Raně gotický kostel, postavený zřejmě za účasti zvíkovsko-písecké hutě ve II. polovině 13. století. Nejvýznamnějším dochovaným prvkem je portál, skrytý jižní předsíní. Výrazná úprava v 18. století (prodloužení lodi k západu, zvýšení věže). Vnitřní zařízení převážně z 18. a 19. století.
Hlavní obrázek místa
Kostel od jihu
© Ivan Grisa 04/2011
Kostel je přístupný během bohoslužeb, které se konají pravidelně o nedělích od 11.30.
Ivan Grisa, 22.4. 2011
historie

Kostel svatého Dominika ve Strunkovicích nad Blanicí

Strunkovický farní kostel pochází z II. poloviny 13. století. Na jeho stavbě se pravděpodobně podílela zvíkovsko-písecká stavební huť. Ves byla v té době majetkem pánů z Krumlova, poslední příslušník rodu Vok (†1302) používal Strunkovic jako části svého predikátu. Nejvýznamnějším dochovaným prvkem z doby stavby je jižní portál, dnes krytý pozdější předsíní. Koncem 14. století byl vytvořen portál sakristie, připojené k severnímu boku presbytáře. Významnou přestavbou prošel kostel v 18. století, kdy došlo k prodloužení lodi směrem k západu a zvýšení (či celkové nové výstavbě) věže. Nelze vyloučit ani více etap úprav (např. nejprve spodní část věže a severní přístavby, později zmíněné prodloužení lodi: její průčelí má spíše klasicistní rysy). Kostel býval obklopen hřbitovem, ze kterého zbyla tarasní zeď, vzhledem ke sklonu terénu značně vysoká na jižní straně. Většina vnitřního zařízení pochází z II. poloviny 18. století a z…  číst dále

Ivan Grisa, dle E. Poche a kol.: Umělecké památky Čech, svazek 3., Academia 1980 a D. Líbal: Katalog gotické architektury v ČR do husitských válek, Unicornis 2001, 7.5. 2011

Půdorys místa

půdorys kostela
© Josef Soukup: Soupis památek historických a uměleckých v Království Českém, sv. 33 Politický okres písecký, Archaelogická komise při České akademii císaře Františka Josefa pro vědy, slovesnost a umění, Praha 1910
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
Jihočeský kraj,  Prachatice  (PT), Strunkovice nad Blanicí

Místa v okolí

 kostel sv. Jiljí
 Budkov
 Vitějovice
 Dub
 Tourov
 Bavorov
 panský dům
 Chocholatá Lhota
 Lipovice
 dům č. p. 42
 Helfenburk
 Hrádek u Husince
 Vlachovo Březí
 Schmiedův pivovar
 židovský hřbitov
 kaple sv. Ducha
 židovský hřbitov
 Kratochvíle
 městské opevnění
 Prachatice – MPR
 stará radnice
 kostel sv. Martina
 Lomec
 Želibořice
 Libějovice
 Čepřovice
 Libějovice
 kašna
 Netolice – MPZ
 Kudrnův dům
 kostel sv. Václava
 nová radnice
 Rábín
 městské opevnění
 archeopark Netolice
 synagoga
 Jánský most
 Vodňany
 Drslavice
 Skočice
 panský dům
 Zálezly
 Libín
 kostel sv. Anny
 Drahonice
 Poděhusy
 Kdanský dvůr
 kaple Dobrá voda
 Královácký kámen
 Cehnice
 boží muka
 boží muka
 Lčovice
 radnice
 mariánský sloup
 kostel Všech svatých
 Volyně
 Božovice
 Hoštice u Volyně
 Hus
 Protivín
 Nihošovice
 židovský hřbitov
Kontaktní informace
Římskokatolická farnost Strunkovice nad Blanicí
Děkanská 31
383 01 Prachatice
Tel: 773 664 412
capurka@seznam.cz
Základní informace místa
ID místa: 9981
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kostel, chrám
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 10.6.2011
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Máme za sebou noc čarodějnic, zvyk, jemuž předcházelo utrpení mnoha nevinných lidí

Zajímavosti

Noc z 30. dubna na 1. května je podle starých pověr nejmagičtější nocí celého kalendářního roku. Je to noc, kdy tajemné síly vládnou neobvykle silnou mocí, před kterou měli lidé odpradávna potřebu se chránit. Tato noc byla už od pohanských dob spojena s řadou rituálů, z nichž nejznámější je pálení čarodějnic – zvyk, který se udržuje dodnes. Jak vlastně vznikla tato tradice a co všechno jí předcházelo?

Výměna elektroinstalace v panelovém domě, dobře si rozmyslete kdy se do ní pustit a na co si dát pozor.

Ostatní

Stará hliníková elektroinstalace v bytech v panelových domech pomalu dosluhuje a nejeden byt již má polovinu nefunkčních zásuvek a blikající světla. Sepsal jsem pro Vás co Vás čeká a jak se na výměnu co nejlépe připravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl druhý: v dobách největší slávy

Historie

V předchozím díle jsme opustili Mariánské Skoky ve chvíli, kdy vrchnost rozhodla nahradit kapličku novým kostelem. Vydejte se s námi na další úsek cesty po osudech kdysi slavného, poté opuštěného a dnes opět objevovaného magického místa uprostřed nádherné krajiny Žluticka. Naše dnešní vyprávění začínáme v roce 1736.

Les hortillons d'Amiens - zahradníci na vodě

Cestování

Když jsme se rozhodli při své cestě po severu Francie, Normandii a Bretani zastavit v Amiens, věděli jsme, že nás čeká malebné město s řadou památek, v čele s katedrálou Notre-Dame, největší vrcholně gotickou katedrálou ve Francii. Gotických katedrál jsme cestou viděli mnoho – včetně těch nejslavnějších v Chartres a v Remeši. Amiens nám ale nabídlo něco opravdu překvapivého, co jsme jinde nepotkali – Les hortillonnages d'Amiens.

Zapomenutá Halič a skryté klenoty Dušana Jurkoviče

Cestování

Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.

Než se budete radovat z nové kuchyně, je potřeba se některých věcí vyvarovat

Ostatní

Stěhujete se do nového bytu? Plánujete novou kuchyň a těšíte se až v ní poprvé uvaříte? Máme pro Vás několik tipů na co si dát pozor při jejím plánování a realizaci, aby nová kuchyň nebyla zklamáním.

reklama