Katovnu (pův. rasovnu) získal r. 1750 za obydlí písecký kat Antonín Nymburský. Po r. 1788 (zrušení trestu smrti) zastával jen místo rasa. R. 1790 mu byla katovna připsána. V průběhu dalších let byla stavebně upravována, v 70. l. 20. stol. ji rodina Nymburských prodala. Nedávno byla zrekonstruována.
Hlavní obrázek místa
Katovna u Nymburských
Budova samotné katovny prošla rozličnými stavebními úpravami až po její dnešní podobu.
© Jaroslav Šefčík, 07/2011

Katovna v Novém Dvoře

Když táborský popravčí Antonín Nymburský požádal v roce 1750 o udělení místa popravčího mistra města Písku, byl mu tehdy konšely přidělen osamocený dům u lesa, daleko za obcí Nový Dvůr. Protože se jednalo o tehdejší rasovnu, musel mistr Nymburský na svá bedra vzít i živnost antouška, tedy rasa. V té době to ovšem nebylo pro katy nic neobvyklého a už vůbec se nikdo nepozastavoval nad faktem, že má kat do městské šatlavy a na popraviště vcelku daleko. Z katovny je to totiž do města Písku cca 6 km, a to po velmi slušné asfaltce. Vzhledem k faktu, že ve druhé polovině osmnáctého století bylo stále nemyslitelné, aby kat bydlel ve městě, nepřišlo ani mistru Nymburskému přidělení tohoto domu za katovnu nijak zvláštní. Antonín Nymburský pocházel z rodiny pražských popravčích a jeho otec Jan byl rovněž katem. V době, kdy byl Antonín už píseckým popravčím, tedy v roce 1750, přesněji 14. května, jeho otec Jan umírá, ale mladý písecký kat už nemá zájem převzít jeho popravčí řemeslo v Praze, a zůstává tedy nadále v Písku, kde se mu patrně zalíbilo. Od doby, kdy asistoval při rozličných exekucích se svým otcem, vedl si Antonín deník, kam si všechny své popravní činnosti zapisoval. Tyto paměti jej pak provázely všemi jeho popravami a že jich nebylo málo. Každou exekuci si velice pečlivě zaznamenával, a to ať už se jednalo o vypálení cejchu nebo stětí, či o lámání kolem, nebo stahování pruhů kůže ze zad odsouzeného. Mistr Nymburský dle svého deníku vykonal přes sto poprav, čímž se zákonitě řadil mezi velice zkušené mistry ostrého meče pod Korunou českou. Sám si do deníku zapisoval i své rodinné záležitosti, zejména po roce 1756, kdy se oženil – i znamení, ve kterých se narodily jeho děti. Jenže v roce 1788 přišla pohroma pro všechny katy: zrušením trestu smrti v celé Habsburské monarchii. O rok později dal písecký magistrát svému katovi výpověď.…  číst dále
Jaroslav Šefčík, http://hrdelnipravo.webnode.cz Zdroj: Cesta na popraviště PRAAM 2001 Vladimír Šindelář, 26.1. 2012
historie

Katovna u Nymburských

Rodina Nymburských, tedy přesněji jejich šesté pokolení od doby mistra Antonína – Jan Nymburský se svým bratrem – katovnu v sedmdesátých letech minulého století prodali. Meč Antonína Nymburského, který stínal hlavy odsouzených, je dodnes k vidění v Prácheňském muzeu v Písku a deník, který sám mistr Antonín psal, se dodnes v rodině Nymburských dědí jako rodinná památka.

