Terénní relikty tvrze, založené asi majitelem poloviny Husince Pavlem z Vimperka po r. 1356 a zaniklé někdy v průběhu 15. st. Dochována část mohutného valu předhradí a náznak základů obytné věže; snad odtud pochází i portál v č.p. 11 ve Dvorech.
Hlavní obrázek místa
Dochovaný val tvrziště od východu
© Filip Matoušek 10/2006
Městečko Husinec, známé především rodným domem Mistra Jana Husa, leží asi 4 km severně od Prachatic. Asi 1,2 km jižně od města, na skalnaté hraně nad údolím Blanice, se nacházejí zbytky podstatně méně známého historického místa, a sice tvrze či hrádku. Na lokalitu se dostanete buď od západu - přes pole od ohybu silnice vedoucí z Husince k hrázi přehrady, a nebo pokud odbočíte již pod kopcem u můstku po úzké asfaltce, vedoucí z této silnice podél Blanice směrem k tzv. Sirkovně. V tomto případě je ovšem potřeba vyšplhat po cca 300 metrech vpravo na hranu nad údolím.
F. Matoušek, 9.11. 2006
popis

Tvrz byla založena na skalnatém výběžku z terénní hrany nad údolím Blanice a tvořila ji zřejmě obytná hranolová věž, po níž se dochovaly – dnes díky vegetaci a půdnímu překryvu téměř nepatrné - terénní náznaky. Na ploše západně od tvrze stávalo poměrně rozlehlé předhradí, zřejmě charakteru hospodářského dvora, které na třech terénem nechráněných stranách obklopoval mohutný val. Zbytek západního úseku valu, v současnosti až 3,5 metru vysoký, tvoří také nejvýraznější pozůstatek tvrziště. Zatímco val je uprostřed pole dobře viditelný, prostor původního jádra tvrze východně od něj na skalnaté hraně je v současné době díky husté vegetaci velmi špatně přehledný a těžko přístupný.

© L. Svoboda (in Encyklopedie českých tvrzí, I. díl, ARGO 1997), 9.11. 2006

historie

Pověsti

Na ostrohu nad Blanicí stával nevelký hrádek, zjevuje se tu Bílá paní, čeká na odvážlivce, jenž by ji osvobodil ze zakletí, které má trvat až do devátého kolena. Pod tvrzí byly hluboké lochy a chodby vedly až k prvnímu stavení, k Lochovským(č.p. 26).

mystik, 22.10. 2006

Další texty historie

Půdorys místa

Skica půdorysu
© L. Svoboda (in Encyklopedie českých tvrzí, I. díl, ARGO 1997)
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
Jihočeský kraj,  Prachatice  (PT), Husinec

Místa v okolí

 dům č. p. 42
 Žižkova skalka
 Budkov
 stará radnice
 městské opevnění
 Prachatice – MPR
 Chocholatá Lhota
 Vlachovo Březí
 kaple sv. Ducha
 Schmiedův pivovar
 židovský hřbitov
 Drslavice
 Vitějovice
 Lipovice
 kostel sv. Dominika
 Dub
 kostel sv. Anny
 Libín
 Želibořice
 kostel sv. Jiljí
 Tourov
 Zálezly
 Královácký kámen
 Helfenburk
 Hus
 panský dům
 Bavorov
 Čepřovice
 Lčovice
 Smrčná
 boží muka
 židovský hřbitov
 panský dům
 kaple
 Skalice
 synagoga
 Čkyně
 Boubín
 Kratochvíle
 Boubínský prales
 mariánský sloup
 stará radnice
 radnice
 kostel Všech svatých
 dům U jelena
 radnice
 židovský hřbitov
 kostel Jména Ježíš
 Volyně
 Lomec
 kostel sv. Kateřiny
 kostel sv. Martina
 Libějovice
 domy alpského typu
 městské opevnění
 Jánský most
 synagoga
 Vodňany
 Doubravice u Volyně
 rechle
 Čestice
 Čestice
 Kalvarie
 Čestice
 chlebová pec
 Lenora
 Kuglvajt
 Dřešínek
Základní informace místa
ID místa: 4725
Typ místa: tvrz
Stav místa: terénní náznaky
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 9.11.2006
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Pláže na ostrově CRES, které jsou dostupné autem nebo pěšky

Cestování

Na Chorvatském ostrově CRES je bezpočet nádherných pláží. Některé jsou dostupné autem, některé jen lodí. Navštívili jsme ty které jsou dostupné autem z pevniny a zjistili jejich přednosti a nedostatky. Jako výchozí bod bylo pro nás město Cres.

Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.

Historie

Současná irská literatura nabízí spoustu zajímavých úlomků z historie země v době Vikingů, tedy v 9. až 12. stol. Informace jsou ale často velmi nesourodé. Následující článek se proto pokouší dát dohromady souvislý příběh o událostech v Irsku z této doby.

Pohádkovému Jičínu předcházela jedna z největších katastrof 17. století

Hrady a zámky

Kdo by neznal hlavní město pohádek, Jičín! Město nacházející se v ráji, tedy v tom Českém ráji. Žil zde loupežník Rumcajs se svou rodinou. Tyto pohádkové postavičky milovaly celé generace nejen dětí a v městě Jičíně na ně narazíte téměř na každém kroku.

Pěšky po Hadriánově zdi na severu Anglie

Cestování

Velká čínská zeď je přece jen trochu daleko, zato ta anglická je o hodně blíž. Také je o 8642 km kratší, což je úleva. Takže můžeme vyrazit a klidně ji celou projít, když jsme si to takhle zkrátili.

Enclos paroissial - unikát z konce světa

Cestování

Bretaň, magická „Malá Británie“, opředená keltskými legendami, plná megalitických památek i úchvatných přírodních scenerií, toho má návštěvníkům opravdu hodně co nabídnout. Jeden pozoruhodný architektonický prvek – enclos paroissial (ohrazené farní areály) – však naleznete jen zde, v oblasti Finistère, tedy na konci světa.

Čertovy hlavy – tváře vytesané do horniny – druhé největší na světě

Zajímavosti

Středočeská obec Želízy je tak malá, že nebýt jedné skutečnosti, určitě byste ji přehlídli. Nachází se ve Středočeském kraji v okrese Mělník. Nad touto vesničkou se klene borový les, z nějž se již téměř 180 let dívají do kraje dvě obří hlavy čertů. A když říkám obří, myslím opravdu obří. Velikost těchto pískovcových reliéfů překonala pouze jediná skulptura světa, a to sousoší čtyř amerických prezidentů v Jižní Dakotě.

reklama