Renesanční tvrz nechali po roce 1594 vybudovat Budkovští z Budkova. Za Ditrichštejnů byla tvrz kolem roku 1680 upravena na sýpku. Patrny zbytky renesančního sgrafitového kvádrování. Obestavěna přístavky a nepřístupná.
Hlavní obrázek místa
Tvrz Chocholatá Lhota
Východní pohled
©mystik, 4/2007
Dnes kromě jediného kousku oplechována přístavky zemědělského podniku. Objekt oplocen, nepřístupný.
mystik, 21.12. 2007
historie

Nejstarší písemná zpráva o vsi Chocholaté Lhotě se dochovala z r. 1514, když se jednalo o vrácení jednoho poddaného rožmberské vrchnosti, jíž ves patřila. R. 1594 prodal ves Petr Vok z Rožmberka svému úředníku Silvestru Mlázovskému z Těšnice, od něhož ji pak r. 1594 získal majitel sousedního statku Budkova Jindřich Budkovský z Budkova a postavil zde tvrz. Statek byl Mikuláši Budkovskému pro účast na stavovském povstání z l. 1618–1620 konfiskován a r. 1622 prodán Anně Maximiliáně, manželce Jindřicha Michala Hýzrleho z Chodů. R. 1656 prodal rytmistr Václav Hýzrle Chocholatou Lhotu Alžbětě Volfomíně Hýzrlové z Dubé. Tehdy patřily k tvrzi dvůr a vesnice Chocholatá Lhota a Kožlí. Další majitelem statku byl od r. 1671 hrabě Karel Leopold Caretto-Millesimo. Od něho koupil r. 1676 tvrz s dvorem a příslušenstvím Matyáš Wunschwitz, ale po čtyřech letech je prodal hraběti Gundakarovi Dictrichsteinovi a jeho…  číst dále

Kolektiv autorů: Hrady, zámky a tvrze v Čechách, na Moravě a ve Slezsku, V. díl - Jižní Čechy, Nakladatelství Svoboda, Praha 1986, 2.3. 2008

Jihočeský kraj,  Prachatice  (PT), Vlachovo Březí

Místa v okolí

 Budkov
 Lipovice
 Vlachovo Březí
 židovský hřbitov
 Schmiedův pivovar
 kaple sv. Ducha
 dům č. p. 42
 Dub
 Hrádek u Husince
 kostel sv. Dominika
 Tourov
 Želibořice
 Helfenburk
 kostel sv. Jiljí
 Vitějovice
 Žižkova skalka
 Zálezly
 Prachatice – MPR
 stará radnice
 městské opevnění
 Drslavice
 panský dům
 Bavorov
 Čepřovice
 Královácký kámen
 Lčovice
 boží muka
 Libín
 kostel sv. Anny
 židovský hřbitov
 kaple Dobrá voda
 mariánský sloup
 radnice
 Čkyně
 kostel Všech svatých
 Volyně
 synagoga
 Smrčná
 židovský hřbitov
 Skalice
 Kratochvíle
 Hoštice u Volyně
 kostel sv. Martina
 Hus
 Libějovice
 Drahonice
 Skočice
 Lomec
 panský dům
 kamenný kříž
 Libějovice
 Cehnice
 Nihošovice
 Netolice – MPZ
 Kudrnův dům
 městské opevnění
 kašna
 synagoga
 Jánský most
 Doubravice u Volyně
 Vodňany
 Boubín
 Čestice
 Kdanský dvůr
 Čestice
 Čestice
 Boubínský prales
 Kalvarie
 Božovice
 Němčice
Základní informace místa
ID místa: 5862
Typ místa: tvrz
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: nepřístupno
Uveřejněno: 2.3.2008
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Pláže na ostrově CRES, které jsou dostupné autem nebo pěšky

Cestování

Na Chorvatském ostrově CRES je bezpočet nádherných pláží. Některé jsou dostupné autem, některé jen lodí. Navštívili jsme ty které jsou dostupné autem z pevniny a zjistili jejich přednosti a nedostatky. Jako výchozí bod bylo pro nás město Cres.

Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.

Historie

Současná irská literatura nabízí spoustu zajímavých úlomků z historie země v době Vikingů, tedy v 9. až 12. stol. Informace jsou ale často velmi nesourodé. Následující článek se proto pokouší dát dohromady souvislý příběh o událostech v Irsku z této doby.

Pohádkovému Jičínu předcházela jedna z největších katastrof 17. století

Hrady a zámky

Kdo by neznal hlavní město pohádek, Jičín! Město nacházející se v ráji, tedy v tom Českém ráji. Žil zde loupežník Rumcajs se svou rodinou. Tyto pohádkové postavičky milovaly celé generace nejen dětí a v městě Jičíně na ně narazíte téměř na každém kroku.

Pěšky po Hadriánově zdi na severu Anglie

Cestování

Velká čínská zeď je přece jen trochu daleko, zato ta anglická je o hodně blíž. Také je o 8642 km kratší, což je úleva. Takže můžeme vyrazit a klidně ji celou projít, když jsme si to takhle zkrátili.

Enclos paroissial - unikát z konce světa

Cestování

Bretaň, magická „Malá Británie“, opředená keltskými legendami, plná megalitických památek i úchvatných přírodních scenerií, toho má návštěvníkům opravdu hodně co nabídnout. Jeden pozoruhodný architektonický prvek – enclos paroissial (ohrazené farní areály) – však naleznete jen zde, v oblasti Finistère, tedy na konci světa.

Čertovy hlavy – tváře vytesané do horniny – druhé největší na světě

Zajímavosti

Středočeská obec Želízy je tak malá, že nebýt jedné skutečnosti, určitě byste ji přehlídli. Nachází se ve Středočeském kraji v okrese Mělník. Nad touto vesničkou se klene borový les, z nějž se již téměř 180 let dívají do kraje dvě obří hlavy čertů. A když říkám obří, myslím opravdu obří. Velikost těchto pískovcových reliéfů překonala pouze jediná skulptura světa, a to sousoší čtyř amerických prezidentů v Jižní Dakotě.

reklama