Renesanční tvrz nechali po roce 1594 vybudovat Budkovští z Budkova. Za Ditrichštejnů byla tvrz kolem roku 1680 upravena na sýpku. Patrny zbytky renesančního sgrafitového kvádrování. Obestavěna přístavky a nepřístupná.
Hlavní obrázek místa
Tvrz Chocholatá Lhota
Východní pohled
©mystik, 4/2007
Dnes kromě jediného kousku oplechována přístavky zemědělského podniku. Objekt oplocen, nepřístupný.
mystik, 21.12. 2007
historie

Nejstarší písemná zpráva o vsi Chocholaté Lhotě se dochovala z r. 1514, když se jednalo o vrácení jednoho poddaného rožmberské vrchnosti, jíž ves patřila. R. 1594 prodal ves Petr Vok z Rožmberka svému úředníku Silvestru Mlázovskému z Těšnice, od něhož ji pak r. 1594 získal majitel sousedního statku Budkova Jindřich Budkovský z Budkova a postavil zde tvrz. Statek byl Mikuláši Budkovskému pro účast na stavovském povstání z l. 1618–1620 konfiskován a r. 1622 prodán Anně Maximiliáně, manželce Jindřicha Michala Hýzrleho z Chodů. R. 1656 prodal rytmistr Václav Hýzrle Chocholatou Lhotu Alžbětě Volfomíně Hýzrlové z Dubé. Tehdy patřily k tvrzi dvůr a vesnice Chocholatá Lhota a Kožlí. Další majitelem statku byl od r. 1671 hrabě Karel Leopold Caretto-Millesimo. Od něho koupil r. 1676 tvrz s dvorem a příslušenstvím Matyáš Wunschwitz, ale po čtyřech letech je prodal hraběti Gundakarovi Dictrichsteinovi a jeho…  číst dále

Kolektiv autorů: Hrady, zámky a tvrze v Čechách, na Moravě a ve Slezsku, V. díl - Jižní Čechy, Nakladatelství Svoboda, Praha 1986, 2.3. 2008

Jihočeský kraj,  Prachatice  (PT), Vlachovo Březí

Místa v okolí

 Budkov
 Lipovice
 židovský hřbitov
 Vlachovo Březí
 Schmiedův pivovar
 kaple sv. Ducha
 dům č. p. 42
 Dub
 Hrádek u Husince
 kostel sv. Dominika
 Tourov
 Želibořice
 Helfenburk
 kostel sv. Jiljí
 Vitějovice
 Zálezly
 stará radnice
 Prachatice – MPR
 městské opevnění
 Drslavice
 panský dům
 Bavorov
 Čepřovice
 Královácký kámen
 Lčovice
 boží muka
 kostel sv. Anny
 Libín
 židovský hřbitov
 kaple Dobrá voda
 radnice
 mariánský sloup
 Čkyně
 kostel Všech svatých
 Volyně
 synagoga
 Smrčná
 židovský hřbitov
 Skalice
 Kratochvíle
 Hoštice u Volyně
 kostel sv. Martina
 Hus
 Drahonice
 Lomec
 Libějovice
 Skočice
 panský dům
 Libějovice
 Nihošovice
 Cehnice
 kašna
 Kudrnův dům
 Netolice – MPZ
 městské opevnění
 synagoga
 Jánský most
 Doubravice u Volyně
 Vodňany
 Boubín
 Čestice
 Kdanský dvůr
 Čestice
 Čestice
 Kalvarie
 Boubínský prales
 Božovice
 Němčice
Základní informace místa
ID místa: 5862
Typ místa: tvrz
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: nepřístupno
Uveřejněno: 2.3.2008
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Pěšky po Hadriánově zdi na severu Anglie

Cestování

Velká čínská zeď je přece jen trochu daleko, zato ta anglická je o hodně blíž. Také je o 8642 km kratší, což je úleva. Takže můžeme vyrazit a klidně ji celou projít, když jsme si to takhle zkrátili.

Enclos paroissial - unikát z konce světa

Cestování

Bretaň, magická „Malá Británie“, opředená keltskými legendami, plná megalitických památek i úchvatných přírodních scenerií, toho má návštěvníkům opravdu hodně co nabídnout. Jeden pozoruhodný architektonický prvek – enclos paroissial (ohrazené farní areály) – však naleznete jen zde, v oblasti Finistère, tedy na konci světa.

Čertovy hlavy – tváře vytesané do horniny – druhé největší na světě

Zajímavosti

Středočeská obec Želízy je tak malá, že nebýt jedné skutečnosti, určitě byste ji přehlídli. Nachází se ve Středočeském kraji v okrese Mělník. Nad touto vesničkou se klene borový les, z nějž se již téměř 180 let dívají do kraje dvě obří hlavy čertů. A když říkám obří, myslím opravdu obří. Velikost těchto pískovcových reliéfů překonala pouze jediná skulptura světa, a to sousoší čtyř amerických prezidentů v Jižní Dakotě.

Podzemní jezero a ocelové dveře pod Troskami

Zajímavosti

Hrad Trosky s sebou nese i svá dodnes neobjevená tajemství. Jedno z nich je legenda o podzemním jezeru ke kterému vede chodba vyhloubená v pískovcové skále tři sta metrů od úpatí kopce, zakončena železnými vraty.

Máme za sebou noc čarodějnic, zvyk, jemuž předcházelo utrpení mnoha nevinných lidí

Zajímavosti

Noc z 30. dubna na 1. května je podle starých pověr nejmagičtější nocí celého kalendářního roku. Je to noc, kdy tajemné síly vládnou neobvykle silnou mocí, před kterou měli lidé odpradávna potřebu se chránit. Tato noc byla už od pohanských dob spojena s řadou rituálů, z nichž nejznámější je pálení čarodějnic – zvyk, který se udržuje dodnes. Jak vlastně vznikla tato tradice a co všechno jí předcházelo?

Výměna elektroinstalace v panelovém domě, dobře si rozmyslete kdy se do ní pustit a na co si dát pozor.

Ostatní

Stará hliníková elektroinstalace v bytech v panelových domech pomalu dosluhuje a nejeden byt již má polovinu nefunkčních zásuvek a blikající světla. Sepsal jsem pro Vás co Vás čeká a jak se na výměnu co nejlépe připravit.

reklama