za sebou noc čarodějnic, zvyk, jemuž předcházelo utrpení mnoha nevinných lidí

Zajímavosti

Noc z 30. dubna na 1. května je podle starých pověr nejmagičtější nocí celého kalendářního roku. Je to noc, kdy tajemné síly vládnou neobvykle silnou mocí, před kterou měli lidé odpradávna potřebu se chránit. Tato noc byla už od pohanských dob spojena s řadou rituálů, z nichž nejznámější je pálení čarodějnic – zvyk, který se udržuje dodnes. Jak vlastně vznikla tato tradice a co všechno jí předcházelo?

Výměna elektroinstalace v panelovém domě, dobře si rozmyslete kdy se do ní pustit a na co si dát pozor.

Ostatní

Stará hliníková elektroinstalace v bytech v panelových domech pomalu dosluhuje a nejeden byt již má polovinu nefunkčních zásuvek a blikající světla. Sepsal jsem pro Vás co Vás čeká a jak se na výměnu co nejlépe připravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl druhý: v dobách největší slávy

Historie

V předchozím díle jsme opustili Mariánské Skoky ve chvíli, kdy vrchnost rozhodla nahradit kapličku novým kostelem. Vydejte se s námi na další úsek cesty po osudech kdysi slavného, poté opuštěného a dnes opět objevovaného magického místa uprostřed nádherné krajiny Žluticka. Naše dnešní vyprávění začínáme v roce 1736.

Les hortillons d'Amiens - zahradníci na vodě

Cestování

Když jsme se rozhodli při své cestě po severu Francie, Normandii a Bretani zastavit v Amiens, věděli jsme, že nás čeká malebné město s řadou památek, v čele s katedrálou Notre-Dame, největší vrcholně gotickou katedrálou ve Francii. Gotických katedrál jsme cestou viděli mnoho – včetně těch nejslavnějších v Chartres a v Remeši. Amiens nám ale nabídlo něco opravdu překvapivého, co jsme jinde nepotkali – Les hortillonnages d'Amiens.

Zapomenutá Halič a skryté klenoty Dušana Jurkoviče

Cestování

Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.

Než se budete radovat z nové kuchyně, je potřeba se některých věcí vyvarovat

Ostatní

Stěhujete se do nového bytu? Plánujete novou kuchyň a těšíte se až v ní poprvé uvaříte? Máme pro Vás několik tipů na co si dát pozor při jejím plánování a realizaci, aby nová kuchyň nebyla zklamáním.

reklama