Raně gotický kostel, postavený zřejmě za účasti zvíkovsko-písecké hutě ve II. polovině 13. století. Nejvýznamnějším dochovaným prvkem je portál, skrytý jižní předsíní. Výrazná úprava v 18. století (prodloužení lodi k západu, zvýšení věže). Vnitřní zařízení převážně z 18. a 19. století.
Hlavní obrázek místa
Kostel od jihu
© Ivan Grisa 04/2011
Kostel je přístupný během bohoslužeb, které se konají pravidelně o nedělích od 11.30.
Ivan Grisa, 22.4. 2011
historie

Kostel svatého Dominika ve Strunkovicích nad Blanicí

Strunkovický farní kostel pochází z II. poloviny 13. století. Na jeho stavbě se pravděpodobně podílela zvíkovsko-písecká stavební huť. Ves byla v té době majetkem pánů z Krumlova, poslední příslušník rodu Vok (†1302) používal Strunkovic jako části svého predikátu. Nejvýznamnějším dochovaným prvkem z doby stavby je jižní portál, dnes krytý pozdější předsíní. Koncem 14. století byl vytvořen portál sakristie, připojené k severnímu boku presbytáře. Významnou přestavbou prošel kostel v 18. století, kdy došlo k prodloužení lodi směrem k západu a zvýšení (či celkové nové výstavbě) věže. Nelze vyloučit ani více etap úprav (např. nejprve spodní část věže a severní přístavby, později zmíněné prodloužení lodi: její průčelí má spíše klasicistní rysy). Kostel býval obklopen hřbitovem, ze kterého zbyla tarasní zeď, vzhledem ke sklonu terénu značně vysoká na jižní straně. Většina vnitřního zařízení pochází z II. poloviny 18. století a z…  číst dále

Ivan Grisa, dle E. Poche a kol.: Umělecké památky Čech, svazek 3., Academia 1980 a D. Líbal: Katalog gotické architektury v ČR do husitských válek, Unicornis 2001, 7.5. 2011

Půdorys místa

půdorys kostela
© Josef Soukup: Soupis památek historických a uměleckých v Království Českém, sv. 33 Politický okres písecký, Archaelogická komise při České akademii císaře Františka Josefa pro vědy, slovesnost a umění, Praha 1910
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
Jihočeský kraj,  Prachatice  (PT), Strunkovice nad Blanicí

Místa v okolí

 kostel sv. Jiljí
 Budkov
 Vitějovice
 Dub
 Bavorov
 Tourov
 panský dům
 Chocholatá Lhota
 Lipovice
 dům č. p. 42
 Helfenburk
 Hrádek u Husince
 Vlachovo Březí
 židovský hřbitov
 Schmiedův pivovar
 kaple sv. Ducha
 židovský hřbitov
 Kratochvíle
 Prachatice – MPR
 městské opevnění
 stará radnice
 kostel sv. Martina
 Lomec
 Želibořice
 Libějovice
 Čepřovice
 Hradiště u Malovic
 Libějovice
 Netolice – MPZ
 kašna
 Kudrnův dům
 kostel sv. Václava
 nová radnice
 Rábín
 městské opevnění
 archeopark Netolice
 synagoga
 Jánský most
 Vodňany
 Drslavice
 Skočice
 panský dům
 Zálezly
 Libín
 kostel sv. Anny
 Drahonice
 Poděhusy
 Kdanský dvůr
 kaple Dobrá voda
 Královácký kámen
 boží muka
 Cehnice
 Lčovice
 boží muka
 radnice
 mariánský sloup
 kostel Všech svatých
 Božovice
 Volyně
 Hoštice u Volyně
 Hus
 Protivín
 Nihošovice
 židovský hřbitov
Kontaktní informace
Římskokatolická farnost Strunkovice nad Blanicí
Děkanská 31
383 01 Prachatice
Tel: 773 664 412
capurka@seznam.cz
Základní informace místa
ID místa: 9981
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kostel, chrám
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 10.6.2011
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Pohádkovému Jičínu předcházela jedna z největších katastrof 17. století

Hrady a zámky

Kdo by neznal hlavní město pohádek, Jičín! Město nacházející se v ráji, tedy v tom Českém ráji. Žil zde loupežník Rumcajs se svou rodinou. Tyto pohádkové postavičky milovaly celé generace nejen dětí a v městě Jičíně na ně narazíte téměř na každém kroku.

Pěšky po Hadriánově zdi na severu Anglie

Cestování

Velká čínská zeď je přece jen trochu daleko, zato ta anglická je o hodně blíž. Také je o 8642 km kratší, což je úleva. Takže můžeme vyrazit a klidně ji celou projít, když jsme si to takhle zkrátili.

Enclos paroissial - unikát z konce světa

Cestování

Bretaň, magická „Malá Británie“, opředená keltskými legendami, plná megalitických památek i úchvatných přírodních scenerií, toho má návštěvníkům opravdu hodně co nabídnout. Jeden pozoruhodný architektonický prvek – enclos paroissial (ohrazené farní areály) – však naleznete jen zde, v oblasti Finistère, tedy na konci světa.

Čertovy hlavy – tváře vytesané do horniny – druhé největší na světě

Zajímavosti

Středočeská obec Želízy je tak malá, že nebýt jedné skutečnosti, určitě byste ji přehlídli. Nachází se ve Středočeském kraji v okrese Mělník. Nad touto vesničkou se klene borový les, z nějž se již téměř 180 let dívají do kraje dvě obří hlavy čertů. A když říkám obří, myslím opravdu obří. Velikost těchto pískovcových reliéfů překonala pouze jediná skulptura světa, a to sousoší čtyř amerických prezidentů v Jižní Dakotě.

Podzemní jezero a ocelové dveře pod Troskami

Zajímavosti

Hrad Trosky s sebou nese i svá dodnes neobjevená tajemství. Jedno z nich je legenda o podzemním jezeru ke kterému vede chodba vyhloubená v pískovcové skále tři sta metrů od úpatí kopce, zakončena železnými vraty.

Máme za sebou noc čarodějnic, zvyk, jemuž předcházelo utrpení mnoha nevinných lidí

Zajímavosti

Noc z 30. dubna na 1. května je podle starých pověr nejmagičtější nocí celého kalendářního roku. Je to noc, kdy tajemné síly vládnou neobvykle silnou mocí, před kterou měli lidé odpradávna potřebu se chránit. Tato noc byla už od pohanských dob spojena s řadou rituálů, z nichž nejznámější je pálení čarodějnic – zvyk, který se udržuje dodnes. Jak vlastně vznikla tato tradice a co všechno jí předcházelo?

reklama