Původní gotická tvrz byla vybudována zřejmě počátkem 14. stol. Prvně je zmiňována v r. 1342, kdy ji vlastnil Rudolf z Cehnic. Za Kavků z Říčan ve 2. pol. 16. stol. byla renesančně upravena. V 17. stol. v období třicetileté války byla vypálena a poté znovu obnovena.
Hlavní obrázek místa
Pohled na tvrz
© Martin Kabeláč, 07/2007
Bývalá tvrz je protáhlý jednopatrový objekt, krytý strmou sedlovou střechou, který je rozšířen k severnímu svahu o menší rizalit a do dvora na jižní straně o mělký komunikační trakt se schodištěm a chodbou s půlkruhovými arkádovými okny. Dnes hladké jednobarevné fasády byly původně zdobeny psaníčkovým sgrafitem. Pod nádvorním traktem se nachází vstup do sklepů, jenž ústí do středního ze tří sklepních prostor, které jsou zaklenuty vale­nými klenbami stejně jako přízemí. Plochostropé 1. patro je již dnes architektonicky nezajímavé. Ještě kolem roku 1960 měly být patrné stopy po výmalbě s figurálními a ornamentálními motivy z 16. století, zejména v nárožní místnosti měly být vyobrazeny 3 ženy u hrobu Kristova s andělem. Dnes jsou však malby patrně zakryty nátěry. Součástí komplexu tvrze byl i menší objekt u příjezdové cesty před západní fasádou hlavní budovy.
Luděk Vláčil - zdroj: Tvrze a hrady na Strakonicku, autoři František Kašička a Bořivoj Nechvátal, Muzeum středního Pootaví Strakonice, 1986,. Hrady, zámky a tvrze v Čechách, na Moravě a ve Slezsku V - Jižní Čechy 1986 a další, 24.2. 2017
historie

Původně gotické feudální sídlo v Cehnici bylo vybudováno při okraji prudkého svahu nad údolím potoka zřejmě na počátku 14. století. Ves s tvrzí je prvně zmiňována v roce 1342 jako majetek Rudolfa z Cehnice, jehož potomci ves drželi ještě v 15. století. Někdy po polovině 15. století došlo k připojení Cehnice ke Štěkni, jejímž držitelem byl Zachariáš Kavka z Říčan. Dalším majitelem byl jeho vnuk Heralt Kavka z Říčan, na jehož žádost král Ferdinand I. povýšil Cehnice v roce 1540 na městečko. Po Heraltově smrti v roce 1463 zdědil cehnický statek jeho syn Jan. Za Kavků z Říčan, někdy v 2. pol. 16. stol., byla tvrz v několika fázích renesančně upravena. Došlo k prodloužení budovy tvrze a byl přistavěn nádvorní komunikační trakt. Z té doby se dodnes na východní straně dochovaly zbytky renesančních psaníčkových sgrafit. Když Jan Kavka z Říčan v roce 1577 zemřel, spravovala majetek jeho ovdovělá manželka…  číst dále

Luděk Vláčil - zdroj: Tvrze a hrady na Strakonicku, autoři František Kašička a Bořivoj Nechvátal, Muzeum středního Pootaví Strakonice, 1986,. Hrady, zámky a tvrze v Čechách, na Moravě a ve Slezsku V - Jižní Čechy 1986 a další, 22.2. 2017

Půdorys místa

půdorys přízemí, černě gotické zdivo, křížkovaně a šrafovaně renesanční fáze
© L. Svoboda, J. Slavík (in Encyklopedie českých tvrzí, I. díl [A-J], ARGO 1998)
Obrázek Obrázek
Jihočeský kraj,  Strakonice  (ST), Cehnice

