Menší tvrz, postavená zřejmě koncem 14. století, později neužívaná a r. 1491 neobývaná a užívaná jako pivovar. Dochována gotická obytná věž, sklepy a hradba s baštou, dvě nižší budovy pocházejí až ze švamberské přestavby v 15. st.
Hlavní obrázek místa
Kestřany - Dolní tvrz, jihovýchodní pohled
Gotická tvrz Kestřany v jižních Čechách – tzv. Dolní je považována za jednu z nejzachovalejších svého druhu v Čechách. Tvrz vznikla v období 14. a 15. století a v této podobě zůstala do dnešních dnů. Vlastní areál tvrze tvoří uzavřený soubor několika historických budov obehnaný kamennou hradbou. Dominantou je beze sporu obytná čtvercová věž ze 14. století stojící uprostřed. Pyšní se původními gotickými prvky (portály, sedily), na severní straně věže vystupujícím zdivem původního prevétu posazeného na kamenných konzolách. Součástí je i obranná válcová věž v severozápadním rohu, do níž byl přístup z ochozu hradeb s dodnes existujícím portálem s cihelným ostěním. Celý areál vlastní tvrze uzavírají budovy východního a jižního křídla s klenutými prostory. Na západní straně stojí menší přízemní stavba včleněná do kamenné hradby. Zázemí tvrze tvoří hospodářská budova, která schovává ve svých zdech zbytky třetí gotické tvrze. Budova je goticky - renesančního původu upravená do barokní podoby začátkem 18. století. Nachází se tu mnoho původních historických stavebních prvků ze shora zmíněných období. V celém areálu probíhá několik let citlivá a důkladná rekonstrukce. Byla vybudována kompletní infrastruktura, proběhla výměna nebo oprava krovů, střešních krytin, hradeb, nádvoří tvrze, oprava jižního paláce a mnoho dalších. Hospodářské budovy jsou po zásadní rekonstrukci a byl zde vybudován byt. Celý areál se nachází v romantickém prostředí jižních Čech, na ploše 8.534 m2, nedaleko soutoku řek Otavy a Blanice. Je vzdálen 7 km od města Písek v blízkosti golfového klubu s 18-ti jamkovým golfovým hřištěm.
© Josef Sosna, 10/2011
Obec Kestřany se nachází nedaleko železniční trati Plzeň - České Budějovice, poblíž řeky Otavy. Nejbližší železniční zastávky jsou Sudoměř a Ražice. Obě tvrze i zámek najdete v centru obce naproti návsi a kostelu.
Filip Matoušek, 26.5. 2005
historie

Sirotkové po vnukovi Alberta z Kestřan, Mikuláši řečeném Baroch, si spolu s Matějem Brusem z Kovářova vystavěli během 14. století vlastní tvrz pod starší (horní) kestřanskou tvrzí. Mikuláše vystřídal Ctibor, po něm následoval jiný Mikuláš Baroch, který r. 1475 prodal dolní tvrz majiteli horní tvrze Bohuslavu z Kestřan. Když r. 1491 kupoval obě kestřanské tvrze Jindřich ze Švamberka, byla neobývaná dolní tvrz již pustá a částečně přestavěná na pivovar. Dolní tvrz je obehnána hradbou, zesílenou v severním nároží válcovou baštou. Vchod býval původně od západu. Uprostřed obdélného dvora stojí hranolová dvoupatrová věž, kdysi obytná. Na hradbě, baště a věži jsou stopy po krakorcích, na nichž spočívaly hrázděné ochozy. Při jižní straně hradební zdi je přistavěno přízemní obytné stavení s gotickým portálkem, jehož se později užívalo jako sýpky. V severozápadním nároží je menší budova s renesanční klenbou.

