Železniční trať uvedena do provozu 21. 11. 1889. Viadukt neomítnutý. Zapsán do Ústředního seznamu kulturních památek ČR. Koruna široká 60 cm a vysoká 33 cm. Viadukt dlouhý 140,15 m, široký 4,85 m, délka přemostění 121,80 m a výška 20,65 m. Výška nad Milevským potokem 23 metrů.
Hlavní obrázek místa
Kamenný železniční viadukt u Milevska.
© Pavel Vítek 09/2021
Viadukt u Milevska stojí východně od města u hospodářského dvora Staňkov. Katastrálně leží západní část viaduktu v katastru Milevska, východní část na katastru Sepekova. Obě místa jsou v okrese Písek.
Pavel Vítek, 12.9. 2021
popis

Viadukt je veden přes údolí Milevského potoka. Je konstruován jako masivní, kamenný, devítiobloukový, kolmý a bez křídel. Je postaven z velkých, na hrubo přitesaných lomových kamenů. Pilíře jsou postaveny na půdorysu obdélníka, nahoru se zužují a nahoře v patách kleneb na vnitřní straně je pět krakorců, které v době výstavby nesly bednění kleneb. Kamenné kvádry v nárožích pilířů jsou bosované. Jsou zděné na vápenné maltě a uvnitř spárované betonem. Viadukt je neomítnutý. Ve středu každé klenby je osazena odtoková trubka přesahující líc zdiva. Koruna zdí je v horní části osazena parapetními deskami o šířce 60 cm a výšce 33 cm. V parapetních deskách je osazeno ocelové zábradlí. Krajní pilíře jsou nižší vzhledem k reliéfu terénu. Šest oblouků má rozpětí 12 m a tři 10 m. Milevský potok protéká pod třetí klenbou ze severu k jihu. Svahy kolem viaduktu jsou vyloženy nepravidelnou dlažbou. Viadukt je dlouhý 140,15 m,…  číst dále

Pavel Vítek – zdroj: http://www.pamatkovykatalog.cz, 12.9. 2021

historie

Viadukt u Milevska byl postaven v průběhu roku 1889, železniční trať byla uvedena do provozu 21. listopadu 1889. Na výstavbě viaduktu se podíleli italští dělníci. Viadukt je v km 26,018 železniční trati 201 Tábor-Ražice. V roce 1988 byl zapsán do Ústředního seznamu kulturních památek České republiky. Viadukt nad Milevským potokem byl opravován v letech 2006 a 2009.

Pavel Vítek – zdroj: http://www.pamatkovykatalog.cz, 12.9. 2021

Jihočeský kraj,  Písek  (PI), Milevsko

Místa v okolí

 židovský hřbitov
 nová synagoga
 kostel sv. Jiljí
 stará fara
 stará synagoga
 radnice
 Skalice
 Jenišovice
 Vlksice
 Kupa u Jestřebic
 židovský hřbitov
 návesní kaple
 kostel sv. Václava
 kaple sv. Anny
 Zběšičky
 Veselíčko
 kostel sv. Anny
 kaple Panny Marie
 Bernartice
 kaple sv. Floriána
 kostel sv. Martina
 Opařany
 kostel sv. Prokopa
 Srlín
 Nadějkov
 židovský hřbitov
 Obrovy hroby
 židovský hřbitov
 Oltyně
 Bernartice
 Bernartice
 synagoga
 kaple Panny Marie
 Stádlec
 fara
 Rataje
 Kovářov
 kostel Všech svatých
 Jistebnice
 Jistebnice
 Jistebnice
 Skalní brána
 Borovany
 Kotýřina
 židovský hřbitov
 židovský hřbitov
 Obděnice
 Vrškámen
 synagoga
 Petrovice
 kaplička
 Podolsko
 řetězový most
 Chlístovské menhiry
 Zahrádka
 kostel sv. Linharta
 boží muka
 kaple sv. Anny
 Husova kazatelna
 Obětní kámen
 Příběničky
 špitál
 Zvíkov
 Příběnice
 Červený Újezdec
 rozhledna Kuníček
 Radětice u Bechyně
 Dobronice
 Dražice
 kostel sv. Mikuláše
 fara
 kaple sv. Anny
 Chřešťovice
 Jetřichovice
 Lašovice
 Žďákovský most
 Libenice
 Uhřice
 Onen Svět
 Vrchotice
 Voltýřov
 kostel sv. Jeronýma
 Voltýřov
 Měšetice
 morová kaplička
 Prčice
 kostel sv. Vavřince
 Nové Mitrovice
 radnice
 Staré Mitrovice
 Jarník
Základní informace místa
ID místa: 15953
Typ místa: technická památka
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 12.9.2021
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Naposledy navštívené

reklama