Místa v okolí

 Mladějovice
 Mladějovice
 Drahonice
 Štěkeň
 kaple Dobrá voda
 Skočice
 Kestřany
 Božovice
 kostel sv. Jiljí
 Čepřovice
 železný most
 kamenný most
 kostel sv. Vavřince
 Putim
 Kdanský dvůr
 kaple sv. Anny
 Helfenburk
 Hoštice u Volyně
 kostel sv. Václava
 Kbelnice
 Husův sbor
 Řepice
 Tourov
 mariánský sloup
 kostel sv. Markéty
 Strakonice
 masné krámy
 panský dům
 Bavorov
 židovský hřbitov
 Velký Kamýk
 Klokočín
 kostel Všech svatých
 židovský hřbitov
 mariánský sloup
 radnice
 Dub
 Volyně
 židovský hřbitov
 Osek
 Petrovice
 Brloh
 Jánský most
 městské opevnění
 kostel sv. Václava
 synagoga
 Nihošovice
 Myšenec
 kostel sv. Havla
 Vodňany
 kostel sv. Jiljí
 Želibořice
 dům U Koulí
 městské opevnění
 Lipovice
 křížová cesta
 židovský hřbitov
 zemský hřebčinec
 radnice
 sladovna
 Kamenný most
 Písek
 synagoga
 děkanství
 radnice
 mariánský sloup
 kostel sv. Martina
 Drhovle
 Kbíl
 Protivín
 Tálínský rybník
 vojenský hřbitov
 katovna u Nymburských
 Střela
 kostel sv. Martina
 Střela
 židovský hřbitov
 kostel sv. Dominika
 židovský hřbitov
 Chocholatá Lhota
 Schmiedův pivovar
 Doubravice u Volyně
 Jarník
 kaple sv. Ducha
 Vlachovo Březí
 Zálezly
 Libějovice
 Libějovice
 boží muka
 Velký Mehelník
 Lčovice
 Lomec
 Královácký kámen
 Čkyně
 židovský hřbitov
 synagoga
 Rábín
Kontaktní informace
http://luderov.unas.cz/
Základní informace místa
ID místa: 3735
Typ místa: tvrz
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: nepřístupno
Uveřejněno: 25.2.2017
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Pláže na ostrově CRES, které jsou dostupné autem nebo pěšky

Cestování

Na Chorvatském ostrově CRES je bezpočet nádherných pláží. Některé jsou dostupné autem, některé jen lodí. Navštívili jsme ty které jsou dostupné autem z pevniny a zjistili jejich přednosti a nedostatky. Jako výchozí bod bylo pro nás město Cres.

Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.

Historie

Současná irská literatura nabízí spoustu zajímavých úlomků z historie země v době Vikingů, tedy v 9. až 12. stol. Informace jsou ale často velmi nesourodé. Následující článek se proto pokouší dát dohromady souvislý příběh o událostech v Irsku z této doby.

Pohádkovému Jičínu předcházela jedna z největších katastrof 17. století

Hrady a zámky

Kdo by neznal hlavní město pohádek, Jičín! Město nacházející se v ráji, tedy v tom Českém ráji. Žil zde loupežník Rumcajs se svou rodinou. Tyto pohádkové postavičky milovaly celé generace nejen dětí a v městě Jičíně na ně narazíte téměř na každém kroku.

Pěšky po Hadriánově zdi na severu Anglie

Cestování

Velká čínská zeď je přece jen trochu daleko, zato ta anglická je o hodně blíž. Také je o 8642 km kratší, což je úleva. Takže můžeme vyrazit a klidně ji celou projít, když jsme si to takhle zkrátili.

Enclos paroissial - unikát z konce světa

Cestování

Bretaň, magická „Malá Británie“, opředená keltskými legendami, plná megalitických památek i úchvatných přírodních scenerií, toho má návštěvníkům opravdu hodně co nabídnout. Jeden pozoruhodný architektonický prvek – enclos paroissial (ohrazené farní areály) – však naleznete jen zde, v oblasti Finistère, tedy na konci světa.

Čertovy hlavy – tváře vytesané do horniny – druhé největší na světě

Zajímavosti

Středočeská obec Želízy je tak malá, že nebýt jedné skutečnosti, určitě byste ji přehlídli. Nachází se ve Středočeském kraji v okrese Mělník. Nad touto vesničkou se klene borový les, z nějž se již téměř 180 let dívají do kraje dvě obří hlavy čertů. A když říkám obří, myslím opravdu obří. Velikost těchto pískovcových reliéfů překonala pouze jediná skulptura světa, a to sousoší čtyř amerických prezidentů v Jižní Dakotě.

reklama