Hrady, zámky a tvrze v Čechách,..., 8.4. 2004

Další texty historie

Půdorys místa

Půdorys přízemí tvrze s analýzou podle F. Kašičky
© L. Svoboda (Encyklopedie českých tvrzí, II. díl, ARGO 2000)
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
Jihočeský kraj,  Písek  (PI), Kestřany

Místa v okolí

 Kestřany
 železný most
 kamenný most
 kaple sv. Anny
 kostel sv. Vavřince
 Putim
 Velký Kamýk
 Mladějovice
 Mladějovice
 Štěkeň
 kostel sv. Jiljí
 kostel sv. Václava
 židovský hřbitov
 městské opevnění
 dům U Koulí
 Kamenný most
 Písek
 sladovna
 radnice
 synagoga
 Cehnice
 vojenský hřbitov
 Kbelnice
 zemský hřebčinec
 Brloh
 Drhovle
 Drahonice
 Božovice
 Petrovice
 Klokočín
 Osek
 Jarník
 Čížová
 Skočice
 židovský hřbitov
 Kdanský dvůr
 Šamonice
 Řepice
 Tálínský rybník
 Myšenec
 kostel sv. Havla
 Velký Mehelník
 křížová cesta
 děkanství
 mariánský sloup
 kostel sv. Martina
 radnice
 Kožlí
 kostel sv. Václava
 Husův sbor
 Vráž
 mariánský sloup
 masné krámy
 Strakonice
 kostel sv. Markéty
 kaple Dobrá voda
 Protivín
 židovský hřbitov
 židovský hřbitov
 Čepřovice
 Hoštice u Volyně
 Sedlice
 židovský hřbitov
 Jánský most
 městské opevnění
 Vodňany
 synagoga
 Helfenburk
 Červený Újezdec
 Podolsko
 Škvořetice
 kostel sv. Linharta
 boží muka
 Volyně
 kostel Všech svatých
 radnice
 mariánský sloup
 Čekanice
Kontaktní informace
http://www.historicka-nemovitost.cz/
Základní informace místa
ID místa: 2115
Typ místa: tvrz
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: nepřístupno
Uveřejněno: 10.2.2004
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Jaká je vlastně historie betlémů, které se v této době objevují na veřejných prostranstvích i u nás doma

Zajímavosti

Začalo to ve stísněném prostoru jeskyně, který se stal prvním betlémem a improvizovanou kaplí a kde také proběhla první slavnostní půlnoční mše, kterou odsloužil František z Assisi 24. prosince roku 1223.

Dva základní druhy středověkého záchodu na hradech a dalších stavbách v Česku, Irsku a Británii

Zajímavosti

V tomto článku do toho šlápneme a probereme tematiku středověkých záchodů v Česku, Irsku a Británii. Bude řeč o dvou základních typech středověkých záchodů na hradech a dalších středověkých stavbách, tzv. vnějších a vnitřních záchodech.

Výlet za triobity do starého lomu Požáry v Praze - Řeporyjích

Cestování

Nevíte kam se vrtnout v sobotní nebo nedělní odpoledne? Prozkoumejte národní přírodní památku Požáry, která má ze stratigrafického hlediska světový význam. Vstup do areálu je volný.

Pláže na ostrově CRES, které jsou dostupné autem nebo pěšky

Cestování

Na Chorvatském ostrově CRES je bezpočet nádherných pláží. Některé jsou dostupné autem, některé jen lodí. Navštívili jsme ty které jsou dostupné autem z pevniny a zjistili jejich přednosti a nedostatky. Jako výchozí bod bylo pro nás město Cres.

Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.

Historie

Současná irská literatura nabízí spoustu zajímavých úlomků z historie země v době Vikingů, tedy v 9. až 12. stol. Informace jsou ale často velmi nesourodé. Následující článek se proto pokouší dát dohromady souvislý příběh o událostech v Irsku z této doby.

Pohádkovému Jičínu předcházela jedna z největších katastrof 17. století

Hrady a zámky

Kdo by neznal hlavní město pohádek, Jičín! Město nacházející se v ráji, tedy v tom Českém ráji. Žil zde loupežník Rumcajs se svou rodinou. Tyto pohádkové postavičky milovaly celé generace nejen dětí a v městě Jičíně na ně narazíte téměř na každém kroku.

reklama