Jaroslav Šefčík - Za info děkuji paní Ludmile Nymburské, 5.2. 2012

Jihočeský kraj,  Písek  (PI), Nový Dvůr

Místa v okolí

 Tálínský rybník
 Velký Mehelník
 Klokočín
 Myšenec
 kostel sv. Havla
 Jarník
 zemský hřebčinec
 synagoga
 městské opevnění
 dům U Koulí
 Písek
 sladovna
 radnice
 kostel sv. Jiljí
 Putim
 kostel sv. Vavřince
 kaple sv. Anny
 Kamenný most
 kamenný most
 železný most
 židovský hřbitov
 hřbitov
 Údraž
 Vysoký Kamýk
 kostel sv. Václava
 Protivín
 Božovice
 Chřešťovice
 židovský hřbitov
 vojenský hřbitov
 Kdanský dvůr
 Kestřany
 Újezdec
 Podolsko
 Skočice
 Velký Kamýk
 Červený Újezdec
 Mladějovice
 Chvalešovice
 Drahonice
 Mladějovice
 Neznašov
 hrobka Berchtoldů
 Jánský most
 Vodňany
 synagoga
 městské opevnění
 Chvalešovice
 Čížová
 Dražíč
 Vráž
 Cehnice
 Drhovle
 kostel sv. Linharta
 boží muka
 Semenec
 židovský hřbitov
 Borovany
 Bernartice
 železný most
 Lannův kříž
 Vysoký hrádek
 Brloh
 Bernartice
 Dříteň
 Šamonice
 kostel sv. Martina
 kaple sv. Floriána
 kostel sv. Dismase
 kostel sv. Anny
 Bernartice
 Veselíčko
 boží muka
 Libív
 Býšov
 Kožlí
 Kupa u Jestřebic
 Helfenburk
 židovský hřbitov
 kaple sv. Rozálie
Základní informace místa
ID místa: 10323
Typ místa: ostatní
Podkategorie: palác, dům
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: nepřístupno
Uveřejněno: 25.1.2012
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Pěšky po Hadriánově zdi na severu Anglie

Cestování

Velká čínská zeď je přece jen trochu daleko, zato ta anglická je o hodně blíž. Také je o 8642 km kratší, což je úleva. Takže můžeme vyrazit a klidně ji celou projít, když jsme si to takhle zkrátili.

Enclos paroissial - unikát z konce světa

Cestování

Bretaň, magická „Malá Británie“, opředená keltskými legendami, plná megalitických památek i úchvatných přírodních scenerií, toho má návštěvníkům opravdu hodně co nabídnout. Jeden pozoruhodný architektonický prvek – enclos paroissial (ohrazené farní areály) – však naleznete jen zde, v oblasti Finistère, tedy na konci světa.

Čertovy hlavy – tváře vytesané do horniny – druhé největší na světě

Zajímavosti

Středočeská obec Želízy je tak malá, že nebýt jedné skutečnosti, určitě byste ji přehlídli. Nachází se ve Středočeském kraji v okrese Mělník. Nad touto vesničkou se klene borový les, z nějž se již téměř 180 let dívají do kraje dvě obří hlavy čertů. A když říkám obří, myslím opravdu obří. Velikost těchto pískovcových reliéfů překonala pouze jediná skulptura světa, a to sousoší čtyř amerických prezidentů v Jižní Dakotě.

Podzemní jezero a ocelové dveře pod Troskami

Zajímavosti

Hrad Trosky s sebou nese i svá dodnes neobjevená tajemství. Jedno z nich je legenda o podzemním jezeru ke kterému vede chodba vyhloubená v pískovcové skále tři sta metrů od úpatí kopce, zakončena železnými vraty.

Máme za sebou noc čarodějnic, zvyk, jemuž předcházelo utrpení mnoha nevinných lidí

Zajímavosti

Noc z 30. dubna na 1. května je podle starých pověr nejmagičtější nocí celého kalendářního roku. Je to noc, kdy tajemné síly vládnou neobvykle silnou mocí, před kterou měli lidé odpradávna potřebu se chránit. Tato noc byla už od pohanských dob spojena s řadou rituálů, z nichž nejznámější je pálení čarodějnic – zvyk, který se udržuje dodnes. Jak vlastně vznikla tato tradice a co všechno jí předcházelo?

Výměna elektroinstalace v panelovém domě, dobře si rozmyslete kdy se do ní pustit a na co si dát pozor.

Ostatní

Stará hliníková elektroinstalace v bytech v panelových domech pomalu dosluhuje a nejeden byt již má polovinu nefunkčních zásuvek a blikající světla. Sepsal jsem pro Vás co Vás čeká a jak se na výměnu co nejlépe připravit.

reklama